respublika.lt

Gerais patarimais nesivadovaujame

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 21 08:27:00, Deimantas KNIŠKA
×
nuotr. 4 nuotr.
Stasio Žumbio asociatyvi nuotr.

Lietuva visada skuba pirma ratifikuoti įvairius abejotinus tarptautinius susitarimus, pirma įsipareigoti priimti pabėgėlius pagal kvotas ir t.t., tačiau neskuba įgyvendinti rekomendacijų, kurios jai pačiai būtų naudingos. Pavyzdžiui, kad ir tokių, kaip užkardyti korupciją viešajame sektoriuje.

 

Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupė (GRECO) dar 2014 m. patvirtino ataskaitą ir rekomendacijas Lietuvai. Iš 11 pateiktų rekomendacijų tik 3 rekomendacijos (dvi dėl teisėjų ir viena dėl prokurorų) buvo pripažintos tinkamai įgyvendintomis, 2 rekomendacijos (dėl teisėjų ir prokurorų atrankos) pripažintos neįgyvendintomis, kitos 6 rekomendacijos pripažintos iš dalies įgyvendintomis.

Dabar jau yra patvirtinta antroji ataskaita, kurios rezultatai - geresni, tačiau vis tiek priekaištų mūsų valstybei dar yra nemažai. Iš 8 rekomendacijų, kurios buvo neįgyvendintos arba įgyvendintos nevisiškai, 5 vis dar lieka iki galo neįgyvendintos. Tiesa, ir dėl kitų įgyvendinimo GRECO teigiamas išvadas priėmė tik besiremdama Lietuvos institucijų pateikta informacija. Beje, ataskaita yra neviešinama, kol atitinkama šalis jos viešinti nesutinka. Teisingumo ministerija siūlo Vyriausybei GRECO duoti leidimą ataskaitą paviešinti.

Pasirodo, iki šiol Lietuva iki galo neįgyvendino rekomendacijos, kad Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos iniciatyva būtų stiprinamas bendradarbiavimas tarp institucijų, kurios prižiūri, kaip Seimo nariai, teisėjai ir prokurorai laikosi elgesio, interesų konfliktų ir panašių taisyklių.

GRECO taip pat priekaištauja, kad nėra įtvirtintos Seimo narių santykių su lobistais ir trečiomis šalimis, siekiančiomis daryti įtaką įstatymų leidybos procesui, taisyklės. GRECO kliūna ir tai, kad Lietuva iki šiol nesiima tinkamų priemonių užtikrinti veiksmingą parlamentarų privačių interesų deklaravimo ir kitų elgesio taisyklių priežiūrą.

„Iš pateiktos informacijos GRECO negali daryti išvados, kad išspręstos rekomendacijoje nurodytos problemos - pirmiausia tai Seimo etikos ir procedūrų komisijos reaktyvus požiūris į savo veiklą bei tai, kad vertinamas pateiktų privačių interesų deklaracijų pateikimas laiku, bet ne jų turinys“, - rašoma ataskaitoje.

Dar vienas priekaištas dėl seimūnų - neužtikrinamas jų atsparumas korupcijai. GRECO jau ankstesnėje ataskaitoje buvo teigiamai įvertinusi įstatymo projektą, kuriame numatyta, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija yra atsakinga už Seimo narių informuotumo didinimą ir konfidencialių konsultacijų teikimą etikos klausimais. Bet turint omenyje, kad atitinkami teisės aktai dar neįsigaliojo, GRECO negali daryti išvados, kad ši rekomendacija įgyvendinta.

GRECO nepatinka ir kandidatų į teisėjus atrankos sistema. Visų pirma dėl to, kad Atrankos komisijos sprendimą kandidatai gali apskųsti tik procedūriniais aspektais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s