respublika.lt

Valdžios ateina ir išeina, o palieka griuvėsius

(0)
Publikuota: 2016 lapkričio 27 12:50:06, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 8 nuotr.
Vaclovas Kontrauskas. Stasio Žumbio nuotr.

Kulinarinio paveldo muziejų pasaulyje - vienetai, ir galime didžiuotis, kad vienas iš jų yra Lietuvoje. Tik nežinia, ar dar ilgai galėsime didžiuotis, mat Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė, kad Lietuvos kulinarijos paveldo muziejus nereikalingas, o jo eksponatai nevertingi, tad patalpas Bokšto gatvėje, kur jis įsikūrė, ketina parduoti aukcione.

 

Lietuvos kulinarinio paveldo muziejus buvo įsteigtas ir užregistruotas 2003 m. - teisę naudoti pavadinime Lietuvos vardą suteikė Teisingumo ministerija. Muziejaus steigėjai - Vaclovas ir Henrita Kontrauskai bei jų šeimos įmonė UAB „Ida Basar“. Ta pati, kuriai 2006-2008 m. teko garbė per oficialius renginius aptarnauti prezidentūrą ir Lietuvoje viešinčius aukščiausius užsienio šalių vadovus - Jungtinės Karalystės karalienę Elžbietą II, Japonijos imperatorių Akihitą su imperatoriene Michiko, Belgijos karalių Albertą II ir karalienę Paolą, Švedijos karalienę Silviją, Saudo Arabijos šeichą ir dar 32 šalių oficialius asmenis.

Lietuvos kulinarinio paveldo muziejuje sukaupta apie 25 tūkst. eksponatų, susijusių su maisto gaminimu ir valgymu, nuo LDK iki šių laikų - įvairiausių indų, įrankių, puodų, paveikslų, senovinių baldų, receptų knygų, „balių“ nuotraukų ir įvairiausių kitų daiktų. Kontrauskai daugumą jų pirko už savo pinigus, kai kuriuos eksponatus gavo dovanų. Tik štai „namų“ visi šie Lietuvos istoriją menantys eksponatai greitai gali nebeturėti.

„Skaudžiausia, kad dabar Vilniaus miesto savivaldybė mane stengiasi pavaizduoti kaip traną ant sveiko Lietuvos visuomenės kūno, - sako V.Kontrauskas. - 35 metus rinktą kolekciją valdininkai įvardijo kaip nevertingą ir niekam nereikalingą.“

Atgaivino apleistą pastatą

Lietuvos kulinarinio paveldo muziejus pradėjo veikti 2007 m. Birštono viešbutyje „Karališkoji rezidencija“. 2010 m. jis perkeltas į Vilnių ir „Ida Basar“ tapo restoranu-muziejumi. Ten eksponatams greitai tapo ankštoka, tad muziejaus steigėjai ieškojo jam didesnių patalpų.

2014 m. Vilniaus savivaldybė VšĮ Lietuvos kulinarinio paveldo muziejui dvidešimčiai metų išnuomojo apleistas patalpas Bokšto gatvėje už simbolinę kainą - 1 litą (29 euro centus) už kvadratinį metrą. Tačiau su tam tikromis sąlygomis: per trejus metus - iki 2018 m. pabaigos - įmonės steigėjai Kontrauskai į pastato rekonstrukciją turėjo investuoti 2 mln. litų (apie 580 tūkst. eurų).

„Patalpos, kurias gavome pagal nuomos sutartį, buvo avarinės būklės, čia 10 metų nebuvo nei šviesos, nei šildymo, viskas buvo pelėsiais apaugę, tas, kas degė, sudeginta, kas metalas - išvogta. Patalpų drėgnumas buvo 89 proc., - pasakojo V.Kontrauskas. - Suremontavome, atlikome istorinius tyrimus, ligi tol buvęs niekam nesvarbus, šis pastatas įtrauktas į Lietuvos kultūros paveldo objektų registrą.“

2015 m., kai muziejus pradėjo veiklą, lankytojai buvo prašomi susitarti dėl apsilankymo iš anksto, o 2016 m. gegužę muziejus atvėrė duris. Per tą laiką jį aplankė daugiau nei 10 tūkst. lankytojų - tai liudija ir gausybė paliktų atsiliepimų. Čia rengiamos ekskursijos, vaikams labai patinkantys etiketo ir stalo kultūros mokymai.

Ilgą laiką už apsilankymą muziejuje net mokėti nereikėjo, tačiau spalį teko pradėti pardavinėti bilietus - kad būtų įmanoma savivaldybei įrodyti, jog muziejus lankomas. Bilietų kainos simbolinės, o išlaikyti muziejų jo steigėjams kainuoja apie 7 tūkst. eurų per mėnesį.

Dalyje patalpų šiemet įsikūrė kavinė „Smuklė“, kurioje kasdien siūlomas vis kitoks meniu, susijęs su kulinariniu paveldu. Šiame pastate iš tiesų XIX a. veikė viena iš 600 Vilniaus smuklių, buvo ir amatininkų dirbtuvėlės, parduotuvė.

Jau baigtas rengti ir pastatų rekonstrukcijos projektas, pagal kurį numatyta atstatyti dar du sovietmečiu nugriautus pastatus. Yra (o gal jau reikia sakyti „buvo“) galimybė tam gauti iš ES struktūrinių fondų 700 tūkst. eurų. V.Kontrauskas pasiryžęs dar investuoti 400 tūkst. savo pinigų, ir vietoj 349 kv.m Vilniaus savivaldybė jau turėtų 850 kv.m pastatą.

Nemoki daugiau - išsikelk

Tačiau šių metų pradžioje, pasak V.Kontrausko, savivaldybė pradėjo muziejų „terorizuoti“: reikalavo įvairių dokumentų, ataskaitų, kas vyksta, kas padaryta, ką ruošiamasi daryti, kada.

„Mes viską, ko reikalavo, pateikėme, nurodėme, kas ir už kiek yra padaryta, informavome, kad esame pasiruošę viską vykdyti pagal sutartį, - teigia muziejaus steigėjas. - Tada man buvo pranešta, kad turiu mokėti už patalpų nuomą rinkos kaina, nors sutartyje punkto, kad savivaldybė gali kelti nuomos kainą, nėra. Negana to, aš juk turiu prisiėmęs įsipareigojimą investuoti į šių patalpų būklės pagerinimą. Jau dabar esame investavę trečdalį įsipareigotos sumos. Ir patalpos juk yra skirtos VšĮ Lietuvos kulinarinio paveldo muziejui - ne pelno organizacijai. Ne, sako valdininkai, kadangi jūsų kolekcija yra abejotinos vertės, niekas apie jus nežino, turėsite apleisti patalpas - jos bus įtrauktos į privatizuojamų objektų sąrašą.“

Ir tikrai - neseniai Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė patalpas, kuriose įsikūręs Lietuvos kulinarinio paveldo muziejus, parduoti aukcione.

Anot V.Kontrausko, sutartyje tikrai yra tokia sąlyga: įvykus viešajam aukcionui ir pardavus šias patalpas, nuomos sutartis gali būti nutraukta. Bet, jo manymu, nereikėtų į sutartį žiūrėti taip paviršutiniškai - dar yra jau investuotų lėšų, teisėtų lūkesčių klausimai. Ir ar valdininkams spręsti, ar tokio muziejaus reikia, kas vertinga ir kas ne? Ekspertai, specialistai, visuomenė turėtų tai spręsti.

„Aš sutartį vykdžiau, vykdau ir ruošiuosi vykdyti. Tikrai noriu, kad šitas muziejus būtų traukos centras tiek užsieniečiams, tiek tautiečiams, kad jis praplėstų jų akiratį, supažindintų su dalimi didingos mūsų istorijos, kad kadaise mes buvome labai daug pasiekę, labai kultūringi, turėjome labai gurmanišką virtuvę, - sako V.Kontrauskas. - Mes nesutinkame su savivaldybės pozicija, tad teisinėmis priemonėmis mėginsime apginti šią kultūrinę erdvę, kad ji išliktų, o ne būtų sunaikinta vien todėl, kad kažkam labai parūpo patalpos. Suprantama: pastatas suremontuotas, istoriniai tyrimai atlikti, projektai pastatams atstatyti parengti - labai viskas patogu.“

Verslininkas įtaria, kad vyksta nesąžiningas žaidimas. Jo žiniomis, pastatas sudomino vieną asmenį, kuris šiose patalpose planuoja įrengti apartamentus. Tada jau čia tikrai joks eilinis mirtingasis nepateks.

Tikslas - išsaugoti istoriją

Skaudžiausia, anot muziejaus steigėjo, kad Vilniaus savivaldybės valdininkai viską matuoja pinigais. Galima pagalvoti, kad jie nežino, jog kultūros įstaigos Lietuvoje labai sunkiai gyvena ir jos tikrai nepajėgios mokėti už patalpų nuomą rinkos kaina. Valdininkai nesupranta kultūros įstaigų misijos, nes jų galvose - tik skaičiai.

„Savivaldybė klaidina žmones ir sako, kad mes beveik veltui nuomojamės patalpas ir muziejų laikome uždarytą, tačiau šiais metais vien per Muziejų naktį mus aplankė 2 tūkst. svečių, o nuo spalio 13 d. - apie 100 žmonių. Garsiai rėkiama, kad V.Kontrauskas blogas, nemoka rinkos kainos, tačiau visiškai nekalbama apie tai, kiek čia investuota, sukurtos darbo vietos, išlaikomos patalpos, neprašant ir negaunant jokių dotacijų“, - tvirtina V.Kontrauskas.

Valdininkai, anot jo, prisidengia „šventa“ misija: buvusi valdžia savo sprendimais miesto biudžetui pridarė skolų, o štai dabartinė viską ištaisys - apgins visuomenės interesą.

„Kuo mes įdomūs kitų tautų atstovams? Silicio slėnio čia niekad nebus, lazerių valstybe taip pat netapsime, biotechnologijų centru - vargu. Džiaugiamės tuo, bet tai nėra masinis dalykas, - teigia muziejaus steigėjas. - Mes galime būti įdomūs savo kultūra, istorija, tradicijomis. Manau, Vilniaus valdžia labai neteisingai elgiasi nurašydama tai, kas yra sukurta, išsaugota. Dabartinės valdžios kadencija kaip atėjo, taip ir praeis, o tai, ką jie sugriaus, jau bus prarasta.“

V.Kontrauskas pasakojo, kad visi artimieji, draugai jam sako nesuprantą, ką jis daro, - turėdamas tokią kolekciją dar „kiša“ pinigus į patalpų pritaikymą muziejui, muziejų išlaiko ir dėl to dar blogas lieka. Tačiau jis teigia tai darantis, kad jo surinkta kolekcija išliktų ir gyventų dar daugelį metų. Mat didžiausias noras - palikti kažką vertingo po savęs.

Anot su maistu susijusių tradicijų žinovo, sovietmečiu lietuviai buvo paversti bulvių valgytojais - nežinojome nei savo didingos istorijos, nei virtuvės. Muziejaus misija - nupūsti dulkes ir ištaisyti neteisybę.


Trigrašis


Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Turto departamento direktorius Vygintas Jakas „Vakaro žinias“ informavo, kad 2012 m. Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė išnuomoti VšĮ Žaislų muziejui ne konkurso būdu savivaldybei nuosavybės teise priklausančias 183,56 kv.m ploto patalpas Šiltadaržio g.2 ir nustatė 1 kv.m nuomos kainą - 1 litą (29 euro centus) per mėnesį. Buvo sudaryta negyvenamųjų pastatų, statinių ir patalpų nuomos sutartis, kurios pagrindinė sąlyga - patalpas naudoti Žaislų muziejaus veiklai.

Šios patalpos taip pat yra sostinės senamiestyje. Išnuomotos jos už tą pačią kainą, kaip ir patalpos Lietuvos kulinarinio paveldo muziejui, tik nereikalaujant tokių milžiniškų papildomų investicijų. Ir Žaislų muziejaus patalpų, anot V.Jako, nenumatoma parduoti aukciono būdu - tiesiog šiuo metu deramasi dėl kitąmet pasibaigsiančios nuomos sutarties sąlygų peržiūrėjimo. Peršasi išvada, kad dabartiniams miesto vadovams Žaislų muziejus atrodo kur kas daugiau naudos vilniečiams bei miesto svečiams duodantis ir savo eksponatais kur kas vertingesnis nei Lietuvos kulinarinio paveldo muziejus. Matyt, todėl, kad, kaip pažymi savivaldybės atstovas, „Žaislų muziejaus veikla yra susijusi su ikimokyklinio amžiaus vaikų bei moksleivių ugdymu“.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s