respublika.lt

2018 vasario 22, ketvirtadienis

Žemės saugikliai tik mužikamsnuotraukos (19)

2017 lapkričio mėn. 16 d. 07:57:41
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Seime vėl laužomos ietys dėl žemės įsigijimo įstatymo, praminto Saugiklių įstatymu. Šįkart Europos Komisijai pagrūmojus, dalis saugiklių, neva diskriminuojančių kitų ES valstybių piliečius, naikinami. Bet žemdirbiai, kurių akyse pinigingi užsieniečiai ir didieji šalies žemvaldžiai, spjaudami į draudimus ir apribojimus, supirkinėjo tūkstančius hektarų, politikais jau nebetiki - prašys Generalinės prokuratūros ginti viešąjį interesą, nes šalyje atkuriamas feodalizmas.

 

Šeimininkauja dešimtmečius

Išsigandę Tautos suorganizuoto referendumo dėl žemės pardavimo užsieniečiams prieš ketverius metus politikai karštligiškai kurpė Saugiklių įstatymą ir apsimetinėjo nei matę, nei girdėję, kad užsieniečiai, dar galiojant draudimui pirkti Lietuvoje žemę, valdė tūkstančius hektarų. Dabar po truputį viskas išlenda į viešumą.

Praėjusią savaitę viena didžiausių Europoje žemės ūkio investicijų bendrovių „Auga Group“ viešai pranešė įsigyjanti 100 proc. UAB „Raseinių Agra“ akcijų. Įmonių grupės ekologiškai dirbamų žemių plotas išsiplės 5200 ha nuomojamos žemės. Kas tos žemės savininkas?

„Raseinių Agra“ tik šių metų spalį buvo atskirta nuo „mamos“ - reorganizavus UAB „Agra Corporation“, kurios steigėjas ir vienintelis akcininkas, kaip skelbia Raseinių rajono savivaldybė, yra „Agra Gmbh“, įsikūręs Vienoje (Austrija). Bendrovė, veikianti Lietuvoje nuo 1992 metų, nuosavybės teise turi apie 3200 ha žemės, kurią kartu su kitais plotais nuo šiol nuomosis „Auga Group“.

Pernai ta pati bendrovė, gavusi Konkurencijos tarybos leidimą, perėmė bankrutuojančios Vokietijos žemės ūkio bendrovės „KTG Agrar“ verslą Lietuvoje su 7,7 tūkst. ha žemės. Vokiečiai Raseinių, Mažeikių ir kituose rajonuose šeimininkavo nuo 2005 metų. Dar 2012 metais Frankfurto vertybinių popierių biržos sąraše buvusi „KTG Agrar“ gyrėsi turinti Lietuvoje daugiau nei 4000 ha nuosavybės teise valdomos žemės, įsigytos per jai priklausančias lietuviškas žemės ūkio bendroves.

Apeidami 500 ha apribojimus įsigyti žemės vienam fiziniam arba juridiniam asmeniui, per atskiras antrines bendroves tūkstančius hektarų valdė ir Norvegijos, Švedijos, Danijos investuotojai. Galiojant draudimui pirkti žemę užsieniečiams, nuo 2004 metų Lietuvoje buvo įsteigta daugiau kaip 40 žemės ūkio bendrovių, visiškai valdomų užsienio kapitalo. Tačiau kontroliuojančios institucijos nė vienos jų nė pirštu nepalietė, o danų kiaulininkams placdarmą verslui ruošė tuometės valdžios ir diplomatai. Opozicija irgi ausis suglaudusi tylėjo.

Laisvė spekuliantams

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinio direktoriaus Jono Sviderskio manymu, jeigu danas ar vokietis arė žemę, statė fermas, sukūrė darbo vietų lietuviams, tai nieko blogo. Labiausiai tikruosius žemdirbius piktina įvairūs investiciniai, žemės plėtros fondai, ne vien užsieniniai, bet ir lietuviški, kurie supirkinėja iš savininkų ir bendrovių žemes, o paskui išnuomoja jas dirbantiems. Esą tokiems rinkos žaidėjams jokie saugikliai negalioja - jie perka ne pačius sklypus, o tūkstančius hektarų valdančių bendrovių akcijas, ir nei žemės įgijėjo deklaracijų pildo, nei informacijos apie susijusius juridinius ir fizinius asmenis teikia.

„Žemės ūkio ministerija kūlvirsčia vertėsi ruošdama įstatymo pataisas, kad žemės ūkio ir kooperatinės bendrovės privalėtų per 5 dienas pranešti Registrų centrui apie pajininkų ir pajų pasikeitimus. Taigi mus privers, o užsienio kapitalo bendrovės, kurių akcijos kotiruojamos biržoje, tų duomenų neteikia. Mužikams, kurie žemę dirbame ir iš to gyvename, saugiklių prideda, o spekuliantams - nieko“, - piktinasi J.Sviderskis.

Dvejopų standartų yra ir daugiau: štai iš žemės pirkėjo įstatymas reikalauja 5 metus toje žemėje užsiimti žemės ūkio veikla, numatytos baudos, jeigu to nedarys. Bet ar supirktų žemių nuomojimas yra žemės ūkio veikla? Juk investicinių fondų dalyviai tos žemės nedirba, jos net nėra matę, jie tik užsidirba iš žemės nuomos.

O uždarbis neprastas - per pastaruosius 5 metus žemės vertė didėjo gerokai daugiau nei skolos vertybinių popierių, įmonių akcijų ar būsto. Lietuvoje vidutinė žemės hektaro vertė išaugo 137,2 proc., euro zonos vyriausybių obligacijų vertė - tik 34,7 proc., įmonių akcijų vertė - tik 18,6 proc., o būsto kainos pakilo tik 16,8 proc. Hektaro žemės nuomos kainos, 2013 metais nesiekusios ir 50 eurų, kai kur jau išsipūtė iki 150 eurų. Tikras rojus žemę supirkusiems fondams ir kitiems spekuliantams!

„Mes net nežinome, kas tie turtuoliai - lietuviai ar užsieniečiai, ar jie neturi daugiau kaip po 500 ha, nes duomenys apie uždarų fondų dalyvius yra konfidencialūs“, - akcentuoja J.Sviderskis.

Valstybė liks be žemės

Lietuvos ūkininkų sąjungos prezidentas Jonas Talmantas sako, kad žemę dirbantieji jau seniai muša pavojaus varpais, jog į Lietuvos kaimą grįžta feodalizmas. Žemvaldžiai oligarchai, apeidami ne tik Saugiklių, bet ir kitus įstatymus, užvaldo vis didesnius dirbamos žemės plotus ir susigriebia didžiąją dalį paramos lėšų. Ypač tai akivaizdu regionuose, kur derlingiausios žemės.

„Yra vienas saugiklis, kuris galioja jau 10 metų - kad nei juridinis, nei fizinis asmuo negali turėti žemės, kaip nuosavybės daugiau negu 500 ha. Bet Seime sėdi Karbauskis, turintis kelis tūkstančius hektarų, o jo „Agrokoncernas“ - apie 30 tūkst. ha. Kita stambi grupuotė sugebėjo susipirkti daugiau kaip 12 tūkst. ha, dabar vėl plečiasi, pirko „Raseinių Agrą“, valdys daugiau kaip 30 tūkst. ha. Jiems juk saugikliai negalioja - perka akcijas, įstatinį kapitalą su visa žeme. Ar žemė gali būti įstatinis kapitalas? - piktinasi ūkininkų vadovas. - Kur žiūri kontroliuojančios įstaigos - tik kabinėjasi prie žmogelių, perkančių 15 ha, kuriuos jau dvidešimt metų savo prakaitu laisto. O dirbti reikia ten, kur įsisukusios stambiosios grupuotės - taip ir atsidurs visa Lietuvos dirbama žemė penkių šešių rankose. O paskui atvažiuos koks danas, kinas ar investicinis fondas ir viską urmu nupirks. Įvairūs fondai, korporacijos turi tų sveriamų pinigų ir nušluos visas žemes ūkininkams iš panosės. Nes realiai uždirbtais pinigais tokių plotų neįpirksi.“

Ūkininkų sąjunga nusivylusi, kad nei Vyriausybė, nei prezidentė, nei Seimo politikai dedasi nematantys ir nesuprantantys, kas vyksta. Todėl patys ūkininkai Prezidiumo posėdyje nusprendė samdytis rimtą teisininkų kontorą ir kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad ši imtųsi ginti viešąjį interesą.

„Reikia nedelsiant stabdyti šitą grupuočių įsigalėjimą, nes valstybė gali likti be žemės!“ - įsitikinęs J.Talmantas.

Andriejus STANČIKAS, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas:

Įstatymas gali būti geriausias, bet būtinas kontrolės mechanizmas. Dėl 500 ha ribojimo niekas netikrino, ar pirkėjas, kuris pats deklaravo, kiek turi ar neturi žemės, pateikė teisingus duomenis. O tokie nesąžiningi sandoriai turėjo būti anuliuoti. Negirdėjau, kad būtų skirta bauda nors vienam spekuliantui, kuris nupirktos žemės nedirbo, o nuomojo kitiems. Ir užsieniečius, kurie neturėjo teisės žemės pirkti, bet tai darė per lietuviškas bendroves, žemės tarnybos, matyt, užsimerkusios ratu apeidavo.

Mūsų tikslas dabar taip sudėlioti punktus, kad įstatymas iš tikrųjų veiktų. Aišku, sudėtingiausia su juridiniais asmenimis, ypač su užsienio įmonėmis, įvairiais fondais - sumedžioti, kas už tokio pirkėjo slepiasi, labai sunku, nes akcinis kapitalas gali būti labai kintantis. Bet manau, kad jiems žemės daug neliks, nes turinčių pirmumo teisę yra gana platus ratas ir rinkos sąlygomis žemė bus nupirkta.

Nereaguoti į EK reikalavimus negalime. Anksčiau ir aš laikiausi pozicijos, kad reikia parodyti stuburą, ginti savo tiesą, bet po to, kai didžiulę baudą gavo „Lietuvos geležinkeliai“, galvoju, kad reikia elgtis diplomatiškiau ir gudriau. Juk ne šventa karvė tas įstatymas - bus galima jį taisyti, kai pamatysime, kad kažkas neveikia.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (19)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • BŪKITE ATSARGŪS: ketvirtadienio rytą Šalčininkų ir Švenčionių rajonuose dėl buvusio snygio valstybinės reikšmės kelių dangos padengtos plonu sniego sluoksniu, vietomis provėžotos, slidžios.
  • MEDALIAI: Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių medalių įskaitoje po trečiadienį varžybų lyderių poziciją sustiprino norvegai; jie turi 13 aukso, 11 sidabro ir 9 bronzos medalius.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
5. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
6. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
7. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
8. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
9. Euras ir toliau plaunamas
10. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
11. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
12. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
13. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
14. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
15. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
16. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
17. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
18. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
19. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
20. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
21. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
22. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
23. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
24. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
25. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis

Ar Latvijos bankų krizė gali persikelti ir į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -15   -5 C

   -16  -12 C

 

   -23  -16 C

    -6   -2 C

   -9  -5 C

 

   -10  -2 C

    1-3 m/s

    1-3 m/s

 

      1-2 m/s

 

reklama
Velyke2017