respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Z.Vaišvila: Valdžia vėl tolsta nuo žmonių (papildyta nuotraukų galerija)nuotraukos (45)

2018 kovo mėn. 07 d. 17:10:50
Justina GAFUROVA

Praėjo sovietiniai laikai, kai visuomenė buvo labai aiškiai suskirstyta į privilegijuotuosius ir paprastuosius. Laikai praėjo, o palikimas liko. Pasirodo, šiandien jau sunku atskirti, kur baigiasi politiko darbas ir prasideda privilegijos.

 

Išskirtinių teisių džiunglės

Atviras Seimo pirmininko pavaduotojos Rimos Baškienės prisipažinimas dėl apsilankymo tik politikams skirtame vienos Vilniaus klinikos kabinete priminė skaudžią visuomenės žaizdą - politikų privilegijas. Visuomenė piktinasi: politikai tiesiog naudojasi visų mūsų sukurtomis valstybės gėrybėmis. Jiems ir atlyginimai mokami kelis kartus didesni, ir šimtai pieštukams bei mistinei parlamentinei veiklai. O ką jau kalbėti apie niekur iki šiol taip ir neįteisintas atostogas. Įstatymiškai Seimo nario darbas trunka kiaurą parą visus metus, o praktikoje - į Seimo posėdžius keliauti reikia tik 6 mėnesius per metus. Be to, dirbti politikams padeda referentų, padėjėjų ir patarėjų būrys. Nereikia jiems per daug galvoti apie išlaidas transportui, telefonui. Net dovanojamą gėlių puokštę ar suvenyrą apmoka rinkėjai. O pavargus nuo nuolatinio darbo - kaip ant delno paprastiems mirtingiesiems nepasiekiamos atostogos Naujojoje Zelandijoje, Egipte, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tereikia pasiprašyti į komandiruotę. Ir vėl - be eilių. Diplomatinis pasas užtikrina greitesnį aptarnavimą oro uoste. Kuo pareigos aukštesnės - tuo paslaugos geresnės.

O dar visai neseniai ir atostogos, ir laisvalaikis valstybės tarnautojams geriausiose poilsiavietėse ar spa centruose buvo prieinamas toli gražu ne rinkos kainomis. Iki 2010 m., kai Saulėlydžio komisija pareikalavo atsisakyti žinybinių poilsiaviečių, tokiomis pasigirti galėjo kiekviena ministerija, Seimas ir Vyriausybė.

Bet ir tai dar ne viskas. Kur dar galimybė giminaičiui lengviau darbo vietą parūpinti, nesibaiminti dėl eilių vaikų darželiuose ar automobilių aptarnavimo servisuose. Daugelyje vietų politiko statusas tarsi burtų lazdelė piktus lietuvius paverčia į nuolankius ir lengviau sukalbamus.

Prisipažinimo nesigaili

Štai „Vakaro žinių“ kalbinta R.Baškienė sako nesigailinti, jog nenuslėpė fakto, kuriuo ir šiandien nesididžiuoja. Tryliktus metus Seime dirbanti parlamentarė atvira - tokia praktika dar prieš kelerius metus buvo norma ir tokiomis gydymo paslaugomis, ko gero, naudojosi ne vienas Seimo narys: „Žinoma, gyvenimas keičiasi, keičiasi ir požiūris. Bet tuomet tokia buvo tvarka. Būčiau labai nesąžininga prieš save ir žmones, jeigu būčiau atsakiusi, kad taip nebuvo.“

Tačiau politikė dievagojasi, kad šiandien privilegijos išgyvendinamos. „Pati to nejaučiu ir nematau. Ir nenorėčiau tų privilegijų patirti. Džiaugiuosi, jog ir šioje kadencijoje to ėmėmės - uždraudėme nuomotis automobilius iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų. Atsimenu, tada kolegos labai pyko, sulaukiau labai daug priekaištų. Buvau ta ragana, kuri tai inicijavo. Suprantu, tai, kas patogu, greitai tampa įpročiu. Bet reikia tai taisyti. Prabangaus automobilio nuoma, išlaikymas ir kuras - tai ne parlamentinė veikla, tai išlaidos tavo prabangai. Be to, naudoji ne savo automobilį, o tą, už kurį tau sumoka mokesčių mokėtojai. Tokių dalykų nebeliko, ir ramu“, - įsitikinusi R.Baškienė.

- Besikuriantis Sąjūdis vienu iš svarbiausių savo tikslų įvardijo valdžios privilegijų atsisakymą. Buvo tikimasi, jog laisvoje Lietuvoje negali būti lygesnių tarp lygių. Ar galima pasakyti, kad tada pavyko pasiekti šį tikslą? - „Vakaro žinios“ paklausė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Zigmo Vaišvilos.

- Taip, tai buvo vienas svarbiausių tikslų. Manau, pirmame etape to iš dalies ir buvo pasiekta. Nors tų privilegijų buvo nemažai. Išrinktas TSRS liaudies deputatu turėjau galimybę ir pats pasinaudoti tomis privilegijomis. Pavyzdžiui, galėjome nemokamai skraidyti po visą Tarybų Sąjungą. Štai prireikia iš Kremliaus staigiai į Vilnių grįžti, nes organizuojamas Aukščiausiosios Tarybos posėdis. Tai buvo proga pasinaudoti nomenklatūrine galimybe. Išeinu iš Kremliaus, man pristatoma Volga, su kuria esu nuvežamas į viešbutį, tuomet į oro uostą (kur man jau rezervuotas lėktuvo bilietas) ir greitai atsirandu Vilniuje. Nežinau, kokiais dokumentais tą kartą viskas buvo sureguliuota. Bet tai vienas iš tų laikų pavyzdžių. TSRS liaudies deputatams tuo metu buvo skiriamas išskirtinis dėmesys. Pradedant tais pačiais skrydžiais į Tlibisį, Kalnų Karabachą, kitus kraštus. Jie buvo lydimi didžiulės ginkluotos palydos. Tam buvo skiriama daug lėšų. TSRS liaudies deputato atlyginimas tuo metu buvo 220 rublių. Tačiau tie žmonės iš tiesų sprendė realius klausimus. Kitaip sakant, ne ėmė atlyginimą už sėdėjimą, o tikrai dirbo. Tačiau palaipsniui privilegijų norma ėmė grįžti į savo vėžias. Nors jau tada labiausiai bijojome, kad ateityje sava valdžia pradės piktnaudžiauti galia. Tai šiandien ir turime.

- Neseniai R.Baškienė prisipažino gavusi gydymą be eilės ir buvo užsipulta. Vieša paslaptis, kad iki šiol kai kur veikia sovietinė nomenklatūra?

- Aš ir pats jau kone du metus nuolat lankausi toje Antakalnio poliklinikoje. Todėl, kad ji yra arčiausiai mano namų. Tačiau lankausi kaip visi kiti: užsiregistruoju, gaunu talonėlį, atvykęs laukiu eilėse. Gyvenimas yra gyvenimas. Kol kiti laukia eilėje, kartais ateina neįgalus ar garbaus amžiaus žmogus. Kartais tokiam ir pats pasiūlau pas gydytoją užeiti nelaukiant eilės. Tai žmogiška. Tačiau jei tu užimi tam tikrą postą ir įsidėjęs kiaulės akis ateini... Jei visi susipranta, kad tave reikia praleisti be eilės ar net kažkas uoliai pasitinka, tai jau kiti dalykai.

Tačiau tai toli gražu nėra tarybinės sistemos išradimas. Parodykite man šalį, kurioje valdžios atstovai sėdi poliklinikoje eilėje pas gydytoją. Ar mūsų prezidentai sėdi eilutėje ir laukia prie gydytojo kabineto taip, kaip signataras Zigmas Vaišvila? Turbūt ne. Bet mes visi suprantame, kad prezidentė užimta. Todėl ji turi du gydytojus. Panašių pavyzdžių šiandien rastume nemažai.

Visuomenė piktinasi dėl Seimo narių atlyginimų, parlamentinei veiklai, kanceliarinėms priemonėms skirtų sumų. Kaip kad kodėl prezidentė skraido į moterų draugijas. Ar tai turi ką nors bendra su Lietuvos vadovo pareigomis? Jei ne, reikėtų skraidyti asmeninėmis lėšomis. Arba atvejis, kai prezidentė su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi vieninteliu Lietuvoje likusiu kariniu lėktuvu skrido į Prancūzijoje vykusį vyrų krepšinio čempionatą. Nežinau, tikslas buvo pagerbti krepšininkus, ar save parodyti.

- Šiandien jau sunku atskirti, kur yra politiko darbo dalis, o kur jau privilegija?

- Blogiausia šioje situacijoje tik tai, kad tai formaliai nėra įteisinta. Tai tiesiog nusistovėjusi nerašyta taisyklė.

Politiko statusas suteikia galimybę lengviau prieiti prie svarbių asmenų, kartais paslaugas gauti pigiau ir kokybiškiau. Vien todėl, kad pats žmogus jaučia tarsi tokią pareigą neprieštarauti ar įtikti valdžios atstovui.

- Taip patys sukuriame politikams patogią terpę naudotis privilegijomis?

- Toks psichologinis reiškinys yra. Tačiau jis gali būti ir teigiamas, ir neigiamas. Priklausomai nuo to, politikas patinka ar ne žmogui, kad ir teikiančiam kažkokią paslaugą. Todėl šiandien viskas priklauso nuo žmogaus apsisprendimo: naudotis savo užimamų pareigų galimomis privilegijomis, ar ne. Todėl visas tas išskirtines teises, kaip gydymas be eilės, reikėtų imti vieną kartą ir surašyti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (45)

 • Prosenelis 2018 balandžio mėn. 04 d. 12:44:03

  Mes visi turime reikalauti Karbausko Skvernelio Pranckiecio kad seime
  uzdraustu rinkti pagal sarasus ir 71seimo nari rinkimai tik vienmandatinese
  tauta pazysta kas protyngas sazinyngas teisyngas ir ne kagebistas butinas
  referendiumas ir rinkimai TAUTOS tribunolo.

 • Lietuva pakilo i zutbutini musi 2018 kovo mėn. 25 d. 08:22:36

  privalome laimeti ir butinai vel suorganizuoti 330 000 referendume
  pasirasiusiu, o tik tada eiti i prezidento rinkimus...siulau Arvyda
  Juozaiti bendru sutarimu iskelti ir atitaisyti istorine klaida...jis
  pradejo Sajudi savo namuose, jis privalejo ir tapti pirmuoju Lietuvos
  Prezidentu

 • ir ozys ir magnolija ir sliure yra zydai 2018 kovo mėn. 25 d. 08:21:13

  litvakai...Lietuvos Konstitucija draudzia kitatauciams uzimti Prezidento
  pareigas...magnolija yra nelegaliai uzgrobusi si posta kaip anksciau ta
  buvo padares zydas adamsas kuris dar ir tapkiu gerai neisdziovino 3 metus
  Lietuvoje

 • karjera per klyna. taip prieso sekla platinama Lietuvoje 2018 kovo mėn. 25 d. 08:20:09

  Danutė Jočienė-Raslanienė
  is a Lithuanian lawyer. She is the second representative of Lithuania in
  the European Court of Human Rights to date and the youngest judge in the
  Court's history (at the time of her election in May 2004 she was 33 years
  old).

 • Be to man keistas Vaisvilos prikibimas tik prie dabartines valdzios 2018 kovo mėn. 13 d. 07:23:09

  Ji kolkas nemazai gero padare atitaisydama zala kuria padare konSServai ir
  pries juos buve...kolkas atrodo kad tycia norima pries Karbauski sunauja
  sukelti kad kitu pridarymu nematytume...gerai kad kylama bet kylama ne
  pries tuos...sitie atrodo eina pries kgb vagis net laviruodami tarp
  nezabudkiu ir zemes pardavimu ar net glavniausio kgbisto
  iprezerrvvatyvinimo

 • Be to man keistas Vaisvilos prikibimas tik prie dabartines valdzios 2018 kovo mėn. 13 d. 07:21:18

  Ji kolkas nemazai gero padare atitaisydama zala kuria padare koncervai ir
  pries juos buve...kolkas atrodo kad tycia norima pries Karbauski sunauja
  sukelti kad kitu pridarymu nematytume...gerai kad kylama bet kylama ne
  pries tuos...sitie atrodo eina pries kgb vagis net laviruodami tarp
  nezabudkiu ir zemes pardavimu ar net glavniausio kgbisto iprezervatyvinimo

 • Be to man keistas Vaisvilos prikibimas tik prie dabartines valdzios 2018 kovo mėn. 13 d. 07:20:03

  Ji kolkas nemazai gero padare atitaisydama zala kuria padare koncervai ir
  pries juos buve...kolkas atrodo kad tycia norima pries Karbauski sunauja
  sukelti kad kitu pridarymu nematytume...gerai kad kylama bet kylama ne
  pries tuos...sitie atrodo eina pries kgb vagis net laviruodami tarp
  nezabudkiu ir zemes pardavimu ar net glavniausio kgbisto iprezervatyvinimo

 • O kada ji buvo arti? 2018 kovo mėn. 13 d. 07:14:03

  Cia turima mintyje pries 1990 kovo 11?

 • O kada valdze buvo su tauta. 2018 kovo mėn. 12 d. 17:06:50

  Valdžia sau susikurie milijoninį roju tautai ubagiska gyvenimą
  irsiukslediezes rinkti išmestos plutos kąsni puse tautiečių jau paliko
  šalį kurie turi nors maža galimybe irgi palieka nes isverstaskurems
  nerūpi tauta tik sava kiesenie.

 • valstybe 2018 kovo mėn. 09 d. 08:48:36

  valstybeje,tik vidine visiskai supuvus nuo kgbistines smarves.

 • jonas 2018 kovo mėn. 09 d. 07:47:58

  visada valdzia laukine

 • bigcatwar 2018 kovo mėn. 08 d. 23:38:06

  Man tiek idomu, etik mat kada baisis kgb era?

 • Ačiū už straipsnį. 2018 kovo mėn. 08 d. 21:52:16

  p.Zigmai, laukiame daugiau jūsų patirtų ir matytų konservatorių
  nusikalstamų veiksmų viešinimo.Tauta turi žinoti savo valstybės
  naikintojus.Viešinkite.Burkitės šviesuoliai ir kvieskite žmones,mes
  neliksime abejingi.

 • Valdžia ne vėl tolsta, 2018 kovo mėn. 08 d. 19:09:37

  o jau seniai taip nutolo, kad kaip už horizonto-nieko nesimato, bet
  jaučiam , kad yra.Ką ji daro, kuo užsiima/ dabar priekabiavimas/ , kelia
  tik pajuoką ir panieką: taip "rimtai" dirbti, užsiminėti tokiais
  niekais - čia tik išimtinai L ietuvos politikų prerogatyva.Sekmės
  darbuose, vyrai ir moterys,Lietuva klesti.

 • Pilietis 2018 kovo mėn. 08 d. 17:34:58

  Zigmai, tai kad ir Skverneliui toks pat malonumas buvo suteiktas p. Strupo
  dėka. Nuvedė Santaros koridoriais pas chirurgus ir tie atliko tyrimus.

 • seniui 2018 kovo mėn. 08 d. 15:31:24

  Kad taip daugiau tokių žmonių, kaip Zigmas Vaišvila. Gyventume geriau,
  gražiau, šviesiau.

 • senis 2018 kovo mėn. 08 d. 14:18:50

  kaip buvo durnius Vaisvila, tokiu ir liko. Lakste apie AE, kad ja uzdarytu.
  Nesuprato, kad AE tai visos Lietuvos ekonomikos pagrindas, kad be pigios
  elektros net plytas reiks uzsienyje pirkti. Kruoni norejo uzdaryti. Butu ir
  apie Butinge lakstes, bet ten slapia. O gal as durnas, nesuprantu, kad V.
  Petkevicius savo Durniu Laive teisybe sake? Sake, kad Vaisvila tai kgb
  agentas Studentas. Gal tas Vaisvila giliai knysa?

 • Norime gyventi? Garbingoja 2018 kovo mėn. 08 d. 14:04:06

  Tievynieja o ne didziuleme bardaka butina atsikratyti įteisintų vagiu
  masonu klano koncervatoriu liberalu ir socdemų kai to mieslo nebus išnyks
  baisus dvokas prasidies geresnis gyvenimas užmiršti kad tos partijos
  gaujos buvo jas butina baikototi ir nie vieno neišrinkti tada isaugosime
  vaikus ir tievyne nuo dar baisesnis nelaimies nuo Lietuvos praradimo visi
  turime galvoti kaip isigelbieti ir isgelbieti tievyne nuo žūties
  Prosenelis.

 • Matote lietuvei barzdočiai 2018 kovo mėn. 08 d. 13:47:19

  Rimtai sakau kad bliovimas nepadidės butina ne bleuti bet reikalauti ir
  paroditi valdžiai kad mes turime teise reikalauti o nepaklausius vaisius
  susti velniop nuo lovio ir kitu ūžė mamų postu mes ne akli ir kitos
  tautos rodo mums pavizdi kaip kovoti už savo laisve teisybe laikas
  nenumaldomai artieja ne bleukime bet tarkime brangu žodį gana
  savivaliauti ne rinkime ta kuri rinkti vercemi bet rinkime ta kuris mums
  visiems būtinas ir labai reikalingas teisingas sąžiningas garbyngas
  apsaugok viešpatie gėjų draugas tautai nereikalingas Prosenelis.

 • kol bus po tūkstantį sąvaržėlėms 2018 kovo mėn. 08 d. 13:37:58

  ta prasme kanceliarinėms išlaidoms daugiau nei 1MMA - nieko nebus

 • Kagi sakoma 2018 kovo mėn. 08 d. 13:31:27

  Seimo lovys su paauksuotais kraštais pavalgai ir išgeri ir dar keli
  tūkstančiai papaisimui ir pasivalimui viskas rusiškai zakonoguvenk ir
  žvenk .

 • JI 2018 kovo mėn. 08 d. 13:14:14

  Zigma reiktu dazniau i TV siusti, jis matosi kad maziausiai meluoja ir sako
  drasiai palyginti su kitais.

 • Gerb.Pranckiečiui, Skverneliui, Karbauskiui 2018 kovo mėn. 08 d. 13:11:51

  Reikia Seimo,kuris atstatytų LK 55 strp.pažeidimą ,t.y. panaikintų
  rinkimuose dalyvauti partijų SĄRAŠINIAMS ! Arba padarytų,kad jei
  bolatiruojiesi vienmandatėje - nebegali būti sąraše ! Štai praėjusių
  rinkimų pavyzdys : vienmandatėse daugybė
  konservatorių,socialdemokratų,liberalų "nepraėjo" - o į Seimą jie
  visi pagal SĄRAŠUS sugužėjo. Kitaip - nieko gero paprastas žmogus
  nesulauks !
  P.S.Niekada negirdėjau p.Z.Vaišvilos nuomonės sąrašinių klausimu.

 • dzin 2018 kovo mėn. 08 d. 12:50:13

  visada taip buvo,bet dabar labiausia

 • valdas 2018 kovo mėn. 08 d. 12:50:12

  Tiek uzdirbant ,galima ir uz pinigus,eiliu nera juk ,o Baskiene ,nu
  nenormalu,o gal ???...,kai sistemos klapciukai,antstoliai,statutiniai lupa
  net is invalidu,bedarbiu...kurie neturi net uz ka nusisamdyt "advokatu", o
  cia "valstybes" reikalai...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERKELS: apie 2 tūkstančius prieglobsčio besitikinčių migrantų bus perkelti iš labai perpildytos Morijos stovyklos Graikijai priklausančioje Lesbo saloje.
 • PAUKŠČIAI: Tailando valdžia nusprendė uždrausti lesinti balandžius Bankoko gatvėse.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

USD - 1.1697 PLN - 4.3008
RUB - 79.1659 CHF - 1.1245
GBP - 0.8896 NOK - 9.5473
reklama
Sveikata Grožis