respublika.lt

Visi greitai pamiršo, kaip buvo apvogta valstybė ir žmonės

(0)
Publikuota: 2018 birželio 20 15:06:22, Lina VYŠNIAUSKIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Buvusiam EBSW koncerno prezidentui Gintarui Petrikui teko išbandyti kalėjimo gultus, jam buvo skirti 7 metai nelaisvės. Redakcijos archyvo nuotr.

Kaunietis Jonas Aleksandravičius, „Respublikoje“ perskaitęs apie raginimą suburti nepriklausomų autoritetų Tautos Tribunolą, atskubėjo į redakciją su pasiūlymu. Jo teigimu, į sąrašą tų, kurie darė ir daro žalą Lietuvos valstybei, būtina įtraukti ir garsiąją EBSW aferą. Pastarosios kaltininkai atsipirko palyginti lengvomis bausmėmis, bet ir tai tik kai kurie. Dauguma išvogusiųjų milijonus išsisuko visiškai be jokių bausmių.

 

Apgaule perėmė valdymą

J.Aleksandravičius piktinasi: „Aš nežinau pasaulyje analogiško atvejo, kad ateitų iš gatvės piemenų gauja ir sugriautų valstybės ekonomiką, išvogtų bankus, sužlugdytų valstybę ir nebūtų kaltų“. Vyras privatizavimo aušroje, beveik prieš trisdešimt metų, įsigijo akcijų. Buitinio kombinato „Žaibas“, kuriame pats ir dirbo. J.Aleksandravičiaus žodžiais tariant, jis tuo metu buvo trečdalio akcijų savininkas. Iš viso buvo išleista 33 tūkst. akcijų. Daugiau negu pusę jų valdė tuometinio kombinato darbuotojai, tad jie galėjo kontroliuoti bet kokią veiklą.

Dalį akcijų, nors ir mažesniąją, buvo susipirkę, anot J.Aleksandravičiaus, „komunistų avangardas, visokie petrikai, pašukevičiai“. Pavardės, vėliau itin išgarsėjusios. Jos susijusios su garsiuoju EBSW koncernu. Gintaras Petrikas buvo koncerno vadovas, o Algirdas Pašukevičius - jo dešinioji ranka.

Kai buvo privatizuojamas „Žaibas“, EBSW buvo neseniai susikūręs ir smarkiai plėtėsi. „Žaibo“ akcijos irgi juos sudomino. Tačiau, kaip minėta, didžioji dalis „Žaibo“ akcijų buvo ne EBSW rankose.

1993 m. kovo 26 d. minėtųjų EBSW vadovų iniciatyva susirinkimo darbotvarkėje tebuvo įrašyti nereikšmingi klausimai. Būtent todėl J.Aleksandravičius nutarė į susirinkimą nevykti. Tačiau susirinkimo metu buvo paskelbta, kad įmonės kapitalas didinamas: išleidžiama 44 tūkst. papildomų akcijų.

„Į dienotvarkę jie neįtraukė įstatinio kapitalo didinimo klausimo. Tai yra įstatymo pažeidimas.

Tas papildomas akcijas išsidalino petrikai, pašukevičiai, neįnešdami nė vieno cento. Tokiu būdu jie perėmė įmonės valdymą“, - pasakojo J.Aleksandravičius. Jis ir dabar tebeturi akcijas ir, nors, pavyzdžiui, akcininkas Gintaras Balevičius jam ne kartą siūlė jas parduoti, tai daryti atsisako. Nors per visą tą laiką negavo nė cento dividendų.

Grobstytojai lengvai išsisuko

„EBSW juk niekur nedingo, tik gal dabar egzistuoja kitu pavadinimu. Kur dingo jų sugrobtas turtas, pinigai, pastatai? Jis niekur nedingo, tik mes nežinome, kas jį perėmė. Ir svarbiausia, kad kaltų nėra. Nors tie asmenys, kurie tuomet prisigrobė milijonus, ir dabar užima aukštus postus arba yra stambūs verslininkai. Buvo sudaryta komisija, kad žmones nuramintų, kad rastų kažkokį turtą. O gal kaip tik kad nerastų, kad viską užtušuotų. Dabar kvailina žmones, sako EBSW nebėra, tai nėra iš ko ir pareikalauti. Kur viskas dingo? Kur tie žmonės, kurie turėjo padėtį kontroliuoti, kur savininkai? Pavyzdžiui, tuometiniai ministrai. Jie turėjo pareikalauti iš savo pavaldinių tikrinti, kas kokius darbus atlieka. Jeigu neatliko, vadinasi, dirbo nusikalstamai. Juk pas privatų savininką taip yra: jei blogai dirbu, mane išmeta. Atsakau už savo darbą. O čia blogai dirbo, vogė valstybės turtus. Milijardai išvogti. Reikia įvardinti ne tik tuos, kurie vogė, bet ir tuos, kurie padėjo vogti, tuos, su kurių pagalba buvo viskas daroma,“ - svarsto J.Aleksandravičius.

Pasak jo, 17 proc. „Žaibo“ akcijų priklausė valstybei. Tad kas turėjo ginti valstybės interesus?

EBSW vadovai lengvai išsisuko. Tiesa, už grotų teko pasėdėti G.Petrikui. Kiti gavo bausmes su atidėjimu arba apskritai buvo išteisinti. O, pavyzdžiui, A.Pašukevičius dabar suka bendrą verslą su buvusiu policijos generalinio komisaro pavaduotoju Stanislovu Liutkevičiumi, kuris skelbėsi traiškantis EBSW aštuonkojo čiuptuvus. Kaip tai gali būti? 1992-1996 metais daug įtakingų asmenų tiesiogiai dalyvavo EBSW veikloje ar palaikė artimus ryšius. Deja, nors visa tai buvo gerai žinoma, teismuose šios pavardės net nebuvo minimos.

EBSW koncernui priklausiusi investicinė bendrovė „Kauno holdingo kompanija“ nuo 1992 iki 1995 metų iš gyventojų surinko 344 mln. 347 tūkst. litų. Per tą laiką indėlininkams buvo grąžinta 262 mln. 861 tūkst. litų ir sumokėta daugiau kaip 54 mln. litų palūkanų.

Lietuvos valstybiniame komerciniame banke, kurio tarybos pirmininku buvo G.Petrikas, 1994-1995 metais iššvaistyta daugiau nei 300 mln. litų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s