respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

V.V.Landsbergis: Kodėl mes nykstame taikojenuotraukos (33)

2018 vasario mėn. 17 d. 09:11:44
Agnė VAITASIŪTĖ-KEIZIKIENĖ

Rašytojas Vytautas V.Landsbergis Lietuvą vadina milžinų šalimi. Čia yra kuo didžiuotis ir kuo džiaugtis, bet yra ir kur tobulėti. Atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės proga žinomas kūrėjas pasidalijo mintimis apie savo svajones, meilę Tėvynei ir jaunąją kartą.

 

- Kaip paminėsite artėjantį atkurtos Lietuvos šimtmetį?

- Tą dieną turbūt švęsiu Troškūnuose, kur numatytas mano ir Ramunės koncertas šimtmečio proga. Pabūsime su bičiuliais troškūniečiais ir anykštėnais. Tas kraštas man itin artimas, tai mamos tėviškė. Ir labai džiaugiuosi, kad tokią šventę paminėsiu "mažesnėje" Lietuvoje, t. y. - provincijoje, kuri be galo šviesi ir graži. Reikia ją visokeriopai palaikyti, puoselėti.

- Daugelis iš provincijos kaip tik išvažiuoja, keliasi, bėga iš ten...

- Natūralu, kad didieji miestai ir darbas, kurį čia galima susirasti, traukia žmones. Traukia ir užsienis, kur lengviau pragyventi. O mane žavi provincijoje liekančių žmonių užsispyrimas. Jie itin stiprūs, jie pasirenka gyvenimą arti gamtos, sunkesnį, artimesnį mūsų protėvių gyvenimo būdui. Netgi sakyčiau, kad šviesių, prasmingai gyvenančių žmonių koncentracija provincijoje yra gerokai didesnė negu didmiesčiuose. Tiek Anykščiai, tiek Troškūnai yra puikūs miesteliai, turintys savo aukštuomenę, kuri nesiaukština žurnalų viršeliuose, o tiesiog daro gerus darbus.

Manau, kad provincijoje (kaip ir visoje kitoje Lietuvoje) judama dviem kryptim – renkamasi tarp "turėti" arba "būti". Vieni ieško, kur lengviau, paprasčiau turėti - užsidirbti ir pragyventi, kiti renkasi buvimo džiaugsmą. Būti gamtoje, būti su savimi, su besikeičiančiais metų laikais, neskubrumu. 

Aš ir pats, kai tik galiu, stengiuosi gyvent gamtoje, tai fantastiškas dalykas. Reikia tik prasimanyti iš ko čia pragyventi. Bet žmonės provincijoje kūrybingi, jie suranda. Matau, kaip bičiuliai pradeda Anykščiuose gaminti natūralius kvepalus, kuriuos jau perka net ir Kinija, arba Ramūnas renka žoleles, verčiasi iš gydomųjų arbatų. Yra būdų, reikia tik nepatingėti ir galvą palaužyti. Kartais provincijoje netgi lengviau sužaisti savąjį centrinio žaidėjo žaidimą, o ne ieškoti, kas tau duos kokio pastumdėliško darbo didmiestyje.

- Kuo dar didžiuojatės Lietuvoje?


- Lietuva yra paradoksų šalis. Paradoksas yra ir skaudus, ir kūrybiškas. Vienoje paradokso pusėje yra labai stipri gentis – tai partizanai, Sausio 13-osios herojai, Sąjūdžio veikėjai. Šita gentis man be galo žavi. Antroji paradokso pusė – skystumas, išskydimas, pasidavimas, gyvenimo prasmės nebeturėjimas, kuomet nebėra bėdos. Pasileidimas, kai regis viskas gerai. Tarsi mes būname gražūs ir mobilizuojamės tik tada, kai karas ar kokia bėda ištinka. Labai keista savybė ir net nežinau, kaip ją reikėtų panaikinti. Mes nykstame taikoje. Net istorikai kalba, kad toji viduramžių Lietuva, nusitęsusi net iki juodųjų jūrų, prarado save, nes neturėjo šviesios idėjos, vizijos, švietimo. Kažkuris istorikas pasakęs, kad jei Vytautas Didysis būtų bent vieną mokyklą pastatęs, kaži ar tai nebūtų rimčiausias istorinis laimėjimas, gal net rimtesnis už Žalgirį. Ir Lietuva būtų nenutautėjusi tiek, gal net daugiau galimybių turėjusi išlikti "nuo jūrų iki jūrų".

Bet mes esame labai žemiški žmonės. Įsikniaubę į žemę, kruopščiai dirbantys ją ir kartais pasigendantys dangaus. O tik dangus (idėja, vizija, tikėjimas) išlaiko valstybę. Tai yra Lietuvos esmė. Jei į ją  neatkreipsime dėmesio, kuisimės po žemelę, kuri irgi yra brangi, rūpinsimės tik materialiais dalykėliais, dangus užsivers. Pasieksime tokią truputį kurmio būseną. Tai man labai gaila tos aklinėjančio kurmio Lietuvos.

- Kaip manote, ar dėl to reikėtų daugiau investuoti tiek dėmesio, tiek lėšų į švietimą, ar šeimoje diegti tas vertybes?

- Ir ten, ir ten... Didžiausia problema gal ta, kad mes netenkame santykių, mes nebesame kartu. Anksčiau Lietuva atlaikė daugybę kataklizmų - nors ir labai neturtinga ar pavargusi, bet mes buvome kartu. Todėl ir išgyvenome visas carines priespaudas, kalbos draudimus, sovietines okupacijas. Bendruomenės, kaimynai, bičiuliai - taip turime telktis ir dabar. Ir nežinau ar vien švietimas čia pagelbėtų? Kultūra irgi galėtų/turėtų tart svarų žodį, perprogramuojant baudžiavinio mąstymo liekanas į ką nors geresnio.

Ir apskritai turėtų keistis piliečio samprata: iš vaiko-piliečio (imančio, nepatenkinto ir zyziančio) į suaugusį-pilietį (duodantį, dalyvaujantį, keičiantį.) Džiaugčiaus, jei atsirastų kokių nors šviesių populiarių žmonių suburtas dvasinis Sąjūdis už žmoniškesnę Lietuvą; gal tada pamažu rastųsi ir kokia nors elgesio korekcija, t.y. - visuomeninis sutarimas, kas yra Lietuva. Gal tai ir pagarbūs santykiai, atidumas kitam, silpnesniam, kitaip galvojančiam. Ir nepribaigimas jo, o patarimas, ne panieka, o pagalba. Kai sutinkame tokius taikos, elegancijos ir kūrybos žmones, kokie buvo a.a. L. Donskis, Just. Marcinkevičius, M.Martinaitis, džiaugiamės jais ir didžiuojamės - jie ir yra tikroji, kilnioji Lietuva. Tik ar daug jų? Ar jie madingi? Ar madinga būti būtent tokiais Lietuvos piliečiais ir kūrėjais?
 
Netgi dabar visi tie skandalai su žinomais režisieriais. Iš vienos pusės - pritariu viešumui, nes šėtonas mėgsta būti tamsoje. Bet kitas dalykas – kaip nesugriauti tų žmonių iš esmės? Ar mes išlošime, jei nebeturėsime režisierių Šarūno Barto ar Jono Vaitkaus? Kas vietoj jų bus? Ar daug turime tokių žmonių? Yra toks posakis: "su nešvariais vystyklais neišmeskit ir kūdikio." Mes, man atrodo, nuo Lietuvos atkūrimo pradžios intensyviai tą ir darome – su nešvariais vystyklais vos užgimusį Lietuvos kūdikį tik ir mėtome lauk. Būtinas naujas Sąjūdis. Apie jį seniai kalbama, bet čia turi būti jaunų žmonių reikalas.

- O kaip tie jauni žmonės. Ar matote jų iniciatyvą, ar vis tik jie stengiasi būti nuošaly?

- Man atrodo, kad kol kas jauni žmonės nesupranta vieno paprasto dalyko, kad Lietuva yra mūsų. gal net labiau jūsų - imkit ją ir susitvarkykit, kaip geriau. Dabar manoma, kad Lietuvą užgrobė valdžia, kuri nevisiškai gera, tad pulkim ją kritikuot, nekęst - tarsi tik taip tegalime pareikšti savo pilietinę valią. Tačiau nūdienos laikas daug komplikuotesnis - jau reikėtų patiems eiti į politiką, pasiimti Lietuvą ir susitvarkyti, kol netapome visišku "kolchozu". Stoti į senas arba jungtis į naujas partijas, visuomeninius darinius, protestuoti. Jaunimas visa tai turi padaryti. Juk ir Sąjūdyje buvo jaunimas – Arvydas Juozaitis, Algirdas Kaušpėdas. Kur dabartiniai juozaičiai ir kaušpėdai?

- Ar jūsų viltis pateisino atkurtos Lietuvos nepriklausomybės laikotarpis?

- Stengiuosi neturėti didelių vilčių, iliuzijų. Realybė yra tokia, kokia yra - esame toks Dievo paveikslas, kokį susikūrėme ir matome. Serganti Lietuva irgi realybė. Sergantys rinkėjai valdžion išrenka sergančius politikus ir prašo, kad juos išgydytų.

Simptomai tie patys, apie kuriuos kažkada kalbėjo garsusis mūsų diplomatas ir poetas Oskaras Milošas - "tai tauta nežinanti prabangos subręsti".

Visgi turiu vilties, kad subręsime. Mūsų karta to gal jau nesugebės padaryti, bet vis laukiu tos Mozės kartos, kurie jau bus gimę nebe vergystėje. Svajojasi, gal jau po kokių 10 metų jie ateis ir pradės reikštis. Duok Dieve, kad kuo greičiau nebeliktų to paveldėto sovietiškai baudžiavinio chamizmo, beatodairiškos savanaudystės, kad atsirastų daugiau elegancijos, aristokratizmo, gerų manierų. Yra kur tobulėti.

- O kada susirgome?

- Man atrodo, kad sovietmetis buvo viena baisiausių bausmių, iš žmonių atėmus jų natūralią prigimtinę teisę turėti žemę, tvarkyti savo ūkius, sakyti teisybę, mylėti Dievą. Taip išaugo klapčiukų ir prisitaikėlių karta. Tie, kurie galvojo kitaip, buvo išvežti į sibirus, žuvo miškuose, liko pavieniai disidentai. Bet didžioji dauguma prisitaikė ir dabar klausimas: ar jie gali atkurti Lietuvą? O gal jie žiūri, kaip kombinuotis toliau. Dabar gi didžiuliai kombinacijų mąstai. Kike galimybių! Gali su Europos Sąjunga kombinuoti, gali juodąja buhalterija kombinuoti. Yra daug patogių būdų. Tikiu, kad kažkada ateis tų machinatorių vaikai ir sakys: "stop, užtenka. Mums gėda. Norime, kad būtų kitaip." Ir ims kurti fondus, statyt Lietuvą, dalintis, nebe grobti. Vileišių mums trūksta, štai ko. Piniguočių turime, bet nagai regis dažniau lenkti ne į tą pusę.

- Ko palinkėtumėte Lietuvai?


Prisiminti, kas ji yra, kad ji yra labai graži milžinų šalis. Kad prisimintumėme tą milžinų dvasią. Kur ta dvasia dabar? Nereikia nieko išmokti, reikia tik prisiminti. Dabar mes užmigome tokios princesės miegu, o reikia pabusti. Esame stiprūs ir geri žmonės.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (33)

 • T0mas J. 2018 vasario mėn. 18 d. 22:25:47

  "Dabar manoma, kad Lietuvą užgrobė valdžia, kuri yra nevisai gera, ir
  ją kritikuodami mes galime pareikšti savo pilietinę valią. Tačiau
  laikas yra daug komplikuotesnis ir reikėtų patiems eiti į politiką,
  jungtis į naujas partijas, visuomeninius darinius, protestuoti. Jaunimas
  visa tai turi padaryti... Ką aš padariau, kad būtų kitaip? Kur mano
  auka, prisidėjimas prie šitos sergančios šalies. Pabėgti yra
  lengviausia. Duok Dieve, kad tas jaunimas sukiltų". - TEISINGI ŽODŽIAI.

 • iš milžinų 2018 vasario mėn. 17 d. 09:22:34

  liko tik ožio mėšlas

 • Kelmas 2018 vasario mėn. 17 d. 08:22:56

  Prisimenu,kaip tėvelis Vytauto STAŽUOTĘ JAV [už mūsų
  pinigėlius]teisino.Jis niekuo dėtas,taip NUTARĖ meno atstovai.
  Kaip ir su Grybauskaitės stažuote...irgi ,,nesusijęs''.

 • Estija valdo 2018 vasario mėn. 17 d. 07:31:46

  Savo tievyne mylintis vadai o Lietuva valdo lenktynininkai karjieristai
  išversta kailiai kuris gražesne pyli pasistatys ir daugiau nuo tautos
  zemies pasisavins ar parsiskraidys kaip Lansbergio gauja Prosenelis.

 • Atsiprasau 2018 vasario mėn. 17 d. 07:24:25

  Būvo milžinu šalis bet ją atgavus laisve okupavo įteisintų vagiu
  masonu gauja su neuzmirstoliemis baltomis pirštinėmis su vadų KGB
  agentu Diedule dabar vargšų paniekintų parduotu šalis Prosenelis

 • Jo 2018 vasario mėn. 16 d. 23:25:22

  kalba, kaip ir visi, bet juk galėtų paprotinti jaunimą- Gabrielių, kad
  jo nagai atsilenktų į kitą pusę, ir, kad imtų galvoti dvasiškai, o ne
  tik žiūrėtų, kaip apgauti žmones.

 • taip taip 2018 vasario mėn. 16 d. 21:59:10

  O tavo tėvelioirnagai į save riesti ir kuprinę ant nugaros niekšybėms
  dėti užsiaugino. Vaikai neatsako už tėvus,bet tėvai atsako už vaikus.
  Gelbėk Gabrielio,kol jis neužsitraukė pragaro rūstybės.

 • Algimantas 2018 vasario mėn. 16 d. 21:53:26

  Stipriai ir teisingai pasakyta.
  Mentalitetas keičiasi per kelias kartas

 • AZ 2018 vasario mėn. 16 d. 21:26:01

  Vargiai tas ateities jaunimas galės ką nors gero nuveikt-viskas
  sugriauta,išparduota,prichvatizuota.Skolos užsienio bankams smaugs jų
  pro-pro-pro-provaikaičius.Landzberginis juodas smogas neduos vilties
  pamatyti šviesą tunelio gale.

 • Lietuva – baudžiauninkų šalis 2018 vasario mėn. 16 d. 21:21:04

  Vėl kalčiausias sovietmetis... Estijoje taip pat buvo sovietmetis.

 • ??? 2018 vasario mėn. 16 d. 18:14:08

  kažkur skaičiau, kad turėjote būti jūs, o ne jūsų tėvas, gaila kad
  taip atsitiko, iš jūsų trijų - tik jus vieną ir gerbiu

 • Deja 2018 vasario mėn. 16 d. 18:11:03

  suneli Landsbergeli,turiu tau pasakyti,kad sovietmetis buvo daug,daug kartu
  geresnis eiliniam darbo zmogui.Neturejome tiek MARIONETINIU PARAZITU ir
  BRUDU siurbianciu eiliniu zmoniu krauja,kiek prisiveise ju atgavus taip
  vadinama butaforine "nepriklausomybe".

 • Gintautas 2018 vasario mėn. 16 d. 15:23:54

  V.V. gali rašyti: gyvent mums gerai , mes tik galime paklausti: o kaip
  mums?

 • nuo seno 2018 vasario mėn. 16 d. 15:23:34

  ožio smarvės jau visi milžinai bėga iš lietuvos ir kgbistės melo

 • KA 2018 vasario mėn. 16 d. 15:11:14

  Obuolys nuo obels netoli terieda. Koks tevelis toks ir sunelis. Kas gali
  paneigti galimybe, kad sulaukes tevelio amziaus taps jo " zygdarbiu "
  vertas.

 • Didziausias 2018 vasario mėn. 16 d. 14:19:14

  Milzinas dedule.

 • del tavo stukaciaus 2018 vasario mėn. 16 d. 14:02:36

  Su „Lietuvos ryto“ televizijos laida „Patriotai“ susisiekes
  Nepriklausomybes Akto signataras Aloyzas Sakalas (86 m.) pareiљke
  liudysias, jog mate dokumenta, neva siejanti N.Duљanski su V.Landsbergiu.
  „Man parode N.Duљanskio raporta, kur mano klases draugas V.L. /kas gali
  paneigti ,kad tai nebuvo VLADIMIRAS LENINAS /ivardijo mane kaip
  antitarybiљkai nusiteikusi, ir aљ buvau suimtas bei nuteistas 25
  metams“, – ћurnalistams sake A.Sakalas.

 • ceslovas 2018 vasario mėn. 16 d. 13:41:41

  Taip dydvyriu salis, bet ne smirdincio ozio privatus darzas.

 • oo 2018 vasario mėn. 16 d. 13:34:41

  pavarde bus prakeikta amziams

 • Prosenelis 2018 vasario mėn. 16 d. 13:27:30

  Jus teisus nes daug lietuviškų karieristu braidydami savo broliu kraują
  žudydamas sodydami tremdami dėl savo geresnio gyvenimo laizie okupantu
  keusius aš asmeniskai ta patyreu daug metu statydamas Angarsko miestą
  Sibire ziuriedamas pro spigliotas viel aš i laisve tos visos ziurkies
  buvo įslaptintos 75 metams ir tos 28 metus toliau naikina skurdina savo
  šalį ir labai liūdna kad tie patis kurie 1949 metais leido man tarti
  paskutinį žodį ir aš turiejau drąsos pas vadynti jos niekšais ir
  pasakyti kad aš jaunas ir jus negalite man tiek duoti kiek aš atkentieti
  bet jie ir sendien dar teise o kur tiesa kurios laukieme visa savo
  gyvenimą ir jau tikiu kad tiesos nesulaukęs išeisiu o nepriklausomybę
  isverstaskuriu gauja padovanojo už palaizima nes pripratę laizyti vienam
  ponui pradiejo laizyti vakaru ponams nepriklausomi gyventi nepanoriejo.

 • Pensininkas 2018 vasario mėn. 16 d. 12:55:33

  Puikus, nuostabus sunelis tikrai vertas savo tetuko .!!! Ir kalba tarsi
  tetuko lupomis...Ale turek drasos tokias nesamones sneketi! Aciu, labai
  aciu Landsbergiu seimynai... uz Lietuvos sisteminga naikinima !!!...

 • senis 2018 vasario mėn. 16 d. 12:52:14

  visiems pydorams atrodo, kad tarybine sistema buvo Dievo bausme. Bet taip
  mananciu tik Lansbergiai, jiems vogti neleido, ir dar keli homofilai.
  Tarybine sistema buvo sukurta zmogui. Ji augino zmogu kureja. Lietuva,
  kaimo krastas, kaimui buvo sukurtos pasakiskos salygos. Kaimui buvo
  skiriami didziuliai pinigai. Vien melioracijai buvo skiriami milijardai.
  Zmogus, turinti 1 karve, is jos gaudavo vidutini atlyginima. Uz pieno litra
  mokejo po 28 kapeikas, kai parduotuvejejis kainuodavo irgi 28 kap. Jeigu
  dabar moketu po 1 jievra, nubutu sito rasytojo tevelis sugrioves visa kaimo
  infastruktura, nebutu padares zemes nesiojamu turtu, Lietuva klestetu. Uz
  Soroso, Antikristo, pinigus Lansbergiu organizuota nusikalstama gauja
  sugriove Lietuva. Kur Lietuvos gyventoju rublines santaupos, susiktas
  Lansbergiu veisles patriote?

 • Vot teip 2018 vasario mėn. 16 d. 12:21:49

  Kuom tą likusį jaunimą galima papenėt Lietuvoje?pažadais apie šviesų
  rytojų?na nebenori tokio ėdesio tas jaunimas,o ir senimas baigia jo
  atsivalgyt

 • ... 2018 vasario mėn. 16 d. 11:13:49

  Vakar viena Vakarų TV rodė filmą apie tris Baltijos šalis. Estija!
  Jauni žmonės politikoje, pradžioje premjeras buvo 32 metų! Visi jie
  dirbo savo šaliai. Neprilyginsi mūsų broileriams. Žiūrėjau ir pavydas
  ėmė. Kur mūsų jaunoji karta, kuri dirbtų Lietuvai? Nėra tokių.
  Vieni mankurtai, kurių galvoje tik trivialios pseudoteisės tai dėl
  sekso, tai nuo sekso. Ir tarnavimas bankams, Briuselio direktyvoms, nu ir
  dar kai kam...

 • sovietmečiui 2018 vasario mėn. 16 d. 10:51:42

  tarybiniais laikais VISI žmonės pajuto ,kad yra laikomi
  žmonėmis.Tačiau propaganda,propagandistai buvo tiesiog per žemo lygio
  labai išsilavinusiai visuomenei.Kaip ir dabar Lietuvoje ,žmonės tiesiog
  atvirai juokės ,"skaldė" tikrai talentingas baikes ir apie senelių namus
  kremliuj(ar nieko bendro nesijaučia su dabartiniu Seimu:))?) ,ir apie
  kvailas ,"dėl paukščiuko",aktyvistų iniciatyvas,..Bet bendrai paėmus
  ir atskirai padėjus- bendra ideologija griežtai gynė žmogaus
  teises,nieks neleido žemint kito,veltėdžiaut - vnž.demokratija ,kai
  turiu didelį šiuolaikinį ir tarybinį "stažą" ,ir tada ir dabar buvo
  grynai propagandinis dalykas.Dabartinė propaganda -vis tik žymiai
  šlykštesnė,žymiai daugiau tiesiog į akis žmogui meluojanti - vis
  tiek jokio grįžtamo ryšio ,atsako į ją dabar Lietuvoje žmogui
  visiškai nebeduodama.Kad ir tokios brangios lietuviui šventės proga -
  per visus galus skamba tik turčių nuomonė.O kur "intervju" iš apleistų
  ,skurstančių ,iš nykstančių gyvenviečių tikrųjų gyventojų

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018