respublika.lt

Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus: Politikų susirūpinimas gyventojais susijęs su jų pačių reitingaisnuotraukos

2014 rugpjūčio mėn. 01 d. 11:55:37
Lina Jonušaitė

Maždaug prieš mėnesį šalia bendrovės „Bionovus“ eksploatuojamos statybinių ir griovimo atliekų aikštelės esančio Kuprioniškių kaimo gyventojai apskundė planuojamą aikštelės plėtrą. Jiems į pagalbą tuoj pat suskubo į Vilniaus mero postą besitaikantis konservatorius Mantas Adomėnas. Tačiau politiko pagalba gali apkarsti - susikaupusios atliekų stirtos, užuot sumažėjusios, grasina likti ilgam, o mišrios statybinės atliekos - grįžti į Vilniaus rajono pamiškes.

 

Suspėjo į gynėjų traukinį

Vakar Aplinkos apsaugos agentūroje prie Aplinkos ministerijos iš naujo svarstytas UAB „Bionovus“ pateiktas statybinių ir griovimo atliekų aikštelės plėtros planas. Birželį pagal tuomet galiojusią tvarką Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas (VRAAD) buvo pateikęs įmonei palankią išvadą, tačiau ją apskundė gyventojai. Jų manymu, prijungiant prie veikiančios 15,4 ha aikštelės papildomą 3,02 ha sklypą, būtina atlikti poveikio aplinkai vertinimą ir suderinti plėtrą su visuomene.

Liepos 10 d. Tėvynės sąjungos - Lietuvos konservatorių partijos interneto tinklalapyje, vėliau ir naujienų portaluose pasirodė M.Adomėno pasvarstymai po apsilankymo Kuprioniškėse. Politikas kaltino Vilniaus valdžią korupcija ir baisėjosi, esą „Bionovus“ ruošiasi gyventojų pašonėje, prijungusi 4 ha sklypą, net 4 kartus padidinti veiklą su sveikatai pavojingomis atliekomis - net 1,3 mln. tonų per metus. Tiesa, nutylėjo, kad jei sąvartyno teritorijoje esantis sklypas būtų prijungtas, susikaupusios atliekų stirtos sumažėtų daugiau nei dvigubai ir atsirastų laiko mišrių atliekų problemą išspręsti iš esmės.

Tačiau pasirodė, kad ir jo pateikti gąsdinantys skaičiai prasilenkia su realybe - tiek atliekų būtų pašalinta per visą sąvartyno gyvavimo laikotarpį, skaičiuojant nuo jo veiklos pradžios. O fotografuotis sąvartyno fone M.Adomėnas suskato po to, kai jo dėmesio spaudžiami aplinkosaugininkai laikinai pristabdė atliekų priėmimą.

Politikavimu problemų neišspręsi

Bendrovės „Bionovus“ generalinio direktoriaus Audriaus Vaitkevičiaus manymu, toks Seimo nario politikavimas kelia grėsmę, kad aikštelė iš viso užvers vartus atliekomis, ir jų bus atsikratoma bet kur ir bet kaip. Mat alternatyvių statybinių atliekų aikštelių Vilniuje nėra.

„Apmaudu, kad politikai savo taikiniu pasirinko statybos atliekų aikštelę. Akivaizdu, kad sutrikus jo veiklai statybos Vilniuje nesustos ir atliekos niekur nedings, o bus užkasinėjamos ar išvažiuos į pamiškes. Su šiuo reiškiniu ilgus metus kovojame, o politikų iniciatyva gamtos teršimas gali įgauti antrą kvėpavimą“, - sakė A.Vaitkevičius.

Pasak jo, legalaus ir pagal įstatymų reikalavimus veikiančio sąvartyno veikla aplinkiniams gyventojams nekelia jokio pavojaus, aikštelės teritorijos plėtra yra numatyta iš anksto. O M.Adomėno susirūpinimas Kuprioniškių gyventojais greičiausiai susijęs su jo politinėmis ambicijomis kautis dėl Vilniaus mero posto.

M.Adomėnas leido suprasti, kad jo veiksmai nulemti ne tiek aplinkosaugos, kiek asmeninio nusiteikimo prieš „Bionovus“. Kaltinimus politikavimu jis atmeta kaip neturinčius pagrindo ir kalba apie monstrus, karą ir Italiją.

„Ta bendruomenė yra Vilniaus rajone, o aš neketinu ten balotiruotis. Vadinasi, reitingus renku ne ten, - juokėsi visuose naujienų portaluose ir žinių laidose apie grėsmes prabilęs politikas. - Aš tiesiog dirbu tai, kas man atrodo teisinga, - padėti Vilniui išsivaduoti nuo visokių monopolinių monstrų. Jeigu tos įmonės ką nors ne taip daro, reikia ypač įdėmiai stebėti ir saugotis, kad nekiltų grėsmė Vilniui kaip Neapolyje, kur vyksta šiukšlių karai.“

Paklaustas apie viešai pateiktus klaidinančius skaičius, jis tvirtino juos gavęs iš Kuprioniškių bendruomenės atstovų, o pats netikrinęs.

„Aš tikėjau tais žmonėmis, o svarbiausia buvo kuo greičiau pradėti apie tai garsiai kalbėti, nes svarstymas dėl papildomos teritorijos prijungimo lyg tyčia buvo numatytas vasarą, ir buvo likę jau mažai laiko“, - teisinosi Seimo narys.

Stoja atliekų priėmimas

Pasak bendrovės „Bionovus“, poreikis plėsti statybinių ir griovimo atliekų aikštelę išaiškėjo dar 2008 m., kai sostinės valdžioje buvo konservatoriai (!). Tais pačiais metais bendrovė įsigijo ir 3,02 ha sklypą. Beje, sutartyje su Vilniaus miesto savivaldybe aikštelei iš viso buvo numatyta net 60 ha teritorija, suteikiant galimybę prie veikiančios 15,4 ha aikštelės prijungti iš savininkų įsigytą žemę.

Kol papildoma teritorija nėra prijungta prie aikštelės ir neskirtas naujas Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimas, atliekos buvo priimamos laikinai didinant sąvartyno aukštingumą.

Tačiau kol kas situacija įšaldyta. Nuo liepos 28 d. Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento sprendimu bendrovei „Bionovus“ buvo uždrausta priiminėti mišrias statybos ir griovimo atliekas. Mat departamento Vilniaus agentūra nustatė, kad tokių atliekų buvo sukaupta daugiau, nei aikštelėje leidžiama saugoti vienu metu pagal TIPK leidimą. Agentūros vedėjas Mindaugas Povilauskas teigė, kad leidžiamų saugoti atliekų kiekis viršytas daugiau nei 100 tūkst. t.

„Mūsų principinė pozicija - įmonė galės toliau veikti, jeigu tik susitvarkys atliekų kiekį, kuris viršija didžiausią leistiną pagal TIPK“, - sakė M.Povilauskas.

Įmonėms bus rūpesčių

Paklaustas, ar agentūros darbuotojai patyrė politikų spaudimą imtis priemonių prieš atliekų aikštelę eksploatuojančią „Bionovus“, M.Povilauskas patvirtino, kad laikinas draudimas ir privalomieji nurodymai įmonei susitvarkyti buvo priimti prieš gerą mėnesį iki tol, kai sąvartyno veikla susidomėjo M.Adomėnas ir kiti Seimo nariai.

„Leidimą viršijantis saugomų atliekų kiekis buvo nustatytas per periodinį patikrinimą, jie atliekami kiekvienais metais. Pernai tokio didelio atliekų kiekio nebuvo“, - teigė M.Povilauskas.

Jis neabejojo, kad įmonės atliekų turėtojos patirs rūpesčių, ieškodamos alternatyvų minėtai aikštelei.

„Nuvežti laikinai saugoti nėra išeitis, nes tos įmonės, kurios priima atliekas saugoti laikinai, privalo turėti leidimus, kad galėtų tas atliekas kaupti, bet abejoju, ar kas norės tokius leidimus išdavinėti. Paprastai įmonės teikia paraiškas rūšiavimui: atliekas, kurias anksčiau priiminėjo Liepkalnio gatvėje, būtų galima išrūšiuoti, dalį perdirbti, o ko perdirbti neįmanoma - šalinti sąvartyne“,  - aiškino agentūros vedėjas.

Šiukšlės už tvoros nekliudo

Vis dėlto statybos atliekų aikštelė ne visiems kuprioniškiams atrodo toks baisus baubas.

„Naujai įsikūrusieji nėra matę, kaip atrodė mūsų apylinkės, kol tos aikštelės nebuvo, - sakė Galina Petrovska, gimusi ir augusi Kuprioniškėse. - Pakelės, krūmai, kur tik pasisuksi, būdavo prigrūsti plytgalių, betono nuolaužų, dėžių... Ir gėda pasakyti - šiukšles kur pakliuvo vertė ne tik pravažiuojantieji pro šalį, bet ir patys kaimo gyventojai.“

Atsiradus statybos ir griovimo atliekų aikštelei, apylinkėse tapo švariau - visos šiukšlės atsidūrė už tvoros. Pasak moters, iš aikštelės nesijautė nei kvapų, nei dulkių, po 17 val. iš ten negirdėti jokių garsų. Jos nuomone, galbūt nepasitenkinimą labiau reiškia tie gyventojai, kurie įsikūrė arčiau aikštelės įsigytuose sklypuose.

„O kur dėti tas statybines šiukšles? Pradės vežti į kitą vietą - ten gyventojai irgi priešinsis. O eilinis žmogus, manote, dėl kažkokių nuolaužų krūvelės trenksis į kitą miesto galą? Aišku, kad vėl jų bus pilni grioviai ir miškai“, - įsitikinusi G.Petrovska.


Jonas PINSKUS, Vilniaus vicemeras:

Atliekų tvarkymas yra tokia sritis, kur be politinio prieskonio niekaip neapsieinama. Šalia tvarkymo objektų esančios bendruomenės rašo skundus, protestuoja, o tuo visada naudojasi opozicija. Sąvartynas šalia Kuprioniškių išdygo ne vakar, tai dabar tas staiga atsiradęs politikų susirūpinimas gyventojais, manau, labiau susijęs su jų pačių reitingais.

Kitas dalykas, mums vis tiek teks tas sukauptas atliekas sutvarkyti. Į Liepkalnio gatvę vežti statybinį laužą galima ir dabar, uždrausta priimti tik mišrias atliekas, kuriose gali būti iki 20 proc. komunalinių. „Bionovus“ nėra vienintelė įmonė, galinti perdirbti statybines atliekas, tačiau ji vienintelė galėjo priimti didelį jų kiekį. Šią problemą sprendžiame kartu su VRAAD, Aplinkos ministerijos atstovais. Su komunalinėmis atliekomis sumaišytą statybinį laužą galėtų priimti ir Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras į Kazokiškes, ten yra ir atskira sekcija, bet dėl teisinių dalykų ir visuomenės jautrumo to nelabai norima daryti. Be to, ten vartų mokestis kelis kartus didesnis, ir vežti toliau.

Dabar laukiame aplinkosaugininkų sprendimo.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • EUROLYGA: Vitorijoje (Ispanija) vykstančio vyrų krepšinio klubų Eurolygos finalo ketverto turnyro trečiąją vietą užėmė Madrido „Real“ (Ispanija) krepšininkai. Praėjusių metų čempionai mažajame finale sekmadienį 94:75 (24:16, 14:24, 31:23, 25:12) nugalėjo Stambulo „Fenerbahce“ (Turkija) ekipą.
  • LKL: trečiose ir lemiamose Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) ketvirtfinalio rungtynėse Klaipėdos „Neptūnas“ sekmadienį atlaikė Prienų „Skycop“ mestą iššūkį ir žengė į šalies pirmenybių pusfinalį.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar gerai, kad paplūdimiuose nebus galima prekiauti alkoholiu?

balsuoti rezultatai

Už ką balsuosite antrajame Prezidento rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +13 +14 C

  +15  +16 C

 

 +14 +16 C

+24 +26 C

 +24 +26 C

 

+21  +23 C

4-5 m/s

 4-6 m/s

 

 3 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis