respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Vietoj pigių dujų gavom milijardinę aferąnuotraukos (74)

2018 birželio mėn. 16 d. 15:57:50
Danas NAGELĖ

Lietuva padarė esminę klaidą, sumaniusi viena pati sau pasistatyti milžinišką dujų terminalą. Pagrindinis argumentas buvo išpūstos „Gazprom“ dujų kainos. Tačiau po Europos Komisijos gegužės pabaigoje priimto sprendimo pažaboti šią Rusijos gigantę, atrodo, kad terminalo dujos dabar bus gerokai brangesnės už rusiškas dujas. Andriaus Kubiliaus Vyriausybė, skubėjusi statyti terminalą, kitų alternatyvų nė neieškojo, o su „Gazprom“ iš viso net nebuvo linkusi derėtis, kai kitos šalys derėjosi ir gavo milžiniškas nuolaidas.

 

Europos Komisijos paskelbtame sprendime ginče su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ numatoma: jei „Gazprom“ pažeistų nurodymus, EK galėtų skirti baudą, siekiančią iki 10 proc. įmonės pasaulinės metinės apyvartos. Koncernui uždrausta naudotis dominuojama padėtimi rinkoje, ji nebegalės pasinaudoti jokiais su dujų infrastruktūra susijusiais pranašumais, kuriuos galėjo išsiderėti iš klientų, pasinaudodama savo padėtimi dujų tiekimo rinkoje ir t.t. Beje, ir pats „Gazprom“ sutinka su EK sprendimu, todėl akivaizdu, kad jo dujos net ir Lietuvai dabar būtų gerokai atpigusios. Tačiau dabar turime pirkti brangesnes suskystintas dujas iš norvegų. Todėl atsirado dar vienas argumentas prieš terminalą. Bent jau prieš tokį, kokį turime.

Tiesa, kyla klausimas, ar EK turi svertų priversti „Gazprom“, kuri net nėra ES valstybės koncernas, laikytis įpareigojimų. Tačiau Seimo Energetikos komisijos narys Linas Balsys tikina, kad turi.

„Europos Komisija turi ne tik galią, bet ir praktiką bausti įpareigojimų nevykdančias įmones. Ir ne tik ES šalių. Viena iš garsiausių bylų - EK buvo skyrusi didžiulę baudą „Microsoft“, taip pat kompanijai „Apple“ dėl rinkos monopolizavimo. Tai daroma per tarptautinius arbitražus. Taip yra ir su „Gazprom“. Prisiminkime ankstesnį arbitražą, kurį „Gazprom“ pralaimėjo, dėl ko maždaug 20 proc. atpigo dujos“, - dėstė parlamentaras.

Seimo narys sako, kad po tokio EK sprendimo terminalo nauda gerokai nublanko. Politikas stebisi, kodėl A.Kubiliaus Vyriausybė nebandė ieškoti būdų, kaip išsikovoti mažesnes „Gazprom“ dujų kainas.

„Čia jau A.Kubiliaus bei prezidentės Dalios Grybauskaitės reikia paklausti, nes nuo jų priklausė sprendimai, ką daryti ir ko nedaryti. Aišku, dujų tiekimas yra nacionalinio saugumo reikalas, todėl iš principo pati terminalo idėja yra gera, nes nebepriklausome nuo „Gazprom“. Tačiau mes už jį smarkiai permokėjome. Juk buvo galima jį pastatyti gerokai mažesnį, kartu su privačiomis investicijomis. Tą kažkada siūlė Bronislovas Lubys, nes dabartinis terminalas finansine prasme neša tik nuostolius. Reikia pripažinti, kad koncernas „Gazprom“, kol neturėjome terminalo, į jokias kalbas nesileido. Tačiau taip pat reikia pripažinti, kad niekas to „Gazprom“ ir nė nebandė rimtai spausti. Kas Lietuvoje pardavinėjo rusiškas dujas, iš to turėjo milžiniškus pelnus, todėl nebuvo suinteresuoti leisti politikams ką nors daryti. Manau, todėl politikai nieko ir nedarė. Tačiau, įtariu, kad ir iš terminalo, tokio, kokį turime, kažkas turėjo tiesioginės naudos. Man iki šiol kyla klausimas, kodėl D.Grybauskaitė griežtai atsisakydavo susitikti su B.Lubiu ir aptarti kitokį projektą. Tuomet dirbau prezidentūroje, todėl man būdavo labai keista, kad jis net nebuvo prileidžiamas prie prezidentės“, - stebėjosi L.Balsys.

Praėjusią kadenciją Vyriausybei vadovavęs Algirdas Butkevičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad ne tik po EK sprendimo, bet ir gerokai anksčiau terminalas jau buvo praradęs dalį savo svarbos.

„Prisiminkime, kad dar prieš kelerius metus mes po ilgų derybų pasiekėme susitarimą, jog „Gazprom“ dujų kainą sumažintų 20 proc. Ir ne tik už esamus bei būsimus metus, bet ir už dvejus praėjusius. Kaip pavyko „Gazprom“ įtikinti? Aišku, prie to prisidėjo ir prasidėjusios terminalo statybos. Tačiau juos baugino ir byla Švedijos arbitraže, EK pradėtas tyrimas“, - tvirtino A.Butkevičius.

Ekspremjeras sako, kad didžiausia A.Kubiliaus klaida - išankstinis kategoriškas nusistatymas prieš „Gazprom“.

„Veikė labai stiprios ambicijos. Taip, buvo keli nuvykimai į „Gazprom“, bet tik energetikos viceministrų lygmeniu. O kalbant apie terminalą... Jis turėjo būti regioninis. Tada viskas būtų buvę gerai. Tačiau su kaimynais nebuvo derėtasi“, - akcentavo A.Butkevičius.Situaciją komentuoja energetikas, prof. Vidmantas JANKAUSKAS:

- Andriaus Kubiliaus Vyriausybės laikais mūsų politikų mintis buvo tokia: turime nieko nelaukti ir kuo skubiau pasistatyti terminalą. Tiek Lietuvos, tiek užsienio ekspertai kalbėjo: terminalas yra geras daiktas, tačiau reikia statytis jį ne vienai valstybei. Reikia regioninio. Ne tik trims Baltijos valstybėms, bet prijungiant ir Suomiją. Europos Komisija net pažadėjo finansinę paramą, jei terminalas bus regioninis. Kitas variantas, apie kurį kalbėta - jungtis su Lenkija, kuri tikrai bus nutiesta gal dar iki 2021 m. Už ES pinigus atlikta studija parodė, kad tai būtų geriausias variantas, garantuosiantis dujų tiekimą, jei jis nutrūktų iš Rusijos. Bet A.Kubiliaus Vyriausybė nusprendė, kad nieko nelauksime, su niekuo nesiderėsime ir statysimės patys. Deja, konservatoriai laikėsi nuomonės, kad su „Gazprom“ nereikia kalbėtis, kad reikia visais įmanomais būdais siekti nepriklausomybės nuo jo. Ir prisimenu, kokios buvo optimistinės nuotaikos, kai ES pradėjo ginčą su „Gazprom“, kaip visi tikėjosi, kad koncernas Lietuvai sumokės milijardinę kompensaciją. Nors aš jau tada supratau, kad nieko nebus, su tokiu dideliu rinkos žaidėju bus susitarta be baudų. Taip, sugalvoti apribojimai ateičiai, tačiau Lietuvai dabar jie, kai turime terminalą, beveik nebeaktualūs. Ir dar mažiau aktualūs bus, kai turėsime jungtį su Lenkija.

Ar nepaskubėjome su terminalu? Aišku, paskubėjome. Ir ne tik dėl to, kad po Europos Komisijos sprendimo „Gazprom“, tikėtina, nebepiktnaudžiaus ir jo dujų kaina bus konkurencinga. Paskubėjome ir dėl to, kad dujų vartojimas akivaizdžiai krito, visiems vartotojams terminalo našta vis didėja. Juo labiau kad jo kaina akivaizdžiai buvo per didelė. O ji per didelė, nes ir pats terminalas yra per didelis. Toks būtų kaip tik keturioms minėtoms šalims. Tačiau viskas - per skubėjimą. Aš daug kartų tą esu minėjęs, vienoje konferencijoje net Arvydą Sekmoką (buvusį energetikos ministrą, - aut. past.) gerokai suerzinau, paminėjęs, kad turėjome ne vieną alternatyvą. Juk Lietuva nebuvo beviltiškoje padėtyje, negrėsė netekti dujų tiekimo. O didžiausias to saugiklis buvo faktas, kad dujos per Lietuvą teka ir į Kaliningradą, kuris suvartoja labai nemažai dujų.

Konservatorių Vyriausybė vengė bet kokių santykių su Rusija, nesikalbėjo su „Gazprom“, nors visos kalbėjosi ir visi gavo nuolaidas. Mes nuolaidos neturėjome, nes nesikalbėjome. Dialogas su „Gazprom“ prasidėjo pradėjus dirbti Algirdo Butkevičiaus Vyriausybei. Ji išsikovojo ir mažesnius tarifus ne tik už einamus metus, bet ir už ankstesnius. Tačiau dėl terminalo ji nieko jau nebegalėjo pakeisti, nes ir laivas jau buvo statomas, ir su norvegais dėl dujų sutarta. Nutraukus sutartį būtų milžiniškos netesybos. Be to, kilęs skandalas būtų pakenkęs Lietuvos įvaizdžiui. Deja, A.Sekmokas ir A.Kubilius stengėsi per savo kadenciją padaryti viską, kad kita Vyriausybė nieko nebegalėtų pakeisti.

Jie buvo suinteresuoti kuo didesnėmis rusiškų dujų kainomis, kad po to terminalo nauda visiems atrodytų didesnė.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (74)

 • valdas 2018 birželio mėn. 17 d. 13:48:40

  O, ar tapom laisvesni ???
  Ne, turbut maziausiai 10 kartu apvogti,pazeminti,kaimynu isjuokti !!!
  Tai skaudzios issigimeliu aferos,mazai tautai ir jei,ju nenuteist...???,tai
  neatleistina !!!

 • Lietuva 2018 birželio mėn. 17 d. 13:18:24

  vergu salis,visada gauna ko nusipelno,bet kai kas lobsta tik Tautos
  saskaita,beda Tautai per tuos nepakaltinamus 141 na.

 • Vaizdelis akivaizdus. 2018 birželio mėn. 17 d. 13:18:19

  Statant terminalą ne saugumas ir ne prestižas buvo svarbeusaias
  reikalas.Visiem aišku-ko brangesnis statinys to daugiau "nubira"!.Ir kas
  gali pasakiti kad Kubilius ir Com.,ar atvirkščiai,nesuprato kad tokio
  griozdo , kuris niekur ir niekada neplauks niekam nereikės.Buvo galima
  pastatyti paprasta,dešimteriopai pigesnią,perpumpavimo stotį ir
  problemą butu išspresta.Bet tada "nuobiros"butu mažasnės!.

 • Juozas 2018 birželio mėn. 17 d. 13:06:38

  R. Masiulis pradėjo terminalo statybą be jokio leidimo? Kubilius,
  Sekmokas, Grybauskaitė davė eigą statybai, priėmė reikalingus
  įstatymus. Tai ir reikia sudaryti seimo komisiją šių piliečių veiklai
  ištirti ir medžiagą perduoti Generalinei prokuratūrai. O dabar kuo
  skubiau visus pašalinti iš užimamų pareigų. Negali tyčiotis iš
  tautos akivaizdūs nusikaltėliai.

 • Magnolija protynga valdžia 2018 birželio mėn. 17 d. 13:03:07

  Kaip pradiejo darbą iš karto turiejo ją atstatydinti su apkalta už SDT
  ir Snoro banką ir perduoti prokuratūrai Prosenelis.

 • V. Ladas 2018 birželio mėn. 17 d. 12:30:56

  Ukrainos viena sukta gražuolė bent truputį pasivoliojo už grotų už
  valstybei žalingus veiksmus, o čia, Lietuvoje, tokie dar ir giriasi, kad
  vadovėliai rašys apie jų "protingus" pagal juos, veiksmus...

 • Tautkis 2018 birželio mėn. 17 d. 12:22:09

  Šis straipsnis,eilynė gazprom antis,jei ne terminalas tai už dujas taip
  ir butume mokėja 30% brangiau,idomu ar jau Balsys isipagiriojo%?

 • buras 2018 birželio mėn. 17 d. 12:04:24

  juk kubilus buvo ne vienvaldis juk buvo 141 seimo naris kodel visi tilejo
  ir ministrai ir seimo nariai pritare proitare ir tada kai mazeikiou
  nafta pardave uz viena lita kazkam mano iswitikinimu kubilus dare tik ksad
  blogiau butu lietuvai ne vieno gero darbo skolinosi uz didelius procentus
  kodel taip darre paaiskint nesugebejo jis kenke lietuvai o kiti visi
  sedetojai tam pritare gal bijojo priestaraut kad neismestu jeigu atsirado
  vienas kenkejas kiti visi bijojo pasipriesint kodel bijojo

 • Sygas 2018 birželio mėn. 17 d. 11:57:06

  Tai dar kartą rodo,kad LIETUVAI BŪTINAS VALSTYBINIS NEPRIKLAUSOMAS
  TRIBUNOLAS tam ,kad susodintų ten kur priklauso jiems sėdėti už
  valstybinius nusikaltimus prieš LIETUVĄ.Mus iki šiol valdo tikri
  valstybiniai nusikaltėliai tokie kaip kubilai ir kiti
  INDEPENDENTAI.Lietuva jiems niekuomet neatleis už jos visapusišką
  apiplėšimą.

 • dzin 2018 birželio mėn. 17 d. 11:53:04

  kubiliu i lukiskes iki gyvos galvos

 • Smilte 2018 birželio mėn. 17 d. 11:52:22

  Nebeveikia smegenys, reikia eiti liulia.

 • Prosenelis 2018 birželio mėn. 17 d. 10:48:21

  Kubilius turi atsakyti padaręs milijardinius nuostolius Lietuvai tautai
  SDT LEO krato i ir elektrinie.

 • Bočelis 2018 birželio mėn. 17 d. 10:17:32

  Kuomet šaliai vadovauja puspročiai su aukštais išsilavinimais ir
  besugebantys dirbti laborantais, tai ir turime tokius rezultatus.O dėl
  rinkimų, tai jų niekas nerenka,Tata sudaro sąrašą ir kam reikia tas ir
  Seime...Į priekį paleidžia Raselę,kuri visus išvadina kremliniais
  vatnikais ir visi džiaugiasi.Matomai viskas labai gerai, nes
  konservatoriai pagal reitingus pirmi

 • Dėde 2018 birželio mėn. 17 d. 10:14:28

  NEUŽMIRŠKITE MINISTRO ROKO MASIULIO. Tai jis būdamas kl. Naftos vadų
  pradėjo statyti terminalą net be vyriausybės nutarimo!

 • kas neaisku? 2018 birželio mėn. 17 d. 10:08:03

  viskas vyksta pagal musu deindustrializacijos plana ir tas kubilius tik
  vienas is tuveikeju.a.a.Lubys norejo gerai,tie buvo pries ir ka?puse g-los
  jau uzdaro.tauta p-i.svarbu vykdyti kazkieno nurodymus.pas ukrus uzdaro
  Dneprazoto g-la ir ten nuostoliai baisus.visi banderos bega cia.kur
  vesaite,petras,prezidente des arabus???

 • deinis 2018 birželio mėn. 17 d. 09:58:02

  Nežinau kaip gali Kubilius dirbti seime padares tokias afieras ,dujų
  terminalas ir milijardus procentais ir nebaudžiamas,bet kalčiausi
  rinkėjai ,kurie balsavo už konservatorius o turime kentėti visai
  nekalti,gal reikėti patraukti atsakomybėn ,kurie balsavo ir iš jų
  išlaikyti pinigūs,padenkti Kubiliaus afierai.

 • Suvalkas 2018 birželio mėn. 17 d. 09:15:51

  Ta visa sutve buvusia prie lovio reiketu teisti ne tik kaip milijardines
  aferos organizatorius,bet ir kaip Tevynes isdavikus...

 • to = 2018 birželio mėn. 16 d. 23:14:42 2018 birželio mėn. 17 d. 08:51:55

  Čia agonija, pati tikriausia. Dar užtruks.

 • ... 2018 birželio mėn. 17 d. 08:44:58

  Vienas krekštėjo "neprileisim ivano prie vamzdžio" ir veltui atidavė
  vamzdį pirma tam, paskui anam.
  Kitas su dujom. O kur dar šito veikėjo paskolos už didelius procentus!
  Tikrai verta rašyti vadovėlį, kaip ima taškytis valdžioje, kai neturi
  proto. Lietuvos politikai visi buratinai, vieni pagal kgb, kiti tiesiog
  dėl proto trūkumo. O rezultatas Lietuvai - vis arčiau dugnas.

 • wc 2018 birželio mėn. 17 d. 08:03:04

  Kvailas straipsnis.Juk ir arkliui aisku,kad tas terminalas niekam
  nereikalingas.Reikalingas pats procesas-t.y statybos.Tai vieta kur galima
  pasidaryti grazaus pinigelio.Galiu duoti valdziazmogiams nemokama
  patarima-statykite EGIPTO piramides,ilgai trunka,uzteks visiems.

 • pranasas 2018 birželio mėn. 17 d. 07:12:36

  Kol nebus asmenines atsakomybes niekas nesikeis.

 • As 2018 birželio mėn. 17 d. 05:19:54

  Toki s-da ir vaikas nebutu dryses parasyti,koks jau naivus ir nekaltas
  kubilius ,ir dar toks patriotas ....O kodel tas laivas tokia paslaptis,kam
  eina pinigai ir tt tt ...Uz tokius darbus turi buti baudziamoji atsakomybe
  o ne s*** malimas.Nemanau kad kubilius butu protiskai atsilikes ir
  nesiorientuotu aplinkoj.Tas meginimas svelnint padeti labai jau naivus ir
  vaikiskai kvailas.

 • Ka bekalbet... 2018 birželio mėn. 17 d. 04:45:55

  Kazkada mes megdavo didziuotis kad esam labai protingi o dabar priimami
  vienas uz kita lvailesni sprendimai. Be abejones terminalas turejo but
  Venspilyje pastatytas uz ES pinigus ir buti regioninis. O dar tikrai
  nesuprantu apie koki galima kalbet sauguma kai tas terminalas yra
  Klaipedoje Kataliauciaus pasoneje. Jog neduok dieve konflikto atveju tai
  vos per patrankos suvi. Tai mano nuomone

 • lietuve 2018 birželio mėn. 16 d. 23:45:11

  tai kokios galvos valde valstybe...paprasta bobute ziuretu kaip pigiau ir
  geriau. o cia bukagalviai pasiputeliai valdyti pradejo.tai ka nebuvo geru
  patareju. koki s**a padare...kas atsakys. kada beprociai prades atsakyti uz
  blogus sprendimus.pirmiausiai einant valdyti valstybes reikia pasitikrinti
  prota.todel taip gyvenam prastai lietuvoj...o gal labiau rupejo biznis..

 • = 2018 birželio mėn. 16 d. 23:14:42

  Ši tema seniai ne kartą išdiskutuota. Tokie straipsniai man jau
  nusibodę ir panašūs į seniai mirusio ir atšalusio žmogaus
  bandymą atgaivinti elektrošoku. Lietuva yra mirusi (nors dar yra
  žemėlapyje), nes mirę jos žmonės (moraliai). Ar galų gale negalim
  visa tai palikti istorijos vadovėliams?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Sveikata Grožis