respublika.lt

Bausmė už viešumą - kratos ir intrigos

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 21 13:39:03, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 5 nuotr.
Rūta Sakalauskienė. Asmeninio archyvo nuotr.

„Vakaro žinios“ prieš kelias savaites rašė apie Pravieniškių ir Alytaus pataisos namuose dirbančią bendrosios pagalbos slaugytoją Rūtą Sakalauskienę, viešai kritikuojančią įkalinimo įstaigų sistemą. Su redakcija susisiekusi moteris tikina, kad išėjus straipsniui grįžtamąjį ryšį darbovietėje pajuto jau kitą dieną.

 

 

Patikrino iki apatinių


Jau tą pačią dieną, kai „Vakaro žiniose“ išspausdinome interviu su R.Sakalauskiene pavadinimu „Sistema neatleidžia, ji siekia susidoroti“, į budėjimą Alytaus pataisos namuose atvykusios R.Sakalauskienės laukė staigmena - itin nuodugnus patikrinimas. „Tiek atvykdami į darbą, tiek išvykdami, visuomet esame tikrinami. Tačiau ne taip. Sistemoje dirbu jau beveik penkerius metus, taip patikrinta buvau pirmą kartą.

Tą dieną man atvykus, buvo pasakyta, kad patikrinimui turiu eiti į pasimatymų patalpą. Joje manęs laukė pareigūnė iš kriminalinės žvalgybos, viena pareigūnė iš pasimatymų skyriaus ir dar du iš kriminalinės žvalgybos. Supratau, kad tikrinimas bus nuodugnesnis. Atsegiau kuprinę, ten gulėjo laikraštis. Vienas iš pareigūnų mestelėjo, kad laikraščių neskaito, nes jei dar ir namie reikėtų apie kalėjimą skaityti... Susidariau įspūdį, kad visgi straipsnį jie jau buvo skaitę“, - pasakoja R.Sakalauskienė.

Ji neslepia, kai svetimi žmonės krausto asmeninius daiktus - nėra itin malonu: „Ant stalo buvo ištraukti asmeniniai higieninos daiktai. Juos, kaip ir numatyta pagal tvarką, tikrina moterys, tačiau šalia stovintys vyrai nepasikuklino komentuoti ir klausinėti. Teko aiškinti, kam kokie higienos reikmenys yra reikalingi ir kaip naudojami. Tai gana žeminanti patirtis.“ Nepasikuklinau itin įdėmiai moteriškus higienos reikmenis apžiūrinėjančio pareigūno prilyginti iškrypeliui - ne kiekvienas vyras noriai žiūrinės moteriškus higienos reikmenis. Vėliau išgirdau nuomonę, jog taip jį pažeminau. Bet man atrodo, kad jis pats save pažemino.

Vėliau slaugytoja buvo pakviesta į kitą patalpą, buvo patikrinta darbinė liemenė ir jos kišenių turinys. Tada ji buvo paprašyta nusirengti iki apatinių. „Jų tai netrikdė. Kai pamačiau, kad mano batus ir darbinę liemenę ketinama iš patalpos išnešti tikrinimui, neleidau. Pasakiau, kad nepasitikiu, tegul tikrina prie mano akių“, - sako R.Sakalauskienė. Ji sako, kad taip, kaip tą kartą buvo patikrinta, įkalinimo įstaigose dažniausiai tikrinami į pasimatymus su kaliniais ateinantys žmonės, norint įsitikinti, kad jie neatsinešė nieko neleistino.

Pažintys nenutrūksta

Moteris mano, kad tokio kolegų dėmesio ji sulaukė su vadovybės žinia ir gali būti, kad tai buvo bausmė už interviu. „Ir niekada nežinosi, kur kieno rankos, nes šioje sistemoje yra labai glaudūs ryšiai. Dabartinis Pravieniškių pataisos namų direktorius anksčiau dirbo Alytuje kriminalinės žvalgybos viršininku, ryšiai likę iki šiol“, - sako R.Sakalauskienė.

Po nuodugnaus patikrinimo darbe ramybės jai nebuvo. Greitai prisistatė nuteistasis, ėmęs rodyti medikei išskirtinį dėmesį, atsinešė dokumeną ir ant Teisingumo ministerijos blanko suraitytą meilės laišką. Nuteistasis ėmė prašyti medikės nuvykti į Klaipėdą ir paimti jam neva skirto socialinio būsto buto raktus, kitaip jis jo neteks. Nors dokumente, datuotame dar 2018 m., aiškiai parašyta, kad socialinis būstas vyrui nebus skirtas, kol šis neatliks bausmės įkalinimo įstaigoje. Net R.Sakalauskienei atsisakius padėti, nuteistasis ir toliau buvo dažnas svečias medicinos punkte. Ir net tuo metu, kai į šį skyrių nuteistieji neįleidžiami.

„Iš pradžių nesupratau, kas vyksta, tačiau ilgiau dirbantys kolegos sakė atpažįstantys kriminalinės žvalgybos žaidimų schemas. Gal tikslas buvo pakišti. Tik nelabai talentingu būdu“, - sako R.Sakalauskienė.

Viskas pagal taisykles

Alytaus pataisos namų direktoriaus Genadijaus Lepiochino pasiteiravome, kaip dažnai ir kokiais atvejais įstaigos darbuotojai tikrinami „iki apatinių“. Direktoriui ši situacija pasirodė normali. „Alytaus pataisos namai, kaip ir kiekviena pataisos įstaiga, vykdo patikrinimus, siekiant, kad draudžiami daiktai nepatektų į įstaigą. Tikrinami visi darbuotojai. Tokie patikrinimai griežtai reglamentuoti teisės aktais, po kiekvieno asmens patikros surašomas protokolas su kuriuo, pasirašytinai supažindinamas ir tikrintas asmuo. Tikrinamasis gali tame protokole surašyti savo pretenzijas (pastabų iš konkrečios darbuotojos nebuvo gauta)“, - formaliai raštu atsakė direktorius.

Pasiteiravome, ar tiesa, kad Alytaus pataisos namuose sveikatos priežiūros vadovo pareigas iki šiol užima mediko licencijos neturintis žmogus. Pasirodo, kad ir tai yra visiškai normalu. „Alytaus pataisos namų Sveikatos priežiūros skyriaus vedėjo pareigybės aprašymo specialiuosiuose reikalavimuose nėra numatytas reikalavimas turėti licenciją. Vedėjas vykdo skyriaus administravimo funkcijas. Taigi, licencija šiai pareigybei nebūtina“, - rašoma G.Lepiochino atsakyme.

Jaučia spaudimą pats

„Vakaro žinių“ kalbintas Pravieniškių pataisos namų direktorius Dainius Sušinskas sakė nejaučiantis nuoskaudų darbuotojams, kurie apie kalėjimų sistemos problemas kalba viešai. „Galbūt norima man padaryti spaudimą, kad jų naudai būtų priimti atitinkami sprendimai. Tikrai dėl to nei vienam nepriekaištavau, nepersekiojau“, - sakė direktorius.

Jis patikino, kad ir pats sulaukia darbuotojų skundų dėl darbo sąlygų. Dažniausiai, dėl mažų atlyginimų.

Pasiteiravus apie R.Sakalauskie-nės minėtus neveikiančius saugumo mygtukus, D.Sušinskas sakė, kad situacija nėra tokia jau bloga: „Buvo planuota, kad mygtukai bus įrengti kartu su vaizdo stebėjimo kameromis. Kol kas neturime tam lėšų, tačiau yra suplanuota nupirkti mobilius punktus.

Nėra taip, kad žmonės nesaugūs. Vaizdo stebėjimo kameros sveikatos priežiūros tarnyboje yra. Darbuotojai neleidžia nuteistųjų po kelis. Nesu girdėjęs, kad būtų buvęs bent koks incidentas sveikatos priežiūros tarnyboje. Gal žodžiais gali darbuotojus nuteistieji užgauti, bet reikia suprasti, su kokiais žmonėmis dirbame. Kiekvienam iš mūsų kartais tenka išgirsti nepagarbių žodžių.“

Paklaustas, kokias didžiausias sistemos spragas įvardytų pats direktorius, jis paminėjo specialistų trūkumą. Neseniai pasirodžiusios knygos „Pravieniškių mafija“ apie čia susiformavusias nuteistųjų kastas direktorius pripažino neskaitęs, tačiau turinį žino. Paklaustas, ar sužinojo ką nors naujo, paminėjo Jūros šventę: „Žinojau, kad vyksta Jūros šventė.

Esu dirbęs Alytaus pataisos namuose, Jūros šventė būdavo. Tačiau ji baigdavosi pasilaistymu ir nebūdavo smurto. Kai pradėjau dirbti čia, porą metų išėjo taip, kad atostogavau būtent tada, kai vyksta Jūros šventė. Ir tikrai nežinojau, kad gali būti tokie incidentai, kurių metu naudojamas smurtas ar išskirtinės teisės. Man tai buvo naujiena.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s