VRK dėl dvi savaitės truksiančio referendumo kreipsis į Konstitucinį Teismąnuotraukos (4)

2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 10:54:19 Perskaitė 598

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, referendumo dėl dvigubos pilietybės organizavimas du savaitgalius paeiliui yra beprecedentis įvykis Lietuvoje, kurio organizavimas nebūtų lengvas procesas. VRK pirmininkė mano, kad išaiškinimo, ar tai neprieštarauja Konstitucijai, reikėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą.

 

„Jei bus priimtas sprendimas, teks didelis iššūkis preciziškai įgyvendinti visus aspektus, kad nebūtų praleistų dalykų, kad būtų kuo mažiau skundų ir kad viskas vyktų sklandžiai. Yra buvęs toks tik vienas referendumas, trukęs dvi dienas, tai 2003-iųjų referendumas dėl stojimo į ES, kuris vyko dvi dienas, tačiau tada vyko dvi dienas iš eilės. O tokio su pertrauka nesame turėję. Su komisijos nariais diskutuosime, nuomonių yra įvairių, tačiau tai yra ne VRK sprendimas - mes tik vykdytojas“, - žurnalistams sakė L. Matjošaitytė.

Paklausta, kas saugotų balsadėžes tarp balsavimų, L. Matjošaitytė atsakė, kad tuo greičiausiai užsiimtų ne VRK, nes pastaroji tam neturi techninių pajėgumų. „VRK tikrai negali prisiimti tos atsakomybės saugoti biuletenių dvi savaites - mes neturime tam techninių galimybių. Apylinkių komisijos taip pat neturi tokių galimybių. Reikėtų šiuo atveju bendradarbiauti su policijos pareigūnais ir perduoti jiems saugoti tuos rinkimų biuletenius - gal jiems pavyktų susidoroti“, - sakė VRK pirmininkė.

Paprašyta pakomentuoti žiniasklaidoje pasirodžiusius konstitucinės teisės eksperto Vytauto Sinkevičiaus komentarus dėl dviejų savaičių trukmės referendumo atitikimo Konstitucijai, VRK pirmininkė teigė, referendumo įstatymas numato, jog balsavimas gali trukti ilgiau nei vieną dieną, tačiau tik tiek.

„Teisingiausia būtų, kad pasisakytų Konstitucinis Teismas ir paaiškintų, ar toks referendumas neprieštarauja Konstitucijai. Prieš organizuodami tokio pobūdžio referendumą turėtume išsklaidyti visas abejones, kad jam įvykus negrįžtume prie klausimo, ar jis buvo teisėtas“, - po susitikimo su Seimo pirmininku sakė VRK vadovė.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis tikina, kad dėl dvi savaites truksiančio referendumo parlamentas spręs išsiaiškinęs, ar toks balsavimas neprieštarauja Konstitucijai. V. Pranckietis žurnalistams sakė, kad kreiptis į KT Seimas galėtų po laukiamo prezidentės veto dėl pavasario sesijoje siūlytų Konstitucijos pakeitimų, kurie būtų leidę referendumą patvirtinti esant mažesniam gyventojų palaikymui.

„Kol kas, manau, kad pagrindinis tikslas yra į referendumą pritraukti kuo daugiau žmonių. Jei tokiu būdu padidintume rinkėjų aktyvumą, tikiu, kad tai būtų labai naudinga“, - sakė V. Pranckietis.

Pasak Seimo pirmininko, bet kuriuo atveju laukia intensyvi agitacinė kampanija, kurios veiksmingumas leistų norimų rezultatų pasiekti net jei referendumas vyktų vieną dieną.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net