respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Vietoj pigių dujų gavom milijardinę aferąnuotraukos (74)

2018 birželio mėn. 16 d. 15:57:50
Danas NAGELĖ

Lietuva padarė esminę klaidą, sumaniusi viena pati sau pasistatyti milžinišką dujų terminalą. Pagrindinis argumentas buvo išpūstos „Gazprom“ dujų kainos. Tačiau po Europos Komisijos gegužės pabaigoje priimto sprendimo pažaboti šią Rusijos gigantę, atrodo, kad terminalo dujos dabar bus gerokai brangesnės už rusiškas dujas. Andriaus Kubiliaus Vyriausybė, skubėjusi statyti terminalą, kitų alternatyvų nė neieškojo, o su „Gazprom“ iš viso net nebuvo linkusi derėtis, kai kitos šalys derėjosi ir gavo milžiniškas nuolaidas.

 

Europos Komisijos paskelbtame sprendime ginče su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ numatoma: jei „Gazprom“ pažeistų nurodymus, EK galėtų skirti baudą, siekiančią iki 10 proc. įmonės pasaulinės metinės apyvartos. Koncernui uždrausta naudotis dominuojama padėtimi rinkoje, ji nebegalės pasinaudoti jokiais su dujų infrastruktūra susijusiais pranašumais, kuriuos galėjo išsiderėti iš klientų, pasinaudodama savo padėtimi dujų tiekimo rinkoje ir t.t. Beje, ir pats „Gazprom“ sutinka su EK sprendimu, todėl akivaizdu, kad jo dujos net ir Lietuvai dabar būtų gerokai atpigusios. Tačiau dabar turime pirkti brangesnes suskystintas dujas iš norvegų. Todėl atsirado dar vienas argumentas prieš terminalą. Bent jau prieš tokį, kokį turime.

Tiesa, kyla klausimas, ar EK turi svertų priversti „Gazprom“, kuri net nėra ES valstybės koncernas, laikytis įpareigojimų. Tačiau Seimo Energetikos komisijos narys Linas Balsys tikina, kad turi.

„Europos Komisija turi ne tik galią, bet ir praktiką bausti įpareigojimų nevykdančias įmones. Ir ne tik ES šalių. Viena iš garsiausių bylų - EK buvo skyrusi didžiulę baudą „Microsoft“, taip pat kompanijai „Apple“ dėl rinkos monopolizavimo. Tai daroma per tarptautinius arbitražus. Taip yra ir su „Gazprom“. Prisiminkime ankstesnį arbitražą, kurį „Gazprom“ pralaimėjo, dėl ko maždaug 20 proc. atpigo dujos“, - dėstė parlamentaras.

Seimo narys sako, kad po tokio EK sprendimo terminalo nauda gerokai nublanko. Politikas stebisi, kodėl A.Kubiliaus Vyriausybė nebandė ieškoti būdų, kaip išsikovoti mažesnes „Gazprom“ dujų kainas.

„Čia jau A.Kubiliaus bei prezidentės Dalios Grybauskaitės reikia paklausti, nes nuo jų priklausė sprendimai, ką daryti ir ko nedaryti. Aišku, dujų tiekimas yra nacionalinio saugumo reikalas, todėl iš principo pati terminalo idėja yra gera, nes nebepriklausome nuo „Gazprom“. Tačiau mes už jį smarkiai permokėjome. Juk buvo galima jį pastatyti gerokai mažesnį, kartu su privačiomis investicijomis. Tą kažkada siūlė Bronislovas Lubys, nes dabartinis terminalas finansine prasme neša tik nuostolius. Reikia pripažinti, kad koncernas „Gazprom“, kol neturėjome terminalo, į jokias kalbas nesileido. Tačiau taip pat reikia pripažinti, kad niekas to „Gazprom“ ir nė nebandė rimtai spausti. Kas Lietuvoje pardavinėjo rusiškas dujas, iš to turėjo milžiniškus pelnus, todėl nebuvo suinteresuoti leisti politikams ką nors daryti. Manau, todėl politikai nieko ir nedarė. Tačiau, įtariu, kad ir iš terminalo, tokio, kokį turime, kažkas turėjo tiesioginės naudos. Man iki šiol kyla klausimas, kodėl D.Grybauskaitė griežtai atsisakydavo susitikti su B.Lubiu ir aptarti kitokį projektą. Tuomet dirbau prezidentūroje, todėl man būdavo labai keista, kad jis net nebuvo prileidžiamas prie prezidentės“, - stebėjosi L.Balsys.

Praėjusią kadenciją Vyriausybei vadovavęs Algirdas Butkevičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad ne tik po EK sprendimo, bet ir gerokai anksčiau terminalas jau buvo praradęs dalį savo svarbos.

„Prisiminkime, kad dar prieš kelerius metus mes po ilgų derybų pasiekėme susitarimą, jog „Gazprom“ dujų kainą sumažintų 20 proc. Ir ne tik už esamus bei būsimus metus, bet ir už dvejus praėjusius. Kaip pavyko „Gazprom“ įtikinti? Aišku, prie to prisidėjo ir prasidėjusios terminalo statybos. Tačiau juos baugino ir byla Švedijos arbitraže, EK pradėtas tyrimas“, - tvirtino A.Butkevičius.

Ekspremjeras sako, kad didžiausia A.Kubiliaus klaida - išankstinis kategoriškas nusistatymas prieš „Gazprom“.

„Veikė labai stiprios ambicijos. Taip, buvo keli nuvykimai į „Gazprom“, bet tik energetikos viceministrų lygmeniu. O kalbant apie terminalą... Jis turėjo būti regioninis. Tada viskas būtų buvę gerai. Tačiau su kaimynais nebuvo derėtasi“, - akcentavo A.Butkevičius.Situaciją komentuoja energetikas, prof. Vidmantas JANKAUSKAS:

- Andriaus Kubiliaus Vyriausybės laikais mūsų politikų mintis buvo tokia: turime nieko nelaukti ir kuo skubiau pasistatyti terminalą. Tiek Lietuvos, tiek užsienio ekspertai kalbėjo: terminalas yra geras daiktas, tačiau reikia statytis jį ne vienai valstybei. Reikia regioninio. Ne tik trims Baltijos valstybėms, bet prijungiant ir Suomiją. Europos Komisija net pažadėjo finansinę paramą, jei terminalas bus regioninis. Kitas variantas, apie kurį kalbėta - jungtis su Lenkija, kuri tikrai bus nutiesta gal dar iki 2021 m. Už ES pinigus atlikta studija parodė, kad tai būtų geriausias variantas, garantuosiantis dujų tiekimą, jei jis nutrūktų iš Rusijos. Bet A.Kubiliaus Vyriausybė nusprendė, kad nieko nelauksime, su niekuo nesiderėsime ir statysimės patys. Deja, konservatoriai laikėsi nuomonės, kad su „Gazprom“ nereikia kalbėtis, kad reikia visais įmanomais būdais siekti nepriklausomybės nuo jo. Ir prisimenu, kokios buvo optimistinės nuotaikos, kai ES pradėjo ginčą su „Gazprom“, kaip visi tikėjosi, kad koncernas Lietuvai sumokės milijardinę kompensaciją. Nors aš jau tada supratau, kad nieko nebus, su tokiu dideliu rinkos žaidėju bus susitarta be baudų. Taip, sugalvoti apribojimai ateičiai, tačiau Lietuvai dabar jie, kai turime terminalą, beveik nebeaktualūs. Ir dar mažiau aktualūs bus, kai turėsime jungtį su Lenkija.

Ar nepaskubėjome su terminalu? Aišku, paskubėjome. Ir ne tik dėl to, kad po Europos Komisijos sprendimo „Gazprom“, tikėtina, nebepiktnaudžiaus ir jo dujų kaina bus konkurencinga. Paskubėjome ir dėl to, kad dujų vartojimas akivaizdžiai krito, visiems vartotojams terminalo našta vis didėja. Juo labiau kad jo kaina akivaizdžiai buvo per didelė. O ji per didelė, nes ir pats terminalas yra per didelis. Toks būtų kaip tik keturioms minėtoms šalims. Tačiau viskas - per skubėjimą. Aš daug kartų tą esu minėjęs, vienoje konferencijoje net Arvydą Sekmoką (buvusį energetikos ministrą, - aut. past.) gerokai suerzinau, paminėjęs, kad turėjome ne vieną alternatyvą. Juk Lietuva nebuvo beviltiškoje padėtyje, negrėsė netekti dujų tiekimo. O didžiausias to saugiklis buvo faktas, kad dujos per Lietuvą teka ir į Kaliningradą, kuris suvartoja labai nemažai dujų.

Konservatorių Vyriausybė vengė bet kokių santykių su Rusija, nesikalbėjo su „Gazprom“, nors visos kalbėjosi ir visi gavo nuolaidas. Mes nuolaidos neturėjome, nes nesikalbėjome. Dialogas su „Gazprom“ prasidėjo pradėjus dirbti Algirdo Butkevičiaus Vyriausybei. Ji išsikovojo ir mažesnius tarifus ne tik už einamus metus, bet ir už ankstesnius. Tačiau dėl terminalo ji nieko jau nebegalėjo pakeisti, nes ir laivas jau buvo statomas, ir su norvegais dėl dujų sutarta. Nutraukus sutartį būtų milžiniškos netesybos. Be to, kilęs skandalas būtų pakenkęs Lietuvos įvaizdžiui. Deja, A.Sekmokas ir A.Kubilius stengėsi per savo kadenciją padaryti viską, kad kita Vyriausybė nieko nebegalėtų pakeisti.

Jie buvo suinteresuoti kuo didesnėmis rusiškų dujų kainomis, kad po to terminalo nauda visiems atrodytų didesnė.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (74)

 • Nuomonė 2018 birželio mėn. 20 d. 19:17:42

  Kažin ar tos "norvegiškos" dujos tikrai Norvegijos ? Gal "Gaspromo" ?
  Visa bėda ,kad atsiskaitymai vyksta per ofšorkes !
  Kur tik neskaidru,kur komercinės paslaptys - ten ir ofšorkės !
  Negi valstiečiai netirs ?

 • Gads 2018 birželio mėn. 18 d. 17:51:17

  Kubilas,kad gieda seime tokiais klausimais,kad tikrai susidaro ispudis,jog
  vagis.. Kaip sake lenku partija,vagis rekia,vagis vagia....

 • < tam ko norėt 2018 birželio mėn. 18 d. 16:53:38

  Pažiūrėk į pasaulinę istoriją .JAV irgi tuo metu valdė artistas
  Reiganas .Susitarė su Tečer ,"prikalbino" ,po to pamokė Gorbį su jo
  dešiniąja ranka Jakovlevu - ir neliko CCCP ! Va tau ir artistas ! Svarbu
  žinios ir protas , o ne profesija !
  P.S. Apie tai yra sukurtas dokumentinis filmas (autoriai anglai ,ne rusai
  ).

 • kubiloidas 2018 birželio mėn. 18 d. 16:02:52

  niekada nebalsuokit už konservatorių partiją.

 • Vienu zodziu, 2018 birželio mėn. 18 d. 14:17:21

  ponas Kubilius, budamas visikai negalvojanciu zmogumi, daro geda savo aa.
  tevukui, akademikui Kubiliui..

 • tas terminalas 2018 birželio mėn. 18 d. 14:13:47

  buvo show, viešųjų ryšių akcija. Jokio saugumo tikrąja to žodžio
  prasme čia negali būti, kadangi kažkur neutraliuose vandenyse
  plaukiantis laivas niekaip negali būti saugus. Lieka kainos klausimas, o
  čia buvo smarkiai pralošta.

 • Nic 2018 birželio mėn. 18 d. 12:35:52

  Ne skubėjimas buvo priežastimi, o keliaklupsčiavimas prieš
  Grybauskaitę, kuri dėl kažkokių asmeninių ambicijų buvo prieš rusus.
  Juk konservatorių vyriausybėje durnų nebuvo ir jie suprato kad tai
  žalingi sandoriai,bet bijojo sakyti prieš

 • Dargyvas 2018 birželio mėn. 18 d. 12:03:26

  Pradžioje buvo žodis. TAUTA skandavo LAISVĖ, LAISVĖ ir nieko negirdėjo
  apart savo balso. Po to buvo antras žodis. Ir TAUTA skandavo v y t a u t a
  s... Ir jau ne tik kad negirdėjo, bet ir nieko nematė. O tada vytautas ir
  šutvė nutarė, kad laikas veikti... Ir veikė iki šiol. Klausimas - kas
  dabar tars ŽODĮ?

 • ir vėl 2018 birželio mėn. 18 d. 11:03:14

  aš nieko nesuprantu, šimtai bylų valstybės tarnautojams už niekalus,
  pvz Miliaus byla,vidaus reikalų mininistro už atleidimą
  pavaldinio,operos teatro direktoriaus ir daug kitų, o čia KUbilius su
  ponia nusprendžia ir padaro valstybei beveik 500 milijonų nuostolį....
  ir jiems nieko

 • Na , manau, 2018 birželio mėn. 18 d. 10:47:57

  kad Lubys nukrito nuo dviračio Druskininkuose, tai visiems sennai žinoma
  ,bet kodėl Naisiai netiria kaip Lubio seifai paslaptingai išgaravo dar jo
  kūnui ne atšalus ir kodėl taip greitai "Achema" Kremliaus plaukuotoj
  rankoj atsirado. Manau , kad čia visa "bėda" Lietuvoj gaminamos trąšos
  , o Kremliui taip mažinamas "navaras", tai manau, būtų daugiau naudos
  nei kad Kremliaus mišrūnai konnservatorius aplos. Tad Kremliui didelė ir
  ne viena bėda , tai dujų terminalas Klaipėdoje ir "Achema" na Kremliui
  jie "nesiderina" ir gana.

 • che 2018 birželio mėn. 18 d. 01:18:57

  jus vis rasot okupuota lt,o kas ja dabar okupavo? ar ne patys lt pardavet?
  juk patys per referenduma balsavot uz eu...

 • Rūta 2018 birželio mėn. 17 d. 19:21:52

  LiberalKonservatoriai su tulpes Lietuvą gręžia kaip citriną ir ordinus
  už tai kabinasi. Sąmoningai piktybiški kenkėjai ir vagys. Nejau taip ir
  liks nepakaltinamais?

 • Nieko naujo 2018 birželio mėn. 17 d. 18:51:03

  Tai, kad čia afera žino visi, išskyrus prokuratūrą, FNTT ir kitas
  panašias kontoras.

 • Pati 2018 birželio mėn. 17 d. 17:47:21

  pradzia po nepriklausomybes prasidejo pirmaisiais menesiais,kai buvo
  naikinami kolukiai,o nieko nepasiuloma zmonems.Butu susikooperave i
  kooperatyvus,dirbe zeme.nebutu nusigere.Draugystes viesbucio pavogimas is
  tautos,visuomeninio turto isvogimas per privatizacija- sekesi
  konservatoriams tai ir ejo kuo tolyn tuo daugiau.Tauta tylejo,o kai norejo
  pakelti balsa-kulkos lakste.O KAS TOLIAU

 • Virgis to Baisiau, nei baisu 2018 birželio mėn. 17 d. 16:53:52

  Tą patį buvo konservuoti žulikai sugalvoję ir Snoro akcininkams, nes
  planavo juos nutildyti po Kubiliaus gaujos suplanuoto ir pačių brudų
  įvykdyto brutalus banko Snoras užgrobimo ir milijardų išgrobstymo! Tik
  šiuo atveju Snoro vadovai sugebėjo laiku išvykti ir išsisukti nuo
  “širdies smūgio” , kaip kad B.Lubys pasimiro…Baisu, kur tik
  prisiliečia tas konservuotas gaivalas…Baisiau, nei baisu… Ir dar
  baisiau, kai supranti, kad tų nusikaltėlių “stogas” yra Tulpė iš
  Daukanto rūmų!...

 • Ko norėt? 2018 birželio mėn. 17 d. 16:52:44

  kai valstybę valdo agranomai, poetai, muzikantai, aktoriai, sportininkai,
  cenzūraastai, =ydai, lesbijietės, tai tokie ir rezultatai

 • Baisiau, nei baisu 2018 birželio mėn. 17 d. 16:46:09

  B.Lubys ruošėsi statyt terminalą tik va, kai užsiminė per TV apie
  konservatorių planuojamas per dujų terminalo jūroje statybas vagystes,
  numirė po poros dienų ganėtinai keistai… sako, kad Magnolijos ir Ožio
  nurodymu “nuvertė” Druskininkuose konservai jį nuo dviračio… Kaip
  ir kitos mirtys, kur tik konservuotos išperos pasirodo : tai IR Kiesų
  šeimos nužudymas, prieš padovanojant usa žyderoms “Mažeikių
  naftą”… ten konservų užsakymu net galvas Kiesams tėvui ir sūnui
  nupjovė… Tai ir Visagino Atominės elektrinės direktoriaus
  S.Vasiliausko nuskendimas metro gilyje, konservatorių chuntai prieš tai
  išvogus milijardus… kaip sakant – galai į vandenį… Labai daug kas
  numiro, kur konservuotas gaivalas savo nagus yra prikišęs.

 • Partizanui 2018 birželio mėn. 17 d. 16:34:31

  geras jūsų sarkazmas.

 • GP 2018 birželio mėn. 17 d. 16:11:30

  Dujų kaina Lietuvos vartotojui 2017 m. paskutinį pusmetį - 0,0395
  Eur/kWh.
  Pigiau buvo Bulgarijoje - 0,0375 Eur, Latvijoje - 0,0393 Eur, Vengrijoje -
  0,0365 Eur, Rumunijoje - 0,0309 Eur. Šiek tiek brangiau Liuksemburge -
  0,0398 Eur. Visose kitose šalyse brangesnės, Vokietijoje - 0,0609 Eur,
  arba 50 % brangiau. ES vidurkis - 0.0719 Eur arba 80 % brangiau.
  Brangiausiai Švedijoje - 0.1125 Eur arba 180 % brangiau. Šaltinis -
  Eurostat.
  „Ekspertai“ gerai žino šiuos skaičius, tad kodėl jie meluoja apie
  „brangiasias“ rusiškas dujas? Todėl, kad jie dirba kažkam, bet ne
  teisybei ir sąžinei. Būkite budrūs.

 • Nuomonė 2018 birželio mėn. 17 d. 15:54:07

  Taip bus ir su Astravo AE pigia elektra ! Sako latviai ,estai,net lenkai
  nori pirkti pigią elektrą ! O mūsiškiai perdavimo tinklus ruošiasi
  "ardyti" !?

 • na 2018 birželio mėn. 17 d. 15:36:44

  nesuprantu, kur cia yra Lietuva nepriklausoma? Juk terminalas yra tik
  nuomojamas, bet ne isperkamas. Norvegai bet kuriuo metu gali nutraukti
  sutarti ir terminala atsiimti. Jei butu isperkamoji nuoma, tai suprasciau,
  kad dalis terminalo jau yra Lietuvos, bet dabar tai kaip buvo norvegu, taip
  ir tebera. O nuopinigiai tai be galo dideli ir dar mokami kazkam... Tai kur
  cia nepriklausomybe?

 • Partizanas 2018 birželio mėn. 17 d. 15:33:49

  Šaunuolis Kubilius suš**o gazpromo plėšikavimą,pagaliau dujos atpigo

 • vo tep 2018 birželio mėn. 17 d. 15:29:23

  šitas terminalas tėra tik priemonė paslėptai susirinkti vasalinį
  mokesti iš okupuotos Lietuvos eilinių žmonių. Žinoma nuo to nubyra ir
  mūsų parsidavėliams. Ir tokių projektėlių yra ne vienas. Kada jums
  visiems tai dašils...

 • Temide 2018 birželio mėn. 17 d. 15:13:11

  Teisti reikia tokius kubilius Ir panašius I juos ,nes naikinama lietuva
  iš visu pusiu ,o politikams nusispjaut .ju vieta teisiamuju suolas.

 • Jei būtų regioninis,kiek pigiau būtų 2018 birželio mėn. 17 d. 13:58:25

  dabar uždėjo naštą lietuvių tautelei, net ES atsisakė finansuoti. K
  as prabalsavo,tas tegu moka. Kodėl už asilų klaidas,kurių akys žemiau
  bambos daugiau nemato turi tauta mokėti

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PATEKO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio Tarptautinės teniso federacijos (ITF) „Futures“ serijos turnyro vienetų atrankoje lietuvis Simonas Žukauskas 2:6, 1:6 pralaimėjo atrankos favoritui 20-mečiui amerikiečiui Roy'ui Smithui (1378-oji pasaulio raketė), tačiau pateko į pagrindines varžybas kaip „laimingas pralaimėjusysis“ (lucky loser).
 • VADOVAUS: Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų kuriamam Verslo kompetencijų ir paslaugų centrui nuo pirmadienio vadovauja ilgametę patirtį turinti Ramunė Vaičiūnienė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018