Daugėjantys kalinių skundai susiję su griežtesne tvarka kalėjimuosenuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 12 d. 13:07:59 Perskaitė 497

Teisingumo viceministras Ernestas Jurkonis sako, kad daugėjantys kalinių skundai yra susiję su įvesta griežtesne tvarka kalėjimuose. Iš kalinių buvo atimtas alkoholis ir telefonai, todėl jie Seimo kontrolieriams rašo daugiau skundų.

 

Pažymėjęs, kad pagrindinė kalėjimų problema - sovietinio tipo lagerinės kameros bei senos kalėjimo stebėjimo sistemos, viceministras tikino, kad bus skiriama lėšų atnaujinti stebėjimo sistemas, pirmiausia dėl kalinių ir prižiūrėtojų saugumo.

„Kompleksinis skaičius problemų kalėjimuose, kurios kaupėsi ne vienerius metus“, - teigė viceministras.

Trečiadienį Seimo Žmogaus teisių komiteto, kur buvo svarstoma padėtis įkalinimo įstaigose, posėdyje dalyvavęs Seimo kontrolierius Raimondas Šukus sveikino pastangas pakeisti situaciją kalėjimuose ir pataisos namuose, tačiau pabrėžė, kad žmogaus teisių pažeidimo problema išlieka, nes, pasak jo, vykdant nuolatinę stebėseną gaunama vis daugiau nuteistųjų skundų dėl gyvenimo sąlygų, smurto prieš nuteistuosius bei riboto sveikatos priežiūros prieinamumo.

Pasak viceministro E. Jurkonio, skundų daugėja dėl to, kad kalėjimų prižiūrėtojai ėmėsi papildomų veiksmų: buvo atimtos kalinių mobiliosios priemonės, alkoholis, atliekamos nuolatinės kratos.

„Buvo imtasi priemonių grąžinti tvarką įkalinimo įstaigose. Natūralu, kad skundų daugėja“, - teigė E. Jurkonis.

Seimo kontrolierius pažymėjo, kad kaliniai skundžiasi dėl kalėjimo prižiūrėtojų smurto.

Pasak viceministro, skundai gali signalizuoti apie prievartą kratų metu, bet kiek tų skundų pasitvirtino, reikėtų taip pat ištirti.

„Dirbama griežtai, bet pagal įstatymą. Jeigu šie faktai pasitvirtins, žinoma, kad tai bus netoleruotina“, - teigė E. Jurkonis.

E. Jurkonis taip pat pažymėjo, kad dėl smurto tarp kalinių viena pagrindinių priežasčių yra sovietinės lagerinės kameros. Pasak viceministro, gautos lėšos iš Norvegijos fondų padės lagerines kameras pakeisti į kamerines (vienas du nuteistieji kameroje).

Viceministro teigimu, kalėjimo stebėjimo sistemos yra pasenusios: atlikti netikslingi viešieji pirkimai, nes kol įdiegiamos stebėjimo sistemos kalėjimuose, jos jau būna pasenusios. Naujos technologijos turi būti nuolat atnaujinamos, o tai taip pat kainuoja.

Kalėjimų departamentų direktorius Robertas Krikštaponis sako, kad stebėjimo sistemai reikia didelio finansavimo. Bet, pasak jo, Teisingumo ministerija į biudžetą šį klausimą jau įtraukė.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net