respublika.lt

Milijonierius - iš šešėlio tiesiai cypėn

(0)
Publikuota: 2014 kovo 17 11:40:51, Jaunius POCIUS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
Sergejus Rachinšteinas. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Teisėsaugininkams, atrodo, pagaliau pavyko prikirpti uodegą skandalingajam sostinės milijonieriui Sergejui Rachinšteinui. Tiesa, 47 metų žydų kilmės verslininką už grotų FNTT įkišo kol kas tik dviem mėnesiams, įtarusi šį aferų meistrą ES lėšų grobstymu.

Iki šiol S.Rachinšteinas per teismus žygiuodavo pergalingai. Šį kartą, regis, teisėjai jam nebebus tokie palankūs. Juos įtikino FNTT surinkti duomenys, kad šis verslininkas galėjo per fiktyvias įmones kėsintis į ES lėšas.

Gali nebesulaukti senaties

FNTT ir Generalinė prokuratūra, tirianti keliolikos bendrovių veiklą, sulaikė organizuotos grupės vadeiva laikomą S.Rachinšteiną ir dar keturis gaujos narius. Jiems pateikti įtarimai dėl didelės vertės svetimo turto įgijimo apgaule, neteisėtos juridinės asmens veiklos ir dokumentų klastojimo.

Ilgai rinkę žvalgybinę informaciją, FNTT tyrėjai nustatė schemą, pagal kurią veikė S.Rachinšteino grupuotė, pirkdavusi sunkiai besiverčiančių įmonių akcijas. Šios įmonės buvo gavusios daugiau kaip 3 mln. litų ES paramos. Įtariama, kad į ES lėšas nusitaikiusio S.Rachinšteino nurodymu fiktyvių bendrovių direktoriai klastodavo įvairius dokumentus.

FNTT veiksmai pradžiugino Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrą. Mat apygardos teisme yra nagrinėjama stambi PVM grobstytojų byla, kurioje pagrindinis kaltinamasis - tas pats S.Rachinšteinas. 2000-2004 metais padarytiems nusikaltimams, kuriais jis kaltinamas, šiemet būtų suėjusi senatis. Pasitvirtinus naujiems kaltinimams, senatis ankstesniems nebebus taikoma.

Turtuolis vargšas

Nekilnojamojo turto nuoma ir prekyba vertęsis S.Rachinšteinas neoficialiai girdavosi dideliais turtais, tačiau oficialiai vaidino skurdžių.

Tikrosios turto vertės, be jo paties, greičiausiai niekas nežino. Turto nesiseka aptikti ir antstoliui, nors teigiama, kad S.Rachinšteinas, kurį galima laikyti vienu turtingiausių Lietuvos gyventojų, turi net apie 170 nekilnojamojo turto objektų - pastatų, žemės sklypų.

Nors  oficialiai jis tvirtino neturįs jokio didesnio turto, išskyrus du senus automobilius, pareigūnai rado ir areštavo prabangų automobilį „Porsche Cayenne“. Per kratas S.Rachinšteino namuose rasta daug aukso dirbinių, perlų.

Verslininkai, su kuriais jis turėjo reikalų ir nuo jo nukentėjo, tvirtina šį aferistą buvus labai paslaptingą. Esą S.Rachinšteinas niekada nebendraudavęs su verslo partneriais biure. Visi reikalai būdavo aptariami kavinėse.

Bando įrodyti PVM grobstymą

Vilniaus apygardos teisme apeliacine tvarka nagrinėjama byla, kurioje S.Rachinšteinas ir dar septyni jo parankiniai kaltinami 2000-2004 metais legalizavę apie 11 mln. litų ir pasisavinę daugiau kaip 1,6 mln. litų pridėtinės vertės mokesčio.

Tai buvo daroma įkūrus fiktyvias, tik veiklą imituojančias bendroves. Tyrėjai suskaičiavo, kad S.Rachinšteino ranka jaučiama net 17-oje bendrovių. Kai kurioms jų vadovauti buvo pasamdyti „bomžai“. Šie, kaip buvo nustatyta, nieko neveikė, tik pasirašydavo fiktyvius dokumentus ir už tai gaudavo simbolinį atlyginimą. Bendrovės gyvavo tik popieriuose, suko verslą skolindamos vienos kitoms pinigus, pirkdamos ir perparduodamos viena kitos turtą.

Išplėtojęs tokį „verslą“, S.Rachinšteinas jautėsi nepasiekiamas, nes jo parašo nebuvo jokiuose dokumentuose.

Tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl 2011 metais Vilniaus miesto apylinkės teismas šią grupuotę išteisino.

Vis dėlto prokurorai šį nuosprendį apskundė ir Vilniaus apygardos teismo teisiamųjų suole greta S.Rachinšteino vėl atsidūrė tie patys partneriai - bendrovei „Serneta“ vadovavęs jo patėvis Anatolijus Matiažas, du apsaugininkai, trys buhalterės ir vienas benamis „direktorius“.

Šių asmenų pavardės ir parašai figūravo vis tose pačiose, manoma, to paties aferisto įkurtose bendrovėse.

Iš kur milijonai?

S.Rachinšteino verslo peripetijas teisėsaugininkai narplioja jau labai seniai. Prieš dešimtmetį pradėjus domėtis šio vilniečio turtų kilme, tyrėjams užkliuvo bendrovė „Serneta“, kurios akcininku buvo S.Rachinšteinas ir dar kelios bendrovės. Tada buvo nustatyta, kad į „Sernetos“ kasą S.Rachinšteinas buvo įmokėjęs net 6 mln. dolerių.

Sukčius tyrėjams tvirtino, kad 5 mln. dolerių buvo gauti iš šią bendrovę įkūrusio Kanadoje gyvenančio tėvo Fimos Rachinšteino. Esą kanadietis buvo suteikęs bendrovei 12 mln. dolerių paskolą.

Vilniaus apskrities mokesčių inspekcija, bendraudama su Kanados mokesčių inspektoriais, gavo atsakymą, kad F.Rachinšteinas nebuvo toks turtingas. Tad nustačius, kad „Sernetoje“ sukosi neaiškūs pinigai, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, jog S.Rachinšteinas, nedeklaravęs pajamų, valstybei liko skolingas 3 mln. litų.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s