respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Vyriausybės prognozė. Prieš Seimo rinkimus lis pinigaisnuotraukos (12)

2018 balandžio mėn. 21 d. 15:55:32
Olava STRIKULIENĖ

Šią savaitę Vyriausybės pristatytos mokesčių, švietimo, sveikatos priežiūros ir pensijų reformos suveikė taip. Eiliniai žmonės, išskyrus buhalterius, nieko nesuprato. Suprato tik tiek, jog finansų ministras Vilius Šapoka pažadėjo, jog nuosekliai, iki pat šio Seimo kadencijos pabaigos didės dirbančiųjų atlyginimai. Matyt, didės tik tol, kol ministru bus V.Šapoka. Garbūs, iškilūs ekonomistai V.Šapoką suprato labiau, bet iškart susiginčijo. Pensininkai apie pensijų reformą vėlgi suprato nedaug, bet įsidėmėjo, jog didės pensijos. Tad eiliniai gyventojai suprato būtent tai, ko ir pageidavo Vyriausybė. Kad būtent ši Vyriausybė nuosekliai didins algas bei pensijas. Todėl yra geresnė už buvusias. Nes jei kuri ir didino, žmonės jau neatsimena.

 

Eiliniams piliečiams įdomiausi buvo tik keli skaičiai. Kad dirbantieji, įvykdžius mokesčių reformą, kitąmet gaus „į rankas“ 49 eurais daugiau. O pensininkai - vidutiniškai 23 eurais daugiau. Ir taip vis daugiau ir daugiau iki 2020 metų. Nes tada vidutinė senatvės pensija jau bus 80-90 Eur didesnė nei šiemet. O kaip reformatoriai tai pasieks? Ogi taip. Sieks, kad Lietuvoje darbo jėga būtų dar pigesnė, dar labiau patrauklesnė užsienio investuotojams. Todėl nuo 2019 m. nuosekliai bus mažinamas darbo jėgos apmokestinimas. Didinant neapmokestinamų pajamų dydį (NPD). Dabartinis NPD siekia 380 Eur. Planuojama, jog NPD kasmet didinant, dirbantiesiems atitinkamai mažėtų ir mokesčių našta. O atlyginimai vien dėl šio reformos punkto padidėtų 47-55 eurais.

Tačiau tam dirbančiųjų mokestinės naštos palengvinimui numatyta ir mokestinė atsvara. Planuojama 0,3 proc. tarifu apmokestinti antruosius gyventojų būstus. Žinant, jog ir daugiabučiuose gyvenantys piliečiai vis vien dažnai dar turi namuką sodų bendrijoje ar sodybą kaime, viena reformos ranka duos, bet kita ir atims.

„Sodros“ tarifą planuojama sumažinti 2 proc. nepervedant „Sodros“ pinigų pensijų fondams. Tačiau pastarieji dėl to nesupyks, nes gaus 2 proc. iš valstybės biudžeto. Be to, yra papildomai pamaloninti. Mat visi dirbantieji iki 40 m. būtų automatiškai paversti pensijų fondų klientais. Jei nesutiktų, norėtų likti tik „Sodroje“, turėtų rašyti atitinkamą pareiškimą. Įdomu, kiek proc. tokių klientų iškart, na, maždaug per savaitę susivoktų, jog tapo klientais. Ir iškart pultų rašyti atsisakymus. Tad reforma aprūpins privačius fondus naujais klientais automatiškai. Be fondų, papildomų išlaidų reklamai.

Jei mažės mokesčiai, turėtų mažėti ir pajamos į biudžetą. Nors tuo pat metu žadama didinti biudžetininkų - medikų, pedagogų atlyginimus. Kokiais pinigais bus užkaišoma „skylė“? Kur finansavimo šaltiniai? Reformatoriai apie tai kalbėjo taip blankiai, kad nesuprato net Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas. Na, kažką ištrauks iš šešėlio. Dėl inovacijų skatinimo didės bendrasis vidaus produktas (BVP). Ar tikrai bus tų pinigų? O gal kaip banke „Sekundė“? Jei ir kairės, ir dešinės ideologijos ekonomistai kritikuoja reformą, tai gal ir vėl atsitiks kaip su Darbo kodeksu. Nepatiks nė vienai suinteresuotai pusei. Bet vis vien veiks. Vien 2019 metais mokesčių reformai bus skirta 173 mln. Eur. Sveikatos reformai - 126 mln. Eur, o švietimo reformai - 169 mln. Eur. O iš viso iki šio Seimo kadencijos pabaigos bus skirta 600 mln. Eur. Tikrai galima pagalvoti, kad Vyriausybė taip apsidžiaugė, kad šalies biudžetas pirmąkart nedeficitinis, jog nutarė surengti maudynes piniguose. Kad laimėtų naujo Seimo rinkimus, o vėliau gal kaip nors išsikapstysime. Nes ateityje, kaip, matyt, numatė ekonomistas V.Šapoka, Lietuvai negresia jokios pasaulinės krizės. 2008 m. krizę Lietuva jau pasitiko be pinigų. Kitą krizę - taip pat be pinigų? Negi daugiau jau nebus jokių ekonomikos perkaitimų? Bet atrodo, jog ši Vyriausybė jų neplanuoja. Tik amžinai džiaugsmingą, viltingą ekonomikos augimą. Na, tiesiog žiogai optimistai. Įsivaizduojantys, jog amžinai bus vasara. Tiesa, būti optimistu, žadinti žmonėms didesnių pinigų viltį yra kur kas smagiau. Pavasariškiau. Nei regėti visą Vyriausybės sąstatą susiraukusį.

Aišku viena. Gyventojai kažkiek daugiau pinigų tikrai gaus. Nes ekonominė reforma, kažkam nedidinanti pinigų kiekio, yra tiesiog šnipštas. Tik sadistiškas buhalterių persekiojimas. Tačiau Vyriausybės skelbiama švietimo reforma - per skambus pavadinimas. Reforma yra tada, kai sukuriama kažkas kokybiškai nauja. Pvz., iš palapinės - laivo burė ar pašiūrė. Jei mokytojo etatinis atlyginimas sieks iki 1000 Eur, jei regionuose bus pastatyta 10 mokymo centrų, aprūpintų laboratorijomis, tai ne reforma. Tai tik didesnis materialinis aprūpinimas. Mokytojų, dėstytojų, mokslininkų, doktorantų. Tačiau jei dėstytojas gaus 165 Eur daugiau, ar galima teigti, jog šis dėstytojas reformuotas? Su nauja kokybe? Ne. Kaip ir krepšinio kamuolys, pirktas brangiau ar pigiau, savaime negarantuoja krepšinio žaidėjų kokybės.

Sveikatos apsaugos reforma taipogi įdomi tik tiek, kad medikų atlyginimai didės 20 proc. ir ligoniai 2020 m. išleis 16 proc. mažiau pinigų vaistams. Šeimos gydytojai gydys vos ne visas ligas. Tik iš prigimtinio drovumo nesiims širdies implantacijų. Taip pat greičiau pateksime pas visus gydytojus. Pas specialistus ilgiausiai per 30 dienų. Pas šeimos gydytojus - ilgiausiai per savaitę. Jei tai vadinasi reforma, tai prekybos centras, pusvalandžiu prailginęs darbo laiką ir priėmęs papildomą kasininkę, gali pareikšti, jog įvykdė prekybos reformą.

Visgi dar kartą kyla klausimas. Kur Vyriausybė gaus tiek pinigų? Negi skolinsis? Dėl švietimo ar sveikatos „reformų“ skolintis tikrai neverta. Įtariu, jog šeimos gydytojai greičiau išsibėgios. Nei sutiks arti papildomą lažą. O į švietimo reformą irgi neverta kišti didelių pinigų. Nes kuo daugiau pinigų, tuo smagiau jie švaistomi. Dešimt centrų su laboratorijomis - didžiulė pagunda. Dar didesnė pagunda nei auksiniai tualetai ar šaukštai. Be to, pradinė statybų sąmata visada būna per maža. Prireikia papildomų pinigų. Statys centrą, o pinigų išleis kaip ketvirtadaliui atominės. Ketvirtadaliui mokinio. Nes regionuose mokinių mažės. Bet nieko nepadarysi. Didybės manija. Vėliau išaiškės, kad laboratorijos nereikalingos kaip ir restauruotos, apšiltintos kaimo mokyklos. Bet pinigai bus įsisavinti. Dalis iššvaistyta teisminiams ginčams. Užsakovams riejantis su centrų-laboratorijų statybininkais bei įrangos tiekėjais. Būtinai koks nors centras sudomins STT. Būtinai - Viešųjų pirkimų tarnybą. Tad kam neskaidriomis statybomis, o kitokių Lietuvoje nebūna, sutepti ir švietimo reputaciją. Juozo Tumo-Vaižganto personažas Napalys darbus gerai dirbo ir be specialaus dalgių, noragų centro. O dabartiniai napaliai dažniausiai pridirba.

Pabaigai - mintis. Ar negalima duoti mokytojams, rezidentams pinigų daugiau neprisidengus reformomis? Jei BVP auga, tai ir be reformų augs iki kitos krizės. O nuo krizės jokia reforma dar neišgelbėjo. Visoms reformoms būtų galima paskelbti laikiną moratoriumą. Tegul gyventojai bent kiek nuo jų pailsi. Bet valdžia turbūt taip negali. Jei nereformuoja, vadinasi, nedirba.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • Koncervatnikai 2018 balandžio mėn. 23 d. 09:07:07

  turėtu ploti kanopomis , karabasiniai didina mokečius , nemažina
  birokratų, žmonės nausivylė jau ju reformomis , kurios tik savo
  kišenės papildymu baigiasi, taigi koncervatnikai vėl užgrobs valdžią
  nedėdami daug pastangų , manau lietuviai galutinai nusivylė

 • Pamenu, pamenu,,, 2018 balandžio mėn. 22 d. 15:44:18

  kaip vienas premjeras panašiai optimistiškai mus kirkilino, jog viskas
  puikiai sekasi, jog jokia krizė mums nigdi negresia, nors dar nuo
  naujųjų metų kas mėnesį vis sparčiau mažėjo klientų, vis mažesni
  ir retesni buvo uždarbiai, o jis pats vasarą verslo liudijimų kainą
  juntamai užkėlė... Bet susimokėti už aukso kainą įgavusio VL antram
  pusmečiui dar šiaip taip įstengiau. Deja, jau be reikalo išleidau tuos
  pinigus. Na, o jį tą rudenį pakeitęs premjeras individualiam darbui
  tokias kainas įkubilino, kad, antrą pusmetį jau ir taip pusbadžiu
  gyvenus, nebeįpirkau teisės į darbą leidimo... Nors, logiškai
  mąstydami, turėjo elgtis priešingai - dirbkite tik už simbolinį ar ir
  visai be mokesčio, bet tik kaip nors dirbkite, kabinkitės, kad bent šį
  tą patys pirkti galėtumėte, kad tik rinka nuo masinio totalinio nemokumo
  galutinai neišsektų, kad neemigruotumėte, šeimas nuo visiško
  bankrutavimo, nuo subomžėjimo begelbėdami...

 • Vot tai tau, 2018 balandžio mėn. 22 d. 13:25:02

  rusai puola , rusai puola , o pasirodo , kad tikrai Kremliaus mišrūnai
  puola.Jau nėra tokios dienos ,kad Kremliaus mišrūnai neužpultų
  Lansbergio , konservatorių ir Lietuvos, nes galimai, per didelė per
  didelė rakštis jų šiknoj.

 • nesidziaukit brojlerio vagiu sutve atims 2018 balandžio mėn. 22 d. 08:49:24

  Pastaruoju metu konservatorius ištiko penkios ,nelaimes: Tadas Langaitis,
  Mykolas Majauskas, L.Kasciuno,a.A .domenas ir G.Landsbergio apklausos. Tai
  jau sistemine problema. Juk tai yra partijos lyderiai, o dabar visi jie
  turi problemu,G.Lansbergis pas Kurlianski, bego 3 katus ,kas gali panegti
  ,kad 55 numerio Austejos batu dezes buvo tuscios.

 • Per trumpa laika 2018 balandžio mėn. 21 d. 21:40:17

  geroves nesukursi , reikia kantrybes ir pakantumo .Matosi , kad Skvernelio
  vyriausybe stengiasi ir siekia .Pasidziaukim , kad jis tvirtas vyras .

 • Puiku! 2018 balandžio mėn. 21 d. 20:08:38

  Premjeras šypsosi.Viskas bus gerai.Svarbiausia-niekur nenusileist.

 • Kodėl didinama 2018 balandžio mėn. 21 d. 20:06:52

  mokesčių našta ar naujagauja atėjus į valdžią neturi gerinti
  sąlygų žmogui ir verslui

 • Bukit ramūs 2018 balandžio mėn. 21 d. 20:06:09

  Veryga pasistengs kad tu pinigų nebutų iš kur paimti.

 • Kartos DP vado 2018 balandžio mėn. 21 d. 19:02:28

  taktiką? - papirks rinkėjus ledų ar kt. „gėrybių” fontanais?

 • valdas 2018 balandžio mėn. 21 d. 17:41:32

  Iki siol kgb-istai-bolsevikai dare reformas kaip iseis...
  O uztruko jos tiek-kiek uztruko 28 metus ir taip i tautos,zmoniu
  naikinima...
  Bet dabartiniai tariasi,kalbasi su zmonem...o kas tiek uztruko reikia
  atitaisyt...
  Kam baugus snapso varzymai,kam mokesciai,baugu to ko nezinai...
  Bet labiausia dreba vagys pridirbe ir tebe dirbantys,smeizia,kirsina...
  Pirmyn uz zmones !!!

 • Vidas 2018 balandžio mėn. 21 d. 17:14:46

  Tai tinka visom buvusiom vyriausybėm. Bet valdžiagyviai ir kurti ir akli,
  tik velniškai godūs. O tam ir tarnauja keiksmažodis-reforma.

 • 0bjektyvus 2018 balandžio mėn. 21 d. 16:31:49

  Reikia pripažinti, kad rašo tiesą. Tik varguoliai nesupranta ir
  nesupras.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUTRAUKĖ: Salvadoro vyriausybė priėmė sprendimą nutraukti diplomatinius santykius su Taivanu; po šio Salvadoro žingsnio Taivano suverenitetą pripažįstančių valstybių skaičius sumažėjo iki 17.
 • KALTINIMAI: JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį dar kartą pažėrė kritikos Federaliniam atsargų bankui dėl jo palūkanų didinimo politikos ir apkaltino jį nesugebėjimu paremti jo vykdomą ekonominę politiką.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek pinigų išleidžiate savo vaikų reikmėms prieš Rugsėjo 1-ąją?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018