respublika.lt

"Žaliųjų berečių" kapitonas A.Eiva: Afganistane laužome blogio ašį

(0)
Publikuota: 2012 vasario 23 13:40:04, Danas NAGELĖ, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
MALONUMAI. Pernai Afganistane lankėsi ir gausi Lietuvos politikų delegacija, kuriai, sprendžiant iš nuotraukos, karas - tik žaidimas

Krašto apsaugos ministerija paskelbė, kad pernai vien karui Afganistane Lietuva išleido apie 54 mln. litų. Iš viso nuo 2005-ųjų mūsų šalis tarptautinėms misijoms jau išleido 400 mln. litų. Kitos NATO šalys išveda savo pajėgas iš afganų žemių, o Lietuva amerikiečiams garantavo, jog ištikimai tarnausime iki 2013-ųjų pabaigos. Ką apskritai Afganistane veikiame - jei ten liejasi afganų kraujas, ašaros ir mūsų pinigai?

 

Blogio ašis - afganai

Pasitaikė puiki proga to paklausti žmonių, pajutusių mirties alsavimą Afganistane. Lietuvoje lankosi JAV elitinio būrio „Žaliosios beretės“ kapitonas, lietuvių kilmės amerikietis Andrius EIVA, pristatomas kaip paramos Afganistano partizanams specialistas. Šis žmogus puikiai lietuviams žinomas iš 1991 metų sausio įvykių, kai padėjo organizuoti Seimo rūmų gynimą.

- Net amerikiečiai jau suvokia, kad karas Afganistane yra beprasmis. Kodėl to niekaip nesuvokia Lietuva ir toliau tęsia karą? - „Respublika“ klausė A.Eivos.

- Aš, kaip lietuvis, nors ir esu amerikietis, prisimenu, kokios aukos Lietuvai reikėjo, kad ji išsikovotų Nepriklausomybę. Todėl manau, kad turime jausti atsakomybę ir padėti afganams gintis nuo priespaudos. Tačiau reikia kitokios strategijos, nei yra vykdoma dabar. Reikia daugybės patobulinimų, nes strategija neefektyvi ir nebus sėkminga.

- Ką turite omenyje?

- Reikėtų strategiją keisti iš okupacinės į pagalbinę - padėti vietinėms afganų pajėgoms pačioms atsimušti nuo Talibano. O tam nereikia užimti visos teritorijos ir įvesti tūkstančius karių.

- Tikite, kad afganai mūsų nelaiko okupantais?

- Kai kurie tikrai laiko okupantais, o kai kurie mano, kad mes esame pagalbininkai. Tačiau pirmųjų yra daugiau, ypač tarp tų, kurių artimieji ar draugai buvo nužudyti.

- Kas mums davė teisę įžygiuoti į Afganistaną be jo paties prašymo?

- Juk kovoti su blogio ašimi reikia.

- Bet kas mums suteikė tokią teisę?

- Su mūsų pagalba buvo nuverstas Talibano režimas. Tai yra gerai. Bet ir nuvertus trauktis negalėjome, nes teroristai ir toliau būtų būręsi šalyje. Tačiau reikia prisiminti, kad Afganistano partizanams Talibaną padėjo nuversti tik 100 elitinių JAV karių. Tokios strategijos ir reikėjo laikytis, o ne įvesti 100 tūkstančių karių. Reikėjo keliems kariams iš „Žaliųjų berečių“ vadovauti afganams ir padėti gentims apsiginti nuo Talibano, reikėjo ten apsigyventi, išmokyti vietinius kariauti. Tačiau mes nusprendėme patys savo tvarką įvesti, kišdami šautuvus afganams, kuriems tai nepatinka, į veidus.

- Tad mes prisidedame ne prie taikos palaikymo, o prie karo?

- Kaip jau sakiau, reikia kovoti prieš blogį. Tačiau visų pirma reikia išsiaiškinti, prieš ką kovoji. Tik tada galima laimėti. O mes to nesame išsiaiškinę. Reikia kovoti prieš neapykantos kurstytojus, o ne prieš šalį. Aš dabar dirbu su partizanais, esančiais Afganistano pietuose. Būtent jie ir kovoja su neapykantos jėgomis. Jie ir turi būti Lietuvos sąjungininkai šitame kare. O ar tam reikia okupuoti visą valstybę? Aš visą gyvenimą kovojau prieš okupantus, o ne juos palaikiau.

- Kovosite prieš Afganistaną okupavusias NATO pajėgas?

- Kiekvienas turi savo moralę, pats sprendžia, kas yra gerai, kas yra blogai. Manau, kad bet kokiu atveju Talibanas ir „Al Qaeda“ yra absoliutus blogis, prieš kurį reikia kovoti, o ne prieš NATO.

Blogio ašis - okupantai

Negi iš tiesų turime Dievo duotą teisę spręsti, į kurią valstybę įsiveržę galime vieną blogį pakeisti kitu? „Respublika“ A.Eivos pradėtą diskusiją pratęsė su Lietuvos Afganistano karo dalyvių asociacijos pirmininku Juozu KOREIVA.

- Ką Lietuva veikia Afganistane ir apskritai, kas ten vyksta - kova prieš terorizmą ar nepriklausomos valstybės okupacija?


- Šis klausimas yra amžinas. Afganistane kariniai veiksmai jau vyksta daugiau nei 200 metų. Iki mūsų ten buvo ir anglų kariuomenė, ir carinės Rusijos imperijos kariuomenė, ir įvairūs kaimynai puolė, ir sovietai, ir NATO. Iš tikrųjų, ką mes ten veikiame? Iš vienos pusės, įvertinant, kad tokie dalykai ten vyksta dar nuo krikščionybės atsiradimo laikų, galima suprasti, kad norima užtikrinti stabilumą. O stabilumas užtikrinamas, kai svetimame krašte įdiegiamos savos vertybės. Tada žinai, ko iš svetimšalių laukti, lengviau ir europiečiams ten gyventi.

Tačiau yra ir kita medalio pusė. Juk puolamas ne tik Afganistanas. Pažiūrėkite, kas vyko Irake, Pietryčių Azijoje, kitur. Pagrindinės to priežastys - ekonominės. Patys griauname, kad paskui turėtume ką atstatyti. Pasaulį valdo kelios valstybės. Mes nevaldome.

Tos valstybės nori savo ir savo žmonių gerovę išlaikyti tokio lygio, koks yra, arba kad jis gerėtų. Tai yra kapitalistinės visuomenės problema. O norint užtikrinti žmonių gerovę reikia turėti daug energetinių, gamtinių išteklių, turėti rinkas, kur būtų galima realizuoti savo produkciją. Būtent tai ir lėmė, kad pasaulį valdančios valstybės veržiasi į svetimus kraštus. O tokiems kaip mes nubyra trupinėliai, bet tik politiniai. Savo ruožtu mes turime ir savo pinigų pridėti.

- Kodėl nesitraukiame? Kodėl apskritai vėlėmės į visa tai?

- Nelabai galime patys pasitraukti, nes ne mes sprendžiame. Sprendžia už mus kiti. Mes įstojome į ES, į NATO ir turime už tai mokėti savo kainą.

- O kas NATO valstybėms suteikė teisę įsiveržti į svetimą teritoriją, prisidengiant kova su terorizmu?

- Čia ir yra esmė, kad niekas nesuteikė. Ir niekas nepasikeis, kol ekonomika bus priklausoma nuo gamtinių išteklių. Kol jų poreikis bus toks, koks yra dabar, ir toliau bus įsiveržiama į kitas valstybes be jokio leidimo. O kai pramonė nebebus paremta ištekliais, nebereikės kariauti, okupuoti remiantis išgalvotais pretekstais. Tai, kas vyksta dabar, yra labai blogai.

Ką lietuviai veikia Afganistane? Norint į tai atsakyti, reikia žiūrėti iš savo pozicijų. Ar lietuviai labai norėtų atsidurti afganų vietoje? Ar norėtų, kad kažkokia valstybė pas mus įvestų savo pajėgas ir nurodinėtų, kaip gyventi? Taip ir afganams nepatinka, todėl jie kovoja už savo teises.

- Ar įmanoma NATO pajėgoms pasiekti pergalę?

- Neįmanoma. Visų pirma todėl, kad afganų kitas tikėjimas, kuris remiasi kitokiais principais. Jiems už gyvenimą didesnė vertybė yra numirti už savo tikėjimą. O toks požiūris sumažina baimę. Kitas dalykas - ar kas nors yra nugalėjęs tokio dydžio valstybę, kurioje yra daugybė kalnų, kuriuose galima pasislėpti? Tikrai ne. Todėl Afganistanas ir yra nenugalimas šimtus metų.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s