respublika.lt

2017 gruodžio 15, penktadienis

koncertas

Mafijos era baigėsi, nusikaltimų - nenuotraukos (33)

2013 liepos mėn. 07 d. 08:40:21
Laura BAGDŽIŪNAITĖ, zinios@vakarozinios.lt

Daugiau nei dvejus metus truko Henriko Daktaro-Henytės bylos nagrinėjimas, po to, kai Kauno nusikalstamo pasaulio autoritetas buvo sulaikytas Bulgarijoje ir pargabentas į Lietuvą. Klaipėdos teisme paskelbtas nuosprendis - laisvės atėmimas iki gyvos galvos - tarsi simbolizavo nusikalstamų grupuočių eros pabaigą. H.Daktaras buvo paskutinis už grotų patupdytas vadeiva.


„Tulpiniai“, „Gaidjurginiai“, „Daktarai“, „Vilniaus brigada“ - keturios bene žiauriausios nusikalstamo pasaulio grupuotės, kurios kone du dešimtmečius šiurpino šalį savo nešvariais darbeliais. Šiandien kadaise buvę autoritetingi ir galingi grupuočių vadai sėdi už grotų, o jų bendrai, likę laisvėje, gyvena tyliai it pelės po šluota. Nors abejojama, kad kada nors vėl atgis ar susiburs tokie nusikalstami susivienijimai, teisėsaugos atstovai tikina, kad laisva vieta ilgai tuščia nebūna.

Laikai keičiasi

Seimo narys, buvęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas taip pat laikosi tokios nuomonės. Pasak jo, išvaikius vienus, atsiranda kiti lyderiai, kurie užima tam tikrą nišą. Su kiekvienu lyderio nuėjimu į šoną, naujoji karta stengiasi tęsti pradėtą nusikalstamą veiką, tačiau ji transformuojasi, nusikaltimai, kurie buvo vykdomi prieš dvidešimt metų, šiandien tikrai nebėra tokie pat žiaurūs.

„Galima kalbėti tik apie senų nusikalstamų susivienijimų, kurie siautėjo 90-aisiais, 98-taisiais, sunaikinimą. Bet kaip ir kiekvienas reiškinys, taip ir nusikalstamumas nuolat turi naują generaciją. Ateina nauja karta žmonių ir čia. Tokios, naujai besiformuojančios gaujos, yra stebimos, policijos departamentas jas fiksuoja. Tendenciją galima pastebėti tokią, kad gaujos jaunėja, keičia savo konfigūraciją, pavadinimus. Teigti, kad su didžiųjų nusikalstamų grupių vadų suėmimu šalyje išnyko nusikalstamos grupuotės, negalima. Visgi dabartiniai susivienijimai yra mažesni, ne tokie brutalūs kaip buvo jų pirmtakai, kurie sprogdino, žudė, tokiais veiksmais bandydami įsitvirtinti Lietuvoje. Dabar jos veikia kitokiais būdais, bet negalima sakyti, kad jos mažiau pavojingos nei egzistavusios anksčiau. Tradicinės jų veiklos sritys - narkotikai, kontrabanda - ir šiandien yra toliau aktyviai vystomos“, - dėstė A.Paulauskas.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis pripažino, kad Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, organizuotas nusikalstamumas pasižymėjo brutalumu - viešais nužudymais, šaudymu, sprogdinimu, sąskaitų suvedimu, savų narių pašalinimu, fizinės galios demonstravimu. Tuo metu vienas iš populiariausių nusikaltimų buvo turto prievartavimas, vertimas mokėti duokles, įmonių privatizavimas, naudojant jėgą. Šiandien, pasak pašnekovo, tokių nusikaltimų tikrai yra mažiau, nebeliko viešo santykių aiškinimosi, konkurentai nebešalinami nušaunant ar sprogdinant.

„Dabar nusikalstamo pasaulio esami lyderiai nesireklamuoja viešumoje, stengiasi likti šešėlyje. Dabar tikrai nėra populiaru būti žinomam kaip nusikalstamo pasaulio lyderiu, nes viešumas leidžia aktyviau veikti teisėsaugos institucijoms“, - tvirtino I.Mikelionis.

Paklausus A.Paulausko, kodėl dabar nusikalstamo pasaulio veikla yra ramesnė nei anksčiau, šis argumentavo, kad šalies policija šiandien yra visiškai kitokio pajėgumo, pagaliau ir politinė valdžia yra stabili ir aiški, ko nebuvo prieš 23 metus. Taip pat atsirado sienų kontrolė, įstatymai, numatantys bausmes už organizuotus nusikaltimus. 90-aisiais mes viso šito neturėjome.

„Dabar nusikaltėliai patys supranta, kad jų daromi nusikaltimai yra tiriami gana efektyviai, jie patys bus demaskuoti ir kad daugeliu atveju išvengti bausmės vargiai pavyks. Kitas dalykas - jie supranta, kokios bausmės jų laukia už žiaurius nusikaltimus, paprastai tai kalėjimas iki negyvos galvos. Rizikos kaina yra didelė, tad jie suprasdami tai, neapsiima tokių stambių nusikaltimų kaip tuometiniai „Tulpiniai“, „Daktarai“, „Agurkiniai“ ar „Vilniaus brigada“. Dabar stambūs nusikaltimai pasirenkami tik kraštutiniais atvejais, kuomet gali kilti grėsmė jų demaskavimui ar saugumui. Anksčiau tai buvo kasdienybė“, - tvirtino Seimo narys.

Pašnekovo teigimu, pats laikmetis keičia nusikaltėlių veikimo būdus, padiktuoja jų veikimo metodus. Šiandien daugelyje Europos šalių vyksta įvairūs sprogdinimai, teroristiniai išpuoliai. Galima teigti, kad veikti labiau pradeda kitos organizacijos, o nusikalstamų grupuočių įtaka mažėja.

Nekelia nei baimės, nei pagarbos

Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyr. prokuroro I.Mikelionio teigimu, anksčiau nusikalstamo pasaulio lyderiai kėlė pagarbą mažesnėms grupuotėms ir savotišką baimę teisėsaugos institucijoms, jų vadovams. Dabar Lietuvoje nėra tokių autoritetų, kurių pareigūnai nedrįstų patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Būtent dėl šios priežasties lyderiai vengia patys daryti nusikalstamas veikas, stengiasi likti nuošaly, kad kuo sunkiau būtų surinkti įrodymus apie jų veiklą.

A.Paulauskas mano, kad anksčiau grupuočių egzistencija buvo lengvesnė nei šiomis dienomis. Nelegaliais būdais įgytą turtą jos galėjo legalizuoti beveik be problemų, tuomet buvo tik ką pradėjusi kurtis verslo bendruomenė, nusikalstamų grupuočių atstovai nebijojo išeiti į viešumą. Tokie žmonės leido sau pirkti įvairų turtą, legalizavo savo pajamas ir kurį laiką jiems tai sekėsi.

Su tokia kolegos nuomone sutinka ir I.Mikelionis: „Teisėsaugos institucijos neturėjo pakankamai įrankių, kurie padėtų tirti nusikaltimus, tuo metu neatsirado žmonių, kurie būtų bendradarbiavę su teisėsauga, atskleidžiant tam tikras nusikaltimų aplinkybes. Tuomet jie gyveno vedami savotiškos baimės, egzistavo grėsmė jų gyvybei, nusikalstamumo autoritetai buvo labai įtakingi. Laikui bėgant, sustiprėjo policijos sistema, teisėsauga užsiaugino tam tikrus raumenis, nusikalstamų grupuočių nariai vis labiau pasitiki jų darbu, tiki, kad davus reikalingus parodymus, jų ir šeimos narių gyvybė gali likti saugi. Šiandien esame pajėgūs išaiškinti bet kokią nusikalstamą grupuotę.“

A.Paulausko nuomone, jei nusikaltėliai nebegali parodyti savo ekonominės galios arba apsimesti verslininkais, slėpdami savo nusikalstamą veiką, jiems darosi sunkiau įsitvirtinti visuomenėje. Buvo laikas, kai patys nusikaltėliai bandė eiti į politiką, kandidatavo į Seimą, savivaldybių tarnybas, tačiau ir tam buvo duotas atitinkamas atkirtis.

„Aš negaliu garantuoti, kad šiandien jie nepalaiko ryšio su politikais, tačiau, tikiu, kad noro kontroliuoti valdžią yra mažiau“, - tikino pašnekovas.

Tarptautiniai vandenys

Nusikaltimai tarptautiniu mastu egzistavo visada. A.Paulauskas pasakojo, kad ta pati „Vilniaus brigada“ turėjo ryšių su Europos, Izraelio, Amerikos nusikalstamu pasauliu. Dabar tie ryšiai yra neepizodiniai, ne asmeniniu pagrindu sudaromi. Pavyzdžiui, per Lietuvą vykdoma daug nelegalios veiklos, pvz., narkotikų gabenimas. Nusikaltėliai, gyvenantys Lietuvoje, tiesiog būdami savame krašte, bet vykdydami nusikaltimus užsienyje, taip tiesiog užsitikrina saugumą sau, savo grupuotei.

„Visose srityse pasaulyje yra skatinamas bendradarbiavimas tarptautiniu mastu, nusikalstamas pasaulis - ne išimtis. Tai jiems užtikrina didesnes pajamas ir galimybę ilgiau veikti, tapti stipresniems. Klaipėdoje veikusiam Gaidjurgiui tokie ryšiai nebuvo reikalingi, tad jis veikė tik Lietuvos mastu. 0 štai „Vilniaus brigada“, įgijusi patirtį Vakaruose, siekė ją pritaikyti gimtajame krašte, daryti įtaką politinei valdžiai. Jų intelektualumas buvo nukreiptas blogąja prasme, tačiau žudymų buvo mažiau nei kitose gaujose. Nors bendrų ar priešų įbauginimui tokios priemonės tikrai buvo naudojamos“, - pasakojo A.Paulauskas.

I.Mikelionis taip pat tvirtino, kad linkę daryti nusikaltimus asmenys vyksta į užsienį, nes ten jiems tikrai yra palankesnės sąlygos. Ten jie turi mažiau galimybių būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn, žino, kad nusikaltimų aiškinimosi procesas trunka ilgiau, yra sudėtingesnis.

„Tulpiniai“ - žiauriausi

I.Mikelionis „Vakaro žinioms“ sakė, kad kalbant apie žiauriausias nusikalstamo pasaulio grupes, reiktų išskirti Panevėžio „Tulpinius“ ir Klaipėdos „Gaidjurginius“. Jos teismo sprendimu buvo pripažintos pačiomis baisiausiomis. Tai pripažino ir A.Paulauskas.

„Sunku pasakyti, kuri iš buvusių grupuočių buvo brutaliausia, reiktų analizuoti jų veiką, nužudymų skaičių. Visgi Panevėžio „Tulpinių“ pavyzdys, kai buvo sukonstruota mašina žmogui sumalti, rodo, kad jie visi tikrai buvo žiaurūs ir pavojingi, turėjo sadistinį polinkį. Matyt, visose organizacijose žiaurumas klestėjo savaip, buvo dalis pasirinktos veiklos“, - pasakojo A.Paulauskas.

Pasak I.Mikelionio, baudžiamoji atsakomybė, kuri yra taikoma organizuotoms grupėms, yra tikrai griežta. Už dalyvavimą nusikalstamos grupuotės veikloje ar vadovavimą jai gali būti skiriamas laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

Visgi problema yra ne baudos, o siekis įrodyti, kad nusikalstamas susivienijimas egzistavo. Tai padaryti yra labai sunku, ypač surinkti reikiamus įrodymus. Tačiau vis dažniau, pasak pašnekovo, atsiranda narių, kurie bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis, būtent taip buvo ir Daktaro byloje.

„Ar būtų taip buvę prieš dešimt ar penkiolika metų? Aš labai abejoju. Kalbant apie mirties bausmę, gyvename ES, kurioje nei viena šalis nevykdo mirties bausmės, tad ir Lietuva seka tokiu pavyzdžiu. Kad ir norėtume, tokios bausmės tikriausiai niekada neturėsime dėl tarptautinių įsipareigojimų. Mano nuomone, mirties bausmė tikrai nėra tas sprendimas, kuris padeda kovoti su nusikalstamumu“, - tvirtino prokuroras.

Visgi A.Paulauskas laikosi kitokios nuomonės. Jo teigimu, bausmė iki gyvos galvos nusikaltėliams būtų pakankama tokiu atveju, jei nuteistasis būtų visiškai izoliuotas ir neturėtų vilčių išeiti į laisvę. Bet kaip matome, ne visada situacija tokia.

„Aš pats esu mirties bausmės šalininkas. Daugelį šimtmečių tokia bausmė egzistavo ir šiandien ji yra vykdoma Amerikoje, kituose kraštuose. Jeigu tu nenori elgtis kaip žmogus, nenori gyventi visuomenėje pagal esamas taisykles, ne vieta tokiems tarp žmonių“, - pokalbį užbaigė Seimo narys.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (33)

 • jo.. 2015 kovo mėn. 08 d. 22:29:56

  Mano nuomone dabar dominuoja valstybine politiku ir teisesauginiku bendra
  MAFIJA

 • Petras 2013 liepos mėn. 09 d. 17:39:25

  Nesąmones šneka ponai teisininkai.Taip,nusikaltėliai
  nebesiafišuoja,bet,jei baltos pirštinės slepia purvinus nagus,tai
  nereiškia,kad nusikaltimų mažiau.Nusikaltimų nemažiau,tik
  jų"stogai"aukščiau sėdi ir sumos"apyvartoje"didesnės...

 • MILA 2013 liepos mėn. 08 d. 17:25:28

  Turetu buti mirties bausme nusikalteliams ,samoningai ivykdziusiems ne
  viena arba itin ziauria zmogzudyaste.Manau,tai sulaikytu ne viena
  nusikalteli.

 • to PP 2013 liepos mėn. 08 d. 02:03:15

  Labai pritariu...

 • PP 2013 liepos mėn. 08 d. 01:43:53

  Mafijos era dar nesibaige.Dabar reik sutvarkyt ta "vsio zakono" mafija

 • BAIKITE 2013 liepos mėn. 07 d. 21:14:29

  daktaras nei vieno paprasto zmogaus nenuskriaude ji buvo blinda nr 2

 • Zanavykas - to 2013 liepos mėn. 07 d. 20:59:50

  Kristaus mopede,straipsnis juk ne apie mane !

 • danas 2013 liepos mėn. 07 d. 20:19:04

  kai valstybiniai banditai valdo Lietuva ,man nelabai aktualu,ka jie ten
  pasodino iki gyvos galvos.Vienus pasodino,nauju pridygs,savaime nepridgys
  ,viskas bus vykdoma pagal valstybino banditizmo scenariju.jeigu kai kurie
  lietuviai dar nepabudo ir nesupranta ,kas vyksta ,butu jau laikas,nes kai
  jus pacius prigriebs uz masnos valstybine mafija,jums nebeliks kam ir
  pasiguosti

 • mama 2013 liepos mėn. 07 d. 19:12:47

  Tulpyniu tikru zudiku ,kieno rankomis buvo iszudyti zmones ,taip ir
  neisaiskino ,ir nepasodino , visokiu kalbu panevezy eina , kad jie laisvai
  vaiksto ir juokiasi is tu kurie sedi iki negyvos galvos , zinoma jie buvo
  uzsakovai

 • ICE 2013 liepos mėn. 07 d. 18:31:58

  LABAI DAUG VISKO ZINOT,IR PER DAUG KALBAT
  PATAUPYKIT SVEIKATA - SENATVEI.

 • zoom,tai LABAI GERAI,kad "Respublika" MUMS SUTEIKIA TOKIAS TEISES 2013 liepos mėn. 07 d. 18:06:15

  TASKAS

 • Suprantama 2013 liepos mėn. 07 d. 18:05:04

  tarybiniais metais praėjus keliems metams po sušaudymo, paaiškėdavo,
  kad sušaudė nekaltą. Paulauskas pasiilgo to... O Mikelionis
  įsitikinęs, kad užsienyje tyrimas trunka ilgiau...Trunka ilgiau, nes ten
  kvalifiukuotai įrodo kaltę, neužtenka prokuroro nuomonės. Beje, kaip su
  šaudymais Vištytyje? Marijampolėje? Sprendžiant iš tylos
  teisėsaugoje-rezultatas nulinis, kitaip tariant-šnipštas. Bepigu, kad
  visi banditai legalizavo savo turtą ir yra gerbiami verslininkai...

 • klausimas 2013 liepos mėn. 07 d. 17:17:54

  kodėl iki šiol nesulaukia teisinio įvertinimo prokuroro I. Mikelionio
  brolio baudž. byla dėl beveik 1, 5 mln. PVM mokesčių pagrobimo

 • Mafija klęsti. 2013 liepos mėn. 07 d. 15:55:52

  Greičiausiai, kad mafijos era tikrai nesibaigė, o jos vadžias
  perėmė valstybės institucijų koordinuota grupė.Juk vadinamoms
  didžiosioms partijoms(iš tiesų - grupuotėms)
  reikia ir didelių pinigų.O iš kur juo paimti?Tai štai - prašom,
  duosim.Tik jūs nieko nežinokit, nieko nematykit.Taip ir gyvename -
  viršunėlės sau, aptekę pinigais, Tauta sau - skurde.Valdžiai TAUTA
  tapo visai ne prie ko.

 • henyte 2013 liepos mėn. 07 d. 15:16:17

  visai sumoteriskejo.senelis galetu silikonine krytine tureti....

 • to zanavykas 2013 liepos mėn. 07 d. 15:09:05

  pakalbejai,kaip i vandeni paperdei-efektas mazas tik burbulai,o smarves pas
  tave kaip pas kiaule...

 • Zanavykas 2013 liepos mėn. 07 d. 14:31:47

  Pasiskaičius prokurorų pasisakymus iškart kilo mintis,kad žinau vieną
  tokį nusikaltėlį, kuris visą savo gyvenimą darė visus prokurorų
  išvardytus nusikaltimus įskaitant grupuotės, apraizgiusios visą
  Lietuvą, sukūrimu, jos stiprinimu,finansiniu aprūpinimu, įvedimu į
  valdžios struktūras, kur ta grupuotė veika po šiai dienai.
  Daktarų,Tulpinių ir kitų gaujų nusikaltimai Lietuvai yra menkniekis
  pajyginus šio asmens ir jo įsteigtos grupuotės nusikaltimais Lietuvai,
  ir lietuvių tautai. Kviečiu, dorus Lietuvos prokurorus, nepagailėti
  laiko, išaiškinti jo padarytus nusikaltimus, nutraukti jo sukurtos
  grupuotės veiklą, nubausti kaltuosius, parodyti Lietuvos piliečiams
  priežastį, kodėl Lietuva mindžikuoja vietoje, niekaip negalėdama
  išbristi iš liūno į kurį, šio nusikaltėlio veikimu, buvo
  įklampinta. Deja paties nusikaltėlio nubausti jau nepavyks ,nes jis
  Antakalnyje po gelažine galva neištraukiamai pasislėpęs yra !

 • dorus 2013 liepos mėn. 07 d. 14:30:11

  būsimus žmones nužudo "motinos" dar įsčiose, o saviškius iš pragaro,
  šėtonas saugo, kad gimtų ir gyvenime vykdytų jo valią.

 • zoom 2013 liepos mėn. 07 d. 14:09:48

  RESPUBLIKA viska zino,bet provokuoja komentatorius kad issakitu tiesa.:)

 • lex 2013 liepos mėn. 07 d. 14:07:12

  kaip praejusiam seime is seimo norejos ismesti seimo nari sacharuka,tas
  prabilo ,pareiskes,kad h daktaras tera tik avinelis vilko kailyje
  ,palyginus su seime sedinciais kai kuriais nariais.po sio pareiskimo jis
  liko seimo nariu ir skandalas nurimo.stai taip!

 • VIENI ATEINA,KITI ISEINA,taip ir KEICIASI MUSU PASAULIO VEIDAS 2013 liepos mėn. 07 d. 13:33:35

  TASKAS

 • mafijos era nesibaige 2013 liepos mėn. 07 d. 12:32:08

  mafija kaip niekada klesti Lietuvoje. Dabar ji yra igavusi valstybines
  mafijos pavidala, kai didziules finansines aferas vykdo sedintys valdzioje,
  o visa teisine sistema su prokuratura priesakyje, VDS ir Ziniasklaida
  pajungta visa tai padengti, nuslepti, uztusuoti.

 • aha 2013 liepos mėn. 07 d. 11:39:02

  ziauriausi nusikalteliai tokie kaip tulpiniai ir gaidjurginiai buvo todel
  kad veike kartu su policija, jai kalbant rimtai tai man pats arturiukas
  daug didesnis nusikaltelis nei visi jie kartu sudejus, o didziausias tai
  markyzas de sada:))) pries sada zamolskis nekaltumo isikunijimas:))

 • Dabar Lietuvoje nėra tokių autoritetų, kurių pareigūnai nedrįstų patraukti baudžiamojon atsakomybėn 2013 liepos mėn. 07 d. 11:32:48

  nejuokinkit

 • Ona 2013 liepos mėn. 07 d. 11:10:49


  Dabar, manau, daugiau atsiranda ne gaujų, o pavienių veikėjų. Iš gero
  gyvenimo, matyt, jie pradeda veikti. Baisu kartais net prie žmonių
  prisiliesti ir jau prasideda išsišokimai. Anksčiau galėjome ir į
  šokius ramiai nueiti, ir vakare iš darbo grįžti be streso.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IS: ketvirtadienį Irako teisingumo ministerija pareiškė, kad šalies pietuose įvykdytas mirties nuosprendis 38 buvusiems teroristinės IS grupuotės nariams; šiuo metu Irako kalėjimuose laikomi dešimtys tūkstančių žmonių, kaltinamų ryšiais su IS.
 • BIATLONAS: Prancūzijoje vykstančio trečiojo pasaulio biatlono taurės varžybų etapo moterų 7,5 km sprinto lenktynėse ketvirtadienį geriausiai iš lietuvių pasirodžiusi Natalija Kočergina užėmė 74-ąją vietą; nugalėjo be klaidų šaudžiusi olimpinė čempionė Slovakijos atstovė Anastasija Kuzmina - 20 min. 59,6 sek.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas

Ar įstatymas padeda apsaugoti vaikus nuo smurto?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -3  0 C

   0  +2 C

 

   -2  +2 C

    0  +4 C

   +1  +3 C

 

   0  +3 C

    7-17 m/s

    2-7 m/s

 

      1-5 m/s

 

USD - 1.1845 PLN - 4.2220
RUB - 69.6190 CHF - 1.1686
GBP - 0.8816 NOK - 9.7783
reklama
Velyke2017