respublika.lt
LRDT LYRAS

V.Landsbergio nusikaltimų prokurorai tirti nenorinuotraukos (68)

2018 liepos mėn. 18 d. 07:11:44
Justina GAFUROVA

Priimtas Vilniaus apygardos teismo sprendimas nebuvo palankus Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarams Audriui Butkevičiui, Bronislovui Genzeliui ir Zigmui Vaišvilai, kurie siekia, kad Generalinė prokuratūra pradėtų ikiteisminį tyrimą dėl Vytauto Landsbergio antivalstybinės veiklos. Skundas atmestas, o nutartis - galutinė ir neskundžiama. Keista, kad nei viena, nei kita institucija net nepasivargino apklausti liudytojų.

 

Generalinė prokuratūra dar kovo mėnesį gavo Nepriklausomybės Akto signatarų A.Butkevičiaus, B.Genzelio ir Z.Vaišvilos prašymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl V.Landsbergio užsakymų teroristiniams aktams ir bandymo 1993 m. įvykdyti ginkluotą perversmą. Prokuratūrai buvo pateikta daugybė argumentų. Pavyzdžiui, kad šių metų pradžioje spaudos konferencijoje Žilvinas Razminas ir Vytautas Šustauskas prisipažino, jog užsakymus teroristinei veiklai (pradedant paminklo „Kryžkalnio motina“ sprogdinimu ir baigiant kitais) bei atlygį gavo iš V.Landsbergio per Andrių Tučkų. Signatarai įsitikinę, kad 1993 m. savanorių išėjimas į Altoniškių mišką bei po to pasipylę teroristiniai aktai ir mįslingos žūtys turi būti vertinama kaip viena visuma. Pavyzdžiui, pasibaigus savanorių maištui, buvo suimtas jo dalyvis Remigijus Kuršas, kuris pabėgo iš areštinės ir netrukus buvo rastas iškritęs iš trečio aukšto. Vėliau buvo sprogdintas Bražuolės geležinkelio tiltas, geležinkelio apsaugos būdelėje nusišovė maišto dalyvis Irmantas Ruplys. 1996 m. Kauno SKAT rinktinės štabo pusrūsyje rastas nusišovęs štabo vyr. sandėlininkas Raimundas Simonavičius.

Deja, prokuratūra purtosi tokio tyrimo kaip įmanydama, nors po tyrimo gali paaiškėti daug svarbių Lietuvai detalių. Kaip kad faktai dėl 1997 metais nužudyto Juro Abromavičiaus, tyrusio pakaunės savanorių maištą. Dėl jo žūties prokuratūra tyrimą nutraukė dar 2006 m. Priežastis - žmogžudystę įvykdęs asmuo pats yra nebegyvas. Tyrimas nebuvo atnaujintas ir po to, kai 2007 m. Seime sudaryta antroji laikinoji komisija J.Abromavičiaus žūties aplinkybėms tirti nustatė, kad žmogžudystę, įvykdytą teroristinės organizacijos požymių turinčios grupės asmenų, kurie turėjo ir tebeturi ryšių su kai kuriais politinių Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių), Krikščionių demokratų ir buvusios Demokratų partijų tuometinės ir dabartinės vadovybės bei kitais šių partijų nariais.

Šioje komisijoje dirbęs buvęs Seimo narys Vytautas Čepas „Vakaro žinioms“ sako iki šiol negalintis atsistebėti mūsų valdžios sistema, kai tokios komisijos išvados politinei partijai nubėga kaip vanduo nuo žąsies. „Visos iki tol buvusios komisijos, tyrusios Bražuolės tilto sprogdinimą, žmogžudystes, kitus nusikaltimus, nieko nenustatydavo. Išskyrus šią komisiją, kurios tyrimo metu buvo nustatyti nepaneigiami faktai. Pavyzdžiui, kad iš Lietuvos Respublikos Seimo buvo siunčiami raštai ir reikalavimai. Tai nustatyta su technika. Ten buvo pateikta daug faktų, rodančių ryšius su konservatoriais. Deja, ir šį kartą iš išvadų buvo tik pasijuokta. Esą kaip partija gali būti teroristinė organizacija. Ir tyla. Lyg nieko valstybėje nenutiko, lyg iš viso nieko nebūtų buvę. Nors tokiu atveju turėtų įsikišti Generalinė prokuratūra. Tai parodė mūsų valstybės teisėsaugos bėdas - teisingumas to pusėje, kieno rankose teisėsaugos struktūros“, - sako V.Čepas.

Jis pateikia pavyzdžių, kokiais atvejais teisėsauga itin spėriai imasi darbo ir kartais nulinčiuoja dar nenuteistą žmogų. Deja, prie rimtų tyrimų rankos nekyla: „Gal ne visi pastebėjo, kaip kartais apkaltinami kiti žmonės, tokie kaip Santaros klinikų ligoninės gydytojas, Panevėžio miesto meras. Argi tai pavojingi nusikaltėliai, kad reikia juos vesti visiems matant su antrankiais, laikyti uždarytus? Paskui paleidžiami, ir viskas tyliai baigiasi. Argi tai ne politinis užsakymas? O štai tokie įvykiai, apie kuriuos kalbėjome komisijoje, lieka nepaliesti. Nė vieno iš tų žmonių, kurie prisidėjo prie tų nusikaltimų, teisėsauga nesulaikė, nė plaukelis jiems nuo galvos nenukrito.“

Pasak V.Čepo, šie pavyzdžiai rodo, kad didžiausia Lietuvos bėda ir yra tai, jog teisėsaugos struktūros naudojamos kaip politiniai įrankiai. Deja, tokioje valstybėje teisingumas neegzistuoja. „Jeigu teisėjai, STT pareigūnai, prokurorai tarnauja politikams, jie nėra valstybės pareigūnai, jie tėra politikų pašluostė. Kitaip negalima paaiškinti to, kad Generalinė prokuratūra akivaizdžiai susijusių įvykių nevertina kaip visumos, paaiškindama, kad tai tėra subjektyvi pareiškėjų nuomonė. Tai gal ir Bražuolės tilto susprogdinimas tėra tik mūsų įsivaizdavimas? Kaip tai galima vadinti subjektyvia nuomone. Tai tik parodo, kad atitinkamuose postuose sėdi žmonės, net nesugebantys profesionaliai užmaskuoti ką priklauso. Aš tikiu, kad ne visi ten dirbantys mėgaujasi muzika, pagal kurią priversti groti. Bet jeigu nori būti šiam orkestre, privalai groti. Kad ir nežymią partiją.

Tinklas, ginantis savų interesus, jau per daug įsisenėjęs Lietuvoje. Jis toks tankus ir suaugęs, kad kai kurių dalykų nebeįmanoma atkapstyti. Jie seniai numarinti, užpilti smėliu ir dar užbetonuoti. Be to, daugelio aktyvių tiesos ieškotojų nebeturime tarp gyvųjų. Liūdna, bet visa tai yra mūsų supuvusios sistemos duodami rezultatai. Mes galime kalbėti apie švietimo, medicinos ar aukštojo mokslo reformas, bet kol neįgyvendinsime teisėsaugos reformos, visos mūsų pastangos ir toliau eis vėjais.“

***

Interviu su buvusiu Lietuvos laisvės lygos Šiaulių skyriaus vadovu Žilvinu Razminu:

- Ar kas iš teisėsaugos jau susisiekė su jumis dėl jūsų liudijimo, kad už „Kryžkalnio motinos“ susprogdinimą jums pinigus perdavė A.Tučkus, o užsakovas galėjo būti V.Landsbergis?

- Ne, visiškai jokios reakcijos - tyla. Nors iš karto po Bražuolės tilto susprogdinimo buvau uždarytas į kalėjimą pusmečiui. Su Bražuole susijęs nebuvau, o toks kaltinimas, kaip suprantu, buvo tik pretekstas, siekis pagąsdinti. Dabar, kai prokuratūrai pateikta visa medžiaga ir liudijimai, jokie tyrimai nevyksta. Todėl, kad valdžioje vis dar sėdi V.Landsbergio aplinka. Man jie - teroristai. Už tų žmonių nugarų - žmogžudystės ir kiti nusikaltimai. Bet niekas tų istorijų nejudina, nes pajudinus, grius visa sistema. Nesididžiuoju tuo, ką teko padaryti, bet tuomet tikėjomės, kad kovojame už Lietuvos Nepriklausomybę ir jos žmones. O paaiškėjo, kad už Amerikos interesus. Pilietis V.Landsbergis atstovauja Amerikos ir Izraelio interesams, bet ne Lietuvos.

- V.Šustausko viešai išsakytas liudijimas, kad Sausio 13-osios įvykių metu jis gavo užduotį pašalinti didžiausius V.Landsbergio politinius oponentus. Bet prokuratūrai ir tai - ne argumentas?

- Reikia taip manyti. Nors, logiškai mąstant, jeigu mes kažką apšmeižėme, reikia mus teisti. Jeigu ne, vadinasi, tai, ką pasakėme, yra tiesa. Tada tuos žmones reikia teisti. O dabartinė situacija rodo, kad aukščiausiuose postuose - kriminaliniai elementai. Todėl Lietuvoje leidžiama tik viena nuomonė. Visi kiti užčiaupiami pasitelkiant įvairius metodus. Šiandien niekas taip paprastai nežudo, naudojami kiti ginklai - finansinis terorizavimas, engimas, gąsdinimai, eliminavimas iš visuomenės. Mano šeima buvo patyrusi daug gąsdinimų, nuodijimų, tiesioginių grasinimų. Todėl suprantu tuos buvusius bendražygius, kurie nedrįsta garsiai apie savo praeitį kalbėti. O dar drįstantiems - užveriamos durys. Visai neseniai norėjau atvykti į Seime vykusią signatarų spaudos konferenciją, tačiau apsaugos nebuvau įleistas į Seimą. Jokių paaiškinimų ar atsiprašymų. Esą leidimo nėra ir nėra kaip jo išduoti. Daroma viskas, kad valdžiai neparanki nuomonė būtų užtildyta.

- Lengviau perrašinėti istoriją, kai nėra tų, kurie žino tikruosius faktus?

- Valdžiai visada patogu, kai Tauta miega letargo miegu. Be to, vis dar yra žmonių, kurie iki šiol užburti V.Landsbergio ir tiki ta idėja, esą jis yra tikrais Lietuvos šauklys ir patriarchas. Nors jau seniai matėsi, kas jis per vienas... Šiandien mes patys, Lietuvos žmonės, turime imti valdžią į savo rankas. Kodėl mes vis norime, kad kiti už mus nuspręstų. Juk jau matome, kas laukia toliau: gėjų paradai, naikinama Lietuvos pilietybė, vykdomas valstybės genocidas. Mums sako, kad gyvename pagal demokratinius principus, galime reikšti įvairias nuomones, tačiau girdimi tik tie kalbantieji, kurie siekia naudos sau, bet ne mums. O mums - užkištos burnos.

- Pagalvojate, kad nesipriešinti - daug paprasčiau ir naudingiau. Tokį kelią pasirinkę jūsų buvę bendražygiai dabar džiaugiasi oria ir sočia senatve?


- Suprantu, ką sakote. Tai tiesa. Dar sausio įvykių metu mane po Vilnių vežiojęs vienas kursiokas tada rodė, kaip gyvena mūsų vadai. Jis man aiškino, kad mes, kvaileliai, kovojame atsidavę, savo sveikatą ir gyvybę pasiruošę už valstybę atiduoti, o vadai, politikai, ministrai mėgaujasi gyvenimu prabangiuose namuose. Mačiau tuos namus prestižiniuose rajonuose. Meluočiau, jei sakyčiau, kad tai matant širdies neskaudėjo.

Žinoma, norėtųsi po tiek metų gyventi ramesnį gyvenimą, pabaigti statyti namą, juo rūpintis - spręsti paprastas buitiškas problemas, kurių turi kiekvienas žmogus. Bet kai matai, kas vyksta valstybėje, negali ramiai sėdėti. Verda kraujas dėl Lietuvos iki šiol, kaip prieš daugybę metų. Žinoma, tada galvojome, kad pergalė bus mūsų, o valstybės kelią pakreipsime teisinga linkme. Bet viskas baigėsi kalėjimais, susidorojimais ir grasinimais nužudyti.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (68)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • FUTBOLAS: 2020 metų Europos futbolo čempionato atrankos varžybų C grupės rungtynėse sekmadienį Vokietijos rinktinė išvykoje 3:2 (2:0) nugalėjo Nyderlandų komandą.
  • IŠPUOLIS: per siaubingą išpuolį prieš kaimą centriniame Malyje žuvo daugiau kaip 100 žmonių, didžioji dalis jų - vaikai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
baneris Big Daddy Wilson

Kaip vertinate įstatymą, leidžiantį kirsti verslo plėtrai trukdančius miškus?

balsuoti rezultatai

Ar mokate užsienio kalbų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1     0 C

0     +2 C

 

-5     -4 C

+4    +6 C

+2    +4 C

 

+2    +4 C

2-3 m/s

2-3 m/s

 

3-4 m/s

 

reklama
Sveikata ir grožis