respublika.lt

Jei nebus didesnių algų - neliks kam gesinti gaisrų

(0)
Publikuota: 2018 balandžio 12 20:05:32, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Specialistų teigimu, jaunimas siektų tapti ugniagesiais gelbėtojais, jei kiltų darbo užmokestis, tačiau tam būtinas ir valstybinis požiūris. Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Šiais metais VGTU, kuris gaisrinės saugos specialistus rengia vienintelis Lietuvoje, nesusirinko gaisrinės saugos studentų grupė. Pasak VGTU Statybos fakulteto Statybinių medžiagų ir gaisrinės saugos katedros vedėjo doc. dr. Ritoldo Šukio, tokia situacija verčia aiktelėti, mat dar pernai norinčių studijuoti gaisrinę saugą buvo daugiau kaip 20 žmonių. „Anksčiau surinkdavome po dvi grupes, kuriose būdavo po 35 žmones. Dabar nesurinkome, dėl to skaudu, ėjome ėjome, ir štai taip...“ - apmaudo neslėpė R.Šukys. Kodėl jaunimas nebenori studijuoti gaisrinės saugos, pašnekovas matė kelias priežastis, pirmiausia ta, jog viešai vis skelbiama, kad ugniagesių algos mažos. Kita priežastis - šiuolaikiniai jaunuoliai nenori rinktis specialybių, kai vėliau tenka dirbti ekstremaliomis sąlygomis. „Patys suprantate, ugniagesiai gelbėtojai savo darbe susiduria su žūtimis, mato žuvusiųjų kūnus, dalyvauja gaisruose. Tokiam darbui reikia apsisprendimo, motyvacijos. O jaunų žmonių motyvacija šioje srityje labai mažėja. Ko gero, tokią situaciją lemia pinigai (mažos algos, - aut. past.)“, - svarstė VGTU Statybos fakulteto Statybinių medžiagų ir gaisrinės saugos katedros vedėjas. Jo nuomone, turi keistis pačios valstybės požiūris į gaisrinės saugos specialistų būtinybę.

 

Žada sutaupyti beveik 2 mln. eurų

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente kaip tik vykdomos pertvarkos, kurių vienas tikslų - sutaupyti lėšas ir kelti darbuotojams algas. Nuo šių metų vasario 1 dienos keitėsi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, jam pavaldžių įstaigų struktūra bei pareigybių skaičius. Departamento administracijoje neliko 4 padalinių, taip pat 4 pareigybėmis sumažėjo vadovaujančiųjų darbuotojų skaičius. Struktūrinės pertvarkos įvyko ir departamentui pavaldžioje Specialiojoje priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje, Ugniagesių gelbėtojų mokykloje ir Gaisrinių tyrimų centre. Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovės Linos Nuobarienės, visiems darbuotojams, kurių pareigybės naikinamos, buvo pasiūlytos kitos pareigos valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos įstaigose. Nuo 2019 metų sausio 1 dienos planuojama reorganizuoti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui pavaldžias įstaigas bei centralizuoti bendrąsias valdymo funkcijas. „Reorganizavus šias Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos įstaigas ir centralizavus bendrąsias funkcijas, pagerės veiklos koordinavimas, sumažės valstybės biudžeto lėšų poreikis, šios lėšos bus efektyviau paskirstomos. Taip pat bus sudarytos prielaidos mažinti neužimtų ugniagesių gelbėtojų pareigybių skaičių“, - aiškino L.Nuobarienė. Numatoma sutaupyti 1,8 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų ir jas panaudoti darbuotojų darbo užmokesčiui didinti bei kvalifikacijai tobulinti.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas Vladimiras BANELIS:

- Ar reformų, optimizavimo, centralizavimo kelias yra geras?

- Čia dvi medalio pusės, pavyzdžiui, policija pasirinko kelią atleisti 30 proc. žmonių ir jų sąskaita padidinti kitiems atlyginimus, prisipirkti blizgančių automobilių ir lipdukų. Kitaip sakant, nepasirinko įtikinėti Vyriausybės dėl realių poreikių. Ji pasirinko bylinėtis su sau pavaldžiais pareigūnais - kas yra lengviausia.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ką tik baigė daryti tai, ką darė pasieniečiai: pasieniečių administracija pasirinko bendrauti ir bendradarbiauti su profesinėmis sąjungomis, jie ne atleidimo kelią pasirinko.

- Į ką svarbu atkreipti dėmesį atliekant pertvarkas?

- Labai svarbus informacinių technologijų klausimas. Estai sunkmečio laiku pradėjo daryti pertvarkas, mūsų šalis per sunkmetį pradėjo drastiškai pjauti finansavimą. Todėl turime disbalansą ir bandome vytis kitas šalis. Teko pačiam kalbėtis su estais, jie kritiškai vertina savo padėtį ir sako, kad aklai nekopijuotume visko. Kiek man žinoma, ten buvo pasirinktas kelias, kad vienose rankose sutelktų IT sektorių, centralizuotų viešuosius pirkimus, paramines funkcijas ir panašiai. Tačiau IT filosofija gali būti visiškai nepriimtina mūsų žmonėms, kurie gyvena regionuose, kaimuose. Negalima visko robotizuoti. Šioje vietoje labai svarbu girdėti visas puses, tik tada rezultatas bus tvarus.

banelis vladimir.psd

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s