respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Vardan tos Lietuvos ar vardan karjeros?nuotraukos (32)

2018 liepos mėn. 22 d. 09:56:11
Olava STRIKULIENĖ

Šią savaitę paskelbta, kad šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės veiklą žmonės vertina aštuonetu. Matuojant jos darbą dešimties balų skale, neblogai. Atrodo, kad šalies vadovei nepakenkė nė „tulpių paštas“. Bet mes žinome ir tai, kad viešieji ryšiai gali lemti labai daug. Ypač kai vieną dieną girdime prezidentę, grūmojančią Rusijai, kitą dieną lyg rūpestingą daugiavaikę motiną mažųjų apsuptyje, raginančią vaikams „dovanoti vasarą“, o trečią dieną spaudžiančią ranką pasaulio galingiesiems.

 

Žmonėms, ypač vyresnio amžiaus, daro įspūdį, kad prezidentė „moka užsienio kalbas“, atsiima garbingus tarptautinius apdovanojimus. Net ir į pabaigą artėjant antrajai prezidentavimo kadencijai, jos aktyvumas tarptautinėje arenoje nemažėja. Atvirkščiai. Tik naivuolį gali įtikinti faktas, kad šalies vadovė ruošiasi atsisveikinti su aktyviąja politika, ką neva turėtų įrodyti pavilny statomas namas. Taigi, ką mes matome ir girdime - baigiamuosius akordus ar...

Kitais metais baigiasi antroji šalies vadovės kadencija. Gal atostogų per 9 pastaruosius metus atsisakydavusi prezidentė, kuriai kitąmet sueis 63 metai, išeis kaip dauguma jos bendraamžių į užtarnautą senatvės pensiją? O gal sieks tarptautinės karjeros? Nuomonės šiuo klausimu išsiskiria.

Labai tikėtina, jog D.Grybauskaitė Lietuvoje tikisi neužsibūti. Tokią išvadą galima daryti iš prezidentės suaktyvėjimo užsienio politikoje. Būtent dabar. Antrajai kadencijai jau persiritus į finišo tiesiąją. Tai liudija ir šio mėnesio įvykiai. NATO šalių vadovų susitikime, vykusiame liepos 12 d. Briuselyje, mūsų šalies vadovė akivaizdžiai palaikė JAV prezidentą D.Trampą. Kritikavusį Vokietiją už projektą su Rusija „Nord Stream 2“, kuris, anot D.Trampo, pavers Vokietiją Rusijos belaisve. D.Grybauskaitė tokiam požiūriui pritarė. Pabrėžusi žinanti, jog Rusija su energetikos projektais visada turi įtakos kitų valstybių vidaus politikai.

D.Trampas piktinosi, jog ne visos NATO valstybės skiria Aljansui 2 proc. nuo BVP. D.Grybauskaitė irgi JAV prezidentui pritarė. Nekreipdama dėmesio, jog Vokietija, irgi nemokanti 2 proc., šiuo metu vadovauja NATO batalionui, dislokuotam Lietuvoje.

Iš to paties NATO šalių vadovų susitikimo Briuselyje kai kurios Lietuvoje veikiančios žiniasklaidos priemonės pranešė, jog prezidentė suvaidino didelį vaidmenį taikydama D.Trampą su Angela Merkel. Už tai, anot žiniasklaidos, D.Grybauskaitei padėkojo Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron), o D.Trampas praeidamas pasakė „geras darbas“. Tiesa, sprendžiant iš filmuotos medžiagos, įkeltos į tinklalapį, D.Grybauskaitė daugiausiai bendravo su NATO nepriklausančios Armėnijos premjeru Nikolu Pašinianu (Nikol Pshinyan), o prie D.Trampo, išdidžiai ėjusio pro šalį, pati pripuolė.

O jeigu dar prisiminsime balandį Vašingtone. Kai, D.Trampui priimant trijų Baltijos šalių vadovus, D.Grybauskaitė prisiėmusi lyderio vaidmenį gieda ditirambus Jungtinėms Valstijoms, tampa akivaizdu, jog ji save siekia pademonstruoti toli gražu ne pėstininke Europos politikoje.

Ar tai reiškia, jog mūsų prezidentė, pasirodydama esanti gera derybininkė, kuri Europoje akivaizdžiai palaiko JAV, tikisi pasibaigus kadencijai siekti tarptautinės karjeros užsienyje? Pavyzdžiui, Europos Sąjungoje pakeisti dabartinį ES Vadovų Tarybos pirmininką Donaldą Tuską. Juk ambicijų D.Grybauskaitei pakanka. Kadaise buvo minima tarp kandidatų, galinčių užimti Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus postą. Tačiau galiausiai buvo pasirinktas Portugalijos atstovas Antonijus Gutjeresas (Antonio Guterres).

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto politologas Bernaras Ivanovas neabejoja, jog D.Grybauskaitei būtų sunkoka tiesiog išeiti į senatvės pensiją. Per daug energinga ir ambicinga. Nesvarbu, jog Lietuvoje namą statosi. Tačiau ar siekti dar aukštesnių politinių postų pavyks?

„Bijau, kad su tarptautine karjera D.Grybauskaitei gali kilti problemų, - svarsto B.Ivanovas. - Buvusi Europos Sąjungos aukšta pareigūnė, aišku, norėtų sugrįžti į Briuselį. Ten, kur visada šviečia saulė, nėra neramaus politinio landšafto, nevaikšto niurūs „valstiečiai“. Bet kortos tarptautinei karjerai po „tulpių pašto“ ir „skalikų“ nėra mūsų prezidentei visiškai palankios. Europos Sąjungoje yra daug norinčių užimti D.Tusko vietą, todėl net mažiausias skandaliukas gali pakišti koją auksiniam postui ir fantastiškai rentai iki mirties. Jei eurokomisarai gauna fantastiškas rentas, tai ką jau kalbėti apie Europos Vadovų Tarybos pirmininko rentą. Tokiems ES pareigūnams saulė niekada nenusileidžia. Kitas variantas, kur D.Grybauskaitė galėtų save realizuoti pasibaigus kadencijai - tai Ukraina, kur ją labai myli ukrainiečiai ir ypač charkoviečiai. Gal myli net labiau nei lietuviai. Tačiau Ukraina turi blogą karmą užsieniečiams politikams. Ir buvęs Gruzijos prezidentas, vėliau Odesos gubernatorius Michailas Saakašvilis nesugebėjo sutarti su Piotru Porošenka. Ir mūsų lietuviui, buvusiam Ukrainos ūkio ministrui Aivarui Abramavičiui nepavyko toje šalyje vykdyti reformas. Turėjo pasitraukti. Abejoju, ar čia pasisektų ir D.Grybauskaitei. O kas tada? Tada telieka tapti pensininke. Darbuotis dideliame darže prie jau statomo privataus namo Vilniaus rajone. Bet kokiu atveju, ne Briuselio priemiestyje namą stato, turbūt nuo Tėvynės nenutols. Gal net su konservatoriais susibičiuliaus. Gal kurs savo liberalią partiją. Ir politinės, ir administracinės patirties juk turi. Reziumė - yra trys D.Grybauskaitės ateities variantai. Briuselis su klaustuku, Charkovas su minusu ir Lietuva su pliusu. Tikiu, jog tikrai bus, kur pasireikšti. Didelė asmeninė patirtis tikrai neliks nepanaudota“.

Tačiau namas Lietuvoje nėra jokia kliūtis tarptautinei karjerai. D.Grybauskaitė Briuselyje vertinama. Visuomenės nuomonės tyrėjai, apklausę tūkstantį ES biurokratinio aparato darbuotojų išsiaiškino, jog 20 proc. apklaustųjų Lietuvos prezidentę vertina kaip vieną realiausių kandidatų pakeisti D.Tuską. Tad gal, padedant asmeniniams kontaktams, buvusi eurokomisarė D.Grybauskaitė susiras, kur ne Lietuvoje save saugiai, ambicingai ir pelningai realizuoti?

VDU profesorius, istorikas Egidijus Aleksandravičius prisipažino neturįs žalio supratimo, kaip save nuspręs realizuoti
D.Grybauskaitė pasibaigus kadencijai. ES administracijoje visokių žmonių esama.

„Jei D.Grybauskaitės reitingai ten aukšti, tai puiku“, - kalba E.Aleksandravičius. Tačiau jis nemano, kad D.Grybauskaitė prilygsta dabartiniam ES Vadovų Tarybos pirmininkui. Nes D.Tuskas, anot E.Aleksandravičiaus, jau buvo puikus politikas prieš tapdamas ES Vadovu Tarybos pirmininku. Jis Lenkijoje jau buvo partijos Piliečių platforma vienas steigėjų bei lyderis, devynerius metus praleido Lenkijos premjero poste, o mūsų vadovai, kaip teigė E.Aleksandravičius, dažnai ateina ne iš politikos, bet iš biurokratinio aparato. Skirtingai nei D.Tuskas, kuris savo asmenybe yra žymiai gilesnis.

Publicistas, kultūrologas, filosofijos daktaras Vytautas Rubavičius dėl D.Grybauskaitės karjeros užsienyje buvo iš visų pašnekovų mažiausiai skeptiškas. Esą tegul, ji užsieniui gal net labiau nei Lietuvai tinkama.

„Net nemąstau, ko čia ji Lietuvai bus labai svarbi, - svarsto V.Rubavičius. - Nebent tuo, kad BVP augant, žmonės vis labiau skurdo, bet niekas neprotestavo ir langų nedaužė. Emigracija per abi D.Grybauskaitės kadencijas taip pat toliau augo. O ką dar Lietuvai nuveikė? Manau, jei Ramūnas Karbauskis nuspręs pratęsti tyrimą (Seime Vytauto Bako vadovaujamos Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimą apie politikų ir verslo oligarchų neleistinus ryšius - red. past.), tas tyrimas palies ir D.Grybauskaitę. O tai nepadės jos tarptautinei karjerai, nes ir ten nemėgsta žmonių su šleifais. Labai iš toli žiūrint, karjerą ES gali padaryti, jei labai aiškiai ar mažiau aiškiai, bet pritari Stambulo konvencijai, visokiems gėjų klausimams. Turi tam tikrą įdirbį šiuo klausimu padaryti, jei tarptautinė karjera rūpi. O D.Grybauskaitės tam tikras įdirbis yra“.

Ir D.Grybauskaitės „sublizgėjimą“ per NATO šalių vadovų susitikimą, matomą socialiniuose tinkluose, V.Rubavičius vertina skeptiškai:

„Mes negirdime nei kitų sakinių, nei nematome kitų epizodų. Todėl kaip į mūsų politikus JAV, NATO ar ES lyderiai žiūri - sunku pasakyti. Jokių D.Grybauskaitės nuopelnų prancūzų ar vokiečių tinklalapiuose nesu aptikęs. Gal pavyks jai kilti aukščiau, bet dar daug nežinomųjų. Dar turi Lietuvoje palikti tinkamą įpėdinį, kuris vykdytų tą pačią generalinę liniją, kai Lietuvoje BVP toliau auga, o piliečiai vis labiau skursta, bet neprotestuoja“.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (32)

 • Eugenijus G. 2018 liepos mėn. 30 d. 11:19:05

  Visų prezidentų valdymo laikotarpį,išskyrus Pakso,pavadinčiau Lietuvos
  naikinimu.

 • Piksius 2018 liepos mėn. 23 d. 23:58:00

  Koks ten skirtumas ką ji veiks, pagalvokit ką veiksit Jūs. Nei kiek
  neabejoju, kad išrinksit ką jūms lieps ji. Ir nereikia čia nieko
  juodint, tai lengva. Gal, vienas kitas, pagalvos prieš atduodant balsą.
  Tai neturės jokios įtakos, kol galvočiū nebus daugiau nei balsuotoju
  už tai, kas buvo vakar ir jau aišku kas bus ryt.

 • kazys 2018 liepos mėn. 23 d. 08:48:19

  labai gerai,tegu eina i briuseli.anglu zvalgyba apie tai jau zinojo pries
  keleta metu ir anglija pasidare atitinkams isvadas...

 • inzinierius 2018 liepos mėn. 23 d. 00:57:53

  Eilinė ji vidutinybė. Juokinga, kaip ji pripuolė prie praeinančio pro
  šalį Trampo. Lyg koks gyvūnėlis pribėgo ir meilinosi.

 • Klausiu 2018 liepos mėn. 22 d. 23:45:22

  Ka gero ji atnešė Lietuvai? Nezinau.Ka blogo ir labai blogo...sunaikino
  du bankus, įvedė sekimo nuostata, zmones bijo kalbeti telefonu,bijo
  reikšti nuomone.

 • T0mas J. 2018 liepos mėn. 22 d. 23:23:40

  Geriau jos neliktų Lietuvoje.

 • Aksioma 2018 liepos mėn. 22 d. 23:08:28

  Gaila.Ši moteris galėjo padaryti daug gero Lietuvai ir eiliniams jos
  žmonėms.Pradžioje pateikusi visuomenei drąsios ir ryžtingos ES
  komisarės įvaizdį, vėliau pasirodė tokia pat kaip visi.Visi tie, kurie
  patenka prie aukščiausio LR valdžios vairo ir iš normalių žmonių
  mutuoja į ,,tegyvuoja Drakonas".Nei vienas iš jų nenori pašvęsti
  gyvenimo tikrai kovai su blogiu ar pasiaukoti Tautai, nei vienas nenori
  išeit iš savo komforto zonos.Lietuvos Daliai tos drąsos ir
  ryžtingumo(to pačio kur galvojome kad ji turi)kaip tik ir trūko.Kaqaip
  ir nuoširdaus komunikavimo su lietuviais..Nieko gero iš to 8 metų
  prezidentavimo.

 • Šita 2018 liepos mėn. 22 d. 23:04:46

  yra Leningrado kailių fabriko pros-ti-tu-tė.

 • ceslovas 2018 liepos mėn. 22 d. 21:51:14

  Negi bezdziones nuotrauka yra butina?

 • Bronsonas 2018 liepos mėn. 22 d. 19:38:46

  Kad, įvertinti Grybauskaitės darbus, reikia juos suskaičiuoti "ką
  Grybauskaitė padarė gero Lietuvai"???
  KAS SUSKAIČIUOS???

 • chmm 2018 liepos mėn. 22 d. 19:26:29

  ES seniūnijos, pavadinimu "Lietuva" prezidentė. Tai gal tik seniūnė?

 • LL 2018 liepos mėn. 22 d. 18:53:45

  Ozio gaujs statytine su kubilu sionistu skuduru vykde lietuviu tautos
  genocida 2008-2012 metais ir galvojo,kad prates tai su broileriu metais.

 • Prosenelis 2018 liepos mėn. 22 d. 18:50:12

  Teisynga rašo komentatorius kad bailiai protestuoja kojomis paligdami
  tievyne nesuprantu Karbausko kodiel siūlo dviguba pilietybe tiems kurie
  ją paliko ir moka mokesčius kure gieri savo darbu kitai valstybei aš
  manau kad dėl savo šeimos kas link magnolijos darbo pabaigos tai manau
  kad sau gyvenimą užtikrino Bermudų trikampi ją kur milijuonai kelevo
  tai mano nuomonie.

 • senis 2018 liepos mėn. 22 d. 18:04:44

  visoje ES ruosiamasi statyti koncentracijos stovyklas pabegeliams
  priglausti. Ji puikiausiai galetu vadovauti vienai is stambesniu. Turi
  praktikos kaip islaikyti salyje neigyvenimo salygas. Jeigu is jos
  vadovaujamo lagerio pabegtu bent puse klientu, panasiai tiek gyventoju
  pabego is jos vadovaujamos Lietuvos, gal tai butu iseitis visai Europai?

 • BJAURU ŽIŪRĖT 2018 liepos mėn. 22 d. 17:37:49

  Į šitą savanaudę, karjeristę, besirūpinančia savo karjera ir
  siekiančia šiltos ir pelningos vietos ES parlamente. Vardan Lietuvos ji
  nepadarė nieko. Tik ir toliau vaidina ir laiko save labai svarbia, be
  muilo lįsdama į užpakalį visiems biurokratams.

 • Dee 2018 liepos mėn. 22 d. 15:25:57

  Kad ta musu "prezidente" zodzio islementi nesugeba...Gal dar kas prisimena
  interviu Latvijos zurnalistui.

 • Nustebes 2018 liepos mėn. 22 d. 15:23:26

  niekada nemaniau kad yra tokiu neprotingu zmoniu, kaip Respublikos
  komentatoriai. Taip pat nemaniau kad Rubaviciaus susigaudymas ekonomikoje
  yra toks menkas. Jam tai uz viska atsakingas Prezidentas. Fantastika....

 • pasiulymas 2018 liepos mėn. 22 d. 15:19:41

  musu darzelyje kitais metais truks aukle... noriu pasiulyti poniai
  prezidentei...
  ar ne izulu is mano puses? manau, kad ji sutiks. juk labai myli vaikus...

 • Verčiau anekdotus paskaitysiu, 2018 liepos mėn. 22 d. 15:17:11

  nei dėl komunistės Grybowskos laiką gaišiu.

 • chmm 2018 liepos mėn. 22 d. 15:01:07

  ES krečia demokratijos krizė. Kad tik karjeristė neliktų prie
  suskilusios geldos. Jei ES prasidėtų rimtos demokratinės reformos, tokie
  funkcionieriai, kaip ši, eitų politikos šiukšlynan.

 • 100 proc. 2018 liepos mėn. 22 d. 14:57:55

  Pataikūnus Briuselis mėgsta, idėjinių partorgų Briuselio politbiurui
  irgi reikia.

 • Finansai arba propaganda 2018 liepos mėn. 22 d. 14:53:01

  Ji tiktų vadovauti su ES kontrpropaganda ar finansais susijusiame darbe.
  Todėl spėčiau kad taikosi arba i kokio naujai kuriamo kibersaugumo
  centro vadovo arba i ES audito rūmų ar ECB pavaduotojo postą.

 • ! 2018 liepos mėn. 22 d. 14:48:46

  Kolaboravimas - labiausiai apsimokanti politika. Jau ką moka lietuviai tai
  moka. Ji nedirba Lietuvos naudai. Nei vienas politikas negina Lietuvos
  interesų, nei vienas. Demokratija tokiems ne pagal jėgas. Gražūs
  žodžiai iš tribūnų, o tikrovėje - ta pati TSRS.

 • Zem 2018 liepos mėn. 22 d. 14:19:45

  Ar atsiras jėga kuri galėtų ją sustabdyti? Tikriausiai ... Ne. Jos
  vietą po kadencijos ... Luk ... Karbauskis ne ta jėga jam svarbus ...
  verslas o neramino Lietuvoje niekas nenori nei Europa nei Lietuvos valdžia
  nei verslininkai. Yra tik vienintelė jėi kuri gali tai atlikti tai ....
  Tauta su viena sąlyga kad nebijos prarasti nors laikinai savo "auksinės
  grandinės" (darbą,pajamas...) ir pakovos už dar geresnes sąlygas ir gal
  be baimės turėti tas vergo grandines.

 • Nuomonė 2018 liepos mėn. 22 d. 13:00:50

  Tarybiniais laikais Vakarus vadindavo "supuvusiais Vakarais", iš ko
  žinoma juokdavomės, tačiau per paskutinius dešimtmečius, kad Vakarai
  supuvę, visiškai įsitikinau. Melas, apgaulė, neapykanta, rusofobija,
  militarizmas ir karų kurstymas - tikrasis Vakarų veidas. Į Briuselį ir
  NATO taiko visi buvusieji komunistai, kurie tikrais komunistais niekada ir
  nebuvo, jų tikslas karjera bet kokia kaina, žudant milijonus žemės
  gyventojų. Grybauskaitė puikiai atitinka "civilizuotų" Vakarų
  kriterijus.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NELAIMĖ: mažiausiai 12 žmonių nukentėjo, kai smarkus vėjas sugriovė didelę palapinę Alabamos valstijos Heideno miesto parke.
 • VERTĖ: metinė infliacija euro zonoje 2018 metų liepą sudarė 2,1 proc. ir paspartėjo nuo 2,0 proc. 2018 metų birželį, praneša Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūra „Eurostat“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11   +16 C

   +15  +17 C

 

   +15 +17 C

  +23  +25 C

   +24  +27 C

 

   +21  +24 C

   3-8 m/s

  1-2 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018