respublika.lt

Valdiškas turtas labai pigus

(0)
Publikuota: 2017 rugpjūčio 31 08:10:24, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Buvusi „Vilniaus vandenų“ centrinė būstinė sostinės senamiesčio širdyje verta vos 1,5 tūkst. eurų už kvadratinį metrą, o už panašias privačias patalpas netoliese verslininkai sugeba gauti perpus daugiau. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Sostinės tarybos Antikorupcijos komisija prašo Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą ištirti, ar savivaldybės kontroliuojamos bendrovės „Vilniaus vandenys“ centrinės būstinės pardavimas buvo skaidrus ir teisėtas. Mat bendrovė sandorį sudarė neatlikusi privalomojo turto vertinimo, ignoruodama savivaldybės nustatytą tvarką, tuo galimai padarydama miestui milijoninę žalą.

 

UAB „Vilniaus vandenys“ savo centrinę būstinę ir klientų aptarnavimo padalinį, esančius Vilniaus senamiesčio širdyje, Dominikonų gatvėje, aukcione pardavė šių metų vasarį. Pastatus už pradinę kainą - 3,9 mln. eurų - įsigijo vienintelė aukciono dalyvė danų kapitalo bendrovė „Asgaard Property“.

Jau tada kai kuriems politikams kilo įtarimų, ar valstybės saugomas kultūros paveldo objektas Pociejų rūmų ansamblis, ką tik suremontuotas, beveik 2,5 tūkst. kv.m ploto, su uždaru kiemu, parduotas ne per pigiai. Mat vieno kv.m ploto kaina siekė tik 1583 eurus, o vos už kelių šimtų metrų Šv.Ignoto g. suremontuotų patalpų kaina viršijo 3 tūkst. eurų už kv.m.

Vilniaus miesto tarybos Antikorupcijos komisija atliko minėto bendrovės „Vilniaus vandenys“ sandorio tyrimą ir aptiko nemažai pažeidimų, dėl kurių turtas galėjo būti parduotas apie porą milijonų eurų pigiau, nei yra vertas.

„Aptikome, kad parduodant turtą nebuvo inventorizuota apie 800 kv.m patalpų, esančių palėpėje. Įtarimų kelia ir pats aukciono organizavimas ne elektroniniu būdu, - vakar spaudos konferencijoje sakė komisijos pirmininkas Kęstutis Nėnius. - Elektroniniame aukcione pirkėjai neturi galimybės sužinoti vienas apie kitą ir paveikti vienas kito. O šio pardavimo atveju matome labai keistą situaciją: dalyvauti aukcione buvo užsiregistravusios 4 įmonės, tačiau jo išvakarėse 3 iš jų atsiėmė stambius užstatus po 30 tūkst. eurų ir liko vienintelis dalyvis, kuris ir nupirko pastatus už pradinę kainą. Be to, ir ta pradinė kaina, pasirodo, buvo nustatyta ne turto vertinimu, o tiesiog rekomenduota UAB „Vilniaus vandenys“ užsakytos galimybių studijos autorių, kurie toje pačioje studijoje pažymi, kad neprisiima atsakomybės už turto rinkos įvertinimo tikslumą. Tai, ko gero, pirmas ir vienintelis atvejis savivaldos ir valstybės turto pardavimų istorijoje, kai turtas parduodamas be nepriklausomo turto vertinimo.“

Paaiškėjo, kad „Vilniaus vandenų“ vadovybė pažeidė ir savivaldybės nustatytą tvarką - negavo (ir neprašė) leidimo parduoti turtą savivaldybės Negyvenamųjų ir gyvenamųjų patalpų komisijos. Anot K.Nėniaus, ši komisija paprastai rekomenduoja pirmame aukcione nustatyti šiek tiek didesnę kainą, negu įvertino nepriklausomi vertintojai. Dėl to, pavyzdžiui, 2016 metais savivaldybė už aukcionuose parduotą turtą gavo 36 proc. daugiau, negu jis buvo įvertintas.

„Vilniaus vandenų“ vadovybė vis teikia argumentus, kad turtas vertas mažiau, negu už jį gauta, - po pardavimo jie net turto vertinimą užsakė, kuris nustatė, kad pastatai verti 3,75 mln. eurų. Bet jeigu jie tikrai atstovautų viešajam interesui, turėtų rūpėti, kaip turtą parduoti brangiau, - įsitikinęs K.Nėnius. - Įmonės valdyboje yra 4 vadinamieji nepriklausomi nariai, o savivaldybei atstovauja tik du, ir jie negali paveikti sprendimų, kurių yra įtartinų ir daugiau. Ir čia aiškėja, kad visi 4 „nepriklausomi“ valdybos nariai yra tarpusavyje susiję ankstesnio bendro darbo ir pavaldumo ryšiais, tais pačiais ryšiais susaistytas ir bendrovės vadovas. Manau, kad tokia drąsi jų pozicija nebūtų įmanoma neturint ir politinio „stogo“. Todėl ir kreipėmės į teisėsaugos institucijas, kurių kompetencija yra aiškintis tokius dalykus.“

„Vilniaus vandenys“ sostinės politinės opozicijos kaltinimus vadina nepagrįstais. Bendrovės pranešime teigiama, kad jos užsakyta galimybių studija buvo kompleksinė, apimanti turto geriausio panaudojimo būdo nustatymą ir finansinį pagrindimą. Taip pat buvo atliktas ir parduodamų patalpų turto vertinimas, o Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos ekspertai šių patalpų pardavimą mini kaip pavyzdinį.

Ginti bendrovės stojo ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius, ypač akcentavęs bendrovės sprendimą 20 proc. mažinti tiekiamo vandens kainą vilniečiams. Primygtinai klausiamas, ar jam tikrai nekliūva, kad „Vilniaus vandenys“ pardavė turtą pažeisdami teisės aktus, meras pareiškė: „Procedūrinių dalykų komentuoti nedrįsčiau... Dėl konkretaus pardavimo visada galima diskutuoti, ar nebuvo geresnių galimybių, bet aš kol kas nematau pagrindo manyti, kad kas nors buvo neskaidru ar netinkama.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s