respublika.lt

Valanda iki ligoninės. Ar išgyvensime?

(0)
Publikuota: 2018 lapkričio 12 12:02:11, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Ministro Aurelijaus Verygos nuomone, normalu, kad artimiausią ligoninę net su greitosios pagalbos automobiliu būtų galima pasiekti per valandą. Eltos nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, neseniai užtikrinęs, kad opozicijos baimė dėl planuojamų uždaryti ligoninių yra nepagrįsta, nemelavo. Vakar paaiškėjo, kad ligoninės iš tikro nebus uždarinėjamos, tik jos beveik... nebegydys ligonių, mat dauguma jų tiesiog taps poliklinikomis, skambiai pavadintomis sveikatos centrais. O tikros gydymo įstaigos bus praretintos taip, kad artimiausią būtų galima pasiekti per valandą. Nors per tiek laiko galima spėti numirti kelis kartus.

 

Sveikatos apsaugos ministras kartu su Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininke Asta Kubiliene vakar sukvietė žurnalistus, kad šiems pristatytų būsimą sveikatos apsaugos reformą. Ji rengiama nauja, kadangi ankstesnę vetavo prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tačiau planuojamos naujovės, švelniai tariant, yra šiurpinančios.

Pagrindinis tikslas - sukurti ligoninių tinklą, kurio pagalba esą medicinos paslaugos būtų kokybiškesnės. Pasak A.Verygos, į tinklą galėtų patekti tiek biudžetinės, tiek privačios ligoninės, tačiau jos turės atitikti kriterijus.

„Įstaigoje privalės būti užtikrintas skubiosios pagalbos teikimas visą parą, paslaugų daugiaprofiliškumas (bent trijų rūšių stacionarinės paslaugos, pvz., chirurgijos, terapijos, pediatrijos, akušerijos, psichiatrijos), išvengiamos hospitalizacijos rodikliai, pacientų, išvykstančių gydytis į kitą įstaigą, rodiklis“, - vardino A.Veryga. Beje, šie kriterijai turės būti patvirtinti įstatymu, o ne ministro vienasmenišku sprendimu, kaip buvo pirminiame reformos variante, vetuotame šalies vadovės.

Ministras „Vakaro žinioms“ tvirtino, esą neplanuojama uždarinėti sveikatos priežiūros įstaigų regionuose, ministerija to neva nė negalėtų padaryti, nes jų steigėjai - ne ministerija. A.Veryga ramino, kad pacientai iš bet kurio Lietuvos krašto turės pasiekti visą parą paslaugas teikiančią gydymo įstaigą ne ilgiau kaip per valandą.

A.Veryga tikisi, kad Seimas jau šioje sesijoje patvirtins reformą, nes pataisoms pritarė premjeras, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, kiti sveikatos politikos formuotojai.

Pasak ministro, delsiant priimti sveikatos reformą, negalėsime žmonėms, ypač gyvenantiems toliau nuo didelių miestų, užtikrinti kokybiškų ir saugių sveikatos priežiūros paslaugų. Tačiau jis nepaaiškino, kuo kai kurių rajonų gyventojams bus geriau, jei rajono centre nebeliks normaliai veikiančios ligoninės.

Interviu su Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiuoju patarėju Gintaru KACEVIČIUMI:


- Jei kurių nors rajonų ligoninės neatitiks reikalavimų ir nebus įtrauktos į kuriamą tinklą, kur turės gydytis tų rajonų gyventojai ir ką tos ligoninės veiks, nes ministras dievagojosi, kad nė viena nebus uždaryta?

- Tos ligoninės, kurios į tinklą nepateks, kaip gydymo įstaigos tikrai išliks. Tačiau pasikeis jų veiklos turinys. Jose nebeliks to aktyviojo gydymo visą parą. Ligoninėms įprastų paslaugų teikimo jose nebeliks, kadangi jos bus tinklo ligoninėse. Tačiau liks visa kita: slauga, ambulatorinė pagalba, specialistų konsultacijos, reabilitacija. Kitaip tariant, visas kitas spektras, išskyrus aktyvų gydymą visą parą.

- Paprasčiau sakant, tokios ligoninės taps poliklinikomis?

- Ne visai taip. Pavadinimas nėra svarbiausia. Galima tokias ligonines bus vadinti sveikatos centrais, teikiančiais įvairaus pobūdžio paslaugas.

- Pacientai į jas nebebus guldomi?


- Slaugos skyriuje bus guldomi ir galės praleisti naktį. Tačiau kokiai nors skubiai operacijai ar kokiam nors intensyviam gydymui žmogus ten nebus vežamas. Jis bus vežamas į tinklo ligonines, teikiančias pagalbą visą parą.

- Ministras užsiminė, kad vienas numatomų tikslų - jog normalias paslaugas teikiančią ligoninę žmogus galėtų pasiekti ne ilgiau nei per valandą. Jei automobiliu, tai reiškia, kad ligoninės taip bus išretintos, jog artimiausia bus už 90 kilometrų?

- Matuojame būtent laiku, o ne atstumu, nes dabar yra techninės priemonės, kurios leidžia įvertinti, per kiek laiko tu gali nuvažiuoti. Nesvarbu atstumas, svarbu laikas. Jei geresnis kelias, tu gali ir greičiau nuvažiuoti, o jei blogas, tai ir numatomas atstumas iki tinklo ligoninės bus trumpesnis. Bet kokiu atveju, įvertinus visa tai, artimiausią tinklo ligoninę bus galima pasiekti ne ilgiau nei per valandą.

- Neviršijant leistino greičio?


- Neviršijant leistino greičio.

- Vienas iš kriterijų, kurį reikės atitikti ligoninei, siekiančiai patekti į tinklą, yra „išvengiamos hospitalizacijos rodikliai“. Kas tai yra?


- Tai yra atvejis, kai žmogus buvo gydomas ligoninėje, tačiau galėjo būti gydomas ambulatorinėmis sąlygomis. Ministras yra patvirtinęs gana objektyvią metodiką, kaip tai apskaičiuoti, koks procentas pacientų buvo tokių. Aišku, nėra nė vienos šalies, kur būtų nulis procentų, bet Lietuvoje pernai ligoninėse vidutiniškai buvo 17 proc. tokių pacientų. O rajonų ligoninėse - net apie 34 proc.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s