respublika.lt

2017 gegužės 1, pirmadienis

Valdžia pirma pasirūpina saviminuotraukos (12)

2017 sausio mėn. 12 d. 08:00:10
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Sausį prieš 26 metus lietuviai mūru stojo ginti Tėvynės. Vieni jų budėjo prie Seimo - gindami savo valdžią, kiti prie Televizijos bokšto - gindami žodžio laisvę. Šiandien, kilus grėsmei, valdžios ginti jau nereikėtų. Ši pati puikiausiai pasirūpina savo saugumu, už mokesčių mokėtojų pinigus statydama barjerus aplink institucijų pastatus. Tiesa, piliečių saugumu valdžia, už kurią galvas paguldė tikri patriotai, pasirūpinti neskuba.

 

Prieš beveik mėnesį, artėjant didžiosioms žiemos šventėms, dalis vilniečių pastebėjo pokyčius miesto centre, prie pat Vyriausybės rūmų. Čia teritorija, esanti prie Vilniaus gatvės, buvo atitverta aklina siena ir pėstieji buvo priversti eiti važiuojamąja dalimi, rizikuodami savo saugumu. Pasirodo, tokia kaina buvusioji valdžia rūpinosi savo saugumu. Išsigandusi užsienio šalyse vykstančių teroro išpuolių, buvusi valdžia nusprendė apsisaugoti, Vyriausybę atitverdama apsauginiais stulpeliais. Save apsaugoti sugalvojo, o žmones pamiršo.

Kaip „Vakaro žinioms“ pasakojo Vadovybės apsaugos departamento (VAD) direktorius Rymantas Mockevičius, sustiprinti statinio apsaugą iš tiesų nuspręsta po to, kai pasaulyje pagausėjo teroro išpuolių. „Mes visada atsižvelgiame į tai, kas vyksta pasaulyje, ir stengiamės, kad to nevyktų apsaugoje. Apsaugos toks darbas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse: jei kažkas pasaulyje atsitiko, daromos išvados, kaip apsisaugoti nuo panašių įvykių savo šalyje. Stiprinti saugomų asmenų ir objektų apsaugą yra mūsų funkcija.“

Turbūt buvusią valdžią gerokai išgąsdino atvejai, kai užsienio šalyse teroro išpuolių metu buvo naudojamas sunkusis transportas. Tad pirmiausia buvo pasirinkta apsisaugoti būtent nuo jo. „Apsauginiai stulpeliai skirti tam, kad transportas neatsimuštų į Vyriausybės pastatą ir nepadarytų pažeidimų pačiam pastatui, o kartu apsaugotų pačius pėsčiuosius. Toje gatvėje yra buvę daug įvykių, kitoje pusėje į stotelę buvo automobilis įvažiavęs. Gatvė judri“, - teigia R.Mockevičius.

Jis patvirtino, kad jau yra minčių ir idėjų, kaip sustiprinti Seimo ir prezidentūros pastatų apsaugą, tačiau kol kas ši informacija negali būti viešai skelbiama. Kaip, beje, neskelbiama ir tai, kiek sustiprinta Vyriausybės pastat oapsauga iš viso kainavo mokesčių mokėtojams. „Tai yra riboto naudojimo informacija. Pirkimas neviešas, mes neatskleidžiame nei sumų, nei ką tie stulpeliai gali“, - komentuoja VAD vadovas.

Gal, atsižvelgiant į kitų šalių patirtį, reikėtų susimąstyti ir apie tai, kaip apsaugoti masinio susibūrimo vietas? Kol kas papildomų apsaugos priemonių planuojama imtis tik tuose renginiuose, kur galėtų dalyvauti valstybės vadovybė. O paprasti piliečiai renginiuose saugomi aptveriant juos tvorele.- Ar jau pastebėjote senosios Vyriausybės paliktą malonią dovaną - sustiprintą Vyriausybės pastato apsaugą? - „Vakaro žinios“ paklausė naujojo vidaus reikalų ministro Eimučio MISIŪNO.

- Taip, jau pastebėjau, žinau, kam jie skirti. Tikrai nežinojau, kas priėmė šį sprendimą, atėjus dirbti jau vyko statybos, buvo pastatytos tvoros. Aš, pradėjęs dirbti, taip pat vaikščiojau pro tvoras ir sniegą, net nesuprasdamas, kas vyksta. Iš pradžių maniau, kad kelią remontuoja, tik po kelių savaičių, kai nuėmė tvoras, pasimatė stulpeliai.

Asmeniškai, kaip vidaus reikalų ministras, nebuvau informuotas, kas čia bus, bet kaip smalsus žmogus pasidomėjau, kas čia vyksta. Ir man buvo paaiškinta, kad statomi specialūs stulpai ir dėl kokių priežasčių.

- Ar pastatą apjuosus apsauginiais stulpeliais jaučiatės saugesnis?

- Geras klausimas. (Juokiasi.) Nesijaučiau nesaugus ir tuomet, kai nebuvo tų kuolelių. Bet tikriausiai dėmesys vyriausybiniams pastatams skiriamas dėl to, kad dabar yra akivaizdžios naujos išpuolių tendencijos, kai naudojamos transporto priemonės, kartais prikrautos įvairių sprogmenų. Pastatas buvo toks, kad buvo galima po juo - po antro aukšto balkonu - pavažiuoti ir padaryti rimtą žalą. Įsivaizduoju, kad specialistai rekomendavo ir buvo nuspręsta apriboti galimybę transporto priemonėms, tiek sunkvežimiams, tiek lengvesniems automobiliams, pavažiuoti po pastatu.

- Ar žinote, kiek pinigų kainavo ši papildoma apsauga?


- Neįsivaizduoju, net nežinau, kas vykdo darbus ir kas juos užsakė.

- Kaip manote, ar nereikėtų pirmiau apsaugoti visuomenės, kai užsienyje vis dažniau nuskamba skaudūs teroro atvejai, kai nusitaikoma ne į valdžią, o į visuomenę, vietas ir renginius, kur būna minios paprastų žmonių?

- Sutinku. Manau, organizuojant tokius renginius, į kuriuos bus pritraukta daugybė žmonių, į tai bus atsižvelgta. Ir bus imtasi priemonių apriboti galimybėms laisvai patekti į žmonių minią. Bus statomos papildomos kliūtys. Pirmiausia pateikiami prašymai rengti tokius renginius. Tuomet jie svarstomi, analizuojant renginio vietą, policijos reikalingumą ar saugos tarnybų poreikį tvarkai palaikyti. Tad, manau, šis klausimas tikrai bus svarstomas.

- Ar šiuo metu jau imtasi papildomų priemonių ir visuomenės saugumui užtikrinti?


- Nežinau, ar šiuo metu kokie renginiai organizuojami, bet galėčiau pasidomėti.

- Bet gal, be renginių, jau reikėtų papildomos apsaugos ir mokykloms, vaikų darželiams, švietimo įstaigoms? Esant neramumams, šie objektai taip pat nukenčia...


- Kai kalbame apie Vyriausybės pastatą ar kitas valstybines įstaigas, kalbame apie terorizmo grėsmę. Lietuvoje tarnybos pasisako, kad ši grėsmė yra nedidelė, bet vis tiek imamasi prevencijos priemonių. Manau, pasaulyje dar nėra buvę, kad teroristų išpuoliai vyktų ligoninėse, daugiau taikomasi į dideles žmonių susibūrimo vietas, tokias kaip stotys, oro uostai, renginiai. Žinoma, išskyrus JAV blogus atvejus, kai jų pačių piliečiai dėl tam tikrų priežasčių imasi ginklo. O iki karo, tikiuosi, mes neprieisime. Bet tam ir rengiami planai, kiekviena valstybė juos turi, taip yra ir Lietuvoje.

- Kaip manote, ar papildoma Vyriausybės pastato apsauga ir tie stulpeliai nepaskatins dar didesnio visuomenės pasipiktinimo valdžia, kad šie pirmieji nusprendė apsisaugoti nuo terorizmo, pamiršę likusią gyventojų dalį?

- Gali būti, kad kai kurie žmonės ir piktintųsi, nes Lietuvoje kol kas dar nebuvo tokių skaudžių įvykių. Bet jei toks atvejis nutiktų ir nugriūtų pusė Vyriausybės, turbūt atsirastų sakančių, kad vėlgi kažkokios tarnybos nepagalvojo ir nesiėmė jokių priemonių dėl pastato saugumo. Tai yra elementari prevencinė priemonė, suteikianti rimtą apsaugą. Ką jau kalbėti apie vaizdo kameras ar policijos pareigūnus, - manau, po pusės metų jie įsilies į aplinką ir gyventojai jų nė nepastebės, jie bus kaip bendra peizažo dalis.

- Ar žmonės gali jaustis saugūs, kai Vilniaus mieste iš kone 100 kamerų, pastatytų viešosiose vietose, veikia vos 15?

- Žinau šią problemą. Situacija tokia, kad šiuo metu vyksta viešieji pirkimai, atnaujinamos sutartys, ne vienu kartu viskas pasibaigia. Kita vertus, tai, kad kamera kaba, net jei ji ir neveikia, duoda šiokią tokią naudą. Man, kaip paprastam piliečiui, esant mieste ir matant tą kamerą atrodo, kad tai gera prevencinė priemonė. Jei žmonės, kurie ruošiasi nusikalstamoms veikloms, turi informacijos, kad ta vieta nefilmuojama, tuomet negerai ir kameros neefektyviai išnaudojamos. Bet jos tikrai pradės veikti, tikrai nebus apie tai informacijos ir savivaldybė ta proga nešaudys fejerverkų, kad štai jau visos kameros veikia.

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • JONE 2017 sausio mėn. 13 d. 08:07:51

  CXia pabegeliai mnesilaiko , nebijokit , reikia bijoti kitokiu ivykiu

 • senis 2017 sausio mėn. 12 d. 16:37:07

  vot koks protingas ministras. Kazkas kaba, bet neveikia. Nauda ministrui
  vistiek duoda. Pas mus Seimas irgi kaba, vyriausybe kaba, prezidentura
  kaba. Viskas gerai kaba, niekas neveikia. Kam, visa tai, duoda nauda?

 • hm 2017 sausio mėn. 12 d. 11:02:30

  tai kad teroristai taikosi ne į valdžias, bet į eilinius gyventojus jų
  masinio susibūrimo vietose, nes siekiama taip įbauginti kuo didesnį
  kiekį žmonių ir taip per juos paveikti valdžių sprendimus. Ar dar
  mūsų valdžiai tai neaišku?

 • ALGIRDAS 2017 sausio mėn. 12 d. 10:32:14

  Daug metų dirbau ir Vokietijoje, ir Prancūzijoje ir galiu pasakyti, kad
  naivu galvoti, jog mes čia galime priimti tūkstančius pabėgėlių ir
  tikėtis, kad jie integruosis, dirbs ir nieko bloga nedarys. Niekur taip
  nėra, nebūtų ir pas mus.

 • Alfukas iš Šiliūnų 2017 sausio mėn. 12 d. 10:30:13

  Ar galite man kas pasakyti kuris iš dviejų pašnekovų yra
  ministras-profesionalas,kuris žurnalistas?

 • Alfukas iš Šiliūnų 2017 sausio mėn. 12 d. 10:27:44

  Ar galite man kas pasakyti kuris iš dviejų pašnekovų yra
  ministras-profesionalas,kuris žurnalistas?

 • AR NE ŽULIKAI? 2017 sausio mėn. 12 d. 10:17:47

  Patys kviečiasi ir vežasi arabus, ir patys apsitveria barjerais, o
  paprasti turi kentėti. Štai kaip jie myli savo tautą.

 • IJA 2017 sausio mėn. 12 d. 10:13:01

  Valdžia visuomet savimi pasirūpins. Turim suprasti, kad nuo tokių
  įvykių neapsisaugosim, didelės šalys nesugebėjo savo piliečių
  apsaugoti. Mus gal nebent orai apsaugos, sušals teroristai, kol čia
  atvažiuos.

 • valdas 2017 sausio mėn. 12 d. 09:48:42

  LABAI NEGERAI,KAI"VALDZIA"LAIKO SAVE PROTINGESNE UZ TAUTA,UZ ZMOGU IR VISU
  PIRMA SAVO "PROTINGUMA"APSAUGO ISTATYMAIS,NEBAUDZIAMUMU,NEBUVO DAR ZMONIU
  VALDZIOS,TIK MULIAZAS,DABARTINIAM SEIME SIEK TIEK ZMONIU ATSIRADO,BET ?...

 • Leonidas 2017 sausio mėn. 12 d. 09:46:43

  Manau, kad stulpai tikrai neapsaugos. Reikėtų rūpintis iš anksto
  saugumu ir kad saugumas būtų suprantamas plačiąja prasme. Jei valdžia
  rūpinsis tik savo saugumu, Lietuva nebus saugi, turi būti užtikrintas
  visų saugumas.

 • Jolanta 2017 sausio mėn. 12 d. 09:23:47

  Turbūt kiekvieno mūsų reikalas pasirūpinti savimi, nes pasikliauti
  valstybe šiuo atveju būtu šiek tiek naivu. Manau, pirmiausia saugumo
  priemonės reikalingos oro uoste. Manau, teroro pavojus auga ir tik
  klausimas, kada jis ateis iki mūsų.

 • ELA 2017 sausio mėn. 12 d. 08:44:42

  Pirmiausia paprasti žmonės. Jiems dabar tikrai labai sunku. Manau, kad
  reikia būti visuomet pasiruošus. Tuo turi rūpintis mūsų Vyriausybė.
  Ruoštis reikia iš anksto, o teroristai dažniausiai važiuoja ne į
  valdžios pastatus, o į minią.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NEPATEKO: vyrų rankinio Čempionų lygos ketvirtfinalio atsakomosiose rungtynėse sekmadienį „HB Montpellier“ klubas, kuriam atstovauja Jonas Truchanovičius, namuose 25:30 pralaimėjo Vespremo „Telekom“ komandai ir nepateko į pusfinalį.
 • ČEMPIONATAS: Lenkijos krepšinio čempionato paskutiniojo - 32-ojo - turo rungtynėse sekmadienį Dombrova Gurničos MKS komanda, kuriai atstovauja Laimonas Chatkevičius, išvykoje 85:76 nugalėjo Kutno „Polfarmex“ ekipą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas

Ar važiuojate apsipirkti į Lenkiją?

balsuoti rezultatai

Ar esate ėmę greitąjį kreditą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   +1    +3 C

   -1   +2 C

 

   +1   +2 C

   +4   +8 C

  +7  +10 C

 

   +5  +11 C

    2-7 m/s

     1-6 m/s

 

      1-6 m/s

USD - 1.0930 PLN - 4.2224
RUB - 62.1061 CHF - 1.0831
GBP - 0.8447 NOK - 9.3243
reklama
Respublikos spaustuvė 2014-12