respublika.lt

Viešumas demaskavo seimūnus

(0)
Publikuota: 2020 vasario 25 07:00:46, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė. Stasio Žumbio nuotr.

Šį mėnesį pradėti viešai transliuoti Seimo valdybos posėdžiai, todėl paaiškėjo daug naujų negražių dalykėlių apie Tautos išrinktuosius. Pavyzdžiui, dalis deputatų įžūliai reikalauja naujų užsienio komandiruočių, nors dar nepateikė ataskaitų už praėjusias. Arba, pavyzdžiui, prašo išleisti į užsienį, tačiau net nesivargina įvardinti, į kokią šalį teiksis išvykti. Tiesa, paaiškėjo ir priešingų dalykų - kad ir seimūnai kartais būna skriaudžiami.

 

- Pradėjus transliuoti Seimo valdybos posėdžius, paaiškėjo daug negražių dalykų apie jūsų kolegas. Pavyzdžiui, kai kurie nori ir toliau važinėti po užsienį, nors nėra atsiskaitę už ankstesnes komandiruotes. Ar tai nauja tendencija, ar įsisenėjęs dalykas? - „Vakaro žinios“ teiravosi Seimo pirmosios vicepirmininkės Rimos BAŠKIENĖS.

- Manau, tai nėra įsisenėjęs dalykas. Galbūt nesuspėta, galbūt tą lėmė neapdairumas. Tačiau mes priėmėme sprendimą, kad ataskaitos būtų, priešingu atveju, svarstome galimybę neatsiskaičiusiems komandiruočių nebesuteikti. Kadangi mūsų kanceliarija pateikia išsamią informaciją, mes, sužinoję, kad ne už viską atsiskaitoma, atkreipėme dėmesį, kad kolegos, prašydami kitos komandiruotės, nepamirštų atsiskaityti už buvusią.

- Tačiau ataskaitos turbūt tėra formalumas ir iš jų neįmanoma spręsti, ar komandiruotė buvo naudinga. Priešingu atveju, jos, kaip ir prieš dešimtmetį, būtų viešos. Tačiau kai buvo viešos, visi matėme, kad ataskaitos būdavo niekinės.


- Nepasakyčiau, kad formalumas. Ataskaitos yra pakankamai aiškios, kad bet kas iš kolegų žinotų, kas ten vyko, ką konkretus Seimo narys darė, ar pasisakė, ar dalyvavo diskusijoje.

- Nauja tendencija - Seimo nariai prašo išleisti į keliones, net neįvardindami šalies, į kurią nori keliauti. Gal slepia, nes nori išvykti į vadinamąsias priešiškas valstybes?


- Labai teisingai keliate klausimą. Seimo nariai kreipiasi nepateikdami informacijos, kur vyksta, nors tai turėtų nurodyti. Jei atsirastų poreikis staigiai sukviesti Seimo narius į neeilinę sesiją, kaip mes juos sukviestume, nežinodami, kur jie yra? Anksčiau užrašydavo, kad ketina vykti į vieną iš ne ES šalių ir viskas. O dabar pradėsime reikalauti konkrečią šalį nurodyti. Bei kontaktinį asmenį, kaip susisiekti atsiradus poreikiui. O sesijų metu per plenarinius posėdžius Seimo nariai į asmenines keliones nėra išleidžiami.

- Tačiau jei būtų įteisintos atostogos, jų metu seimūnai galėtų važiuoti kur nori nenurodydami adreso?


- Tada nurodyti neprivalėtų. Tačiau darbas neeilinių posėdžių prasme būtų apsunkintas, sunkiau būtų kolegas sukviesti „ekstra“ atveju per 24 valandas.

- Kadencijos pradžioje Seimui buvo pateiktas pasiūlymas bausti parlamentarus už kiekvieną be pateisinamos priežasties praleistą plenarinį, komitetų, komisijų posėdį. Kodėl šis entuziazmas išnyko? Kadangi artėja rinkimai, entuziazmas gal atsiras iš naujo?

- Matote, sankcijos už nelankymą yra numatytos Seimo narių garantijų įstatymo projekte. Dabar statute numatyta: jei nedalyvavai pusėje plenarinių posėdžių, negauni trečdalio algos (tiesa, ši nuostata negalioja po 2016 m. Konstitucinio Teismo išaiškinimo, kad absurdas, jog už nelankymą galima nubraukti tik trečdalį algos, todėl sankcijos, kol minėta nuostata Seimo nebus pataisyta, iš viso negalioja, - aut. past.). Mūsų nuostata: nebuvai darbe - už tą dieną negauni atlyginimo. Tačiau visas projektas dėl Seimo narių veiklos garantijų tebėra Teisės ir teisėtvarkos komiteto svarstymo stadijos. Girdėjau komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės nusiteikimą, kad šį projektą pavasario sesijos metu tikrai reikia priimti.

- Dar viena nauja tendencija - parlamentaras Petras Čimbaras pasiskundė, kad Širvintų rajono, kur yra jo vienmandatė apygarda, savivaldybė neįleido jo į parlamentaro biurą, nes buvo pakeitusi raktą, o valdyboje konstatuota, kad tokie atvejai vis dažniau pasitaiko. Ar tokį nesiskaitymą su parlamentarais galima paaiškinti artėjančiais rinkimais - vietos „karaliukai“ kiša jiems pagalius, kad padėtų laimėti rinkimus saviems?


- Jūsų nurodyta priežastis gali būti visai reali. Tačiau negalima varžyti Seimo nario teisės susitikinėti su rinkėjais. P.Čimbaras išsakė neeilinį atvejį, mus labai nustebinusį, todėl kreipėmės į Lietuvos savivaldybių asociaciją, kad tokie dalykai nepasikartotų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s