Valdžioje ne tik KGB agentainuotraukos (37)

2018 spalio mėn. 11 d. 12:55:11 Perskaitė 6276

KGB kortos galia po truputį išsikvepia, tad laikas baigti manipuliacijas ir pagaliau išsilaisvinti iš šios baimės atmosferos. Tam Seime jau pateiktas visas įstatymų komplektas su siūlymais ne tik paviešinti visus KGB bendradarbius, bet ir atverti dar daugiau informacijos gyventojams apie asmenis, bendradarbiavusius su Sovietų Sąjungos specialiosiomis tarnybomis.

 

Pristatydamas pateiktas rinkimų bei kitų įstatymų pataisas, kalbančias apie asmenis, bendradarbiavusius su spectarnybomis, Seimo narys Zbignevas Jedinskis sako, kad pakeitimai turėtų būti priimti nedelsiant ir galioti artėjančiuose 2019 m. rinkimuose. Tarp parlamentaro siūlymų ir idėja pertvarkyti Liustracijos komisiją, kuri dirbtų kaip tarpžinybinė komisija ir būtų atskaitinga Seimui. Parlamentaras mano, kad visuomenei būtina žinoti visas grėsmes nacionaliniam saugumui ir ką renka rinkimuose.

Kandidatų niekas netikrina

„Pavasario sesijos metu Seime po pateikimo buvo pritarta mano įstatymo projektui išslaptinti visus buvusius KGB bendradarbius. Po to į mane kreipėsi daug Lietuvos piliečių, paaiškėjo daug naujų aplinkybių. Todėl šiai sesijai įregistravau pataisas tiek dėl bendradarbiavimo, tiek dėl rinkimų organizavimo“, - sakė politikas.

Parlamentaras įsitikinęs, kad bendradarbių išslaptinimas užkirstų kelią jų šantažavimui. „Dalis tokių asmenų galimai ėjo ir iki šiol eina aukštas pareigas valstybės valdymo ir teismų struktūrose“, - sakė Seimo narys. Jis primena, kad to neslepia ir Valstybės saugumo departamentas. Jo vadovas Darius Jauniškis, pristatydamas grėsmes nacionaliniam saugumui ir atsakydamas į žurnalisto klausimą, patikino, kad Lietuvos valstybės institucijose iki šiol yra žmonių, patiriančių šantažą dėl ryšių su spectarnybomis. „Tokių atvejų mes žinome“, - tada pasakė D.Jauniškis, pridurdamas, jog liustracijos procesas nebuvo labai sklandus. „Manau, tai yra svarbiausias argumentas, leidžiantis pritarti projektui dėl išslaptinimo ir pamiršti šią temą“, - konferencijoje sakė Z.Jedinskis.

Tačiau parlamentaras žino, jog nepritariantys išslaptinimui Seimo kolegos labai rimtai ruošiasi, kad tik projektas nebūtų priimtas. „Teigiama, esą tarp dabartinių politikų negali būti buvusių kagėbistų, nes jie, kandidatuodami į Seimą ar kitas renkamas pareigas, privalo deklaruoti bendradarbiavimą anketoje. Teoriškai gal tai ir būtų tiesa. Bet mes žinome, kad lygiai taip rinkimuose dalyvaujantys kandidatai turi nurodyti, ar jie yra teisti. Yra buvę atvejų, kai iš kandidatų sąrašų buvo išbraukti tie, kurie pamiršo ar nenorėjo paminėti, kad turi teistumą. Bet mes nė karto negirdėjome, kad nors vienas kandidatas būtų pamiršęs paminėti, kad bendradarbiavo su specialiosiomis struktūromis“, - priminė Z.Jedinskis.

2009 m. ir 2014 m. Respublikos prezidento rinkimuose dalyvavę kandidatai pildė pretendento būti kandidatu į Respublikos prezidentus duomenis, kuriuose buvo nurodytos tik keturios TSRS ar buvusių tarybinių respublikų specialiosios tarnybos: NKVD, NKGB, MGB ir KGB. Keista, tačiau neįvardyta net GRU tarnyba. Nors LR Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo 3 straipsnyje išvardyta 19 tokių tarnybų.

Latvija išdrįso


Z.Jedinskis kreipėsi į VRK bei VSD, klausdamas, kaip kandidatai į Seimą, prezidentus ar Europos Parlamentą, savivaldybių tarybas tikrinami, ar jų nurodoma informacija yra teisinga. Pasirodo, jokių tikrinimų nevyksta. Z.Jedinskis įsitikinęs, kad tai tik patvirtina išslaptinimo privalumus: „Kokių argumentų mums daugiau reikia? Tai reiškia, kad tarp politikų gali būti neprisipažinusių bendradarbių ir galimai jie yra rankose tų, kurie turi priėjimą prie slaptos informacijos. Jeigu anksčiau ir turėjau abejonių, šiandien neturiu net menkiausių. Reikia išslaptinti duomenis kuo greičiau. Spalio 4 d. Latvijos parlamentas apsisprendė paviešinti visą slaptą informaciją apie buvusius kagėbistus iki 2019 d. gegužės 21 d. Imkime pavyzdį ir eikime šiuo keliu.“ Todėl Seimo narys siūlo ir VRK anketose nurodyti visas 19 tarnybų, o ne tik 4, o rinkimuose dalyvaujančius kandidatus įpareigoti nurodyti jų bendradarbiavimą su visų užsienio valstybių specialiosiomis tarnybomis.

Esame kvailio vietoje

Spaudos konferencijoje kalbėjęs Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Zigmas Vaišvila sakė nematantis jokių grėsmių, kurias galėtų sukelti KGB duomenų paviešinimas. Signataro nuomone, kol tai nepadaryta, esame kvailio vietoje. „Esu vienas iš tų, kuris Aukščiausiojoje Taryboje 1990 m. kovo 27 d. balsavau už valstybės įsipareigojimą, kad „slaptų informatorių sąrašuose esančios jų pavardės niekada nebus oficialiai skelbiamos ar patvirtinamos, jei viešumon iškiltų kokiu kitokiu būdu.“ Tačiau ši valstybės paslaptis jau atskleista dėl neatsakingos Lietuvos genocido ir gyventojų rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) veiklos. Būtų neatsakinga galvoti, kad Rusijai nėra žinomas visas buvusių bendradarbių sąrašas. O nuo 2012 m. LGGRTC viešai skelbia neprisipažinusiuosius, tuo supažindindamas su jais ir Rusiją. Tad Rusijai jau yra žinomi ir prisipažinusieji elementarios matematikos dėka. Iš visų slapta bendradarbiavusiųjų atėmus Lietuvos viešai paskelbtus neprisipažinusiuosius, sužinomi ir Lietuvos valstybei prisipažinusieji. Kitaip tariant, tie, kuriuos Lietuva 75 metams paskelbė valstybės paslaptimi. Tai reiškia, kad ši valstybės paslaptis tapo slepiama ne nuo Rusijos, o nuo Lietuvos žmonių, rinkėjų. Tai mes čia esame kvailio vietoje, ne Rusija“, - vakar sakė signataras Z.Vaišvila.

Konferencijos kalbėtojai tikina, jog visi šie argumentai yra gana svarbūs padėti tašką diskusijose dėl KGB duomenų išslaptinimo. Z.Vaišvila įsitikinęs, kad Seimas tuo turėtų pasirūpinti iki artimiausių rinkimų: „Reikia baigti užsiiminėti ne tik baigiančiais išmirti nebeegzistuojančios Tarybų Sąjungos slaptaisiais agentais, laikas užsiimti visų užsienio valstybių specialiųjų tarnybų agentais, kurie iki šiol dirba valdžioje.“

***

Informacija

Vakar po spaudos konferencijos apie tai, kodėl reikėtų paviešinti KGB duomenis, Seime vyko darbo grupės posėdis, kuriame buvo aiškinamasi, kaip į viešąją erdvę pateko nepagrįsta informacija apie Sauliaus Sondeckio, Donato Banionio ir Vincento Sladkevičiaus galimą bendradarbiavimą su KGB. Į darbo grupės posėdį buvo iškviesta LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, kurios buvo klausiama, kaip centras gauna ir naudoja slaptus dokumentus.

„Direktorė pati pripažino, kad gal nevertėjo visuomenei pateikti ištisą dokumentą be specialių nuorodų, kurios leistų suprasti, kad tai yra neištirta versija. Taip pat sužinojome, kad ir vidiniam naudojimui skirti dokumentai, reglamentuojantys informacijos viešinimą, yra koreguotini. Pamatėme teisinių darbo spragų, tad darbas tik prasidėjo“, - po darbo grupės posėdžio „Vakaro žinioms“ sakė jos pirmininkas Arūnas Gumuliauskas. Apklaususi ir daugiau specialistų, darbo grupė ketina paruošti aiškų reglamentą, kaip nepublikuota medžiaga gali patekti į viešąją erdvę, kad ateityje tokių atvejų nepasikartotų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net