respublika.lt

Žemės pardavimas užsieniečiams - pavojus suverenitetui (atnaujinta 16:02)

(0)
Publikuota: 2009 gruodžio 08 15:19:54, Respublika.lt, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Diskusijoje (iš kairės): Gediminas Jakavonis, Rolandas Paulauskas, Remigijus Šimašius ir Kazys Maksvytis. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Laisvos rinkos atsiradimas ir liberalizmas sąlygojo tai, kad užsienio piliečiams buvo sudarytos palankios sąlygos Lietuvoje įsigyti žemės. Tačiau tai, kad užsieniečiai vis daugiau įsigyja žemės ar miškų, gali atvesti prie mūsų tautos suvereniteto praradimo.

Nacionalinės žemės tarnybos generalinio direktoriaus Kazio Maksvyčio teigimu, Lietuvoje šiuo metu žemė sudaro apie 6,5 mln. hektarų. Pagal galiojančius teisės aktus, žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemės užsieniečiai gali įsigyti tik tuo atveju, jeigu Lietuvoje gyveno ne mažiau kaip 3 metus bei vertėsi žemės ūkio veikla. Taip pat žemės gali įsigyti ir įmonės, organizacijos, kurios Lietuvoje turi savo filialus.

Registrų centro duomenimis, šiuo metu užsienio piliečiai valdo 124 sklypus, sudarančius beveik 600 hektarų, žemės ūkio paskirties žemės bei beveik 190 hektarų (42 sklypus) miško. Pasak K. Maksvyčio, šie oficialūs skaičiai nerodo, kad užsieniečiai būtų supirkę didžiąją dalį Lietuvos žemių. Kita vertus, jis pabrėžė kitą reikalo pusę- žemė įsigyjama neteisėtai per Lietuvos piliečius.

"Užsienio subjektai galbūt perka Lietuvos žemę per Lietuvos piliečius, to iš tiesų šiandien identifikuoti be specialiųjų tarnybų pagalbos neįmanoma", - antradienį naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje Žalgirio nacionalinio pasipriešinimo judėjimo organizuotoje diskusijoje sakė Nacionalinės žemės tarnybos vadovas.

Jis priminė, kad Lietuva stodama į Europos Sąjungą (ES) prisiėmė įsipareigojimus. Stojimo į ES sutartyje yra paminėta, kad Lietuva įgyja teisę 7 metus neparduoti užsienio subjektams savo žemės ūkio ir miško paskirties žemės. Minėtai nuostatai neseniai moratoriumą inicijavo parlamentaras Jonas Ramonas. Stojimo sutartyje yra numatyta galimybė tais atvejais, jeigu "yra pakankamai pagrindo manyti, kad pasibaigus pereinamajam laikotarpiui atsiras didelių trikdymų ar kils didelių trikdymų grėsmė Lietuvos žemės ūkio paskirties žemės rinkai, tokiu atveju Lietuva gali prašyti Europos Komisijos, kad šis terminas būtų dar trejus metus pratęstas".

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius teigė, kad užsieniečiams lietuvių vardu įsigyti žemės galima teisėtais ir neteisėtais būdais. Liberalų sąjūdžio deleguotas ministras neslėpė, kad pasitaiko atvejų, kai užsieniečiai de facto valdo žemę, nors teisiniuose dokumentuose ar viešuosiuose registruose tai nematyti. Jis pabrėžė, kad žemės pardavimas užsieniečiams arba galimybė jiems turėti žemės Lietuvoje jokiu būdu nereiškia tėvynės išpardavimo.

"Problemą kelčiau netgi atvirkščiai: kai važiuoji per tam tikrus Lietuvos regionus ir matai juose dirvonuojančias pievas arba laukus, kai matai daug žmonių, kurie svarsto, ar jiems būti kaime, ar keltis į miestą, man kyla klausimas, kokią tam įtaką turi šiandien esantis žemės pardavimo užsieniečiams ribojimas. Galiu pasakyti vienareikšmiškai- jis sumažina legalią lietuviškos žemės paklausą, o tai reiškia, kad yra mažesnė kaina tiems žmonėms, kurie bet kokiu atveju nori žemę parduoti", - dėstė R. Šimašius. Ministras prognozavo, kad, jeigu lengviau būtų galima žemę parduoti užsieniečiams, mažiau matytume dirvonuojančių plotų, juose dirbtų Lietuvos žmonės ir gautų geresnį atlygį nei dabartinis.

"Aišku, galima iš karto sakyti, kad jie dirbs svetimą žemę, tai yra baisu ir tragedija, bet tiesą sakant žmogui, ko gero, svarbu, kaip pamaitinti šeimą, o ne simbolika, susijusi su žemės titulais. Dirbti lietuviškam oligarchui toli gražu nėra nė kiek geriau negu užsieniečiui ūkininkui", - teigė R. Šimašius.

Ministro požiūriui oponavo žalgirietis Rolandas Paulauskas. Jis priminė, kad žemės pardavimo užsieniečiams klausimas pirmą kartą iškilo 1990-ųjų pavasarį. Tąsyk ką tik išrinktos Aukščiausios Tarybos pirmininkas siūlė laikinai galiojančią Konstitucijos pataisą, leidžiančią tai daryti.

"Tegu kiekvienas atsako sau į klausimą, kam priklauso ne Lietuvos žemė, o, pavyzdžiui Šveicarijos, Danijos žemė, kam apskritai priklauso suverenitetas Šveicarijoje, Danijoje, Lietuvoje. Kaip jūs sau atsakysite į šitą klausimą, nuo to visi kiti klausimai savaime pasidarys paprastesni. (...) Šveicarai jau supranta, kad, jeigu jie toliau tęs šitą liberalią liniją, kurią kolega (R. Šimašius- ELTA) išsakė, tai Šveicarijos nebeliks šveicarams", - kalbėjo R. Paulauskas.

Jis pateikė Danijos, Olandijos pavydžius, kur žmonės jau įžvelgia šią grėsmę, o klausimas "kam priklauso suverenitetas mano šalyje" keliamas visoje Europoje. Čia, anot R. Paulausko, susiduria dvi ideologijos.

"Jeigu manote, kad Lietuva yra teritorija, kurią šiandien administruoja vieni ministrai, rytoj administruos kiti, jokio skirtumo, iš kur tie ministrai atėję, kokios jie tautybės, kokia kalba kalbės, kokio tikėjimo bus. Jeigu mes sau atsakome, kad Lietuva, Šveicarija yra kartų kartos, gyvenusios ir kurios dar gyvens tose teritorijose, tada pasidaro svarbu, kas realiai tą žemę valdo, dirba. Čia pasaulėžiūros klausimas. Dvidešimt metų polemizuodamas su liberalais supratau, kad mes vienas kitam nieko neįrodysime, čia klausimas, nukreiptas į visuomenę. (...) Kam priklauso Lietuva? Mums ir mūsų vaikams ar bet kam, kas norės čia atvažiuoti ir gyventi?" - klausė žalgirietis.

Pasak R. Šimašiaus, pasaulyje jau seniai suverenitetas netapatinamas su žemės nuosavybe, šiuolaikinėse valstybėse suverenitetas ir žemės nuosavybė- skirtingi dalykai.

Baigdami diskusiją jos dalyviai vieningai sutiko, kad žemės pardavimas užsieniečiams yra problema, kurią reikia spręsti ne juridiniuose rėmuose. Tam reikia politinės valios.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėjo perkelti Vaikų dieną į gegužės mėn., nes birželio 1-oji turi sovietines šaknis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +5 C

+1 +7 C

-1 +5 C

+7 +11 C

+7 +12 C

+5 +7 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s