Ieškomiausias žudikas po 13 metų sučiuptas Rusijojenuotraukos (1)

2014 rugpjūčio mėn. 21 d. 08:10:32 Perskaitė 8062

Vienas labiausiai ieškomų Lietuvos nusikaltėlių Romas Zamolskis paneigė gandus apie savo mirtį. Ilgiau nei dešimtmetį slapstęsis 44 metų vyras sulaikytas Rusijoje, kurioje ne tik toliau žudė, bet ir vedė bei su žmona augino du vaikus.

 

Išdavė pirštų atspaudai

Kad praėjusį savaitgalį Jekaterinburge sulaikytas asmuo yra R.Zamolskis, Lietuvos teisėsaugininkai sužinojo dar tą pačią dieną, tačiau oficialų patvirtinimą iš Rusijos kolegų gavo tik užvakar vakare.

R.Zamolskis, kurio paieška paskelbta 2001 metų rugpjūčio 13 dieną, Lietuvos policijos ieškomiausių asmenų sąraše puikavosi ketvirtoje vietoje, iš karto po trijų Sausio 13-osios įtariamųjų. Paskutinį kartą mūsų šalies pareigūnai su juo susidūrė per 2001 metų spalio 8 dieną Panevėžyje vykusią įkaitų dramą. Nors per susišaudymą buvo sužeistas, R.Zamolskis sugebėjo pasprukti.

Paskui apie bėglį pasirodydavo tik prieštaringa informacija. Neva jį galėjo nužudyti patys Lietuvos nusikaltėliai, kažkas jį matė užsienyje. Reaguojant į pranešimus, sulaikyti net keli panašūs vyrai.

Į Rusiją teisėsaugininkų žvilgsniai nukrypo praėjusių metų liepą. Pasak laikinai Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) viršininko pareigas einančio Edvardo Šilerio, gavus pirštų atspaudų fragmentus konstatuota, kad jie netinkami identifikuoti, bet pagal tikimybių teoriją gali būti R.Zamolskio.

Kad žudikas yra gyvas ir slapstosi Rusijoje, abejonių neliko šių metų kovo viduryje sulaukus iš Interpolo užklausos dėl šioje šalyje ginkluotą apiplėšimą įvykdžiusių nusikaltėlių paliktų pirštų atspaudų identifikavimo. Ekspertai nustatė, kad keturi iš jų priklauso R.Zamolskiui. Tada ir prasidėjo bėglio persekiojimas.

Įkliuvo Urale

Rusijos policininkai turėjo išankstinės informacijos, kad R.Zamolskis rytuose nuo Uralo kalnų esančiame Jekaterinburge (Sverdlovsko srities centras) bus tik vieną dieną. Atvykęs jis įsigijo niekuo neišsiskiriantį automobilį, jį ketino palikti ir iš miesto išvažiuoti kitu transportu. Toks atsargumas bėgliui ne kartą padėjo atsikratyti persekiotojų.

R.Zamolskio vairuojama mašina sustabdyta vienoje sankryžoje. Ją blokavę specialiosios paskirties būrio kovotojai pamatė, kad automobilyje yra ne tik ieškomas asmuo, bet ir jo žmona su mažamečiu vaiku. Iš mašinos išlipęs stambaus sudėjimo, beveik dviejų metrų ūgio R.Zamolskis puolė policininkus su peiliu ir buvo sulaikytas tik panaudojus pistoletą. Sunkiai sužeistas vyras paguldytas į laisvės atėmimo įstaigų ligoninę.

Žudė ir Rusijoje

Po susišaudymo Panevėžyje dingęs R.Zamolskis 2002 metais atsidūrė Kaliningrado srityje. Čia jis susipažino su kilusiu iš Sverdlovsko srities Jurijumi Jelpanovu, vadovavusiu inkasatorius plėšusiai gaujai. Pastarosios sąskaitoje ir kelių inkasatorių nužudymas. Pareigūnams pradėjus sulaikyti grupuotės narius, R.Zamolskis su J.Jelpanovu, panaudoję suklastotus dokumentus, spruko į pastarojo gimtąjį Uralą.

2011 metais J.Jelpanovas sulaikytas Sverdlovsko srityje ir praėjusiais metais už nužudymus Kaliningrado srities teismo sprendimu laisvės neteko 14 metų. Paskui R.Zamolskis dingo iš vietos teisėsaugos akiračio.

Atokiame kaime Čeliabinsko srityje apsigyvenusio R.Zamolskio buvimo vieta nustatyta pernai vasarą. Lietuvis naudojosi suklastotu Rusijos pasu ir prisistatinėjo Boltačiovo pavarde. Turėjo net pravardę Gabikas.

Surengus pasalą prie namų, sulaikyti R.Zamolskį nepavyko. Jis pro specialiosios paskirties būrio kovotojus prasiveržė nedideliu automobiliu „Oka“, vėliau jį paliko ir paspruko nuo persekiotojų miškais. Vėliau bėglio namuose rasta nemažai ginklų.

Teigiama, kad Rusijoje R.Zamolskis vykdė ginkluotus plėšimus ir ginklų grobimus iš specializuotų jų parduotuvių. Kaip šiuo metu sulaikyto žinomo Jekaterinburgo verslininko Michailo Kloko gaujos narys, jis dalyvavo ir užgrobiant verslo įmones.

R.Zamolskis įtariamas nuo 2003 iki 2011 metų Sverdlovsko srityje įvykdęs ne mažiau kaip dešimt užsakomųjų žmogžudysčių. Žudyti jis vyko ir į Maskvą bei Sankt Peterburgą. Nusikaltėlių pasaulyje lietuvis taip sužibėjo, kad net lygintas su vienu žymiausių praėjusio amžiaus pabaigos Rusijos žudikų Aleksandru Soloniku, pravarde Saša Makedonietis.

Atsargumas neišgelbėjo

Vakar laikinasis policijos generalinis komisaras Algirdas Stončaitis pasidžiaugė, kad R.Zamolskio sulaikymas yra LKPB ir Rusijos Federacijos pareigūnų bendradarbiavimo pasekmė. Prokurorai patikino sieksią jo išdavimo. Neabejojama, kad ekstradicija gali užtrukti, nes pirmiausiai jį teis rusai. Jei taip ir atsitiks, nuteistasis gali prašyti bausmę atlikti gimtojoje šalyje.

Slapstydamasis Rusijoje R.Zamolskis gyveno Sverdlovsko srities Novouralsko mieste, naudojosi ne tik suklastotu šios šalies, bet ir Lietuvos pasu su svetima pavarde. Vedė ir su žmona augino du vaikus.

Praėjusią vasarą pasprukęs nuo Rusijos teisėsaugos protingas ir gudrus R.Zamolskis tapo dar atsargesnis. Jis ne tik naudojo įvairias maskavimosi priemones, bet ir užsiaugino plaukus bei ilgą barzdą. Praėjusiais metais darytoje nuotraukoje vilki tamsiais drabužiais, ant kaklo pasikabinęs masyvų kryžių.ROMO ZAMOLSKIO DOSJĖ


Kaunietis Romas ZAMOLSKIS (gim. 1970 m.), pravarde Zamas.

•        Gyveno Kauno rajone, Ramučiuose.

•        Nuo 1989 iki 1992-ųjų pabaigos R.Zamolskis nuolat buvo pareigūnų akiratyje dėl vagysčių. Nuo tada R.Zamolskis mažiausiai po kartą buvo gydomas Naujosios Vilnios, Utenos bei Černiachovsko (Rusija, Kaliningrado sritis) psichiatrijos ligoninėse.

•        1993 m. peiliu ginkluotas R.Zamolskis Kaune sumušė ir mirtinai subadė D.Bakanauską, Kauno nusikalstamo pasaulio įžymybės G.Bakanausko, pravarde Bakanas, brolį. Po žmogžudystės jis slapstėsi ir nuo pareigūnų, ir nuo nusikaltėlių pasaulio atstovų.

•        1993 m. kovo 18-osios vakarą R.Zamolskis su bendru bandė apvogti Jonavos tiro ginklų saugyklą ir pagrobti ginklus, tačiau buvo užklupti policininkų. Zamas peršovė policininką ir paspruko.

•        1994 m. spalio 16-ąją R.Zamolskis su bendrais Kaune migdomaisiais apsvaiginęs pasmaugė moterį iš pusseserės prostitučių firmos ir ketino užvaldyti aukos butą.

•        Sulaikius žmogžudystės bendrus R.Zamolskis pasidarė itin atsargus. Pareigūnams jis neketino gyvas pasiduoti. Bendrams jis buvo prasitaręs ketinąs prieš mirtį nužudyti kelis policininkus ar įkaitais paimti nekaltus žmones, kad sulaikant jie mirtų su juo. Jis visada vaikščiodavo su nupjautavamzdžiu šautuvu užantyje, juosmenį apsijuosęs granatomis.

•        1994 m. gruodžio 2 d. R.Zamolskis pateko į policijos pasalą. Bandė priešintis ginklu, tačiau šeši pareigūnai jam užlaužė rankas.

•        Bausmės R.Zamolskis nesulaukė. Medikams nustačius, kad šizofrenija sergantis kaltinamasis nesuvokia savo veiksmų, nuo 1996 m. jis buvo priverstinai gydomas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje griežtojo stebėjimo sąlygomis.

•        2000 m. Panevėžio apygardos teismo sprendimu R.Zamolskis persiųstas gydyti į Žiegždrių psichiatrijos ligoninę bendrojo režimo sąlygomis.

•        2001 m. sausio 19-osios vakarą iš Žiegždrių ligoninės pabėgo durims pritaikęs rankeną. Nuo tada paskelbta jo kriminalinė paieška.

•        Psichikos ligoniais pripažinti R.Zamolskis ir panevėžietis Virginijus Savickis 2001-aisiais nušovė 3 žmones, šūviais sužalojo 4 policininkus ir banko inkasatorių.

•        2001 m. balandžio 17-osios vakarą prie didžiausio sostinės prekybos centro R.Zamolskis su V.Savickiu ir dar vienu banditu iš pistoleto sunkiai sužeidė Lietuvos žemės ūkio banko inkasatorių, iš automato apšaudė šarvuotą banko automobilį ir pagrobė 70 tūkst. litų.

•        2001 m. birželio 6-osios vakare prie Vilniaus operos ir baleto teatro R.Zamolskis ir V.Savickis peršovė du policijos pareigūnus, paprašiusius parodyti asmens dokumentus.

•        2001 m. liepos 25-osios rytą Kauno UAB „Lita-West“ metalo supirktuvėje rasti žiauriai nužudyti supirkėjas Sigitas Marozas ir Egidijus Nikitinas. Ekspertai patvirtino, kad abiejų kauniečių kūnus suvarpė R.Zamolskio turimo Makarovo pistoleto kulkos.

•        2001 m. rugpjūčio 4-ąją Kaune užklupti bevagiant (suveikė buto, į kurį įsilaužė, signalizacija) nusikaltėliai sprukdami įsiveržė į pirmą pasitaikiusį butą ir nušovė jiems kelią pastojusį šeimininkų sūnų studentą Arną Teišerskį.

•        2001 m. rugsėjo 28-osios pavakarę Kaune R.Zamolskis su V.Savickiu bandė iš vaikų atimti motorolerį ir peršovė du jiems į pagalbą atskubėjusius policininkus.

•        R.Zamolskio pėdsakai nutrūko 2001 m. spalio 8-osios rytą Panevėžyje. Zamą ir V.Savickį vietos policininkai pastebėjo važiuojančius taksi. Nusikaltėliai iššokę iš mašinos apšaudė juos persekiojančius pareigūnus. V.Savickis su dviem įkaitais - 14-mečiu Aleksandru Špilevojumi ir 60-mete Bronislava Varnyte - užsibarikadavo bute. Jį per šturmą nukovė „Aro“ pareigūnai, nes bandė priešintis ginklu. Sužeistam R.Zamolskiui pavyko pasprukti. Manoma, kad nuo mirtinų sužalojimų jį apsaugojo neperšaunama liemenė.

•        Po to apie R.Zamolskį patikimų duomenų iki sulaikymo Rusijoje nebuvo gauta. Nors... 2001 m. lapkričio 24-osios vakarą Vilniuje vos išėjęs iš Šv.Valentino picerijos nušautas Lietuvos bokso federacijos prezidentas Remigijus Daškevičius, žinomas Daškės ir Remygos pravardėmis. Iš priešais ją esančio namo Vokiečių g.15 paleistas vienintelis šūvis buvo taiklus. Butą žmogžudystei buvo išsinuomojęs 190-195 cm ūgio vyras (toks yra ir R.Zamolskio ūgis). Ginklas buvo paliktas nusikaltimo vietoje, nustatyta, kad tas karabinas pavogtas 2000 metais spalį iš namo Kauno rajone, Narėpų kaime. Nuo jo iki Ramučių gyvenvietės, R.Zamolskio gimtinės, yra vos keli šimtai metrų.

•        Ir dar vienas „nors“: 2002 m. gegužės 7-ąją tuometis policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius patvirtino neoficialią informaciją, kad keliais itin sunkiais nusikaltimais įtariamas R.Zamolskis yra gyvas. Anot V.Grigaravičiaus, užfiksuota, kad Zamas kurį laiką gyveno Šiauliuose. Tačiau pavojingą nusikaltėlį sutrukdė sulaikyti į kitą butą naminės degtinės gamintojo namuose kratos daryti atėję savivaldybių policijos pareigūnai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net