respublika.lt

Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 15 18:50:30, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Marius Kundrotas

Šiandien, rugsėjo 15-ąją, minime Tarptautinę demokratijos dieną. Kaip Lietuvai sekasi būti demokratiškai valstybei, klausiame politologo Mariaus KUNDROTO.

 

- Demokratija nėra istorinis taškas, demokratija yra procesas, kur tendencijos krypsta į vieną ar kitą pusę. Lietuvoje jos krypsta ne į pačią geriausią pusę. Pasižiūrėkime, Konstitucinis Teismas uždraudė tautai iš apačios rengti referendumus, o referendumas yra pagrindinis demokratijos institutas. Konstitucijoje parašyta, kad pagrindiniai klausimai sprendžiami referendumu. Tačiau Konstitucinio Teismo sprendimu dabar Seimas turės teisę, gal net ir pareigą, peržiūrėti tautos atstovų rengiamus referendumus ir pasakyti, štai šis referendumas gali įvykti, šis - negali. Pretekstas surastas labai įdomus: kad referendumo klausimas ar reikalavimas negali prieštarauti Konstitucijai, bet jeigu Tauta yra valstybės suverenas, tai ji turi teisę keisti pačią Konstituciją nuo pirmo iki paskutinio spaudos ženklo. Dabar ši teisė uždrausta.

- Kodėl mes nesame tokie pilietiškai aktyvūs, kaip kitų šalių piliečiai? Mes bijome?


- Bijoti galima Rusijoje, ir tai, kaip matome, žmonės ten nebijo, išeina didelės masės į gatves. Tačiau ten mitingai išvaikomi jėga, pavyzdžiui, kai buvo dėl pensijų reformos. Lietuvoje irgi būta tokių atvejų, mes prisimename Garliavos istoriją. Tačiau tokių atvejų santykinai nedaug. Manau, į mitingus žmonės neina todėl, kad netiki, jog tai gali kažką pakeisti.

- Ar pseudodemokratinės vertybės neužgožia tikrosios demokratijos?


- Pagrindinės demokratinės vertybės yra žmogaus asmenybė ir Tautos valia. Tautos valia iš esmės ir yra demokratijos apibrėžimas. Demokratijai grėsmingas dalykas, manau, yra rengiamas referendumui klausimas dėl daugybinės pilietybės. Mes turėtume labai įdomią situaciją, kai vieni piliečiai būtų tiesiog piliečiai su teisėmis ir pareigomis, o kiti būtų piliečiai, turintys daugiau teisių nei pareigų. Piliečio viena pagrindinių pareigų yra mokėti valstybei mokesčius. Tie piliečiai, kurie bus Anglijoje, Norvegijoje, kitose šalyse, jie mokės mokesčius ten, kur dirba. Pareiga išlaikyti valstybę jiems tarsi negaliotų. Suprantu, kad žmonėms norisi suvienyti tautą. Lietuvių tauta pirmiausia yra žemės ir kalbos tauta.

Kalbant apie pseudodemokratiją, problema yra demokratijos samplaika su kraštutiniu liberalizmu, žmonės dažnai painioja šias sąvokas - „demokratija“ ir „liberalizmas“. Pats liberalizmas savaime nėra blogas dalykas, tačiau šiuolaikinis liberalizmas išsigimsta į naujo totalitarizmo formą ir iškelia tam tikrų visuomenės grupių statutą prieš likusios visuomenės statusą. Vienas iš pavyzdžių: vadinamieji neapykantos nusikaltimai, pagal jų konceptą, jeigu lietuvis sumuša lietuvį, tai yra chuliganizmas, bet jeigu lietuvis sumuša kitatautį, prie to pridedama dar neapykantos nusikaltimas ir atsakomybė atitinkamai didėja.

Vadinamosios seksualinės mažumos taip pat yra dalis kur kas platesnės politinės strategijos, būtent kraštutiniojo liberalizmo, kuris susimaišęs su naujuoju marksizmu, turi labai didelę įtaką Amerikoje. Pagal tokias ideologijas reikia visuomenę kuo labiau demoralizuoti, kuo ji bus labiau demoralizuota, „pririšta“ prie malonumų ir vartojimo kulto, tuo lengviau ją bus valdyti. Dėl to ugnis nukreipta į visuomenės moralę, į šeimos instituciją ir remiamasi vadinamomis seksualinėmis mažumomis. Pačios iš savęs jos neturėtų jokios didesnės įtakos visuomenėje, bet dabartinė ES politika nukreipta į išskirtines šių žmonių privilegijas. Ir šios grupės tuo naudojasi. Jos turi visas teises. Jų niekas nebaudžia už jų santykius, už smurtą jų atžvilgiu yra baudžiama. Bet jie reikalauja teisės į propagandą, į agitaciją. O paskutinis akcentas šioje strategijoje - uždraudimas kritikuoti homoseksualius asmenis ir jų gyvenimo būdą. Vadinasi, galės kritikuoti tradicinių pažiūrų žmones, o jų kritikuoti negalima. Apie kokią demokratiją tada galime kalbėti? Čia nieko panašaus į demokratiją.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s