respublika.lt

Žaidimas imunitetais ir tuštokais krepšiais

(0)
Publikuota: 2017 balandžio 22 10:12:16, Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
Gintaras Steponavičius. Stasio Žumbio nuotr.

„Respublikos“ savaitės žmogus - Seimo Liberalų frakcijos seniūno pavaduotojas Gintaras Steponavičius. Sulaukęs dviejų paprašymų. Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis paprašė Seimo panaikinti G.Steponavičiaus teisinę neliečiamybę. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis paprašė G.Steponavičiaus atsisakyti Seimo nario mandato. O G.Steponavičius, nesutikęs atsisakyti mandato, taip pat paprašė kolegų. Kad jo teisinį imunitetą naikintų. Tarp visų šių trijų paprašymų susipainiojusiems piliečiams telieka pasitelkti savo fantazijas. Liberalias. Konservatyvias. Visokias.

 

Prokuratūrai užkliuvo, kad koncernas „MG Baltic“ suteikė finansinę paramą G.Steponavičiaus labdaros fondui ir viešajai įstaigai Laisvės studijų centrui. Anot G.Steponavičiaus, pinigai buvo naudojami vykdant projektą „Pilietiškumo pamokos Lietuvos mokyklose“. Už finansinę paramą atidirbti neteko. Niekas neprašė atitinkamai balsuoti priiminėjant koncernui palankius įstatymus.

Krepšelis „politinis persekiojimas“ tuščias

Ar kas nors aišku? Visuomenei niekas neaišku. Ir norėtųsi kuo greičiau išsiaiškinti. Jei visų pusių norai sutampa, tai kas trukdo išsiaiškinti tiesą kuo skubiau? Seimo nariai, spręsdami, ar verta panaikinti kolegos imunitetą, iš tiesų atsižvelgia tik į vieną veiksnį. Ar kolega nėra persekiojamas politiškai. Ar jam nesudaromos dirbtinės kliūtys atlikti parlamentaro funkcijas. Būtų naivu manyti, kad prokuratūra pasišovusi užgniaužti Lietuvos valstybės liberalizmą. Liberaliąją mintį, srovę, kurą palaiko dalis rinkėjų. Ar politiškai užgniaužti liberalo G.Steponavičiaus funkciją. Joks pilietis liberalas dėl savo įsitikinimų nėra persekiojamas. Ir turintis teisinį imunitetą, ir ne. Kad ir kaip būtų, joks lietuvis liberalas nėra tapęs pabėgėliu. Gumine valtimi pasiekusiu Vokietiją, Švediją. Ir čia prašančiu apsaugos. Niekas mūsų liberalų nebaido gatvėse, negąsdino pragaro bausmėmis. Nereikalauja atsiversti į „teisingą“ politinį tikėjimą. Tad G.Steponavičiaus atveju, ir netekus teisinio imuniteto, liktų tas pats G.Steponavičius. Nei pagerinto, nei pabloginto liberalizmo.

Krepšelis „mandatas“ pilnas

Bet asmeninė reputacija visais atvejais sugadinta. Jei teisus, laukia ilgas teisinis įrodinėjimų kelias. Jei neteisus, irgi laukia ilgas teisinis įrodinėjimų kelias. O dalies visuomenės žaibinė reakcija tokia pati kaip Seimo pirmininko V.Pranckiečio. Žengte marš iš Seimo. Lyg vytų netvarkingą studentą iš bendrabučio. Tačiau jei dėl kiekvieno dar teisiškai neįrodyto šešėlio politikai savo noru atsisakinėtų mandatų, Seimo narių emigracija ir imigracija viršytų eilinių šalies piliečių statistiką. Vienokie veidai posėdžiautų kadencijos pradžioje, o kitokie veidai užbaigtų kadenciją. Turėtume Seimą „du viename“. Vieną gauni per rinkimų akciją. O kitą per išprašymų akciją. Kita vertus, kas savo noru atsisako parlamentaro algos. Ypač įvertinus faktą, kad teks samdytis advokatus. Be to, Seimo nario mandatas bent vyrams yra politinės medžioklės trofėjus. Kaip eiliniam medžiotojui briedžio ragai. Tas trofėjus lupte išluptas per Seimo rinkimų kautynes. Joks tikras medžiotojas savo noru neatiduoda trofėjaus. Tad net prašyti neverta. Vis vien nepaklus. O jei viena jau buvusi parlamentarė atsisakė mandato, o kita pabėgo į užsienį, vadinasi, nebuvo medžiotojos. Atsidūrė pirmą kartą miške. Todėl išsigando. Šautuvą pametė. O G.Steponavičius savo politinėje karjeroje jau patyręs ne tik giraitę, mišką, bet ir gūdžią taigą. Kai esi nuolatinėje taigoje, prokuroras yra ne E.Pašilis, bet meška. Seimo pirmininkas turėtų į tokią psichologiją atsižvelgti.

Krepšelis „partietis“ tuščias

G.Steponavičius pats paprašė kolegų panaikinti jo teisinį imunitetą. Tik dabar? Būtų buvę garbingiau prieš liberalus ir kitus kolegas, jei asmuo, žinantis, kad teisėsauga domisi jo labdaros fondu, iš viso nesibalotiruotų į Seimą. Praleistų vieną kadenciją. Laikinai. Kol savo tiesą įrodys. Juk G.Steponavičiaus labdaros fondu pradėta domėtis dar praeitą Seimo kadenciją. Bet žmogus, apklaustas kaip specialusis liudytojas, buvo įrašytas Liberalų sąjungos rinkimų sąrašo vos ne pačiame priekyje. Negi nepagalvojo, kad gali nukentėti partijos ir frakcijos prestižas? Matyt, viskas daug paprasčiau. Liberalizmo idėjos, o ir solidus parlamento darbas yra niekis. Žmogus pagarbiai vertina tik save patį. Ir kuo ilgiau pratempia su teisiniu imunitetu. Įvelia visą Seimą į visiškai nereikalingus, rimtiems darbams trukdančius svarstymus. Negi tik tam susirinko, kad aiškintųsi, kas kaltas, labai kaltas ar itin kaltas? Taip kalant, visas Seimas tuoj taps žmonių akyse trenktas, luošas, susitepęs ir t.t.

Krepšelis „pilietis“ tuštokas

Kas padaryta, jau padaryta. Partijos ir Seimo autoritetui pakenkta. Nepaisant istorijos baigties. O eilinis pilietis G.Steponavičius, pasiryžęs laikinai nesibalotiruoti, būtų partijai ir parlamentarizmui pakenkęs mažiau. Tad pilietiško žmogaus ugdymą, matyt, reikėjo pradėti nuo savęs. Eilinį pilietį G.Steponavičių, vaikštinėjantį į prokuratūrą, žmonės būtų seniai pamiršę. Daug kas ten vaikščioja. Nes šiais sunkiais laikais retas subrendęs žmogus nėra pavaikščiojęs į prokuratūrą. Bent liudininko ar nukentėjusiojo statusu. Bet dar kartą pasikartoja vis tas pats fenomenas. Į savo partijas spjauna patys politikai. Kaip žmonės gali gerbti, rimtai traktuoti partijas, parlamentarizmą, jei patys politikai jų negerbia? Automobilį bent į garažą įvaro. Padangas pakeičia. Vartus užrakina. Nuosavą būstą saugo. O savo partiją paverčia kažkokia marmalyne, įkaite. Neaprūpinta nei skėčiu, nei kaliošais.

Krepšelis „tiesa“ migloje

Kita vertus, šioje istorijoje dar niekas neaišku. Todėl galima vertinti tik politiškai. Keistokas teisėsaugos argumentas, kad kažkokie politikai balsavo taip, kaip buvo naudinga kažkokiam koncernui. Juk politikai tam ir pašaukti, kad Lietuvos verslui sudarytų optimaliausias sąlygas vystytis. Ne tik verslui, bet ir visai valstybei. Įtartina būtų tada, jei Seimo nariai tyčia priiminėtų verslui nepalankius įstatymus. Štai tada būtų galima įtarti sąmoningą diversiją. O pastaroji istorija dar tęsis ir tęsis. Kol visiems nusibos ir piliečiai pamirš. (Vėliausiai pamirš pedagogai.)

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s