respublika.lt

Ir vienas ištrauktas iš liūno yra daug

2013 lapkričio mėn. 13 d. 09:47:51
Dalia BYČIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
MOTYVAI. Nuo alkoholizmo besigydantis alytiškis R.Norušis įsitikinęs, kad išbristi iš alkoholizmo pirmiausia reikia valios, paskui - darbo, o kai kam ir nuolatinės priežiūros. Kazimiero Linkevičiaus nuotr.

Lietuvoje milijonai litų išleidžiami bedarbiams ir skurstantiems šelpti. Didžioji dauguma pašalpų gavėjų iki ausų įklimpę į alkoholį, todėl pašalpų mokėjimo dienos tampa trumpa nuo alkoholio priklausomų žmonių švente, per kurią policijai ir ugniagesiams labai padaugėja darbo. Liūdniausia, kad tie, kurie pašalpas praleidžia landynėse, nesijaučia nei sušelpti, nei pamaitinti. Tad gal ir teisūs skeptikai, sakantys, kad laikas nustoti dalyti pinigus pragėrimui. Bet kur dėti alkoholio vergus, kurių tikslaus skaičiaus niekas nežino? Alytaus r. savivaldybė prieš dvejus metus ėmė vykdyti pagalbos programą, kuri jau turi sekėjų.

Sugriaužė grožį ir pusę gyvenimo


Nedideliame Alytaus r. savivaldybės kaime gyvenanti 48 metų Irena (vardas pakeistas) gyvena su mama. Kaimo gyventojai žino, kad baltos dienos anksčiau nematydavusi moteris yra užsikodavusi, bet kalbėti viešai ji gėdijasi. Kažkada Irena buvo vadinama gražiausia mokyklos mergina. Ilgi alkoholio vartojimo metai, nesirūpinimas savimi moterį neatpažįstamai pakeitė. „Jeigu būčiau žinojusi, kad taip gražu gyventi akių neapsipylus, seniai būčiau metusi. Iš girtuoklės ir valkatos vėl tapau žmogumi“, - didžiuojasi. Greitai bus dveji metai, kai alkoholio ji neima nė į burną. Iš pradžių užsikodavo pusei metų, vėliau metams, dabar vėl metams. Ireną kai kas šnekina nebesikoduoti, gyventi be vaistų, bet ji klauso dukters ir programos vadovės patarimo, nerizikuoja. Tuo labiau kad tebedraugauja su buvusiais butelio draugais. „Jie kaimynai, pusbrolis, man jų gaila, aš juos užjaučiu, prisimenu, kaip man pačiai būdavo, negi dabar jų išsižadėsiu. Paprašo, paskolinu pinigų, nuperku pati. Žinau, kad yra žmonių, kurie mane už nugaros apkalba. Kaip aš galinti negerti, jeigu su alkoholikais vaikštau. Man daug svarbiau, ką apie mane kalba žmonės, kurie mane gerbia, ką apie mane galvoja mama, vaikai, giminės. Nė vienas, su kuriais girtaudavau ir valkatavau, tokiu keliu eiti nenori. Vieni pabandė, nepasisekė, geria, kaip gėrę“, - sako moteris. Irena užsiregistravo darbo biržoje, gauna pašalpą, padeda ūkininkams. Pasak jos, liepto galą priėjusiam alkoholikui pakilti pirmiausia padeda apsisprendimas, o antra - darbas. Irenai labiausiai padėjo darbas.

Kada ir kaip įniko į alkoholį, moteris teigia neprisimenanti, tai buvo seniai. Jos manymu, prie to privedė lengva duona. Dirbo vienoje valstybinėje įstaigoje sekretore-dispečere, laisvo laiko buvę daug, draugų daug, prasidėjo pasisėdėjimai prie butelio. Kai neteko darbo, liko tik sugėrovai. „Nenoriu prisiminti, kaip gaudavau pinigų alkoholiui. Mano gyvenimas buvo, kaip ir visų alkoholikų, valkatavimas nuo vienų prie kitų“, - gėdijosi praeities dzūkė.

Svarbiausia - nusistatymas

Skirtingai negu Irena, Mergalaukio kaime gyvenantis 47 metų Ričardas Norušis nebando slėptis. Priešingai, nori, kad kuo daugiau žmonių apie jo pastangas išgirstų ir juo pasektų. Gyvenimas esąs per daug gražus, kad jo spalvų nematytum. Pats Ričardas jau keletą metų tų spalvų nemato tiesiogine prasme, bet džiaugiasi kiekviena nugyventa diena ir planuoja ateitį. Į visišką tamsą jis grimzdo pamažu. Prieš keletą metų dar matydavo šešėlius. Vyras mano, kad apakimo priežastis ne ilgalaikis girtavimas, o paveldėta regėjimo liga.

Apie Alytaus r. savivaldybės pagalbą nuo alkoholio priklausomiems rajono gyventojams Ričardas išgirdo per vietinę televiziją. Jau buvo pradėjęs galvoti, kad reikia bandyti kapstytis. Anot Ričardo, vien apsisprendimo vargu ar būtų užtekę, reikėjo ir medikamentinio gydymo. Iš pradžių užsikodavo pusei metų, paskui gydymą pratęsė vieniems metams. „Jaučiu, kad ir be kodo ištverčiau, bet dėl šventos ramybės vėl užsikoduosiu“, - planuoja vyras. Ar pasikeičia gyvenimas, kai nustoji gerti? „Pirmą savaitę nepajutau, nes prieš kodavimąsi buvau užtraukęs, bet kitos dvi savaitės buvo sunkios. Prisimindavau psichiatro žodžius, kad per ilgus alkoholizmo metus jau 20 proc. smegenų ląstelių sunaikinta. Į ką aš pavirsiu toliau gerdamas, galvodavau“. Anot Ričardo, norint pasveikti, pirmiausia reikia pačiam nusistatyti. „Pažįstu vieną vyrą iš savo draugų rato. Dvi savaites ištempė, kol buvę draugai neįsiūlė paragauti. Tik tos vienos taurelės užteko“. Iš patirties Ričardas sako, kad priklausomų nuo alkoholio vyrų ir moterų skaičius jau susivienodino. „Ar anksčiau buvo tiek pamestų vaikų? Matau, kas darosi mano draugų būry. Gauna pašalpą ir lekia į parduotuvę ne kruopų, cukraus. Pirmiausia žvilgsnis krypsta į aukščiausią lentyną su buteliais. Maistui kas lieka, o jeigu nelieka, žino, kad kas nors sušelps“, - postringavo vyras.

Draugė slenksčio neperlipo

Ričardą į priekį stumia mąstymas. Ne apie alkoholį, o kaip ir už ką susitvarkyti savo buitį, namus, kuriuos buvo visiškai apleidęs. Gavo paramą, užsidengė stogą, apsišiltino pirmą namo aukštą, planuoja tvarkyti būstą iš vidaus. Tvarte kriuksi keturi paršiukai, prisiaugino daržovių. Būdamas aklas, vienas to padaryti negalėtų, bet tvarkytis padeda draugė ir slaugė Vida. „Neslėpkime, Vida taip pat turėjo tą silpnybę ir dabar tebeturi. Bandė koduotis, neatsilaikė“, - atvirai sako Ričardas. Klausydamasi draugo kalbų Vida moja ranka, esą jai alkoholis netrukdo. Juk ir taip visus ūkio darbus nudirba, sugyventinį gerai prižiūri. Namai švarūs, valgyti paduota. „28 antis užsišaldėme, bulvių užsiauginome, stiklainiai daržovių pilni“, - didžiuojasi. Sako „mes“, „mūsų“, nors nėra tikra šių namų šeimininkė. Su Ričardu ji susipažino per vieną radijo stotį. Vyras skelbėsi ieškąs slaugės ir draugės. Prieš Vidą Ričardo namuose buvo kitos dvi slaugės, abi mėgėjos išgerti. Abi pabėgo, aklą vyrą apvogusios. Vida laikosi. „Atėjau dar tada, kai Ričardas girtavo. Būtumėte matę, kas čia darydavosi, jie gėrė diena iš dienos. Keletą kartų teko lašelines Ričardui daryti, ant kojų pastatyti. Buvo mums visko, buvau pabėgusi“, - neslepia moteris. Baigusi medicinos mokyklą, Vida 20 metų dirbo vienoje Dzūkijos ligoninėje slaugytoja, todėl padėti ligoniui ji moka. „Mane ne išmetė iš darbo, o nebegalėjau dirbti dėl sveikatos“, - teisinasi. Kartu pripažįsta, kad į alkoholį pastūmėjo despotas vyras ir nesibaigiantys gimtadienių šventimai darbe. Kaip ir Ričardas, Vida dabar pragyvena iš neįgalumo pensijos. Ar dar bandys koduotis? Pagalvosianti su sąlyga, jeigu nereikės pinigų mokėti.

Praeitis nebetraukia

Anot Ričardo, pusė kaimo gyventojų piktnaudžiauja alkoholiu. Piktnaudžiavimu jis vadina tai, kad kitą dieną po išgertuvių traukia „pataisyti dūšios“: „Daug priežasčių, dėl ko žmonės įsitraukia. Tai šeimoje negerai, tai darbai nuvylė, kas nors nepasisekė. Kodas galioja tik tam, kuris turi valią“.

Ričardas į alkoholį įjunko dar mokydamasis technikume. Draugai, alus, vynas, vėliau to neužteko. Baigęs mokslus dirbo kolūkyje kombainininku, už pagalbą žmonės atsilygindavo buteliais. Melioracijos valdyboje, kur po to nuėjo, duobėn stūmė vairuotojų ir mechanikų girtavimo penktadieniai. Netekęs darbo melioracijoje, su draugu atidarė kaime barą. Ir vėl alkoholis, gramzdinęs ne tik jį, bet ir žmoną. Prisidėjo kiti konfliktai, šeima iširo. Žemę iš po kojų mušė vis labiau temstančios akys. Pasak Ričardo, į jo namus pagal seną papratimą užsuka buvę draugai, bet prie kompanijų jis neprisideda. Negana to, esą jis prikalbino 7 žmones užsikoduoti. Iš jų trims pasisekė.

Įklimpti lengviau, nei išlipti

Priklausomybių mažinimo programa Alytaus r. savivaldybėje vykdoma jau beveik dveji metai. Dalyvauja visos 11 savivaldybės seniūnijų. Savivaldybė priklausomiems nuo alkoholio gyventojams gydyti pernai skyrė 17 tūkst. litų, bet visų pinigų neišnaudojo. Šiemet pinigų numatyta mažiau.

Anot programos koordinatorės, visuomenės sveikatos biuro direktorės Dalios Kitavičienės, iniciatorius buvo savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas. Neapsikentęs jį vis su kvapeliu lankydavusių jaunų daugiavaikių tėvų, meras pasakė: gana klausti, ką duosi, reikia spręsti. Ir pats sumokėjo už gydymą. Iš alkoholio liūno pavyko ištraukti moterį. Tada savivaldybėje buvo sukurta darbo grupė, svarsčiusi, kaip padėti kitiems.

Darbo grupė buvo ne popierinė. Pradėta nuo apklausos, ar žmonės žino, kur belstis, norėdami padėti savo giminaičiui, pažįstamam. „Nežinojimas glumino. Kuo toliau nuo centro, tuo mažiau žmonės žinojo. Klausėme, ar jie galėtų sumokėti už tą paslaugą. Nemažai sakė negalintys sau to leisti“, - sakė D.Kitavičienė. Prieita prie nuomonės ne tik apmokėti už gydymą, bet ir nuvežti žmones pas gydytojus, narkologus, psichiatrus. Į šią programą įsitraukė visos seniūnijos. Ne vienas seniūnijos vadovas sakė iš pradžių žiūrėjęs skeptiškai, bet paskui nuomonę pakeitė.

„Pernai programoje dalyvavo 52 žmonės, šiemet 53. Dalyvauti dar nereiškia, kad pavyks. Mes nė nesitikėjome, kad visiems pasiseks, numatėme atkryčius. Ankstyvų atkryčių yra 30 proc., bet tų žmonių nepaliksime. Prie jų reikės kažkaip specialiai prieiti“, - sakė D.Kitavičienė. Specialistė teigė, kad moteris įkelti į motyvacinį traukinį lengviau. Dėl vaikų, kurių jos nenori prarasti. Apsigydžiusi moteris sugrįžta pas girtaujantį vyrą, ir viskas nuo pradžių. Prieita prie išvados gydyti abu šeimos narius kartu.

Vidutiniškai vienam asmeniui pagalbos suteikta už 220-250 litų. Dauguma priemonių yra nemokamos, bet labai veiksminga Minesotos programa, kai žmogui reikia gydytis specialiuose ligų priklausomybės centruose, mokama. Pasak D.Kitavičienės, daugiau buvo gydyta vyrų. „Jeigu vyras tvirtai pasako „ne“, jo apsisprendimas stipresnis už moters. Jauniausias ligonis 23, o vyriausias - 68. Jeigu žmogus alkoholio nevartoja mėnesį, tai nelaikoma sėkme. Sėkmė yra tada, kai žmogus blaivas ištveria pusmetį. Jeigu negeria daugiau negu vienus metus, yra didelė sėkmė. Tokių sėkmių Alytaus r. savivaldybėje per dvejus metus - 12. Du programos dalyviai vyrai susigrąžino darbą, vienas darbą išsaugojo, trims šeimoms, kurioms grėsė vaikų paėmimas, pavyko juos išlaikyti. „Neapsakomas džiaugsmas, kai aplankius jie lyg vaikai rodo išplėšę rankomis žemės gabalą, pasisodinę daržovių, nusipirkę avį, užsidengę šiltnamį, nusipirkę daiktų. Svarbiausia - laimingos vaikų akys ir tai, kaip jie sako: „Mano tėvelis nebegeria“, - džiaugėsi programos vadovė.

Kiek gyventojų reikėtų gydyti nuo priklausomybių, nėra žinoma ne tik Alytaus r. savivaldybėje. Į statistiką patenka tie, kurie ateina pas gydytojus psichiatrus arba į priklausomybių centrą. Duomenys labai pablogėja tada, kai padaugėja besigydančiųjų. „Pastebėjome, kad mūsų programa tam tikrus rodiklius keičia,“ - šypsosi D.Kitavičienė.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Gyvenimas“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • EUROLYGA: Vitorijoje (Ispanija) vykstančio vyrų krepšinio klubų Eurolygos finalo ketverto turnyro trečiąją vietą užėmė Madrido „Real“ (Ispanija) krepšininkai. Praėjusių metų čempionai mažajame finale sekmadienį 94:75 (24:16, 14:24, 31:23, 25:12) nugalėjo Stambulo „Fenerbahce“ (Turkija) ekipą.
  • LKL: trečiose ir lemiamose Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) ketvirtfinalio rungtynėse Klaipėdos „Neptūnas“ sekmadienį atlaikė Prienų „Skycop“ mestą iššūkį ir žengė į šalies pirmenybių pusfinalį.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar gerai, kad paplūdimiuose nebus galima prekiauti alkoholiu?

balsuoti rezultatai

Už ką balsuosite antrajame Prezidento rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +13 +14 C

  +15  +16 C

 

 +14 +16 C

+24 +26 C

 +24 +26 C

 

+21  +23 C

4-5 m/s

 4-6 m/s

 

 3 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis