Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksasnuotraukos (65)

2017 lapkričio mėn. 05 d. 08:00:20 Perskaitė 7545

„Respublikos“ savaitės persona - rašytoja, viešųjų ryšių specialistė Rūta Vanagaitė. Dėl abejotino populiarumo pašokinėjusi ant kagebistų nukankinto Adolfo Ramanausko-Vanago kaulų.

 

Rašytoja rėmėsi archyvine medžiaga, nors tokių, atsiprašant, medžiagų pokaryje buvo prištampuota apie kiekvieną bent kiek iškilesnį lietuvį. Balį Sruogą, Antaną Miškinį, jau nekalbant apie buržuazinius ministrus, lietuviškų lėktuvų kūrėjus, nacionalistus kariškius, Rainių kankinius ir t.t. Jei įtarimų kėlė net Eduardas Mieželaitis, tai lietuvių rezistencinės kovos vienas iškiliausių vadų turėjo būti traiškyte sutraiškytas. Ir visokeriopai apšmeižtas. Nes kaip žmogų sušaudysi ar į lagerį uždarysi jo neapšmeižęs?

Tikslą jau pasiekė. Tik ne Rūta


Ar R.Vanagaitė to nesupranta? Puikiai supranta. Manyčiau, ji ir siekia panašios reakcijos. Pvz., kad viena leidykla atsisakytų su ja bendradarbiauti. Nes ras kokią nors kitą leidyklą. O dabar taps „davatkų“, „atsilikėlių“, „istorijos klastotojų“ puolama ideologine kankine. Ir galės viešai tarkšti, kaip Tėvynė su ja neteisingai elgiasi. Tad šiuo metu pergyvename savotišką dilemą. Jei nereaguosime į R.Vanagaitės fantazijas, atrodys, kad bijome, nes R.Vanagaitė teisi. Jei reaguojame - vėlgi blogai. Tampame „fašistais“, „naciais“, vos ne vandalais - „knygų degintojais“. Tad neatmetu galimybės, kad viena susireikšminusi vištelė net nepajuto, jog naudojama šiek tiek rimtesnei provokacijai prieš Lietuvą. Ir tame žaidime tapusi tik tampoma marionete. Kadaise panašiai panaudotą Salomėją bent iš dalies gelbėjo talentas. O dabartinis atvejis jau ne toks. Archyvų pasaulyje daug. Šit JAV ką tik pradėti viešinti prezidento Džono Kenedžio nužudymo bylos duomenys. Būtų galima patyrinėti Li Harvio Osvaldo genealoginį medį. Gal turi lietuviškų šaknų? Gal L.H.Osvaldas, lankydamasis Maskvoje, gyveno tame pačiame viešbutyje, kur buvo ir lietuvių. Bent vieną tuo pat metu apsistojusį tikrai rastų. O tada galima sukurti veikalą. Kaip lietuvis galimai paveikė Osvaldą, kad nušautų JAV prezidentą.

Skandalo anatomija

O kodėl ne, jei esi tipinis ekstravertas. Kai kuriems žmonėms tiesiog patinka būti dėmesio centre. Atsidūrę tarp keturių sienų, be jokio pašalinio dėmesio, tokie žmonės paprasčiausiai nuvysta, nuleipsta. Netenka energijos. Tada patys susikuria įvykių įvykį. Kad atsidurtų to įvykio epicentre. Ant bačkos. Tik kaip? Susikurti eismo įvykį - pernelyg rizikinga. Įlipti į elektros stulpą - pernelyg juokinga. Mečetėje keiksi musulmonus - gausi į kailį. Sinagogoje tyčiosiesi iš žydų - irgi gali gauti į kailį. Tai kur dėtis, jei taip viešumo panižo, o apie vyrus ir meiles jau viskas viešai išsakyta, sugretinta, praretinta ir t.t. Mažiausia rizikos - prilįsti prie kokios nors garsios asmenybės. Gyvos arba mirusios. Pradedant Napoleonu, madingu virėju ir baigiant garsiu poetu. Ir garsiai užrikti: „Aš žinau! Jis buvo ne toks! Jis apsivogė! Jis - apsimetėlis! Ir tai man prieš mirtį į diktofoną patvirtino jo kaimynė Barbutė!“. Štai taip sukuriamas skandalas. Savaiminis. Persona pražysta. Nes gavo didelę porciją dėmesio. Persona dėmesio taip apsvaiginta, kad net nepajunta, ko ir kiek pripliurpė. Personai net nebūtina tikėti, kad kalba ar rašo tiesą. Jai būtinas tik pats skandalas. Jos siekiamybė - skandalas. Štai aš ir vėl. Epicentre. Fotografuojama ir filmuojama. Apie mane kalba. Dažniau nei apie Kataloniją. Gavau dėmesio dozę. Nes be žinomumo nesuintriguočiau net ir dabartinės simpatijos.

Dabar lauksiu Vanagaitės knygos, įrodančios, kad Šekspyras mirė nuo sifilio, kunigaikštis Radvila buvo pedofilas ir pavogė Šventąjį Gralį. O koks nors mūsų lietuvis Spalio bolševikas buvo transvestitas. O jo meilužis buvo pats Iljičius. Poetas Julius Janonis nenusižudė, bet tik pakeitė pavardę. Tapo komisaru Ivanovu. Jo dukra buvo Stalino marti. Štai šios paskutinės knygos sulauktų didžiulių tiražų. Gal pralenktų „Dievus ir demonus“. Nes kuo neįtikinamiau interpretuoji, tuo labiau ši interpretacija prilimpa.

Šokis ant kaulų

Kita vertus, rizikinga kapstytis po žmogaus tragediją, po jo tiesiog nežmonišką kankinystę, kai tas asmuo jau negali apsiginti. Kai tas asmuo - Adolfas Ramanauskas-Vanagas buvo puolamas ir šmeižiamas vos ne pusę Vanagaitės sąmoningojo gyvenimo. Mums, buvusiems pionieriams, spaliukams, grūdintiems brošiūra „Vanagai iš anapus“, iš viso sunku objektyviai analizuoti praeitį. Nes galvos vis vien traumuotos sovietinės propagandos. Bet ir traumuota galva supranta, kad niekas taip žvėriškai nekankintų okupantams lojalaus lietuvio. Juolab nesušaudytų. Už išdavystę buvo duodami medaliai ir suteikiamos privilegijos. Už išdavystę gausi ne kulką, bet paskyrą „Zaporožiečiui“. Ar taloną sofai-lovai. Taip pat, jei žmogus nori nusižudyti, jis sau nebado akių. Nes toks badymas mirties nesukelia.

Kai tu esi gestapo, KGB, ISIS, talibų ar bet kokių sadistų, turinčių valdžią, rankose, jie gali sufabrikuoti bet ką. Prirašyti į tavo bylą įvairiausių pasakų. Prikurti įvairiausių agentūrinių pranešimų. Tad svarbu, ne KĄ rašo, bet KAS rašo. Sąžiningas, neutralus istorikas ar suinteresuotas gestapininkas, čekistas. Stalino laikais, 1952 m. tie patys Lavrentijaus Berijos patikėtiniai „atskleidė“ žydų medikų - rusų vaikų „nuodytojų“ sąmokslą. Šimtai žydų tautybės gydytojų per kankinimus net patys „prisipažino“, kad specialiai užkrėtė vaikus difterija, dalyvavo JAV sąmoksle prieš Sovietų Sąjungą. Bylose net buvo nurodyta, kaip ir kokiais medikamentais nuodijo. Ir kokios sanitarės-komunistės tai paliudijo. Rašytoja - istorikė mėgėja galėtų archyvuose atkapstyti tų kankinių pavardes. Ir atsainiai sukurpti paskvilį, kaip Chaimas Josifą žudė. O ką? Juk dokumentais remtųsi! Su antspaudais ir parašais! Dokumentai buvo sukurpti ir prieš Osipą Mandelštamą, Andrejų Sacharovą, Aleksandrą Solženicyną, Aną Achmatovą. O kiek žmonių kaltinti šnipinėjimu, antisovietine veikla. Ta pati mūsų rašytoja, jei būtų palietusi bent kiek pavojingesnę temą, būtų dingusi paryčiais. O demokratijos laikais gali pliurpti.

R.Vanagaitė, viešėdama Sankt Peterburge, pasišaipė, esą lietuviai tik tada neemigruotų, jei Putinas okupuotų Lietuvą ir uždarytų sienas. Be abejo, tai tik sarkazmas, bet nebūtinai visi Rusijoje tai supranta. O gal nenori suprasti. Pvz., jei panelė vakare vaikščioja parke ir dainuoja „išprievartaukite mane, oi, išprievartaukite“, vieni pamanys, kad mergiotė kvailioja. O gal slapta kamera filmuoja. Bet dalis žmonių pagalvos, jog mergina tikrai nori, kad ją išprievartautų. Pati prašosi. Tad, atmetus sarkazmą, galima suformuluoti ir taip. Žirinovskio stiliumi. Badaujanti lietuvė režisierė, neišgalinti košeriniu maistu pavaišinti net savo izraeliečio draugo ir išgąsdinta emigracijos mastų, maldauja Putino gelbėti Lietuvą. Priimti į Rusijos Federacijos globą. Pats Vladimiras Vladimirovičius kol kas šiuo klausimu diplomatiškai tyli. Per daug užsiėmęs. Laukia, kad dar gražiau paprašytų. Ne vien režisierė, bet ir šimtinė tekstilininkių. Bet jei priglaudė Žerarą Depardjė su Krymu, tai gali priglausti ir Lietuvą. Prijungdamas prie Kaliningrado srities.

Lapkričio 3-ąją R.Vanagaitė išplatino atsiprašymą dėl A.Ramanausko-Vanago.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net