respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Vietoj pigių dujų gavom milijardinę aferąnuotraukos (74)

2018 birželio mėn. 16 d. 15:57:50
Danas NAGELĖ

Lietuva padarė esminę klaidą, sumaniusi viena pati sau pasistatyti milžinišką dujų terminalą. Pagrindinis argumentas buvo išpūstos „Gazprom“ dujų kainos. Tačiau po Europos Komisijos gegužės pabaigoje priimto sprendimo pažaboti šią Rusijos gigantę, atrodo, kad terminalo dujos dabar bus gerokai brangesnės už rusiškas dujas. Andriaus Kubiliaus Vyriausybė, skubėjusi statyti terminalą, kitų alternatyvų nė neieškojo, o su „Gazprom“ iš viso net nebuvo linkusi derėtis, kai kitos šalys derėjosi ir gavo milžiniškas nuolaidas.

 

Europos Komisijos paskelbtame sprendime ginče su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ numatoma: jei „Gazprom“ pažeistų nurodymus, EK galėtų skirti baudą, siekiančią iki 10 proc. įmonės pasaulinės metinės apyvartos. Koncernui uždrausta naudotis dominuojama padėtimi rinkoje, ji nebegalės pasinaudoti jokiais su dujų infrastruktūra susijusiais pranašumais, kuriuos galėjo išsiderėti iš klientų, pasinaudodama savo padėtimi dujų tiekimo rinkoje ir t.t. Beje, ir pats „Gazprom“ sutinka su EK sprendimu, todėl akivaizdu, kad jo dujos net ir Lietuvai dabar būtų gerokai atpigusios. Tačiau dabar turime pirkti brangesnes suskystintas dujas iš norvegų. Todėl atsirado dar vienas argumentas prieš terminalą. Bent jau prieš tokį, kokį turime.

Tiesa, kyla klausimas, ar EK turi svertų priversti „Gazprom“, kuri net nėra ES valstybės koncernas, laikytis įpareigojimų. Tačiau Seimo Energetikos komisijos narys Linas Balsys tikina, kad turi.

„Europos Komisija turi ne tik galią, bet ir praktiką bausti įpareigojimų nevykdančias įmones. Ir ne tik ES šalių. Viena iš garsiausių bylų - EK buvo skyrusi didžiulę baudą „Microsoft“, taip pat kompanijai „Apple“ dėl rinkos monopolizavimo. Tai daroma per tarptautinius arbitražus. Taip yra ir su „Gazprom“. Prisiminkime ankstesnį arbitražą, kurį „Gazprom“ pralaimėjo, dėl ko maždaug 20 proc. atpigo dujos“, - dėstė parlamentaras.

Seimo narys sako, kad po tokio EK sprendimo terminalo nauda gerokai nublanko. Politikas stebisi, kodėl A.Kubiliaus Vyriausybė nebandė ieškoti būdų, kaip išsikovoti mažesnes „Gazprom“ dujų kainas.

„Čia jau A.Kubiliaus bei prezidentės Dalios Grybauskaitės reikia paklausti, nes nuo jų priklausė sprendimai, ką daryti ir ko nedaryti. Aišku, dujų tiekimas yra nacionalinio saugumo reikalas, todėl iš principo pati terminalo idėja yra gera, nes nebepriklausome nuo „Gazprom“. Tačiau mes už jį smarkiai permokėjome. Juk buvo galima jį pastatyti gerokai mažesnį, kartu su privačiomis investicijomis. Tą kažkada siūlė Bronislovas Lubys, nes dabartinis terminalas finansine prasme neša tik nuostolius. Reikia pripažinti, kad koncernas „Gazprom“, kol neturėjome terminalo, į jokias kalbas nesileido. Tačiau taip pat reikia pripažinti, kad niekas to „Gazprom“ ir nė nebandė rimtai spausti. Kas Lietuvoje pardavinėjo rusiškas dujas, iš to turėjo milžiniškus pelnus, todėl nebuvo suinteresuoti leisti politikams ką nors daryti. Manau, todėl politikai nieko ir nedarė. Tačiau, įtariu, kad ir iš terminalo, tokio, kokį turime, kažkas turėjo tiesioginės naudos. Man iki šiol kyla klausimas, kodėl D.Grybauskaitė griežtai atsisakydavo susitikti su B.Lubiu ir aptarti kitokį projektą. Tuomet dirbau prezidentūroje, todėl man būdavo labai keista, kad jis net nebuvo prileidžiamas prie prezidentės“, - stebėjosi L.Balsys.

Praėjusią kadenciją Vyriausybei vadovavęs Algirdas Butkevičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad ne tik po EK sprendimo, bet ir gerokai anksčiau terminalas jau buvo praradęs dalį savo svarbos.

„Prisiminkime, kad dar prieš kelerius metus mes po ilgų derybų pasiekėme susitarimą, jog „Gazprom“ dujų kainą sumažintų 20 proc. Ir ne tik už esamus bei būsimus metus, bet ir už dvejus praėjusius. Kaip pavyko „Gazprom“ įtikinti? Aišku, prie to prisidėjo ir prasidėjusios terminalo statybos. Tačiau juos baugino ir byla Švedijos arbitraže, EK pradėtas tyrimas“, - tvirtino A.Butkevičius.

Ekspremjeras sako, kad didžiausia A.Kubiliaus klaida - išankstinis kategoriškas nusistatymas prieš „Gazprom“.

„Veikė labai stiprios ambicijos. Taip, buvo keli nuvykimai į „Gazprom“, bet tik energetikos viceministrų lygmeniu. O kalbant apie terminalą... Jis turėjo būti regioninis. Tada viskas būtų buvę gerai. Tačiau su kaimynais nebuvo derėtasi“, - akcentavo A.Butkevičius.Situaciją komentuoja energetikas, prof. Vidmantas JANKAUSKAS:

- Andriaus Kubiliaus Vyriausybės laikais mūsų politikų mintis buvo tokia: turime nieko nelaukti ir kuo skubiau pasistatyti terminalą. Tiek Lietuvos, tiek užsienio ekspertai kalbėjo: terminalas yra geras daiktas, tačiau reikia statytis jį ne vienai valstybei. Reikia regioninio. Ne tik trims Baltijos valstybėms, bet prijungiant ir Suomiją. Europos Komisija net pažadėjo finansinę paramą, jei terminalas bus regioninis. Kitas variantas, apie kurį kalbėta - jungtis su Lenkija, kuri tikrai bus nutiesta gal dar iki 2021 m. Už ES pinigus atlikta studija parodė, kad tai būtų geriausias variantas, garantuosiantis dujų tiekimą, jei jis nutrūktų iš Rusijos. Bet A.Kubiliaus Vyriausybė nusprendė, kad nieko nelauksime, su niekuo nesiderėsime ir statysimės patys. Deja, konservatoriai laikėsi nuomonės, kad su „Gazprom“ nereikia kalbėtis, kad reikia visais įmanomais būdais siekti nepriklausomybės nuo jo. Ir prisimenu, kokios buvo optimistinės nuotaikos, kai ES pradėjo ginčą su „Gazprom“, kaip visi tikėjosi, kad koncernas Lietuvai sumokės milijardinę kompensaciją. Nors aš jau tada supratau, kad nieko nebus, su tokiu dideliu rinkos žaidėju bus susitarta be baudų. Taip, sugalvoti apribojimai ateičiai, tačiau Lietuvai dabar jie, kai turime terminalą, beveik nebeaktualūs. Ir dar mažiau aktualūs bus, kai turėsime jungtį su Lenkija.

Ar nepaskubėjome su terminalu? Aišku, paskubėjome. Ir ne tik dėl to, kad po Europos Komisijos sprendimo „Gazprom“, tikėtina, nebepiktnaudžiaus ir jo dujų kaina bus konkurencinga. Paskubėjome ir dėl to, kad dujų vartojimas akivaizdžiai krito, visiems vartotojams terminalo našta vis didėja. Juo labiau kad jo kaina akivaizdžiai buvo per didelė. O ji per didelė, nes ir pats terminalas yra per didelis. Toks būtų kaip tik keturioms minėtoms šalims. Tačiau viskas - per skubėjimą. Aš daug kartų tą esu minėjęs, vienoje konferencijoje net Arvydą Sekmoką (buvusį energetikos ministrą, - aut. past.) gerokai suerzinau, paminėjęs, kad turėjome ne vieną alternatyvą. Juk Lietuva nebuvo beviltiškoje padėtyje, negrėsė netekti dujų tiekimo. O didžiausias to saugiklis buvo faktas, kad dujos per Lietuvą teka ir į Kaliningradą, kuris suvartoja labai nemažai dujų.

Konservatorių Vyriausybė vengė bet kokių santykių su Rusija, nesikalbėjo su „Gazprom“, nors visos kalbėjosi ir visi gavo nuolaidas. Mes nuolaidos neturėjome, nes nesikalbėjome. Dialogas su „Gazprom“ prasidėjo pradėjus dirbti Algirdo Butkevičiaus Vyriausybei. Ji išsikovojo ir mažesnius tarifus ne tik už einamus metus, bet ir už ankstesnius. Tačiau dėl terminalo ji nieko jau nebegalėjo pakeisti, nes ir laivas jau buvo statomas, ir su norvegais dėl dujų sutarta. Nutraukus sutartį būtų milžiniškos netesybos. Be to, kilęs skandalas būtų pakenkęs Lietuvos įvaizdžiui. Deja, A.Sekmokas ir A.Kubilius stengėsi per savo kadenciją padaryti viską, kad kita Vyriausybė nieko nebegalėtų pakeisti.

Jie buvo suinteresuoti kuo didesnėmis rusiškų dujų kainomis, kad po to terminalo nauda visiems atrodytų didesnė.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (74)

 • kodel 2018 birželio mėn. 16 d. 23:07:07

  Lietuvos priesai vis dar laisveje ir ju turtas nekonfiskuotas....

 • >> AV 2018 birželio mėn. 16 d. 22:59:11

  jei pačiam jūra jau iki kelių ,o visi lietuviai ,lyginant su pačiu yra
  "kemšami per visus galus " ,tai gal pats laikas pasitikrint
  sveikatą.Psichinę ,suprantama,pirmiausia.

 • Prašalietis 2018 birželio mėn. 16 d. 22:40:18

  Jau seniai yra žinoma patarlė:kvailys moka du kartus,ir durną ir
  bažnyčioje muša.Istorija nesiliauja tvirtinti visiems durniams kaip yra
  gyvenime iš tiesų.Kvailiai ir lieka kvailiais,nes jiems nedaeina
  elementarios gyvenimo tiesos ir išgelbėti juos gali tik"kažkas ir iš
  kitur"...

 • o juk 2018 birželio mėn. 16 d. 22:37:33

  Monika visiškai teisi.

 • TO KAZI 2018 birželio mėn. 16 d. 22:23:33

  PASAKYK KA LIETUVIAI KA NORS PADARE,GARLIAVOJE DARE TARAKTORIU,RADVILISKI
  KOMBAINA,KAUNE PIENAS LT ,DURNIU LAIVAS ,RAYLBALTIKA 6VAL IR
  BALSTOGE,ZODZIU IS MUSU GAUNASI TIK VAGYS,PLESIKAI,PROSTITUTES,NORKOTIKU
  GAMINTOJAI IR PARDAVEJAI ZODZIU ANTRI CIUKCIAI
  pries mirti senis ciukcius savo sunui sako,saugok tundra,taiga ,elnius ir
  lietuvius, kai tu numirsi jie uzims ciukciu vieta,kas gali paneigti, kad
  tas ciukciaus sunus dar nemires .

 • see 2018 birželio mėn. 16 d. 22:21:57

  juk niekas netrukdo paimt ta gelda ir nuplukdyt savininkams,atsisakyt ju
  paslaugu tipo lt neturi lesu jos islaikyt... o dujas pas kaimynu pirkt.

 • to monika 2018 birželio mėn. 16 d. 22:16:15

  geriau butu putlerio sajungininkai lektuvininkai ane,but lt gerai
  priziureta kaip ir bulbasynas...vel maskolius galetu sert kaip anuomet...

 • A.V. 2018 birželio mėn. 16 d. 21:21:55

  Kas laikote Grybauskaitę, jau nereikia kalbėti apie Kubilių protingais,
  juk durnesnių ožių visame Pabaltijyje nerasi, tačiau ką norėti, juk
  ir vadinami rinkėjai ne ką toliau nusikapstę. Su viskuo mūsų
  Lietuvėlei smirdanti masė gaunasi, jiems sako ir faktais rodo, kad tai
  komunistė ir KGB darbuotoja, o didžioji dalis šaukia ,,šaunuolė mūsų
  prezidentė" ir Kubilius suvaldęs krizę, nors kaip liaudyje sakytų
  patyręs visišką p..ę. Taigi nesisielokime lietuviai juk durną ir
  bažnyčioj muša. Kas tik nori, tas ir kemša lietuvį per visus galus,
  nes tokie ,,protingi" vadovauja, o patys temokame tik spėti laikyti
  atkištus užpakalius, kad kas nors pasitenkintų.

 • to Jonas 2018 birželio mėn. 16 d. 20:18:51

  Jūsų Visvaldas ne ką geresnis už konservus, tik moka gudriau melžti
  savivaldybę ir valstybę.

 • x 2018 birželio mėn. 16 d. 20:17:09

  Terminalas buvo laiku, kadangi LEO LT afera pasibaigė, atominės
  elektrinės afera neišdegė, tai reikėjo kažką kitą sugalvoti ir
  sugalvojo terminalą, o kaip kitaip Lietuvos valstybę pamelši.

 • Rasa 2018 birželio mėn. 16 d. 20:09:53

  Tiek seimo nariai tiek teisesauga Lietuvoje nei uz ka neatsako .Dirba kaip
  nori ,atsakomybes jokios . Uztai taip ir gy7vename.

 • vladas 2018 birželio mėn. 16 d. 20:04:08

  Butina juos abu teisti nedelsiant, o Grybovnai apkalta ir tik apkalta!

 • VGA 2018 birželio mėn. 16 d. 19:55:58

  Kubilius turėtų atsakyti už šią aferą turimu savo prisivogtu turtu,
  už likusį trūkumą sėsti į cypę.Grybauskaitė nepriimdavo Lubio, nes
  jis buvo rakštis vagystei prisidengiant dujų terminalu, todė ir buvo
  likviduotas.

 • Monika 2018 birželio mėn. 16 d. 19:40:28

  Konservatoriai su Kubiliumi patys didžiausi Lietuvos priešai ir
  ekonomikos žlugdytojai, todėl Lietuva ir negali atsigauti, nes pinigus
  sukiša į savo principinius oro balionus. Bet iškur to kie žmonės???
  Jaunimas matyt dar netoks, bet tie apkerpėję seniai, tai tikri
  "rusofobai" jų priedanda, nes turi kitus ryšius su kremliniais. Tai
  veidmainiai ir išdavikai... Šlykštu net pagalvoti, kad aš buvau pas
  juos...

 • Kazys 2018 birželio mėn. 16 d. 19:04:04

  Tą terminalą reikėjo statyti kartu Latvijai, Lietuvai ir Estijai. Arba
  visai nestatyti. O Kubilius čia tikrai niekuo dėtas. Kalti žmonės,
  kurie išrinko į valdžią konservatorius.
  Va, dabar žinos, kai mokės už dujas brangiai.

 • hgfgh 2018 birželio mėn. 16 d. 18:46:31

  tai buvo iskart aisku per daug oragantiski buvo Kubiliaus poelgiai tai
  buvo politika cia ir grybauskaite prisidejo budama kaip sako ekonomiste
  gavosi ...as o Lietuvos zmones turi moketi uz politiku neisprusima
  politiku ambicijas jau antra klaida konservatoriu pirma buvo Mazeikiu
  nafta uz 1 lt gaila kad supratimo nera o tik politikos intrygos
  tarnaujantys ju seimininkams

 • klausimynas _2 2018 birželio mėn. 16 d. 18:33:28

  "Atplaukė laivas su suskystintomis dujomis iš Amerikos",perkame dujas iš
  Amerikos?Aišku,susitarė ir perkame amerikietiškas dujas.Neaišku,ar
  norvegiškas iš amerikiečių, ar Kataro iš amerikiečių,ar norvegų iš
  Norvegijos.Jokio skirtumo iš ko pirkti;pinigai-prekė ir tiek.O gal čia
  pasireiškia žurnalistų neišmanymas,rašyti bet ką?Pagaliau susitarkite
  tarpusavyje iš ko perkame dujas.

 • valdas 2018 birželio mėn. 16 d. 18:28:18

  Tai gerai suplanuotas banditizmo veiksmas...
  Zinant,kad niekas nebaus,o pries tai buvo labai daug pavyzdziu,pradedant
  Mazeikiu nafta ir t.t.ir t.p...
  Baisi ir prazutinga gauja Lietuvai, pridariusi tiek nuostoiu,tiek
  nusmukdziusi valstybe,jos ekonomika,zmones,isvogusi zmoniu turtus,isgynusi
  zmones...
  Pagalba raudonosios su melynu ,botoksines s***s...
  Butinai turi but tiriama ir teisiama...
  Sita gauja per savo valdyma nieko nesukure, apart vogimus...
  Ka i kam sneketis su "anais"

 • klausimynas 2018 birželio mėn. 16 d. 18:19:27

  ..."tačiau dabar turime pirkti suskystintas dujas iš Norvegijos".Perkame
  norvegiškas dujas,nes turime pirkti -sutartis.Aišku.

 • kubiliui 2018 birželio mėn. 16 d. 18:08:10

  vienintelis išsigelbėjimo kelias-į Ukrainą.Ten-jo pradėti dideli
  darbai: Maršalo planas...

 • šmikis 2018 birželio mėn. 16 d. 18:04:56

  o jis skersą deda ant Lietuvos-vistiek ne jis o Lietuvos piliečiai
  sumokės už šią aferą

 • Jonas 2018 birželio mėn. 16 d. 17:44:53

  Tai čia seniai visiems aiski afera, todėl kaimynai ir neprisidėjo, kaip
  beja ir su atominė, nes konservu šūkis - otkatai, kitaip jie dirbti
  nemoka, prisiminkime kupcinska Kauno mero kėdėje ir palyginkite su
  visvaldu..

 • pamastymas 2018 birželio mėn. 16 d. 16:41:44

  kokios ambicijos, ka cia stumia, kaskas milijonus i uzsienio saskaitas
  persivede,o ne ambicijos, cia jau paprastam zmogui aisku, kam pirkt uz pvz
  5eu,jai ira tas pats uz 1 eu. turi but kaskokia nauda is to. isvada.. ja
  lietuva is to turi nuostolius, tai kubilius ir grybauskaite nauda.

 • rolan 2018 birželio mėn. 16 d. 16:35:10

  kas sumokes nuostolius niekas o pelnosi kas diena nesaziningi politikai
  padare sutarti ir ar norvegai gali savivaliauti ir pardavineti po kiek nori
  ir arbitrazu jiems niera

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Ukis 2018