respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

Vyro ir moters jau negananuotraukos (42)

2018 rugsėjo mėn. 13 d. 12:46:44
Edita SIAVRIS

Buldozeriu stumiama Stambulo konvencija, aiškinanti, jog būtina įteisinti smurto prieš moteris sąvoką. Tam šiandien net rengiamas atskirų institucijų pasitarimas. Tačiau Lietuvoje juk seniausiai uždraustas smurtas. Tiek prieš moteris, tiek prieš vyrus, nes uždrausta smurtauti prieš žmones. Stambulo konvencijos tikslai visai kitokie ir kiekvienas turi žinoti, kas laukia ją įteisinus.

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija žada siekti, kad Seimo rudens sesijoje į Lietuvos teisę būtų įrašyta smurto prieš moteris sąvoka. Šiandien ministerija dėl šio klausimo rengia skirtingų institucijų pasitarimą. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius prie konvencijos parašą suraitė dar 2013 m., tačiau ji iki šiol nebuvo ratifikuota Parlamento. Vis užtekdavo sveiko proto. Kodėl? Nes konvencijoje siūloma nauja sąvoka „socialinė lytis“. Ratifikavus dokumentą, Lietuva įsipareigotų atsisakyti vyro ir moters lyčių sąvokos, nes po „socialine lytimi“ gali slėptis daug įvairių lyčių. Už asmens diskriminavimą dėl lyties tapatybės konvencija netgi numato baudžiamąjį persekiojimą.

Tikslas - ne apsaugoti moteris


Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas BUDNIKAS dar kartą atkreipia dėmesį, jog naujos smurto prieš moteris sąvokos į mūsų įstatymus nereikia įrašinėti. Nes bet koks smurtas jau seniai Lietuvoje uždraustas: „Reikia pažymėti, kad mūsų tiek Konstitucija, tiek Baudžiamasis kodeksas, Civilinis kodeksas, Administracinių nusižengimų kodeksas absoliučiai draudžia bet kokią diskriminaciją dėl lyties tapatybės ar kitu pagrindu. Kažko naujo įnešti į mūsų įstatymus nėra jokio reikalo, nes teisinė sistema sureguliuota labai gerai ir veikia. Veikia lyčių lygybės įstatymas ir institutai, kurie prižiūri.“

V.Budnikas remiasi policijos pateikta statistika. Pernai Lietuvoje užregistruota apie 50 tūkst. smurtavimo prieš moteris pranešimų, dėl penktadalio pradėti ikiteisminiai tyrimai. Dėl smurto nukenčia apie 80 proc. moterų, ir apie 15 proc. vyrų. „Mes analizuodami problemą turime aiškiai išskirti, kas sukelia smurtą? Policijos duomenimis, pagrindinis smurtavimo šaltinis yra girtuokliavimas.Taigi atskleidėme pirminę priežastį. Tačiau alkoholizmas nėra teisės problema, tai socialinė visuomenės liga, kurią sukelia žemas pragyvenimo lygis, iš to kylanti menka savivertė, perspektyvos nebuvimas, skurdas, socialinė atskirtis. Dažniausiai smurtaujama provincijoje, kur socialinė atskirtis yra didžiausia. Taigi norint nuslėpti tikrąsias priežastis, akcentuojami visai kiti dalykai, kad smurtaujama prieš moteris ne dėl to, kad yra skurdas, socialinė atskirtis, nedarbas, o keliama visai kitokia problema“, - detalizuoja V.Budnikas. Eksperto teigimu, tai įrodo, jog tikslas toli gražu nėra sumažinti smurto atvejų: „Politikams nerūpi socialinės priežastys ir socialinė atskirtis, kurias sumažinus sumažėtų ir paties smurto artimoje aplinkoje. Jiems reikalinga žūtbūt ratifikuoti Stambulo konvenciją.“

Iškraipomos lytys

Žmogaus teisių specialisto teigimu, konvencijos tikslas yra ideologinis - keisti mūsų sampratą apie visuomenę, apie vyrą ir moterį. Ir Bažnyčia, ir žmogaus teisių organizacijos nuogąstauja, kad bus panaikinta skirtis tarp vyro ir moters. „Tai esminis konvencijos tikslas. Kuo tai susiję su smurtu prieš moteris? Konvencijos 12 straipsnis siūlo imperatyviai keisti stereotipinius vyrų ir moterų vaidmenis, bet nepateikiama alternatyva, kas yra vyriškumo ir moteriškumo standartas. Tai gal vyrai gali atrodyti kaip moterys, o moterys kaip vyrai? Tai dar kartą įrodo, kad konvencijos tikslas yra visai ne smurto užkardymas.

Blaiviai mąstantys žmonės supranta, kad tokią konvenciją įdiegus, bus metami didžiuliai pinigai, bus vystoma didžiulė propaganda. Konvencijoje numatyti ir atitinkami straipsniai, pagal kuriuos piliečiai turi būti persekiojami už tai, kad jie neigs tas nuostatas. Pavyzdžiui, asmuo galės kreiptis į teismą, jei kažkas jį kitaip vertins dėl lyties tapatybės. Pavyzdžiui, vyras įsigeistų save laikyti moterimi, jis padarė nusikaltimą, slapstosi ir gali naudotis situacija sakydamas, kad jis ne vyras, o moteris ir jo tapatybė kitokia. Dar daugiau - konvencija numato, kad baudžiamojo persekiojamo negalima nutraukti. Bet kokių aktų nereikia priimti, nes už gražių nuostatų slepiasi visai kiti tikslai ir jie tikrai negeri“, - aiškina Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas.

Skverbiasi į šeimas


„Vakaro žinios“ jau rašė, kad skirtingose šalies įstaigose moksleiviams jau aiškinama, kad nėra skirtumų tarp mergaičių ir berniukų, netgi raginama žaisti žaidimus, kuriuose apsikeičiama lytimis. Darželiuose sekamos pasakos apie įsimylėjusius princus.

„Stambulo konvencija įpareigoja, kad vaikus bus privaloma auklėti pagal kitokias nuostatas, jeigu tėvai trukdys tas nuostatas diegti, gali būti traktuojama kaip netinkamas vaikų auklėjimas ir gali būti ribojamos tėvų teisės į vaikus. Tai nebūtinai atsitiks iš karto, bet pati tendencija tokia yra“, - atkreipia dėmesį V.Budnikas.

Tai nejaugi dalis sėdinčių valdžioje to nesupranta? „Mes džiaugiamės, kad yra sveikų, mąstančių jėgų, kurios trukdo konvenciją įteisinti. Politikų, kurie atsistoję nepagrįsdami aiškina, kad tokią konvenciją reikia priimti, reikia vengti ir apskritai juos šalinti iš politikos, nes jie jaukia mūsų protus, jaukia mūsų visuomenę. Mažumos turi turėti savo teises, tai objektyvu, tai teisinga, tačiau tos teisės negali užgožti daugumos visuomenės teisių. Nes visuomenė gyvens priespaudoje mažumų, kurios diktuos sąlygas ir reikalaus gyventi pagal jų taisykles. Tai nebe demokratija, tai nebe laisvė“, - akcentuoja žmogaus teisių žinovas.

Tačiau mūsų valdžia negarsėja stipriu stuburu, ypač jeigu ratifikuoti kokius nors dokumentus skubina užsienio veikėjai. „Atvažiuoja įvairūs emisarai iš Europos, ideologijos nešėjai ir jie reikalauja, kad ta konvencija būtų priimta. Vieni politikai tam atsparūs, kiti keliaklūpsti puola vykdyti, nepaisydami savo tautos norų.

Tai totalitarinė mintis, kad lyčių nėra, tautybių nėra, kad visi esame vienodi, ir tai slepiama po gražiais žodžiais „tolerancija“, „lygiateisiškumas“, „smurtavimo naikinimas“, - sako V.Budnikas pabrėždamas, jog didžioji dalis žiniasklaidos priemonių šios temos bijo liesti.

Pasak Socialinės apsaugos ministro Lino Kukuraičio, tai, kas kelia diskusijas Lietuvoje, yra ne konvencijos tikslai, o konkrečių jos nuostatų interpretavimas, apibrėžimų, konvencijos taikymo srities ribų tikslus suvokimas. Stambulo konvencija atnaujino jau ne vienus metus Lietuvoje vykstančią diskusiją apie „gender“ (socialinių lyčių - red. past.) sąvoką. Turėdami vieną lyties terminą, sunkiai į jį sutalpiname įvairius dabartinės lyties raiškos aspektus. „Apmaudu, kad mūsų nepadaryti namų darbai - neišspręsti nesutarimai dėl lyties sąvokos bei sampratos - stabdo valstybės vadovų ir visos visuomenės įsipareigojimą šiam svarbiam tarptautiniam susitarimui“, - kalbėjo L.Kukuraitis pernai birželį vykusioje konferencijoje.

Vakar „Vakaro žinios“ ministerijai priminė, kad smurtas prieš žmones ir taip uždraustas šalies įstatymais. Kam tuomet reikalingas įrašas būtent „smurtas prieš moteris“, o ne prieš vyrus, senelius, neįgaliuosius?..

„2017 m. net 82 proc. žmonių, nukentėjusių nuo smurto artimoje aplinkoje, buvo moterys, o 79,2 proc. iš jų nukentėjo nuo savo intymaus partnerio. Tai liudija, kad smurtas šeimose dažniausiai yra nukreiptas prieš moteris, vadinasi, reikia specializuotų priemonių šiai problemai spręsti,“ - atsakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (42)

 • uz skalbimo miltelius ir 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 06:07:58

  alu istojus i iskrypeliu sajunga turi elgtis kaip iskrypelis, kitaip busi
  balta varna. Va taip, broliai ir seses lietuviai. Bet blogiausia yra ne
  tai, o ivairus usackai, austreviciai, linkeviciai ir i juos panasus
  teslagalviai, kurie pasirenge net ant blakstienu atsistoti kad tik buti
  'jevropeicais'. Tokie ir yra didziausi musu valstybes priesai...

 • keista 2018 rugsėjo mėn. 14 d. 00:09:24

  kaip ponas kukukrairaitis su tokiu mąstymu papuolė į valdžią ir net
  į ministro kėdę....????? Ar jis iš vis savo proto neturi , ar
  buratinas tampomas už virvutės?????????????

 • chmm 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 23:06:29

  Stambulo konvencija įteisina ankstyvą lytinio instinkto žadinimą, dar
  nuo kūdikystės. Kokiu iškrypėliu reikia būti! Iškrypėlių ta
  konvencija ir sudaryta. O mūsų proto eunuchams parodyk tarptautinį
  dokumentą ir iš kailio nersis - reikia. Menkystos. Atrodo, nedidelė
  tauta, o šitiek idiotų išperi! Ir visi sulenda į politiką.
  Beje, kokios lyties tas Kukuraitis?

 • kodėl 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 22:59:50

  tas ,,,.....,, linkevičius be referendumo pasirašė stambulo
  konvenciją, kur yra vienos tautos tradicijos- nukrypimai nuo gamtos
  dėsnių , kurios per prievartą verčia pripažinti visas es Valstybes???

 • Vilnietis 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 22:37:50

  Labai teisingos gerb. V.Budniko mintys, ir pateiktos suprantamai, tad gal
  seimunai perskaitys ir susivoks ką toji konvencija slepia. O kas nori
  giliau suprasti genderizmo ideologiją, tepaskaito P,Kengoro knygą
  Išardymas, 2017.
  Žiniasklaida išties vengia apie tai kalbėti, tik 3 Vytautai drąsiai ir
  atvirai skelbia apie genderizmo pavojus visuomenei: V.Radžvilas,
  V.Vyšniauskas, V.Budnikas.

 • ! 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 20:31:56

  man idomu ko tas popiezius cia atvaziuoja? Ka jis turi mums pasakyti? Taigi
  jam svarbiausia, kad nebutu karo, o kas cia gyvens ir kaip gyvens - ne jo
  problema.

 • Prašalietis 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 20:30:21

  P.S. Kukuraitis:"...neišspręsti nesutarimai dėl lyties sąvokos bei
  sampratos - stabdo valstybės vadovų ir visos visuomenės įsipareigojimą
  šiam svarbiam tarptautiniam susitarimui“. Dėl lyties sąvokos ir
  sampratos Kukuraitis turėtų kreiptis į Lietuvos KT.
  Jo"profesionalai"pasitelkę konstitucijas dvasias be naravo"nustato ir
  sąvokas ir sampratas".Pavyzdys,dvi pilietybės buvo
  pakrikštintos"lietuviška teisine sąvoka dviguba pilietybė". Taip kad ir
  su "Socialine lytimi"susitvarkyti Konstiticinio Teismo"specams" yra tas pat
  kaip pakrapstyt nosi.LKT"Specams tvarkantis su neaiškiomis
  sąvokomis"nereikia jokių pastangų,o yra tik vienas malonumas.

 • Prosenelis klausimielis 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 20:10:11

  Ar gali teismose prokuraturose vireusybie ja seime dyrbti iskrypieliai
  pasirodo kad galima pirmas pavizdys tai DEIMANTIE kad jie nebutu tos
  vietose butu surasti visi ir susuodynti uz mergaiciu prievartavima net ne
  tik seime net ir prazidenturoje reikia manyti kad yra prezidentie atsakie
  kad nezino tai visa nelaimie tame baiseme bardakia reikia sveikiu protyngu
  zmoniu taip seime vireusybieje teismose prokuraturoja prezidenturoja tai
  priklausys nuo naujai isrinkto prezidento.

 • Prašalietis 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 20:09:20

  "Protingi"durniai lyties sąvoką sugalvojo priskirti prie sąvokos
  socialinė-is. Socialinė-is yra suprantamas kaip susietas su visuomeniniu
  gyvenimu."Socialinė lytis",koks yra ryšys ar priklausomybė lyties(sekso)
  su socialiniu gyvenimu. Ministrui Kukuraičiui reikėtų"socialinės
  lyties"temą "protingai"panagrinėti su Vasaros gatvėje atitinkamoje
  įstaigoje gyvenančiais tautiniais"Napoleonai,karaliai,intelektualais ir
  mokslininkai". Jiems Stambulo konvencija"aiškiau nei aiški ir namų
  darbus jie šia tema seniai jau yra padarę",Kukuraičiui belieka juos
  pasiimti ir nunešti ten kur reikia..

 • Ww 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 19:56:27

  Taip per tuos 28m nieko ir nesukūrėme tik viską naikiname kas susiję su
  su Valstybe, Tautiskumu, seima ir tt. Normalioje save gerbiančioje
  Valstybėje manau nekilti net diskusijos apie kokius nors trečia žmonių
  rūsį.

 • gal kam padės atsibusti? 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 17:52:11

  Šiek tiek priešnuodžių masiniam vergų kvailinimui:
  www.lzskelbimai.com/s/puikus-vaistai-smegenu-plovimo-212021

 • Suvalkiotas 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 17:46:05

  Prisiminkite tuos europarlamentarus "opropos, Orbanas" ir pasiūlykite
  jiems amžiams išsimėžti iš Lietuvos - tai Tėvynės pardavikai, kurie
  už Judo grašius ir šiltą valdišką kėdę tėvą-motiną gatavi
  parduoti. Tai Lietuvos parazitai, tebūna jie prakeikti.

 • Jeigu valdžiagyviai 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 17:39:03

  Nežino kokią socialinę lytį pasirinkti, tai pasinaudokite referendumu,
  gal Tauta ką patars.

 • ! 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 17:20:02

  O vaikai kaip profesionaliai prieš tėvus naudoja psichologinį smurtą!

 • moterys taip pat smurtauja 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 17:03:06

  jei identifikuotute psichologinį smurtą, tai pamatytumėte, kad šeimoje
  vienodai smurtauja tiek vyrai tiek moterys

 • Rusteikos 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 15:22:22

  str.zemiau akurat apie si ministra.Kaip pirstu i aki.

 • KUKURAITI, 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 15:19:29

  ATSISTATYDINKIT.ILGAI JUS KENTEM,KOL ISMOKOT BENT ZODI PASAKYTI.o KAI
  ISMOKOT,TAI VIEN NUSISNEKEJIMAI.GRIZKIT I CARITA,TEN GAL BENT GERBS.

 • ne Kukuraiciui 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 15:14:27

  kalbet apie konvencijos ''gerove''.Tai vienas is prasciausiu ministru.iS
  KUR PAS JI STUBURAS,JEI JI TIEK METU LAIKE TEVAS.PRIDARYS BEDU.

 • ilgas 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 15:11:40

  Tokia konvencija yra dar vienas būdas mažinti žmonijos skaičių ( Čia
  šalia homoseksualizmo propagavimo) Vienas dalykas. O antras dalykas - už
  visų šitų konvencijų ir homoseksualų propagavimo slypi dar baisesnis
  dalykas - vaikų industrija. Jie galės vaikus įsivaikinti, rinktis
  surogatines motinas arba labai brangiu būdu turėti savo (kaip žinia tiek
  vyrai tiek moterys turi abiejų lyčių genų. paėmus, pvz. iš vienos
  moters vyrišką geną, iš kitos- moterišką, galima užmegzti vaisių).
  Tai dabar tie išsigimėliai stengiasi sukurti kuo daugiau būsimų
  klientų tai niekšingai vaikų industrijai. Labai tikiuosi, kad ateis ta
  diena, kai VISI (ne po vieną, kitą) sukilsime prieš tokį
  pasityčiojantį reiškinį!!!

 • Velniai žino, 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 14:34:56

  kas atsitinka su lyg tai normaliais žmonėmis, kai jie patekę į
  valdžią tampa tikrais idiotais. Mums užtenka dviejų lyčių, tai kam
  dar kišamas kažkoks šlamštas. Ar atsiklausei, p. kukuraiti, Lietuvos
  žmonių, jei pats nesiorientuoji Lietuvos realybėje?

 • Irena 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 14:01:48

  Blogai, kad mes neturim savo tvirtos nuomones, savo nuostatu.Paklustam
  patys pirmieji Briuselio norams.O dar ir dadedam tai, ko Briuselis net
  nepraso.Ir ministras nera su tvirtu stuburu.Is kur vejas papucia, ten ir
  linksta.Kol neturesim savo orbano, tol visur busim pirmieji blogaja
  prasme.Au!Kur musu Orbanas?

 • senis 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 13:37:23

  del tos Stambulo konvencijos, daugiausia sunerimti turetu jaunimas. Slapti
  tos konvencijos protokolai iteisina mokesti uz seksa. Nesvarbu, seksas vyks
  tarp sutuoktiniu, ar siaip partneriu, mokes visi. Mokestis bus tiesiog i
  biudzeta, nepatikrintais duomenimis vienas sekso seansas, kainuos 100 euru.
  Kiekviena t.v.valstybe, savo nuoziura, gales taikyti 20% nuolaida
  skurdzioms poroms palaikyti. Moketis reikalingas norint islaikyti oru
  gyvenima atvykstantiems musulmonams. Neturekite iliuziju, kad savo seksa
  nuslepsit, apie viska pasirupinta.

 • senis 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 13:04:57

  reikia Lietuvai tos konvencijos? Nereikia! Is ko gauna alga tas Kukuraitis?
  Is Lietuvos mokesciu moketoju. Alga lupa is musu, o dirba pries mus! Gal
  laikas tuos Judus pradeti sodinti?

 • Prof. 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 12:50:47

  Apsimetėliai vaizduoja nežinančius, kad TIK VYRAI turi Y cfromosomą ir
  rodo mokslui kiaulės akis. Toliau - gender - tra LYTIS, o ne socialinė
  lytis, kurios tiesiog NĖRA

 • Ligšiol buvo 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 11:21:43

  ON, ONA, UNU.
  Ką dar čia prigalvosi?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018