Vilniaus savivaldybės išmontuota atminimo lenta vėl grįžo į Lukiškių aikštęnuotraukos (5)

2018 rugsėjo mėn. 07 d. 11:20:11 Perskaitė 698

Iš Lukiškių aikštės savivaldybės išmontuota atminimo lenta, kurioje iškaltas ne tik čia palaidotų relikvijų sąrašas, bet ir prie iniciatyvos prisidėjusių visuomenininkų ir net rangovų pavardės, vėl grįžo į savo buvimo vietą. Prieš mėnesį savivaldybė, patikinusi, kad lenta aikštėje atsirado neteisėtai, ją išmontavo. O dabar dviejų granito plokščių atminimo lenta vėl grįžo į savo vietą. Nepatikėsite, ir vėl neteisėtai. Kas tvarkosi Vilniaus centre, kaip savo kieme?

 

Kilnos, kiek reikės

Kaltininkų ilgai ieškoti nereikia. „Vakaro žinioms“ susisiekus su savivaldybe, ši patikino, kad rugpjūčio 21 d. į Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamentą bei į UAB „Grinda“ dėl granitinių plokščių kreipėsi paramos fondo „Vyčio su laisvės kovų memorialu projekto“ valdybos pirmininkas Jonas Burokas. Rugpjūčio 23 d. atminimo plokštės buvo apžiūrėtos ir grąžintos savininkui.

„Mūsų turimais duomenimis, paramos fondas pakartotinai į savivaldybę su memorialinės lentos įmontavimo Lukiškių aikštėje projektu nesikreipė. Taip pat neturime informacijos, ar buvo parengtas ir suderintas tokių atminimo lentų pastatymo Lukiškių aikštėje projektas“, - rašoma savivaldybės atsakyme. O pasiteiravus, kokie bus valdininkų veiksmai, buvo patvirtinta, kad tokie patys, kaip ir pirmą kartą. Suprask, bet kada lentos vėl bus išmontuotos.

Apie tai, kad atminimo lentas tikrai atsiėmė ir vėl pristatė į Lukiškių aikštę, „Vakaro žinias“ patikino pats J.Burokas. „Norime, kad relikvijos būtų viešos ir matomos. Todėl granitinės plokštės dabar padėtos į tą pačią vietą, kur ir buvo pašventintos. Tai yra mūsų šventas tikslas, nes valstybė nesirūpina šiais dalykais. Todėl visuomeninės patriotinės organizacijos ėmėsi savo iniciatyvos ir tai padarė. Čia nėra kažkoks įsiamžinimas, tai šventas darbas, kurį privaloma buvo atlikti. Šiuo metu jau turime dokumentą iš savivaldybės, kad savivaldybė saugos relikvijas ir prižiūrės, kad nebūtų vandalizmo atvejų“, - patikino J.Burokas.

Išgirdęs, kad savivaldybė ketina ne saugoti, o lentas vėl išmontuoti, J.Burokas pažadėjo nepasiduoti. „Jeigu išmontuos, mes vėl dėsime. Jie sakė, kad ir relikvijų negalima įamžinti, nieko negalima daryti. Dabar jau patys pripažįsta, kad tai būtina. Kiek galima laukti. Manau, sąmoningai neleidžiama, kad tai būtų padaryta. Jeigu mylime savo Tėvynę, turime suprasti, kad Vilnius negali likti be tokio įamžinimo. Prezidentė pasakė, kad jai alergija nuo paminklų. Ką daryti patriotinėms jėgoms, jei valstybė nieko nedaro? Valstybė nieko nedaro, savivaldybė taip pat“, - sakė J.Burokas.

Visi viską žino

Komentuodamas susidariusią situaciją Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkas Kęstutis Nėnius paaiškino, kaip suprasti oficialią biurokratų kalbą: „Kaip jie nežino? Žino. Tai tėra valdininkų leksika. Esą jeigu popieriaus nėra, oficialiai jie nieko nežino. Greičiausiai šį kartą taip ir yra. Jeigu patys išvežė lentas, saugojo „Grindos“ aikštelėje, žino, kurią dieną lentos pasiimtos ir kas jas pasiėmė, tai jie viską žino. Skamba kvailai. Juokinga situacija. Visi apsimetinėja.“

K.Nėnius apgailestavo, kad tokia graži iniciatyva, kaip relikvijų įamžinimas, skaldo visuomenę. Ir tikrai galbūt laikas atskirti lentos dalį, kurioje gausu iniciatorių ir vykdytojų pavardžių, paprašyti oficialaus leidimo savivaldybėje ir galų gale įamžinti relikvijas taip, kad nebeliktų dėl ko pyktis? „Dabar galima įžiūrėti situaciją, esą gerbi kažką, o iš tiesų pagerbi save. Jeigu iniciatyva yra paramos fondo, galbūt taip bandoma atsidėkoti rangovams ar kitiems finansiniams rėmėjams, tačiau apie tai reikia galvoti subtiliau. Juk tai eksponatas, o eksponuojant visa tai neatrodo taip gražiai. Aš pasikuklinčiau ir nenorėčiau, kad mano pavardė būtų įrašyta kažkur centrinėje aikštėje, net jei aš prie idėjos prisidėjau piršteliu. Kvailokai atrodytų. Matyt, tai ir yra nesantaikos akmuo“, - sakė K.Nėnius.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net