respublika.lt

Vilniaus valdžia tobulina otkatų sistemą

(0)
Publikuota: 2017 gruodžio 01 07:39:11, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Remigijus Šimašius. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Sostinės savivaldybė ieško rangovo, kuris trejus metus teiktų mokyklų ir vaikų darželių pastatų bei inžinerinių tinklų techninės priežiūros ir remonto paslaugas. Tačiau konkurse nustatyta keistų sąlygų, kurios miestiečiams nenaudingos, bet kai kuriems politikams ir valdininkams, matyt, labai svarbios, nes susijusios su didelių pinigų valdymu. Panašu, kad Vilniaus valdžia surado būdą patobulinti „otkatų“ sistemą.

 

„Įsūdė“ suktą sąlygą

Pirkimas suskirstytas į 5 dalis pagal miesto mikrorajonus, kiekvienoje dalyje yra nuo 41 iki 58 objektų. Pastatų techninę priežiūrą reglamentuoja teisės aktai, reikalavimai ten gana aiškūs, ir suskaičiuoti bei pasiūlyti konkurencingus įkainius nėra sudėtinga.

Tačiau kitos pirkimo dalies viena iš sąlygų tiesiog verčia iš koto: pateikusi preliminarių priežiūros ir remonto darbų sąrašus, perkančioji organizacija nė vienoje pirkimo dalyje neįsipareigoja per 36 mėn. įsigyti visos nurodytos darbų apimties. Bet gali pasielgti ir atvirkščiai - padidinti preliminarių darbų apimtį net iki 300 proc.

Kyla klausimas, kokiu pagrindu ir kas nustatinės papildomų remonto darbų būtinybę, kuri gali būti net 3 kartus didesnė, nei preliminariai numatyta? Ar Vilniaus mokyklose ir darželiuose inžineriniai tinklai tokios būklės, kad gali išsproginėti vamzdžiai? O gal tiesiog miesto valdžia pasilieka sau plačią diskreciją spręsti, leisti ar neleisti, kiek leisti konkurso laimėtojui papildomai užsidirbti prižiūrint pastatus?

Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Šilumos ir vandens ūkio skyriaus vedėjas Kęstutis Karosas aiškino, kad sąlyga nustatyta vadovaujantis kainodaros taisyklėmis, kurios patvirtintos Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorės įsakymu: „Tiekėjas, laimėjęs konkursą, turės atlikti tam tikrus remonto darbus, jei bus jų poreikis. Atsižvelgdama į turimą gedimų statistiką Vilniaus miesto savivaldybės administracija pirkimo dokumentuose nurodė preliminarius tokių darbų kiekius. Tačiau ateinančių 3 metų statistika gali pakisti, todėl paliekama galimybė, kad būtinų darbų kiekis gali keistis, t.y. ir didėti, ir mažėti.“

K.Karoso teigimu, jei atsiras būtinybė pirkti daugiau darbų, tuomet bus organizuojamas naujas viešasis pirkimas: „Perkamuose objektuose esančios sistemos nėra naujos, tad jei suges šilumokaitis arba prakiurs radiatorius, tiekėjas turės tokius gedimus sutvarkyti, tačiau tokių darbų suma negalės viršyti 200 tūkst. eurų per 3 metus.“

Kvepia protegavimu

Šį konkursą netiesiogiai kuravo dabar jau aukštų postų netekę du Vilniaus savivaldybės veikėjai - buvęs vicemeras Valdas Benkunskas ir administracijos direktorės pavaduotojas Arvydas Darulis.

V.Benkunskas yra ne kartą viešai pripažinęs, kad švietimo įstaigų pastatus puikiausiai galėtų prižiūrėti savivaldybės kontroliuojama UAB „Grinda“. Tačiau dabar, tapęs eiliniu tarybos nariu, nuo visko atsižegnoja: „Nesidomiu tuo konkursu. Sąlygų aš tikrai nerašiau - yra administracija, ir ji dirba savo darbą. Nežinau, kokios ten sąlygos.“

Apie korupcija atsiduodančias konkurso sąlygas nė girdėti negirdėję net ir daugelis miesto tarybos politikų. Aplinkos ir energetikos komiteto narys Žilvinas Šilgalis įsitikinęs, kad komitetas turėjo būti informuotas apie tokio didelio masto ir visuomeninės reikšmės pirkimą.

„Tokia sąlyga, kaip skaitėte, akivaizdi landa korupcijai. Jeigu kažkuri verslo grupė arba ta pati „Grinda“, kuriai savivaldybė gal norės pagelbėti, žino kažką daugiau, automatiškai įgyja pranašumą prieš visus kitus rinkos dalyvius, - įsitikinęs Ž.Šilgalis. - Aš matau ir dar vieną pavojų: tarkime, netyčia su geresne kaina laimi tas dalyvis, kuris nėra pageidautinas, ne „Grinda“ - tada savivaldybė neužsako papildomų darbų, o prižiūrėti pastatus jis turi už pasiūlytą kainą, gal net nerealiai žemą kainą. Ir štai kas - paslaugų kokybė bloga, vėl reikia naujo konkurso, arba visa priežiūra tai pačiai „Grindai“ perduodama be konkurso... Tokie žaidimai labai brangiai kainuoja miestiečiams. O kad toks žaidimas vyksta ir čia - akivaizdu. Man regis, tokią konkurso sąlygą pirmiausia turėtų vertinti VPT, matyt, ir Specialiųjų tyrimų tarnyba.“

VPT susidomėjo tik dabar

Deja, paaiškėjo, kad šio viešojo pirkimo konkurso sąlygos, kuriose užprogramuotos neribotos teisės užsakovui jau po sutarties pasirašymo spręsti, kiek ir kokių papildomų darbų galima užsakyti iš rangovo, prasprūdo pro VPT rėtį. Pasirodo, iš konkurso dalyvių nebuvo sulaukta nė vienos pretenzijos.

Vis dėlto viešųjų pirkimų prievaizdai sureagavo į galbūt neskaidrias konkurso sąlygas. Vakar VPT atstovė Sigita Arlauskienė „Vakaro žinias“ informavo, kad specialistai kitą savaitę išnagrinės pirkimo sąlygas ir nuspręs, ar būtina imtis jo išsamaus vertinimo. Pastaruoju atveju sutarties pasirašymas būtų atidedamas, kol bus išnagrinėti pirkimo dokumentai, gauti argumentuoti savivaldybės paaiškinimai, kodėl konkurse buvo nustatyti vienokie ar kitokie reikalavimai.

Jau vien tik pirkimui pasirinktas mažiausios kainos kriterijus kelia rimtų abejonių, kad nesilaikoma dar 2015 m. miesto tarybos nustatytų taisyklių, pagal kurias organizuojami savivaldybės administracijos ir tarybai pavaldžių įmonių prekių ir paslaugų įsigijimai. Taisyklėse deklaruojama, kad mažiausios kainos kriterijus viešuosiuose pirkimuose turi būti taikomas kone kaip išimtis, kai įsigyjami elementarūs daiktai ir paslaugos, o svarbūs pirkimai organizuojami pagal ekonominio naudingumo kriterijų. Toks kriterijus buvo taikomas 2014 m. pabaigoje vykusiame energetinių paslaugų Vilniaus miesto švietimo ir ugdymo įstaigose pirkime, temperatūros palaikymui ir karšto vandens paruošimui taikant ESCO energijos taupymo modelį. Taip savivaldybė užsitikrino, kad keletas milijonų eurų vilniečiams sugrįš sutaupius energetines sąnaudas.

Dabartiniame konkurse apie energijos taupymą neužsimenama. Viešuose atsakymuose į tiekėjų klausimus teigiama, kad temperatūros režimai turi būti nustatomi pastato naudotojų prašymu, bet ne dažniau kaip du kartus per savaitę. O mūsų žiemos tokios permainingos, kad per vieną naktį temperatūra gali nukristi nuo 10 iki 25 laipsnių šalčio. Taigi jau pačiose konkurso sąlygose užprogramuota, kad paslauga gali būti nekokybiška. Ką pirmiausia kaltins darželinukų tėvai, atvedę savo mažylius į grupes, kur kvėpuojant iš burnos veržiasi garas? Žinoma, kad tą, kas reguliuoja šildymą!

Siūlo katę maiše

Pernai rudenį ir žiemos pradžioje dviejų sostinės mokyklų moksleivius teko skubiai evakuoti kilus gaisrams dėl netvarkingų elektros laidų. Tuo metu nebuvo nusamdytos įmonės, kurios teiktų profesionalią elektros instaliacijos priežiūrą, tuo rūpinosi pati savivaldybė. Naujame konkurse numatyta ir pastatų elektros sistemų, ir priešgaisrinė priežiūra, tačiau duomenų apie esamą objektų būklę pirkimo dokumentuose nėra.

Kažkas iš tiekėjų pateikė klausimą apie gesintuvus - paprašė nurodyti mokyklose ir darželiuose esančių eksploatavimo reikalavimus atitinkančių gesintuvų skaičių, tūrį bei svorį. Atsakymas pritrenkiantis - patiems nuvykti į objektus (kurių yra apie 200 - red. past.) ir įsivertinti ten esančių gesintuvų būklę. Kaip matyti iš viešinamo dokumento, tai padaryti pasiūlyta spalio 17 d., likus 4 darbo dienoms iki vokų su tiekėjų pasiūlymais atplėšimo.

Ar toks bendravimas su potencialiais tiekėjais, nuo kurių 3 metus priklausys darželius ir mokyklas lankančių vilniečių vaikų komfortas ir net saugumas, liudija apie konkurso skaidrumą? Savivaldybė tiesiog įtraukė į perkamas paslaugas itin problemines sritis, su kuriomis pati sunkiai susitvarko, o spręsti problemas reikalauja už mažiausią kainą.

Dar daugiau - reikalavimuose galimiems paslaugų teikėjams nieko nekalbama apie darbuotojų darbo užmokestį. Paprastai paslaugų pirkimuose reikalaujama, kad darbo užmokestis įmonėje būtų ne mažesnis negu 90 proc. konkretaus paslaugų sektoriaus vidurkio. Tik ne šiuo atveju. Ar ne keista - liberalai nuolat trimituoja apie laisvą rinką ir kovą su šešėliu, o Liberalų sąjūdžio valdomos sostinės biurokratai nepasirūpina užkirsti kelio ir galimybių paslaugas miestui teikti įmonėms, galbūt mokančioms algas vokeliuose.


Povilas URBŠYS, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas:

Situacija panaši į žaidimą, kai bandoma tamsiame kambaryje pagauti juodą katę, o kam pavyks ją pagauti, priklauso nuo tų, kurie junginėja šviesą kambaryje.

Tokios sąlygos, kurios palieka užsakovui visas teises jau sutarties vykdymo metu nustatinėti darbų apimtis, sukuria galimybes manipuliuoti ir sutarties sąlygomis, ir lėšomis. Čia gerai visiems: jeigu iš anksto sutarta, kas turi laimėti, tai tokia neapibrėžta sąlyga pirmiausiai gali atbaidyti kitus galimus konkurso dalyvius, nes jie paprasčiausiai nežino, ar tikrai bus 300 proc. daugiau darbų ir kiek iš tiesų jiems tai kainuos. Ne kiekvienas atsakingas verslas puola eiti į tokią miglą. O jeigu vis dėlto laimi „ne tie“, su jais manipuliacijomis darbų apimtimi nesunku susidoroti, kad kitą kartą nekištų nosies, kur nereikia. Ir viskas bus padaryta pagal įstatymus.

Mano galva, čia sukuriamos sąlygos patobulinti „otkatų“ arba lietuviškai - „atogrąžų“ sistemą. Korumpuotų viešųjų pirkimų praktika rodo, kad iš anksto sutariama su tuo, kas juos organizuoja. Lygmuo gali būti įvairus - nuo skyriaus vedėjo iki departamento vadovo, administracijos, vicemero ar net mero. Jeigu iš tiesų norime, kad nebūtų piktnaudžiavimo, turi būti nuo pat pradžių nustatytos visiems aiškios taisyklės. Šiuo atveju aiškumo nėra ir tai sudaro prielaidas korupcijai. Verslas skaičiuoja.

Matydamas, kad sąlygos sudaro galimybę valdininkams piktnaudžiauti, pavyzdžiui, nustatant darbų apimtis, verslas pasijunta nesaugus. Užsitikrinant saugumą nieko kito nelieka, kaip mokėti kyšius, kad valdininkai nesugalvotų verslui tokių darbų apimčių, dėl kurių tektų patirti nuostolių.

Nepamirškime ir to, kad šiuo atveju kalbama apie mokyklas ir vaikų darželius. Šie objektai yra labai svarbūs, o kai paslaugų ir darbų pirkimo metu neužtikrinamas pakankamas skaidrumas, niekas negali garantuoti, kad pastatų priežiūra bus kokybiška. Gaila, bet susidaro įspūdis, kad vaikai tampa neskaidrių užkulisinių žaidimų ir sandorių įkaitais.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s