respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Valdžią išrinks už musnuotraukos (32)

2018 balandžio mėn. 18 d. 10:20:06
Justina GAFUROVA

Šiurpiausią dvigubos pilietybės idėją Lietuvai jau veja kita - elektroninio balsavimo. Teisingumo ministerija, tiesa, su jau buvusia vadove Milda Vainiute, stūmė kuo skubiau sukurti balsavimo internetu sistemą. Jos sukūrimui buvo atseikėti 2 mln. eurų. Palyginti, e.sveikatai sukurti išleista 40 mln. eurų, ir ji vis dar brokuota. Tad apie sąžiningus rinkimus liks tik pasvajoti. O gal viskas daroma tik dėl to, kad emigravę tautiečiai galėtų likusiems Lietuvoje valdžią išrinkti nė nepakilę nuo sofos?

 

Teisingumo ministerija uoliausiai dirba elektroninio balsavimo klausimu. Net ir Vyriausybei jau buvo pateiktas Balsavimo internetu sistemos sukūrimo ir įgyvendinimo įstatymo projektas. Vyriausybė pritarė, nors nuomonės ir išsiskyrė.

Štai sveiko proto nepraradęs vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas neslepia skeptiškai vertinantis galimybę suteikti piliečiams teisę balsuoti internetu. „Mes tikrai nenorime, kad kažkas mums išrinktų valdžią“, - sakė vidaus reikalų ministras ir pabrėžė, kad priimant tokius sprendimus nereikia skubėti, o labai atsakingai viską įvertinti. E.Misiūnas teigė, kad turime daug pavyzdžių, kai rinkimams užsienyje darė poveikį kai kurios valstybės. „Manau, kad kol nėra galimybės 100 procentų užtikrinti rinkimų teisėtumo ir tų balų objektyvaus skaičiavimo, turime tradicinį, puikiai organizuotą balsavimą, pažymint lapelyje, už ką nori atiduoti savo balsą“, - sakė E.Misiūnas ir pabrėžė, kad tos valios, kuri pažymėta lapelyje, niekas negali pakeisti.

Tačiau Teisingumo ministerija įsitikinusi, esą įteisinta galimybė balsuoti internetu padidintų rinkėjų aktyvumą. Jos atstovų teigimu, įstatymas prisidėtų įgyvendinant iškeltus šimtmečio tikslus, konkrečiai, įgyvendinant dvigubos pilietybės įstatymą. Sistemos sukūrimui numatyta skirti 2 mln. eurų. Netgi tikimasi, jog jau 2020 metais Seimo rinkimuose bus galima balsuoti internetu.


- Ar Lietuva jau pasiruošusi elektroniniam balsavimui? - „Vakaro žinios“ paklausė Lietuvos mokslų akademijos Technikos mokslų skyriaus pirmininko, 1992 -1996 metais buvusio ryšių ir informatikos ministro Gintauto ŽINTELIO.

- Esu bandęs kalbėti ir su dabartiniu premjeru, ir su Seimo nariais, ir su kitais žmonėmis. Visi sutinka, jog šiuo metu Lietuvoje yra visiška netvarka informacinių technologijų srityje. Tik niekas dėl to nieko nedaro. Apie elektroninio balsavimo sistemą esu išsakęs poziciją ministrams. Sistema savaime nėra blogas dalykas. Tik reikia suprasti, kad ji nieko iš esmės nepakeis. Tokie pasiūlymai man primena šaudymą į nieką. Kai taikinio nėra, o šauti norisi. Reikia sistemos dėl politinių ar kitų priežasčių, darome. Ir net negalvojame, ar ji veiks bei kas ją prižiūrės.

- Balsavimo sistemos sukūrimo įstatymą teikia Teisingumo ministerija, jį kritikuoja Vidaus reikalų ministerija. O už kibernetinį saugumą atsakingas centras yra Krašto apsaugos ministerijos pavaldume. Regis, ministerijos pačios nežino, kieno tai atsakomybė?

- Nes Lietuvoje nėra asmens, turinčio bent kiek tikrus įgaliojimus informacinių technologijų srityje. Mes tik deklaruojame, kad XXI amžius yra technologijų laikas. Bet tuo pačiu metu šią temą padedame net ne į stalčių, o visiškai metame po stalu. Įsivaizduokime, kad šiandien į Lietuvą ruošiasi atvažiuoti žinoma informacinių technologijų kompanija. Su kuo jos atstovui reikėtų kalbėti apie strateginius veiklos planus Lietuvoje? Tokio žmogaus tiesiog nėra. Turint tiek ministerijų, nesugeba paskirti žmogaus, atsakingo už informatikos koordinavimą ir strateginius projektus. Tai - tikras pasityčiojimas.

- E.sveikata kainavo 40 milijonų eurų, bet iki šiol neveikia. Praėjusių Seimo rinkimų metu startavusi VRK elektroninė sistema už 5 mln. eurų neapsaugojo asmens duomenų. Net Vilniaus savivaldybėje kasmet registracijos į darželius sistema stringa. Tai tik keli pavyzdžiai. Ar galime tikėtis, kad elektroninio balsavimo sistema bus išimtis?

- E.sveikatą buvo galima padaryti keturis kartus pigiau ir keturis kartus greičiau. Bet visiems labai reikalingas pats kūrimo procesas. Čia įjungiama daug žmonių, atliekami tyrimai ir įvairiausios studijos. Jos paskui išmetamos ir niekam nereikalingos, bet visi turi, kuo užsiimti. Kalbėkime paprastai - kiekvienos sistemos kūrimas yra verslas. Kažkas nori politinių taškų prisidėti, kažkas materialinės naudos. Kad realaus rezultato nebus, niekam tai neįdomu. Nes svarbiausia - išpūsti burbulą.

Kaip tik dabar ant stalo turiu 1993 m. kurtą ilgalaikį nacionalinės informacinės infrastruktūros sukūrimo projektą „Lietuva 2000“. Jau tada buvo numatyta sukurti nacionalinę informacinių paslaugų sistemą, suteikiant kiekvienam vartotojui reikiamą informaciją bei ryšio paslaugas. Tai buvo užsibrėžta ir pradėta įgyvendinti dar 1993 m. Tai užfiksuota dokumentuose. Žinoma, paskui Ryšių ir informacijos ministerija buvo panaikinta. Skaudu skaityti tokius dokumentus. Kai prieš 25-erius metus jau žinojome, ką reikia daryti. Ir šiandien šis dokumentas mums tiktų. Jei nors pusę tų tikslų įgyvendintume, šalyje būtų tikra šventė. Bet to niekam nereikia.

- Negana to, vienu pirmųjų naujai išrinkto Seimo darbų buvo panaikinti Seime iki tol veikusį Informacinės visuomenės plėtros komitetą.


- Atėjus valstiečiams į valdžią, jų vadui reikėjo Kultūros komiteto. Kadangi naujo steigti nenorėjo, panaikino Informacinės visuomenės plėtros komitetą. Bet galiu pasakyti, jog šiandien nėra nei kultūros, nei informacinės visuomenės.

- Atrodo, kad tik valstybinis sektorius šiandien Lietuvoje su informacinėmis technologijomis nedraugauja?

- Tais pačiais 1993 m. buvo Vyriausybės nutarimas, pagal kurį visos valstybinės reikšmės informacinės sistemos turėjo būti derinamos su ministerija. Negalėjo būti taip, kaip dabar: Valstybinė mokesčių inspekcija daro savo sistemą, e.sveikata - daroma atskirai, kitos sistemos - taip pat atskirai. Juk jos visos turėtų viena su kita susitarti. Kitaip, tai tik blefas - išleidžiamos krūvos pinigų ir prarandamas visas efektyvumas. Tai supranta kiekvienas specialistas. Išskyrus mūsų didžiuosius atstovus. Nes jie gyvena nuo rinkimų iki rinkimų.

- 2 milijonai eurų - pakankama suma patikimai sistemai sukurti?

- Viskas priklauso nuo sistemos. Manau, norint užtikrinti saugų balsavimą ir veikiančią sistemą, tai nebus pigus projektas. Tačiau čia neturi likti tokių spragų, kai neatlaikiusi apkrovimo, lūžta sistema, kaip sakė Vilniaus savivaldybė, registracijos į mokyklas metu. Kaip taip galima pasiteisinti? Nejau žmogus, kūręs tą sistemą, buvo visiškas kvailys ir negalėjo suskaičiuoti, kiek vaikų registruosis į ugdymo įstaigas. Tai abėcėlinės tiesos, kurios kiekvienam specialistui - aiškios. Bet, kai perkama tai, kas pigiausia, o dar nuo tos sumos reikia pasivogti, iš karto aišku, kad sistema neveiks. O tobulinimui vėl reikės pinigų. Taip minimali kaina išaugs iki realios kainos. Visai ne tie žmonės sėdi valdžioje. Suprantu, kad jie yra patogūs. Bet patogus žmogus - ne profesija.

Kitas klausimas - kas bus šios sistemos šeimininkas? Juk kažkas turės ją priimti, pasirašyti, jog ji tinkama ir ją galima naudoti. Tikrai - tai ne Teisingumo ministerijos vaidmuo. Tam reikalingas kompetentingas padalinys arba specialistų grupė. Nes jei užsakinės pati ministerija, tai sistemą tikrai reikės išmesti. Ten tiesiog nėra tokių specialistų.

- Kartu su elektroniniu balsavimu stumiamas ir dvigubos pilietybės įstatymas. Ar šios dvi idėjos gali išgelbėti Lietuvą?

- Jei laimi tik tas pilietis ir kažkoks politikas, gavęs papildomą balsą rinkimuose, dėl to neverta vargintis. Jei dviguba pilietybė emigrantui reikalinga tik tam, kad galėtų atvažiuoti į Lietuvą susitaisyti dantų ir balsuoti internetu, kodėl aš turiu už tai mokėti savo mokesčiais? Jei reikia, galime sukurti tą sistemą, tačiau ji visiškai nepakeis politinės situacijos šalyje. Pilietis, kuris nori dalyvauti rinkimuose, balsuoja ir dabartinėje sistemoje. Bet jeigu jis nebalsuoja tik todėl, kad nėra balsavimo elektroniniu būdu, tuomet toks iš jo ir pilietis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (32)

 • Vienintelis 2018 balandžio mėn. 21 d. 19:29:36

  Vienintelis kelias patikrinti rinkimus tai neiti balsuoti tada jau
  nepareguliuosi kiek ir kokiam prezidentui pakisti daugiau balsu ta ir
  parode paskutiniai rinkimai kai i juos neatejo 51 proc

 • zemaitis 2018 balandžio mėn. 19 d. 17:47:40

  Tai jau runkeliu is viso nebereikia,nei ju balsu,uz juos balsuos nusipelne
  gyventi geriau?

 • Safyras 2018 balandžio mėn. 19 d. 08:20:27

  Lietuvoje buvo ruošiami geri specialistai iki tol, kol neatėjo į
  valdžią tie, kurie galvoja, jog mokytis nereikia, galima viską
  nusipirkti. Tačiau bet kokiam darbui reikia žinių, patirties. O kai
  pradeda vadovauti tie, kurie neturi jokio supratimo apie darbą, tai ir
  kvailina juos pavaldiniai... O valdžios atstovams su žiniasklaida
  priešakyje labiau patinka knaisiotis po sekso skandalus, nes ten jie
  kažką nusimano, bet ne dirbti rimtą darbą...Kai yra gera melodija, tada
  ir žodžius galima parinkti bet kokius, o kai yra šlamštas, tai ir
  reklama nepadės... O reklamos galia tiki tik patys jos kūrėjai, nes
  žmogus vadovaujasi savo protu ir jis puikiai žino ko jam reikia
  gyvenime...

 • cha 2018 balandžio mėn. 19 d. 01:55:03

  pazystamas buves komuniaga seniau yra sakes,kad galit balsuot uz bele ka,o
  isrinks ta kurio reikes ten virsuj...

 • Juk 2018 balandžio mėn. 18 d. 22:59:28

  Šlepetė prezidentu tapo tikrai ne be "užlinkusio kompo" pagalbos, o ir
  per pastaruosius rinkimus tas pats aparatas labai padėjo konservatnykams.
  Laidoje "Nuoga tiesa" vyko tiesioginis balsavimas klausimu "ar norite
  matyti Deduliuką ir konservatnykus", kurio
  nekontroliavo"Vaigauskinių"chebryte. Už "deduliukinius" tebalsavo
  1/12.Palyginus su "rinkimų" rezultatais juokas ima.

 • KA 2018 balandžio mėn. 18 d. 18:48:49

  Na komentatoriai duodat garo! Paziurekit kai gerai veikia atrinkimo i
  kariuomene sistema! Ten yra STEBETOJAI nuo visuomenes. ( Keli seneliai)
  Jie stebi mirganti kompiuterio monitoriu ir nustato ar buvo pazeidimu ar
  ne. Sia komisija reikia isplesti ir ji patvirtins , kad viskas tvarkoje.
  Ten atrinkti isskirtiniu gabumu senoliai, kuriu protas veikia greiciau uz
  kompo procesoriu.

 • mano manymu 2018 balandžio mėn. 18 d. 14:55:08

  Valdžia Lietuvoje renkama,ne tas kas balsuoja , o kas balsus skaičiuoja.
  Dabartinė valdžia pas mus išrinkta už pinigus.Kas duoda daugiau pinigų
  Vyriausiojei rinkimų komisijai tai ta partija ir lieka valdžioje.
  Ateinančius rinkimus turi laimėti konservatoriai nes jie daug turi
  prisivogę pinigų.

 • Jabas 2018 balandžio mėn. 18 d. 13:06:15

  Jei elektronine skaiciavimo sistema paklius i konsevu rankas , Lietuvelei
  amba, jie visa laika bus rinkimu lyderiai, vienintele ir neklystanti
  partija, tada vergai raitokites rankoves, mokesit ir uz ora , kuriuo
  kvepuojat.

 • Klausimas principinis 2018 balandžio mėn. 18 d. 12:51:17

  O kada Lietuvoj paskutini karta valdzia buvo isrinkta Lietuvos pilieciu?
  Legendos pasakoja, jog tai lygtai buvo lygiai pries 100 metu, bet to nieks
  negali patvirtinti, nes rinkeju gyvu nebera...

 • = 2018 balandžio mėn. 18 d. 11:24:26

  Jei Lietuva demokratinė šalis tai dėl internetinio balsavimo turi būti
  referendumas. O šiaip tai perdaug niekas nepasikeis nes per rinkimus
  pensininkai ir taip išrenka tuos kurie geriau moka žadėt, kurie yra
  "populiariausi" pagal Gaidžio-Grybauskaitės-LRT apklausų firmos
  rezultatus. Na, dar greičiau čia nebus galima susišnekėt lietuviškai.

 • EJ 2018 balandžio mėn. 18 d. 11:10:08

  Yra daug abejoniu del el.balsavimo. Jeigu lietuviai chakeriai isilauzia i
  kompiuterius, Ipadus, e-mailus ir pn.- tai ka jau kalbeti apie
  profesionalus is kitu saliu. Labai, labai abejotina, kad imanomi saziningi
  rinkimai... Turetu buti visapusiska el.balsavimo kontrole. Patys
  balsuotojai turi tureti galimybe bet kuriuo metu pasitikrinti, kur ju
  balsai randasi ir pn., tam, kad sumazinti balsu vagystes. Na, ne man mokyti
  elektronikos profesionalus... Jeigu imanoma padaryti apsauga, sakykim kaip
  elektroninej bankininkystej, - kodel nebalsuoti el.budu?

 • sukčius 2018 balandžio mėn. 18 d. 10:22:04

  Kai paskaitai ir pagalvoji iki kiek kvaili tie valdininkai su tokiu dideliu
  valdininkų puskvailių aparatu, jie po 28 metų nepriklausomybės, ne
  įdiegė tokių e.sistemų kaip apmokėti 30 eurų už vaiko pinigus,
  okalba apie e. balsavimą, tokių vagių vals tybės kaip mūsų reta.
  Gyvename 21 pirmame amžiuje, pavieniai žmonės kasa kripto valiutą ir
  nebijo, o mes kalbame apie valstybę, kuri negali apsaugoti e.
  balsavimo,skaitai ir negali suprasti iki kokio durnumo seka pasakas tie
  valdininkai, vis galvodami, kad tie rinkėjai ant tiek durni, kad kaip juos
  naujais metodais apgauti, nes senieji perpprasti

 • Klasta ir meilė 2018 balandžio mėn. 18 d. 10:08:09

  Baltos pirštinės sekė ir rasdavo pažeidimų esant popieriniam
  balsavimui. Balsuojant internetu, pažeidimų nebus pastebėta niekada.
  Rinkimus būtinai laimės sąrašiniai konservatoriai. Taip pat bankų
  atstovas (komentatoriams žinomas). Svarbiausia - pakliūti į sąrašą.
  Kur reikės pasodinti stebėtojus?

 • etas 2018 balandžio mėn. 18 d. 09:45:35


  Derėtų atsiklausti tautos,ar ji nori tokio
  el.balsavimo ar ne.Ir taip metų metais
  liaudis kvailinama,o kokie buvo praeiti rinkimai?
  atmenat?Kokios virė aistros,bet kokia kaina,kad
  tik į valdžią.Nesubrendome mes dar el.balsavimui
  tol,kol išrinktieji galvos ne apie valstybę,tautą,
  o apie savo kišenę.Dabar net gėda žiūrėti... tokie
  svarbūs,susireikšminę....ypač opozicija mūsų
  nepakeičiamieji koncervatoriai...

 • melagiai 2018 balandžio mėn. 18 d. 09:42:58

  Aha, rusai puola, rusai puola. O valdžia nebijo, kad Rusija įsikiš į
  rinkimus? :) Jei net JAV įsikišo, tai ką reiškia tokioje Lietuvoje...
  Deja, šizofrenija jau tokiame lygyje, kad kairė nežino, ką daro
  dešinė, arba vienas melas prieštarauja kitam ir nusipjaut. Apsimelavo
  valdžia dėl Rusijos kišimosi į rinkimus JAV ir kitur. Jei iš tikrųjų
  Rusija kištųsi, tai elekotrinio basavimo nesitumtų. Taigi, valdžia
  puikia žino, kad jokie rusai niekur nesikiša, tik pati valdžia ir gali
  manipuliuoti rinkimų rezultatus.

 • pagaliau 2018 balandžio mėn. 18 d. 09:11:29

  Gal bent dabar nebelos ant mūsų, kad ką išsirinkome - tą ir turime?
  Kiek galima mus laikyti kvailiais? Ačiū RESPUBLIKAI ir Justinai už
  aktualią temą.

 • kgbistams 2018 balandžio mėn. 18 d. 08:37:35

  jiems vis sunkiau isbut prie lovio todel ir bando ,bet kokiais budais
  issilaikyt,elektronika ,visada nukreipsi sau tinkama linkme.

 • Prašalietis 2018 balandžio mėn. 18 d. 08:21:35

  Pseudovalstybinių teritorijų čiabuviai"galvoja",kad jie kažką
  patys"renko" mesdami popieriukus į balsadėžes. Ir bijo,kad
  jei"balsuos"kas nors dar ir per internetus tai
  turės"įtakos"balsuojančių į balsadėžes"ištikimų
  grynakraujų"durnių laivo keleivių"pasirinkimą".Durnių laivo
  keleiviams,"suvokiantiems"tik paralelinius pasaulius,ir po 27
  "nepriklausomybės"metų nedaeina, kad jie"išsirenka",nepriklausomai nuo
  jų balsavimų ir suorganizuotų jiems balsavimų ritualų ir šou
  renginių, tik tuos,kurie yra reikalingi dabartiniam šeimininkui.

 • Dėdė 2018 balandžio mėn. 18 d. 08:14:00

  Maniau , kad nebėra naivuolių manančių , kad valdžią renka(mano kad
  renka ) Lietuvos žmonės....argi sveiko proto pilietis galėjo Magnoliją
  išrinkti? Arba prancūzai Makroną?

 • Koks pasiekimas 2018 balandžio mėn. 18 d. 08:04:48

  Aisku paprasciau bus zaist zaidima "rinkimai"nepergyvenkm del
  emigrantu.siaip ar taip prezidentas skirs ar rinks gal ne briusely.tai
  uzjury.o seimas padel integruotis.ir globalizuotis

 • Žmogus 2018 balandžio mėn. 18 d. 07:58:28

  Nesutinku dėl internetinio balsavimo rinkimuose.Tai aukščiausios
  rūšies apgaulė.

 • Safyras 2018 balandžio mėn. 18 d. 07:51:42

  Jau per buvusius rinkimus pamatėme, kad užblokuoti duomenų persiuntimą
  nėra sudėtinga tiems, kurie yra gerai pasikaustę informatikoje. Jei
  reikia balus perskaičiuoti, kai aplink tiek partijų atstovų, kurie
  žiūri į komisijos narius, kaip vilkas į aveles, tai rodo, kad dar iki
  tikros kultūros labai toli. O ir pasitikėjimas politikais , jų atstovais
  , jų darbais yra labai sumažėjęs, nes daugeliui visai nesvarbu, kaip
  gyvena paprastas žmogelis, jiems svarbu tik pinigai ir gražiai atrodyti
  žiniasklaidoje... Todėl ir mėtomi pinigai projektams, kurie yra
  išmetami į šiukšlių dėžę, bet kažkas praturtėja...

 • Prosenelis 2018 balandžio mėn. 18 d. 07:27:27

  Klausimielis ar tauta gali pasitikieti iteisintai vagimis isversta
  kailiais????Aisku negali tauta apvuokta LIETUVA isvuookta fabrikai gamyklos
  zemies uki kaimai sunaikynti prie tuokios valdzios kompiterei tai mirtis
  sunaikinimas Lietuvos nes tada bus tautai ir Lietuvai galas norsir dabar
  siedime gilioja duobieja uzdengti melo nieksybiu skraiste.

 • Stebėtojas 2018 balandžio mėn. 18 d. 07:24:49

  Žinoma reikia tos elektroninės,kad ir stringančios,neveikiančios,kaip
  tos veryginės.Nežinosi už ką balsavai,tai ir galvą neskaudės.Kaip ir
  pas dantistą užsiregistruoji ir dantys neskauda ir į polikliniką
  pėsčias mėnesį pavaikštai.Judėjimas-sveikata.O ir tuos milijonus
  nėra kam ,,įsisavinti''.

 • Nebūkim naivūs 2018 balandžio mėn. 18 d. 06:56:35

  1. Elektroninis balsavimas - "Daryti viską, kad Lietuvai būtų blogiau"
  dalis. Tai įneštų nepasitikėjimą, sumaištį, pagal kažkieno
  užsakymą "padėtų" išrinkti Maskvai, Briuseliui ar/ir Vašingtonui
  labiau tinkamą valdžią. Dirbančią jų kapitalui ir elitui, o ne
  vargšams Lietuvos rukeliams.
  2. Tas planas vykdomas: "skaldant ir valdant", praskolinant, išvarant į
  emigraciją, veikiant per ofšorus, prichvatizuojant, kompromatais
  šantažuojant, vagiant ir tratinant ES fondus, į valdžią stumiant
  menkystas, perkant auksinius šaukštus ir t.t.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SUSIŠAUDYMAS: per saugumo pajėgų ir įtariamų nusikalstamų gaujų susišaudymą, kilusį po reidų keliuose netoli Rio de Žaneiro esančiuose lūšnynuose, žuvo mažiausiai 13 žmonių.
 • NUTRAUKĖ: Salvadoro vyriausybė priėmė sprendimą nutraukti diplomatinius santykius su Taivanu; po šio Salvadoro žingsnio Taivano suverenitetą pripažįstančių valstybių skaičius sumažėjo iki 17.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018