respublika.lt

Valdininkų ir poilsis privilegijuotas

(0)
Publikuota: 2014 liepos 22 12:02:27, Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Valdžios institucijos neskuba parduoti žinybinių poilsiaviečių, kuriose valdininkai gali ilsėtis kur kas pigiau nei eiliniai piliečiai. Redakcijos archyvo nuotr.

Vasaros poilsis prie Baltijos jūros ne kiekvienam įkandamas. Tačiau teisėjams ir valdininkams, kurie ir taip gerai uždirba, dėl kainų ir vietų galvos sukti nereikia. Valdiškose poilsiavietėse valstybės elitas atostogauja kur kas pigiau, nei siūlo Palangos močiutės. Gal dėl to poilsiaviečių privatizuoti neskubama?

 


Mokslas ir pramogos

Valdžia neskuba atsisveikinti su sovietmečio palikimu - žinybinėmis poilsiavietėmis šalies kurortuose, nors Saulėlydžio komisija dar 2010 metais pareiškė, kad jos nereikalingos ir turi būti parduotos. Plušantieji valstybės tarnyboje prie jūros ir vaizdingų paežerių iki šiol gali ilsėtis pigiau nei paprasti mirtingieji.

Geras pavyzdys - Teisingumo ministerijai priklausęs mokymo centras Molėtų rajone, prie Želvos ežero. Dabar šis mokymo centras perduotas Nacionalinei teismų administracijai.

Pušų apsuptyje, paežerėje, mantijas iškeitę į glaudes, „kvalifikaciją tobulina“ teisėjai ir prokurorai. Tobulėja jie išties karališkai, mat centre įrengti visi mokymams būtini atributai: baseinas su kriokliu, suomiška pirtis, boulingas, biliardas, 50-ies vietų kavinė, moderni biblioteka ir t.t.

O kai teismų sistemos darbuotojai nesimoko, vasarą centre gali paatostogauti. Svečiai iš gatvės čia nelaukiami.

Mokymo centro Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Inga Šinkūnaitė neslėpė: rugsėjį-birželį čia vyksta mokymai, o liepą-rugpjūtį teisėjams, prokurorams ir kitiems teismų sistemos darbuotojams kambariai nuomojami pailsėti.

Vienviečio kambario nuoma parai - 40 litų. Dviviečio - 60 litų, liukso (triviečio) kambario - 90 litų. 7-8 tūkst. litų atlyginimą gaunantiems teisėjams tokie nuomos įkainiai kišenių neturėtų ištuštinti.

„Atvyksta, bet labai daug nėra, - apie pigaus poilsio paklausą sakė I.Šinkūnaitė. - Dabar, kai oras geresnis, daugiau atvažiuoja. Po vieną, po kelias, po tris dienas pabūna. Šiuo metu vietų dar kol kas turime.“

Be nuomos, kitos paslaugos teismų sistemos darbuotojams esą teikiamos už papildomą mokestį.

Pigiau grybo

Krašto apsaugos sistemos tarnautojai vasarą taip pat gali ilsėtis pigiau.

Prestižinėje Palangos vietoje, Birutės alėjoje, netoli Tiškevičiaus rūmų parko, veikia Krašto apsaugos ministerijai priklausantys karininkų poilsio namai „Ramovė“.

„Čia ilsisi kariškiai su šeimomis, seržantai ir kiti krašto apsaugos sistemos tarnautojai“, - paaiškino Lietuvos kariuomenės Klaipėdos įgulos karininkų ramovės vadovas Leonas Stonkus.

Poilsis šioje viloje vienam žmogui kainuoja 30,88 lito. Taip pat imamas 1 litą siekiantis kurorto pagalvės mokestis. Klaipėdos įgulos karininkų ramovės Palangos skyriaus vedėja Daiva Mikėnienė informavo, kad šią vasarą visos vietos poilsio namuose jau rezervuotos.

Savi gydytojai

Vidaus reikalų ministerija pati turtingiausia valdininkų mokymosi ir poilsio oazėmis. Štai Druskininkuose veikia VšĮ Valstybės ir savivaldybių tarnautojų mokymo centras „Dainava“, kur kvalifikaciją kelia valstybės ir savivaldybių institucijų darbuotojai.

Tačiau tai ne šiaip mokymo centras, o visas pramogų kompleksas. „Dainavoje“ yra pirtys, baseinas, 6 vietų sūkurinė vonia, trys masažo kabinetai, dvi poilsio salės. Tiesa, šiais malonumais gali mėgautis kiekvienas pasiryžęs už juos susimokėti.

Kambarių nuomos kaina svyruoja nuo 90 iki 160 litų. Visiems klientams, įskaitant ir valstybės bei savivaldybių tarnautojus, įkainiai esą vienodi.

VRM taip pat turi savą „Pušyną“ Palangoje - tai poilsio ir reabilitacijos centras su sporto aikštynu, teniso aikštynu, saunomis, baseinais ir kaskadomis.

Centro vadovas Vincas Nesteckis paaiškino, kad „Pušynas“ išsilaiko be ministerijos paramos. „Ministerija yra steigėja, o mes iš jos nuomojamės pagal panaudos sutartį pastatus. Tai jie mums skolingi, o ne mes jiems. Mes aštunti metai iš ministerijos nesame gavę nė cento“, - pareiškė įstaigos vadovas.

Tiesa, ilsėtis panorusiems vidaus reikalų sistemos darbuotojams taikoma 30 proc. nuolaida. „Ta nuolaida taikoma tik paprastų kambarių nuomai. Ne liuksams. O jei nori kitų paslaugų, turi mokėti visą kainą. Turime ribotą vietų skaičių, kurį mes jiems paskiriame: vasarą 50 vietų iš 130. Žiemą vietų jiems numatyta daugiau, bet jie žiemą kaip tik nenori važiuoti“, - teigė V.Nesteckis.

Pareigūnas su nuolaida esą gali pailsėti už 70 litų. Į kainą įskaičiuoti ir pusryčiai.

Pasak V.Nesteckio, šiuo metu centre ilsisi 27 Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai.

Ministerijai taip pat priklauso Medicininės reabilitacijos centras Trakuose, vaizdingoje ežero pakrantėje. Vidaus reikalų sistemos darbuotojai ir veteranai centre yra gydomi ir reabilituojami visiškai nemokamai. Paslaugas apmoka valstybė.

Spės pailsėti

O štai Seimo kanceliarijos darbuotojai netrukus gali netekti privilegijų pigiai ilsėtis. Pernai rudenį už 3,75 mln. litų parduoti Seimui priklausę elitiniai poilsio namai „Viešnagė“ pačiame Palangos centre. Poilsio namus per aukcioną įsigijo bendrovė „Gaumista“.

Savo pirkėjų vis dar laukia Seimui priklausanti poilsiavietė Labanoro draustinyje, prie Didžiojo Siaurio ežero, Švenčionių rajone. Tris poilsio namelius, ūkinį pastatą ir dvi prieplaukas vasaros pradžioje aukcione planuota parduoti už 810 tūkst. litų, tačiau pirkėjų neatsirado. Kitas aukcionas - jau dešimtas - numatomas rugpjūčio 28 dieną. Poilsiavietės kaina dar labiau aptirpusi - 790 tūkst. litų, kai prieš dvejus metus už poilsiavietes tikėtasi gauti 1,4 mln. litų.

Seimo kanceliarijos Bendrųjų reikalų skyriaus vadovas Antanas Dimaitis sako, kad Seimo kanceliarijos darbuotojai ir šią vasarą galės ilsėtis poilsiavietėje, kol ji dar neprivatizuota.

Tiesa, poilsis prie Siaurio ežero palyginti ne toks ir pigus - namelių nuoma svyruoja nuo 53 iki 122 litų.


Alminas MAČIULIS, Vyriausybės kancleris:

Valdiškos poilsiavietės, galima sakyti, yra atgyvena, senų laikų palikimas. Vyriausybė laikosi principo, kad poilsio namai, viešbučiai turi būti privatizuoti, nes tokių paslaugų teikimas yra privataus verslo, o ne ministerijų uždavinys.

Tiesa, aš negaliu pasakyti, kiek tų poilsio namų yra išlikę, - tikrai nedaug. Patys ministrai geriau žino, ką su tuo turtu jie planuoja daryti.

Sutinku, kad pigesnis poilsis valdininkams tikrai turi būti išgyvendintas. Neetiška, negražu laikyti poilsio namų, kad kas nors galėtų pigiau pailsėti.

Vyriausybės planas yra kur kas globalesnis nei tik parduoti nereikalingus poilsio namus.

Yra priimtas Centralizuoto turto valdymo įstatymas, kuris dar nuo praeitos Vyriausybės labai sunkiai skynėsi kelią.

Pats pagrindinis to įstatymo tikslas - inventorizuoti valstybės valdomą turtą, kuris dabar išmėtytas per atskiras ministerijas, kitas institucijas.

Tikslas - visą tą turtą sutelkti į vienas valstybės rankas. Turto banko ir Valstybės turto fondo pagrindu bus įkurta Centralizuoto turto valdymo tarnyba, kuri galės matyti visą tą turtą ir racionaliai jį valdyti. Tas turtas, kurio nereikia valstybės reikmėms, bus privatizuotas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s