respublika.lt

V.Pranckietis: turime užtikrinti nekorumpuotus viešuosius prikimus

(0)
Publikuota: 2017 balandžio 19 14:30:37, Respublika.lt, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Viktoras Pranckietis. Stasio Žumbio nuotr.

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Seime esanti nuomonė, kad galbūt reikėtų atmesti Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės veto Viešųjų pirkimų įstatymo pataisoms, nesutampa su asmenine jo nuomone.

 

Seimo Pirmininkas po trečiadienį vykusio susitikimo su Lietuvos Prezidente Dalia Grybauskaite tvirtino, kad reikėtų užtikrinti nekorumpuotus viešuosius pirkimus.

"Tikriausia mes turėtume atskirti Seimo poziciją ir mano poziciją. Sakiau, kad Seime yra nuomonė, kad reikia atmesti Prezidentės veto, bet tai nėra mano nuomonė. Mano nuomonė yra tokia, kad mes turime užtikrinti, kad nebūtų korupcinių sistemų, ir reikės tiesiog derėtis dar ir Seime, žiūrėsime, kaip mes galime tai įveikti", - po susitikimo su šalies vadove žurnalistams sakė V. Pranckietis.

Pasak jo, Prezidentė yra labai susirūpinusi, kad įstatyme neliktų korupcinių landų. "Mes vieningai sutarėme, kad tuo turime rūpintis, ir kaip ateityje mes pakreipsime to įstatymo priėmimo eigą, matysime, bet turime užtikrinti nekorumpuotus viešuosius pirkimus ir savivaldybėse", - sakė V. Pranckietis.

Jo nuomone, reikia visada kalbėtis ir derėtis, "o ne imti laužyti ar kapoti kažkokias sistemas".

V. Pranckietis neslėpė, kad balsavimą gali nulemti vienmandatėse rinkimų apygardose išrinkti Seimo nariai, nes jie labai yra susiję su rajonais, gerai žino rajonų padėtį. Tačiau parlamento vadovas sako, kad bus siekiama sutarimo ir įstatymą dar reikės tobulinti.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Viešųjų pirkimų, Komunalinio sektoriaus pirkimų ir lydinčiųjų įstatymų pataisas, primena ELTA.

Seimo priimtos įstatymo pataisos draudžia sudaryti vidaus sandorius valstybės valdomoms įmonėms, tačiau palieka šią galimybę savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms. Šalies vadovės nuomone, tai prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintiems lygiateisiškumo ir sąžiningos konkurencijos principams bei palieka atvirą landą korupcijai savivaldoje.

Pasak Prezidentės, korupcijai naikinti būtina telkti vieningas pajėgas, o ne daryti nuolaidas, išimtis ir privilegijas. Todėl vidaus sandorius savivaldoje palikęs Seimas, šalies vadovės manymu, sukūrė terpę korupcijai, neskaidriam valstybės lėšų naudojimui ir nepotizmui savivaldoje klestėti.

Per pastaruosius penkerius metus savivaldybės vidaus sandoriams išleido beveik 400 mln. eurų.


V.Pranckietis: M.Basčiui reikėjo trauktis anksčiau

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis neabejoja, kad apkaltos procesas Seimo nario socialdemokrato Mindaugo Basčio atžvilgiu pasibaigs šio parlamentaro mandato praradimu.

"Kuo neabejojau ir pradžioje, dėl to ir siūliau M. Basčiui, kad pasitraukti reikėtų galbūt iš karto ir nebereikėtų gilinti tos problemos. Ir manau, kad mūsų koalicijos partnerių (socialdemokratų - ELTA) reputacija būtų buvusi nuo to tiktai daug aiškesnė. Bet M. Bastys aiškiai pasakė, kad kreipsis į teismą, ieškos tiesos. Matyt, ieškos savo tiesos. Man jau teko Šakiuose būti ir jau sakiau, kad gali tekti rinkti naują Seimo narį", - trečiadienį "Žinių radijui" kalbėjo V. Pranckietis.

Seimas antradienį patvirtino parlamentinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadą, kad M. Bastys veikė prieš Lietuvos valstybės interesus, o jo ryšiai kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Savo ruožtu Socialdemokratų frakcijos nariai balsavo prieš išvadą arba susilaikė.

"Išvados labai argumentuotos, aiškios, todėl ir buvo patvirtintos. Mano supratimu, frakcija (socialdemokratų - ELTA) turėjo galimybę pasirūpinti savo partijos reputacija, autoritetu labiau, nei tai įvyko. Socialdemokratai rūpinasi savo frakcijos dydžiu", - pastebėjo Seimo Pirmininkas, kuris neatmetė galimybės, kad bus ir toliau tiriami įtariami M. Basčio ryšiai su rusų kompanija "Rosatom" ir kitais Rusijos atstovais, siekiant nustatyti galimą tų ryšių įtaką Socialdemokratų frakcijai.

"Prašysiu Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybės, kad jie mums padėtų išsiaiškinti kryptis, kuriomis turėtume eiti. Nenorėtume įklimpti į didelius istorinius tyrimus. Bet jeigu yra tokios problemos, negalime nusišalinti, ir manau, kad tą tyrimą teks gilinti", - sakė V. Pranckietis.

Vis dėlto parlamento vadovas neįžvelgia rimtos grėsmės valdančiajai koalicijai. Pasak V. Pranckiečio, jo atstovaujama valdančioji Lietuvos valstiečių-žaliųjų frakcija (LVŽS) ir socialdemokratai neturi priežasčių nesutarti kitais klausimais.

Kaip jau skelbta, po NSGK išvados, kurią antradienį patvirtino Seimas, M. Basčio klausimą toliau nagrinės laikinai savo veiklą sustabdžiusi apkaltos komisija. Parlamentas jau pavedė komisijai tyrimą atlikti ir išvadą parengti iki gegužės 15 d.

Seimo narys M. Bastys neigia NSGK išvadose jam inkriminuojamus kaltinimus, tvirtindamas, kad neveikė prieš Lietuvos valstybę, neišdavė Lietuvos, nekelia grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui ir nesulaužė priesaikos Lietuvos Respublikai. Jis tvirtino, kad apgins savo teises, savo garbę ir orumą teisme. M. Bastys teigė, kad jo sąžinė švari ir jis sutinka atlikti tyrimą poligrafu.


V.Pranckietis neatmeta, kad gali atsirasti dar vieno parlamentinio tyrimo iniciatyva

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis neatmeta galimybės, kad, pasibaigus Seimo nario Mindaugo Basčio ryšių tyrimui, gali atsirasti iniciatyva dar nuodugniau ištirti kai kuriuos šiame tyrime paliestus aspektus.

"Seimo plenariniame posėdyje buvo svaidymosi visokiais kaltinimais. Jeigu jie turi pagrindo, tai mes negalime nereaguoti. NSGK pirmininko Vytauto Bako paklausiau, ar mes neturėtume reaguoti ir pabandyti tai, kas būtina, pakelti, kas yra dar nestudijuota, kad ir VSD. Sutarėme, bet kol kas nieko konkretaus, tik iš esmės: jeigu ką nors reikia ištirti, reikia ištirti. Mums reikėtų, kad VSD padėtų suformuluoti tikslesnę užduotį", - trečiadienį žurnalistams Seime sakė V. Pranckietis.

Pagalvoti apie galimą naują tyrimą parlamento vadovą paskatino Seimo plenariniame posėdyje, svarstant M. Basčio veiklą, užvirusios aistros tarp konservatorių ir socialdemokratų. Kai kurie diskusijoje dalyvavę konservatoriai ragino neapsiriboti vien M. Basčiu, bet siūlė pasidomėti plačiau, pavyzdžiui, socialdemokratų partijos ryšiais.

Tuo tarpu socialdemokratų atstovai nepagailėjo kritikos dėl energetinių reikalų konservatoriams.

Seimas antradienį patvirtino parlamentinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadą, kad M. Bastys veikė prieš Lietuvos valstybės interesus, o jo ryšiai kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Šių išvadų neparėmė Socialdemokratų partijos frakcijos nariai.

Seimo narys M. Bastys neigia NSGK išvadose jam inkriminuojamus kaltinimus, tvirtindamas, kad neveikė prieš Lietuvos valstybę, neišdavė Lietuvos, nekelia grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui ir nesulaužė priesaikos Lietuvos Respublikai. Jis tvirtino, kad apgins savo teises, savo garbę ir orumą teisme. M. Bastys teigė, kad jo sąžinė švari ir jis sutinka atlikti tyrimą poligrafu.


V.Pranckietis apie dvigubą pilietybę: privalome pagarbiai elgtis su Konstitucija

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, trečiadienį su Lietuvos Prezidente Dalia Grybauskaite aptaręs dvigubos pilietybės teisinį reguliavimą, sako, kad šalies vadovė prašė pagarbiai elgtis su Konstitucija.

"Ji prašė, kad mes elgtumės pagarbiai su Konstitucija. Mes neabejojame, kad privalome elgtis pagarbiai su Konstitucija", - žurnalistams sakė V. Pranckietis.

Pasak jo, susitikime buvo analizuotos dvigubos pilietybės įteisinimo konstitucinės galimybės, kad nebūtų reiškiama kokia nors nepagarba mūsų piliečiams ir kad nebūtų reiškiama nepagarba Konstitucijai.

"Mes turime išnaudoti visas galimybes suteikti žmonėms teisę turėti dvigubą pilietybę arba netgi galbūt ir daugiau kas nors norės turėti. Gal ne tokia formuluotė galėtų būti, galbūt turėtume prašyti Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimo dar prieš priimant šitą įstatymą", - svarstė V. Pranckietis.

Jo nuomone, dėl pačios formuluotės būtų galima dar diskutuoti.

V. Pranckiečio teigimu, paskutinė galimybė būtų referendumo paskelbimas. "Mes ir anksčiau teigėme: išnaudokime visas galimybes, nes referendumas yra paskutinė galimybė", - sakė V. Pranckietis.

Kaip ELTA rašė, parengtame projekte siūloma dvigubą pilietybę išsaugoti asmenims, kurie išvyko iš Lietuvos po Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. ir įgijo ES arba NATO valstybės pilietybę.

Prezidentė D. Grybauskaitė yra pareiškusi, kad tokios konservatorių parengtos pataisos prieštarauja Konstitucinei doktrinai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s