respublika.lt

2018 gegužės 26, šeštadienis

Kas pažabos telefoninius sukčius?nuotraukos

2017 rugsėjo mėn. 10 d. 14:07:29
Respublika.lt

Praėjusią savaitę buvo pasiektas savotiškas Lietuvos rekordas. Šalyje siautėjantys telefoniniai sukčiai iš vienos banko sąskaitos išviliojo pačią didžiausią sumą - 40 tūkst. eurų. Remiantis statistika, per 2016 metus buvo 2600 tokių atvejų. O vien per aštuonis šių metų mėnesius - daugiau nei 2000. Apie tai „Vakaro žinių“ ringe diskutavo buvęs Lietuvos kriminalinės policijos vyriausiasis komisaras Alvydas SADECKAS ir buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras PAULAUSKAS. Ringe teisėjavo žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

 

G.JAKAVONIS: Turime profesionalų, kaip jie patys prisistatė, Vyriausybę. Ir mūsų premjeras yra buvęs policininkas. Atrodo, turėtų būti tvarka ir algos policijai padidintos. Tai kodėl kartojasi telefoninio sukčiavimo atvejai? Seniau jie nebuvo taip populiarūs kaip dabar. Nuo ko viskas prasidėjo?

A.SADECKAS: Sukčiavimas prasidėjo turbūt dar viduramžiais, jeigu ne anksčiau. Žinome ir istorinių asmenybių. Galima minėti įvairius aferistus. Ši problema yra susijusi su žmogaus prigimtimi. Tol, kol bus žmogus, tos problemos nebus galima išspręsti, nes čia naudojamasi žmogaus emocijomis.

Kodėl paplito šis sukčiavimo būdas? Telefoniniai sukčiai skambina iš įkalinimo, pataisos namų. Neužmirškime, kad šiandien mes gyvename kitų technologijų amžiuje. Naujosiomis technologijomis naudojasi ir sukčiai.

Ką reikėtų daryti? Manau, sunku kovoti su žmogaus prigimtimi. Žinau ne vieną atvejį, kai pagyvenęs žmogus telefoninių sukčių buvo apgautas tris kartus. Yra atvejų, kai buvo apgauti ir policijos pareigūnų tėvai, kurie, atrodo, turi būti budrūs. Kyla klausimas, kaip reikia tai aiškinti žmonėms. Kiek teko girdėti, vos ne bažnyčiose kunigai kalba apie tai, ir viešojoje erdvėje kalbama. Bet kai užvaldo emocijos, „atsijungia“ protas ir paklūstama tiems apsukriems, išradingiems, artistiškiems žmonėms.

Kodėl skambinama iš pataisos įstaigų? Tai geriausias užsiėmimas, didelis pelnas, sudėtinga įrodinėti. Nors žinau nemažai atvejų, kai yra įrodinėjama ir šitai įrodoma.

G.JAKAVONIS: Suprantu, kad atsiranda naujų technologijų, bet iš kur tas kalinių įtaigumas, kas juos moko? Žmogus susigriebia tik po kelių minučių, kai būna per vėlu.

A.PAULAUSKAS: Yra praktika. Ne kiekvienas, kuriam paskambina, užkimba ant kabliuko, tai jie irgi mokosi. Jie mokosi iš savo klaidų, kur nepavyko, kodėl nepavyko. Visa tai leidžia jiems surinkti dideles sumas.

Aš šiek tiek domėjausi, iš kur atsirado ta praktika. Prasidėjo ji gal prieš 16 metų. Vienas iš paaiškinimų - anksčiau kriminalinės grupuotės turėjo „obščiakus“, bendras kasas. Dabar tos tradicijos nyksta, bendrų kasų nelabai turi. Todėl tie žmonės, kurie yra nuteisti, pradeda patys stengtis įsigyti lėšų, nes jiems reikia kažką nusipirkti, neteisėto įsigyti, ir tam reikalingi pinigai.

Įdomu tai, kad pastaruoju metu į sukčių pinkles pakliūva ne žmonės, bet įmonės. Kadangi įmonės turi daugiau pinigų, jie gali pasiimti didesnes sumas.

Kodėl įkalinimo vietose atsirado tokių galimybių? Visų pirma administracija neužtikrina tvarkos. Yra aiškiai pasakyta, kad nuteistasis negali turėti telefono, internetinio ryšio.

Dabar, kas man atrodo teisinga, teisme prasidėjo bylos prieš valstybę. Žmonės, kurie buvo apgauti sukčių, valstybę paduoda į teismą. Yra ne vienas teismo sprendimas, kai tiems žmonėms priteisia neturtinę žalą. Sprendime tiesiai yra pasakyta, kad administracija nesugebėjo užtikrinti tvarkos, kuri yra reglamentuota jų pačių teisės aktuose. Nesugebėjo užtikrinti, kad nuteistieji nesinaudotų telefonu.

Negalima sakyti, kad Teisingumo ministerija nieko nedaro. Prieš šitą pokalbį pasižiūrėjau, J.Bernatonis gal tris kartus buvo raportavęs, kad štai dabar Marijampolės įkalinimo vietoje viskas užblokuota. Pasirodo, ta sistema bloga, neveikia, užblokavo vos ne pusės miesto telefonus.

Man atrodo, teismų sprendimai privers Teisingumo ministeriją ir įkalinimo įstaigų administraciją sutvarkyti šį reikalą.

G.JAKAVONIS: Turėjome atvejį, kai keitėsi Kalėjimų departamento vadovybė, nes viena iš kalėjimo darbuotojų pradėjo pasakoti, kad ji nepasitiki savo kolegomis. Negali įkalinimo įstaigoje mobilusis telefonas atsirasti iš niekur nieko. Ir bepiločius orlaivius ten, sakoma, naudoja. Manęs niekas neįtikins, kad apsauginiai nieko neperduoda kaliniams.

A.SADECKAS: Atskirčiau masinį sukčiavimą, kuris kyla iš pataisos įstaigų, nuo konkretaus sukčiavimo, kur aiškiai yra „užvedama“, pasakoma konkretūs dalykai.

Pastebėkite vieną dalyką - skambinama yra į stacionarius, ne į mobiliuosius telefonus. O stacionarūs telefonai yra telefonų knygoje. Antra, iš pokalbio labai nesunku suprasti, su kuo tu kalbi. Kas daugiausia turi tokius telefonus? Pensininkai. Pigiau yra kalbėti.

Yra dar vienas momentas. Daug tokių atvejų nutinka nedarbo dienomis, kai pataisos įstaigose yra susilpnėjusi kontrolė ir žmonės yra daugiau namie. Kalbėjausi su giminaite, kuriai 90 metų, ne Vilniuje gyvena. Jai paskambino šeštadienį ir pradėjo aiškinti, kad ji penktadienį pasiėmė iš banko pinigus, o tie pinigai yra padirbti. Reikia pas juos atvažiuoti ir parodyti tuos pinigus, jie pasižiūrės, patikrins. Na, moteris budri, iškart susiorientavo, paskambino man. Labai teisingai, sakau, pagalvokite, kokia FNTT, kokia policija pas jus važiuos šeštadienį pasiimti pinigų. Tuo ir pasibaigė viskas.

A.PAULAUSKAS:
Bet jie žinojo, kad moteris pasiėmė pinigus?

A.SADECKAS:
Taip, bet norint apie tai žinoti nereikia banko. Pastovėk prie taupomosios, prie banko, ir viskas.

Galėčiau išvardinti daug sukčiavimo atvejų, kur yra tikslinės įmonės. Ten daro kryptingai. Atsiversk telefonų knygą, pasižiūrėk internete, paskambink buhalterei, pradėk pasakoti. Ir tau pasakys, ką nori. Tai tiesiog jų nepasiruošimas.

Dėl pataisos įstaigų, tai yra atskira subkultūra, tai visiškai atskiros teritorijos, ar JAV, ar Meksikoje, ar kur kitur. Bandoma daryti tvarką. Bet ten vis tiek egzistuos savi tarpusavio santykiai tarp nuteistųjų, tarp juos prižiūrinčių asmenų.

Be abejo, reikia griežtai kovoti su korupcija, su telefonų perdavimu, kitomis neteisėtomis paslaugomis. Bet negali pasakyti, kad imsi ir per dieną įvesi tvarką. Svarbu, kad būtų pasirinkta ta kryptis. Jeigu Teisingumo ministerija ir Vyriausybė ją pasirinko, reikia daryti, gerinti tvarką, bet atsiras tada kiti būdai.

G.JAKAVONIS: Kai atsitiko panašus atvejis mano pažįstamam verslininkui, tai buvo darbo diena, buvo skambinama iš mobiliojo telefono, ir dargi nurodytas bankas. Buvo pasakyta, kad tai Medicinos bankas, kuris, duok Dieve, vieną procentą mūsų bankų sistemoje užima. Vadinasi, labai daug sukčiai žinojo duomenų. Prisistatė iš kriminalinės policijos ir išsireikalavo kodo. Iš kur jie žino mano telefoną, iš kur žino, kad aš esu Medicinos banke?

A.SADECKAS:
O kiek jūs žinote žmonių, kuriems skambino, pasakė, kad iš Medicinos banko, ir nebuvo pataikyta? Apie juos mes juk nežinome. Bet kam paskambink ir pasakyk apie Medicinos banką. Atsakys, ne, aš Medicinos banke nieko neturiu. Tuo ir baigiasi visa kalba. Tų skambučių vyksta šimtai, jeigu ne tūkstančiai. Ir kiek iš jų pataiko.

Nenorėčiau galvoti, kad tai plačiai susiję su bankų darbuotojais. Labai lengva būtų juos atskleisti. Tai kodėl jūsų gerbiamas pažįstamas nepaklausė: o tu pasakyk mano sąskaitos paskutinius 4 numerius. Paklausė? Nepaklausė.

G.JAKAVONIS: Ką reikėtų daryti mūsų pareigūnams? Sakėte, ir bažnyčioje kalba, ir internete apie tai daug informacijos.

A.SADECKAS: Policija atlieka tyrimus, tikrai nustato asmenis. Ir spaudoje žinome daug teisminių bylų.

Žinau atvejų, kai surado nukentėjusį asmenį, nors nukentėjęs nesikreipė. Policija pirma pradėjo tyrimą, pagal telefoną nustatė, tada surado žmogų. Taigi policija dirba, bet turi dirbti abi pusės.

G.JAKAVONIS: Labai gerai, gal privers, kad Kalėjimų departamentas dirbtų savo darbą. Visi žinome, kad negalima įkalinimo įstaigose turėti mobiliųjų.

A.PAULAUSKAS:
Žmonės turi pradėti aktyviai ginti savo teises. Žiūrėkite, patinka ar nepatinka, kaliniai tiesiog užplūdo dabar teismą. Tai kameros blogos, tai barzdos neleidžia auginti, tai dar ką. Tai priverčia keistis įkalinimo sistemą, kuri daug metų visiškai nereagavo. Parašyta instrukcija, o mes kaip norime, taip ją ir taikome.

Įkalinimo vieta yra uždara teritorija. Ten daug lengviau kontroliuoti žmogų negu laisvėje esantį. Jis negali judėti. Galima jį tikrinti, galima uždaryti į izoliatorių. Tiesiog reikia noro įvesti tvarką. Tada tendencija būtų ne auganti, o mažėjanti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SULAIKYTI: Stambule sulaikytas 51 užsienio šalių pilietis, įtariamas ryšiais su teroristine „Islamo valstybės“ grupuote.
  • NETEKTIS: JAV, Klivlande, gegužės 24 dieną mirė Linas Johansonas, muzikos prodiuseris, žurnalistas, „Lithuanian News” leidėjas ir redaktorius; L.Johansonui buvo labai svarbu, kad pasaulis, anglakalbiai žmonės žinotų kuo daugiau apie Lietuvą; buvo aktyvus Lietuvių bendruomenės narys.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ką manote apie miestuose kertamus medžius?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +10   +11 C

   +12  +14 C

 

   +12  +13 C

  +24   +25 C

   +25  +26 C

 

   +25   +27 C

     6-12 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

USD - 1.1675 PLN - 4.3090
RUB - 72.4935 CHF - 1.1593
GBP - 0.8754 NOK - 9.4888
reklama
Sveikata Grožis