respublika.lt

2018 liepos 21, šeštadienis

Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksasnuotraukos (65)

2017 lapkričio mėn. 05 d. 08:00:20
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės persona - rašytoja, viešųjų ryšių specialistė Rūta Vanagaitė. Dėl abejotino populiarumo pašokinėjusi ant kagebistų nukankinto Adolfo Ramanausko-Vanago kaulų.

 

Rašytoja rėmėsi archyvine medžiaga, nors tokių, atsiprašant, medžiagų pokaryje buvo prištampuota apie kiekvieną bent kiek iškilesnį lietuvį. Balį Sruogą, Antaną Miškinį, jau nekalbant apie buržuazinius ministrus, lietuviškų lėktuvų kūrėjus, nacionalistus kariškius, Rainių kankinius ir t.t. Jei įtarimų kėlė net Eduardas Mieželaitis, tai lietuvių rezistencinės kovos vienas iškiliausių vadų turėjo būti traiškyte sutraiškytas. Ir visokeriopai apšmeižtas. Nes kaip žmogų sušaudysi ar į lagerį uždarysi jo neapšmeižęs?

Tikslą jau pasiekė. Tik ne Rūta


Ar R.Vanagaitė to nesupranta? Puikiai supranta. Manyčiau, ji ir siekia panašios reakcijos. Pvz., kad viena leidykla atsisakytų su ja bendradarbiauti. Nes ras kokią nors kitą leidyklą. O dabar taps „davatkų“, „atsilikėlių“, „istorijos klastotojų“ puolama ideologine kankine. Ir galės viešai tarkšti, kaip Tėvynė su ja neteisingai elgiasi. Tad šiuo metu pergyvename savotišką dilemą. Jei nereaguosime į R.Vanagaitės fantazijas, atrodys, kad bijome, nes R.Vanagaitė teisi. Jei reaguojame - vėlgi blogai. Tampame „fašistais“, „naciais“, vos ne vandalais - „knygų degintojais“. Tad neatmetu galimybės, kad viena susireikšminusi vištelė net nepajuto, jog naudojama šiek tiek rimtesnei provokacijai prieš Lietuvą. Ir tame žaidime tapusi tik tampoma marionete. Kadaise panašiai panaudotą Salomėją bent iš dalies gelbėjo talentas. O dabartinis atvejis jau ne toks. Archyvų pasaulyje daug. Šit JAV ką tik pradėti viešinti prezidento Džono Kenedžio nužudymo bylos duomenys. Būtų galima patyrinėti Li Harvio Osvaldo genealoginį medį. Gal turi lietuviškų šaknų? Gal L.H.Osvaldas, lankydamasis Maskvoje, gyveno tame pačiame viešbutyje, kur buvo ir lietuvių. Bent vieną tuo pat metu apsistojusį tikrai rastų. O tada galima sukurti veikalą. Kaip lietuvis galimai paveikė Osvaldą, kad nušautų JAV prezidentą.

Skandalo anatomija

O kodėl ne, jei esi tipinis ekstravertas. Kai kuriems žmonėms tiesiog patinka būti dėmesio centre. Atsidūrę tarp keturių sienų, be jokio pašalinio dėmesio, tokie žmonės paprasčiausiai nuvysta, nuleipsta. Netenka energijos. Tada patys susikuria įvykių įvykį. Kad atsidurtų to įvykio epicentre. Ant bačkos. Tik kaip? Susikurti eismo įvykį - pernelyg rizikinga. Įlipti į elektros stulpą - pernelyg juokinga. Mečetėje keiksi musulmonus - gausi į kailį. Sinagogoje tyčiosiesi iš žydų - irgi gali gauti į kailį. Tai kur dėtis, jei taip viešumo panižo, o apie vyrus ir meiles jau viskas viešai išsakyta, sugretinta, praretinta ir t.t. Mažiausia rizikos - prilįsti prie kokios nors garsios asmenybės. Gyvos arba mirusios. Pradedant Napoleonu, madingu virėju ir baigiant garsiu poetu. Ir garsiai užrikti: „Aš žinau! Jis buvo ne toks! Jis apsivogė! Jis - apsimetėlis! Ir tai man prieš mirtį į diktofoną patvirtino jo kaimynė Barbutė!“. Štai taip sukuriamas skandalas. Savaiminis. Persona pražysta. Nes gavo didelę porciją dėmesio. Persona dėmesio taip apsvaiginta, kad net nepajunta, ko ir kiek pripliurpė. Personai net nebūtina tikėti, kad kalba ar rašo tiesą. Jai būtinas tik pats skandalas. Jos siekiamybė - skandalas. Štai aš ir vėl. Epicentre. Fotografuojama ir filmuojama. Apie mane kalba. Dažniau nei apie Kataloniją. Gavau dėmesio dozę. Nes be žinomumo nesuintriguočiau net ir dabartinės simpatijos.

Dabar lauksiu Vanagaitės knygos, įrodančios, kad Šekspyras mirė nuo sifilio, kunigaikštis Radvila buvo pedofilas ir pavogė Šventąjį Gralį. O koks nors mūsų lietuvis Spalio bolševikas buvo transvestitas. O jo meilužis buvo pats Iljičius. Poetas Julius Janonis nenusižudė, bet tik pakeitė pavardę. Tapo komisaru Ivanovu. Jo dukra buvo Stalino marti. Štai šios paskutinės knygos sulauktų didžiulių tiražų. Gal pralenktų „Dievus ir demonus“. Nes kuo neįtikinamiau interpretuoji, tuo labiau ši interpretacija prilimpa.

Šokis ant kaulų

Kita vertus, rizikinga kapstytis po žmogaus tragediją, po jo tiesiog nežmonišką kankinystę, kai tas asmuo jau negali apsiginti. Kai tas asmuo - Adolfas Ramanauskas-Vanagas buvo puolamas ir šmeižiamas vos ne pusę Vanagaitės sąmoningojo gyvenimo. Mums, buvusiems pionieriams, spaliukams, grūdintiems brošiūra „Vanagai iš anapus“, iš viso sunku objektyviai analizuoti praeitį. Nes galvos vis vien traumuotos sovietinės propagandos. Bet ir traumuota galva supranta, kad niekas taip žvėriškai nekankintų okupantams lojalaus lietuvio. Juolab nesušaudytų. Už išdavystę buvo duodami medaliai ir suteikiamos privilegijos. Už išdavystę gausi ne kulką, bet paskyrą „Zaporožiečiui“. Ar taloną sofai-lovai. Taip pat, jei žmogus nori nusižudyti, jis sau nebado akių. Nes toks badymas mirties nesukelia.

Kai tu esi gestapo, KGB, ISIS, talibų ar bet kokių sadistų, turinčių valdžią, rankose, jie gali sufabrikuoti bet ką. Prirašyti į tavo bylą įvairiausių pasakų. Prikurti įvairiausių agentūrinių pranešimų. Tad svarbu, ne KĄ rašo, bet KAS rašo. Sąžiningas, neutralus istorikas ar suinteresuotas gestapininkas, čekistas. Stalino laikais, 1952 m. tie patys Lavrentijaus Berijos patikėtiniai „atskleidė“ žydų medikų - rusų vaikų „nuodytojų“ sąmokslą. Šimtai žydų tautybės gydytojų per kankinimus net patys „prisipažino“, kad specialiai užkrėtė vaikus difterija, dalyvavo JAV sąmoksle prieš Sovietų Sąjungą. Bylose net buvo nurodyta, kaip ir kokiais medikamentais nuodijo. Ir kokios sanitarės-komunistės tai paliudijo. Rašytoja - istorikė mėgėja galėtų archyvuose atkapstyti tų kankinių pavardes. Ir atsainiai sukurpti paskvilį, kaip Chaimas Josifą žudė. O ką? Juk dokumentais remtųsi! Su antspaudais ir parašais! Dokumentai buvo sukurpti ir prieš Osipą Mandelštamą, Andrejų Sacharovą, Aleksandrą Solženicyną, Aną Achmatovą. O kiek žmonių kaltinti šnipinėjimu, antisovietine veikla. Ta pati mūsų rašytoja, jei būtų palietusi bent kiek pavojingesnę temą, būtų dingusi paryčiais. O demokratijos laikais gali pliurpti.

R.Vanagaitė, viešėdama Sankt Peterburge, pasišaipė, esą lietuviai tik tada neemigruotų, jei Putinas okupuotų Lietuvą ir uždarytų sienas. Be abejo, tai tik sarkazmas, bet nebūtinai visi Rusijoje tai supranta. O gal nenori suprasti. Pvz., jei panelė vakare vaikščioja parke ir dainuoja „išprievartaukite mane, oi, išprievartaukite“, vieni pamanys, kad mergiotė kvailioja. O gal slapta kamera filmuoja. Bet dalis žmonių pagalvos, jog mergina tikrai nori, kad ją išprievartautų. Pati prašosi. Tad, atmetus sarkazmą, galima suformuluoti ir taip. Žirinovskio stiliumi. Badaujanti lietuvė režisierė, neišgalinti košeriniu maistu pavaišinti net savo izraeliečio draugo ir išgąsdinta emigracijos mastų, maldauja Putino gelbėti Lietuvą. Priimti į Rusijos Federacijos globą. Pats Vladimiras Vladimirovičius kol kas šiuo klausimu diplomatiškai tyli. Per daug užsiėmęs. Laukia, kad dar gražiau paprašytų. Ne vien režisierė, bet ir šimtinė tekstilininkių. Bet jei priglaudė Žerarą Depardjė su Krymu, tai gali priglausti ir Lietuvą. Prijungdamas prie Kaliningrado srities.

Lapkričio 3-ąją R.Vanagaitė išplatino atsiprašymą dėl A.Ramanausko-Vanago.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (65)

 • Marija 2017 gruodžio mėn. 03 d. 14:53:14

  labai abejoju, ar vanagaitę galima vadinti rašytoja. Tikrieji rašytojai
  jaučia atsakomybę prieš visuomenę, pagaliau ir prieš savę,o šita
  ponia jokios atsakomybės neturi.

 • Galima 2017 lapkričio mėn. 09 d. 18:47:54

  vadinti tos, atsiprašant, rašytojos darbelius, bet esmėje tai -
  išdavystė. Išdavystė visų rezistentų. Daugelio jų pakartotinai.
  Išdavystė istorijos.Išdavystė sąžinės, nes apšmeižė net savo
  senelį. Ir net nesvarbu ar už tai ji gauna Judo grašius. Žmogui žemiau
  kristi nebėra kur.

 • Gaunasi gana 2017 lapkričio mėn. 07 d. 16:39:06

  juokingai - karo vadas nežūva mūšyje,o banaliai pagaunamas gatvėje po
  ilgo slapstymosi. O toliau galėjo būti visko - būtų Vanagas ne pirmas
  ir ne paskutinis,kuris gavęs į kailį išsipasakoja apie visu savo
  bendražygiu.

 • Cirkas 2017 lapkričio mėn. 07 d. 11:05:43

  Holokaustas pasirodo baisesnis už 2 ra pasaulinį karą,ir žydai neduos
  niekad to paneigti.kiek buvo karų ,po jų žydai visuomet likdavo
  l.nuskriausti ir reikalaudavo!atlygio ne tik moralinio!ką tuomet turėtų
  daryti Pirčiupių, čekų Lidices kaimų artimieji,pagaliau sąjungininkų
  marokiečių siautėjimas,žudynės Italijoje?patiko patriotai kurie atrodo
  sudraskytu tą rašytoją,o ką jie mano lytinį auklejima5-6 metu,ar
  nekvepia genocidu,pasidomėkit homoseksualų gyvenimu ir atveskit.p.s.jei
  turi anusaukasjauna žmoną,gal ir per jaunas vertinti istoriją

 • Prašalietis 2017 lapkričio mėn. 07 d. 08:53:43

  P.S. Po tokio STRIKULIŲ Olavutės pateiktų"argumentuotų,paremtų jos
  pateiktais dokumentais ir faktais Vanagaitės melo
  demaskavimų",Ramanausko-Vanago didvyriškumas ir jo"kaulų
  šventumas"yra"įrodytas"net ir skaityti bei rašyti nemokančiam
  šiandieninio išsivaikščiojusio kaimo bernui.Apie kitus tautiečius
  nėra ko ir bekalbėti....

 • Prašalietis 2017 lapkričio mėn. 07 d. 08:46:37

  Olava Strikulienė "tautiškai"pavarė:Yra knyga, skirta ir tautinę
  nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas.Ne taip
  seniai visa tai buvo atitinkamų"idėjinių patriotų"vadinama ANTITARYBINE
  AGITACIJA IR PROPOGANDA.Už tai taip pat buvo"BAUDŽIAMAS
  KODEKSAS".Kaltinimai tiktų ir autorės pateikti šiandiena:"R.Vanagaitė,
  viešėdama Sankt Peterburge, pasišaipė, esą lietuviai tik tada
  neemigruotų, jei Putinas okupuotų Lietuvą ir uždarytų sienas".ARBA"
  Rašytoja(turi galvoje Vanagaitę)- istorikė mėgėja galėtų archyvuose
  atkapstyti tų kankinių pavardes. Ir atsainiai sukurpti paskvilį, kaip
  Chaimas Josifą žudė. O ką? Juk dokumentais remtųsi! Su antspaudais ir
  parašais!ARBA toliau"ARGUMENTUOTAI DEMASKUOJAMA VANAGAITĖ":Skandalo
  anatomija
  O kodėl ne, jei esi tipinis ekstravertas. Kai kuriems žmonėms tiesiog
  patinka būti dėmesio centre. Atsidūrę tarp keturių sienų, be jokio
  pašalinio dėmesio, tokie žmonės paprasčiausiai nuvysta, nuleipsta.
  Netenka energijos. Tada patys susikuria įvykių"

 • išplatino atsiprašymą 2017 lapkričio mėn. 07 d. 07:43:01

  Ką jūs sakot? Ir kaip atsiprašė? Kad kitą sykį mažiau los?
  Atsargiau, apdairiau los? Iš kokio lizdo išsirito, tokia ir yra. Senelis
  buvo toks, šita irgi tokia. Tik iš kitos pusės. Šmeižikė kaip
  giltinė slankioja ir ieško, kur dar apie ką dar purvo suradus. Tada vėl
  papils ir los. Jau apie kitą, jau gal kitaip. Bet los. Tokia veislė.
  Totali panieka šmeižikei.

 • Olava Strikulienė 2017 lapkričio mėn. 06 d. 23:05:53

  Mano seneliai Antanas ir Stefanija Gravrogkai per visą Antrąjį
  pasaulinį karą Joniškio rajono vienkiemyje išslapstė žydų tautybės
  šiaulietį matininką Jokubą Barilką, Mozės sūnų. Tai įrodyta
  dokumentais, patvirtinta Gaono muziejaus ir mano seneliai po mirties 2016
  metais apdovanoti Prezidentūroje. Mano giminėje NIEKAS NEŽUDĖ ir NIEKAS
  neturi nužudytų žydų daiktų.Tačiau šiuo atveju kalbame ne apie
  holokaustą, ne apie žydų žudynes, bet apie moterį, vardu Rūta,
  dėstančią melagingus, dokumentais nepatvirtintus pliurpalus apie Adolfą
  Ramanauską-Vanagą. Ir net dabar neatsipeikėjančią. Manau, jog
  susireikšminusi kvaiša. Net negaliu sau leisti prielaidos, jog
  provokatorė.

 • !!! 2017 lapkričio mėn. 06 d. 20:58:58

  "R. Vanagaitė dėstė, kad kiekvieno lietuvio namuose yra per Holokaustą
  nužudytų žmonių daiktų."
  ---
  Ji sprendžia pagal save. Jos senelis žudikas, jų namuose matyt yra aukų
  daiktų. Pas mane nėra. Mano giminės žmonių nežudė. Todėl šitai
  kalei spjaunu į akis. Ji man visam laikui liks kalė.

 • Vanagaite 2017 lapkričio mėn. 06 d. 20:33:57

  ne santaikos kurstitoja.Visa ta jovala sukele keli pilieciai kuriems pasake
  kas toks buvo Vanagas.Visa ta ablava kalia zmones kurie zemina Lietuva
  pries visa pasauli ir doda peno Kremliaus propagandai.Ar protinga savo
  skudurus skalbti pries visa pasauli.

 • Ką tai reiškia? 2017 lapkričio mėn. 06 d. 18:42:35

  R. Vanagaitė dėstė, kad kiekvieno lietuvio namuose yra per Holokaustą
  nužudytų žmonių daiktų.

 • manau 2017 lapkričio mėn. 06 d. 18:36:02

  Tokią pačią knygą reikėtų pritaikyti ir tiems, kurie kursto tautinę,
  rasinę neapykantą, vykdo karo ir nesantaikos kurstymą.

 • ko jūs čia spėliojat? 2017 lapkričio mėn. 06 d. 14:17:19

  taigi Zurofas jau paaiškino - Vanagas-Ramanauskas kovojo prieš rusų
  okupantus komunistus, o kad tarp komunistų buvo daug žydų, tai ar čia
  Ramanausko problema? Dar neraukiat? O šitos senės "naši" vieta pas
  "naši".

 • toto 2017 lapkričio mėn. 06 d. 13:42:37

  Issigando vanagaite psiaudo patriotu.Galit zemint ta moteriske,galit
  keikt,bet kad visi zude nekaltus tai faktas.O dabar liaupsinami ale misko
  broliai dar uoliau zude negu nkvd.Dabar kas turi kitokia nuomone tas jau ne
  lietuvis.Zmogeliai atsipeikekit.

 • Žinoma 2017 lapkričio mėn. 06 d. 11:52:32

  Vanagaitę reikia teisti ir atimti Lietuvos pilietybę.

 • Alvydas 2017 lapkričio mėn. 06 d. 11:03:28

  Kodėl neviešinat archyvo?Paviešinkit sušaudymo nuosprendį.Yra ką
  slėpti?.

 • Fanagaitė 2017 lapkričio mėn. 06 d. 10:34:54

  žydai grobia vaikus, nužudo ir jų kraują naudoja macams.

 • Nuomonė 2017 lapkričio mėn. 06 d. 06:29:33

  Nebuvo šventųjų tarp pokario banditų. Banditai buvo ir miškuose, ir
  NKVD. Kiek nekaltų žmonių išžudyta pokaryje, kiek mokytojų nušauta,
  einant per mišką. Neįrodysit, p.Strikuliene, kad Vanagas buvo didvyris.
  Netikiu ir tuo, kad jis pats susižalojo

 • Tai atsiprašymas 2017 lapkričio mėn. 06 d. 00:27:12

  iš prasidėjusios atsiprašymų bei atsiprašymų paneigimų per
  rusakalbę užsienio TV ir kt. žiniasklaidą serija ?

 • tep 2017 lapkričio mėn. 05 d. 22:21:39

  Šita atmata Vanagaitė neatsiprašinėjo,bet apgailestavo,kad neteko
  knygų ,nesitkėjo tokios reakcijos ir t.t.Jos draugelis "žydų
  gelbėtojas" ir Ko suprato,kad lengvas biznis neišdegs ir liepė stervai
  ale atsiprašyti.

 • Reziume 2017 lapkričio mėn. 05 d. 22:11:33

  Kakofonija tikra.

 • fe 2017 lapkričio mėn. 05 d. 21:35:55

  Panieka šmeižikei, žydšaudžio anūkei. Pati rėkia, kad ant jos
  nerėktų. Smirdi.

 • "Respublika", 2017 lapkričio mėn. 05 d. 21:34:33

  išimk šitą senę, negaliu žiūrėc! Nekenčiu išdavikų, organiškai
  nepernešu tokių šliužų.

 • to x 2017 lapkričio mėn. 05 d. 20:37:57

  NEŽUDĖ. ISTORIKAI ĮRODĖ. Teismas neturi ką veikti su asmeniu, kuriam
  nepareikšti kaltinimai.

 • x 2017 lapkričio mėn. 05 d. 20:21:52

  Tai Vanagas žudė žydus ar ne? Tegul vyksta teismas, ten galbūt ir
  paaiškėtų tiesa.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ČEMPIONATAS: Trakuose prasidėjo tris dienas vyksiantis Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionatas; jame kovojama ne tik dėl Lietuvos čempionų titulų, bet ir dėl kelialapių į pasaulio čempionatą.
 • PALIAUBOS: Palestiniečių islamistų organizacija „Hamas“ paskelbė apie paliaubas su Izraeliu Gazos ruože po to, kai per smurto proveržį žuvo keturi palestiniečiai ir vienas Izraelio karys; „Hamas“ atstovas spaudai tviteryje rašė, kad paliaubų susitarimas pasiektas tarpininkaujant Egiptui ir Jungtinėms Tautoms.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +18 C

 

   +16 +17 C

  +23  +27 C

   +22  +26 C

 

   +22  +27 C

    0-3 m/s

  0-4 m/s

 

    0-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Sveikata Grožis