respublika.lt

Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 19 19:59:30, Lina VYŠNIAUSKIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Kilus šaršalui dėl vizitų pas gydytojus apmokestinimo, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga puolė raminti, esą visų apmokestinti neketinama. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Pasklidus žiniai, kad ketinama apmokestinti visus vizitus pas gydytojus, Sveikatos apsaugos ministerija puolė raminti gyventojų. Diskutuojama tik apie registracijos mokestį nedrausmingiems pacientams, kurie neatvyksta nustatytu laiku ir apie tai nepraneša, atimdami galimybę iš kito žmogaus. Visgi yra šalių, kur apmokestinti visi vizitai pas medikus, tad negalime būti tikri, kad ši praktika neateis ir į Lietuvą.

 

Bausti reikia

Sakyti, kad gyventojai nustebo, žiniasklaidoje pamatę žinią apie neva galimus papildomus mokesčius už medikų paslaugas, nevertėtų. Bet išsigando - tai tikrai. Esame jau pripratę, kad su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga juokai menki. Kas „užeina ant seilės“, tą ir įgyvendina.

Bet A.Veryga įniršo ir paneigė tokius gandus. „Ne laiku ir ne vietoje. Toks vienintelis komentaras į pasipiktinimą keliančias diskusijas apie galimai naujus mokesčius sveikatos apsaugos sistemoje. Žinoma, diskutuoti galima apie viską, bet viskam turi būti argumentacija ir pagrindas. Ne kartą esame kalbėję apie tai, kad turi atsirasti drausminimas neatsakingiems pacientams, kurie užsiregistruoja pas gydytoją ir neatvyksta, tokiu būdu užkirsdami kelią kitiems pacientams pas juos patekti, taip formuodami eiles. Tokių pacientų kai kuriose įstaigose, medikų teigimu, gali būti nuo 10 iki 30 proc. Vadinasi, vien atsakingiau elgdamiesi, galėtume eiles sumažinti kone trečdaliu. Ir, kaip sakoma, nėra geresnio drausminimo už finansinį. Ir sprendimas būtų labai aiškus, kad nepranešusiems apie tai, jog nebegalės atvykti pas gydytoją, pacientams kitą kartą reikėtų sumokėti už konsultaciją. Tik apie tai būtų galima kalbėti ateityje, o ne apie kokius nors kitus galimus mokesčius“, - feisbuke rašė ministras Aurelijus Veryga.

Pasak jo, kiti galimi mokesčiai gali būti svarstomi tik po to, kai bus išspręstos ir taip didelės mūsų pacientų išlaidos. Vis dar didžiąją dalį tų išlaidų sudaro išlaidos vaistams ir medicinos priemonėms, tačiau jų nesumažinus ir įvedus naujus mokesčius, kritines išlaidas patiriančių pacientų skaičius tik išaugtų.

Nors A.Veryga ir labai stengėsi guidamas iš vaistinių brangesnius vaistus, bet pigių (o kartais ir neveiksmingų) pakaitalų prigrūdimas į vaistines ir gydymo įstaigas padėties neišgelbėjo: už vaistus bei kitus reikalingus priedus (pavyzdžiui, jei paskirtos injekcijos, be švirkšto geriau neiti) sudaro maždaug 35 proc. visos gydymo kainos. Kaip teigė sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė, tai - vienas aukščiausių rodiklių Europoje. Todėl papildomų priemokų įvedimas labai skausmingai atsilieptų didžiajai daliai ligonių.

Viceministrė mano, kad registracijos mokestį galbūt būtų galima įvesti, įdiegus nuo sausio 1 d. pradėsiančią veikti naują registracijos sistemą. „Tuomet pacientas tampa matomas. Dabar mes nežinome, atvyko jis ar ne. Naujoje sistemoje, atvykus pas gydytoją, atsiranda įrašas. Jei jo nėra, vadinasi, pacientas neatvyko ir neįspėjo. Kaip veiktų, jei veiktų, toks finansinis pacientų drausminimas, dabar dar negalime pasakyti. Bus galima spręsti kitų metų viduryje, kai pamatysime, kaip funkcionuoja sistema“, - sakė viceministrė.

Medikai diskutuoja

Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) tarybos narys prof. Vytautas Kasiulevičius akcentavo, jog pirmiausia reikia sureguliuoti gydytojų darbo krūvius. O kaip tai padaryti, turi nuspręsti valdžia. „Idealiu atveju - pritraukti į sistemą daugiau realiai dirbančių gydytojų, o ne daugelį metų besitęsiančiu jų poreikių ignoravimu skatinti emigraciją. Priemokos pacientams, kurie daug kartų lankosi gydymo įstaigose, gali būti tik vienas iš srautų reguliavimo būdų, kad lengviau į jas patektų rečiau besilankantieji. Apmokestinti visus pacientus Lietuvoje nėra jokių šansų - LMS taryba šiuo klausimu nėra priėmusi jokių sprendimų ir vyksta vidinė diskusija“, - rašė V.Kasiulevičius socialiniame tinkle.

Kaip jau buvo rašyta, kaimynai latviai priemokų sistemą įsivedę jau seniai. Pasak LMS vadovo pavaduotojos Loretos Dūdienės, Latvijos pavyzdys rodo, kad skaidrios pacientų priemokos naikina mažąją korupciją. „Pavyzdžiui, dienos centro chirurgijos pacientas, sumokėjęs keliasdešimt eurų už viešbučio, maitinimo paslaugas ir matydamas, kad valstybė už jo operaciją sumokėjo kelis šimtus eurų, nesijaučia niekam skolingas, ypač, jei žino, kad dalis jo priemokos teks medicinos personalui“, - sakė medikė. Priemokų sistema egzistuoja ir Skandinavijoje, tačiau, žinoma, Lietuvos gyventojams su šia šalimi nėra ko lygintis.

Medikų bendruomenė dėl galimo, nors kol kas tik teorinio, priemokų įvedimo aktyviai diskutuoja viešojoje erdvėje. Jie pasidalino į dvi stovyklas. Yra nemažai priemokų šalininkų, kurie motyvuoja jas kitų šalių pavyzdžiu, korupcijos mažinimu ir vargana sveikatos apsaugos būkle. Kiti, priešingai, teigia, kad ir taip skurdiems gyventojams tokios naštos negalima užkrauti.


Šeimos gydytojų asociacijos prezidentas Julius Kalibatas:

- Daugelyje šalių vizitai pas medikus, jų paslaugos apmokestinama. Kai kur apmokestinami tik kai kurie vizitai. Dalyje šalių apmokestinimai kompensuojami, kitur iš dalies kompensuojami. Latvijoje iš tiesų seniai įvesta sistema, kad žmogus turi mokėti simbolinį mokestį už vizitą pas gydytoją. Manau, sistema buvo įvesta, nes žmonės įprato pas gydytoją lankytis norėdami išspręsti savo vienišumo problemą. Pensininkai dažnai ateina į polikliniką tam, kad pabendrautų su savo bendraamžiais, išpasakotų gydytojui tai, ką pastarasis jau dešimt kartų girdėjęs. Bet manau, kad vien mokesčiais sistemos nepakeisime. Ką veikia Socialinių reikalų ir darbo ministerija? Pensininkų vienišumas, pirmiausia, šios šakos problema. Dabar jie gyvena skurdžiai - keliauti, lankytis teatre, kine, renginiuose neišgali, steigti kokių nors būrelių niekas nepadeda, belieka bažnyčia ir poliklinika. Pensininkų labai padaugėja niūriuoju laiku: vėlyvą rudenį, žiemą. Vasarą dauguma išvažiuoja į sodus ir ligų kaip nebūta. Tačiau, kad apmokestinimai ženkliai sumažintų eiles, nelabai tikiu. Be to, taip nuskriaudžiami dirbantys gyventojai. Jie, jau sumokėję mokesčius, turėtų mokėti antrą kartą. Pasakysiu tiesiai: kalbėjimas apie eilių mažinimą - tik priedanga. Medicinos finansavimas yra tragiškas ir toks problemos sprendimas būtų bandymas ją spręsti gyventojų sąskaita.

***

Priemokos, kurios mokamos Latvijoje bei Suomijoje (eurais)


Latvijos ambulatorijose:

Vizitas pas šeimos gydytoją - 1,42

Vizitas pas gydytoją-specialistą - 4,27

Paros kaina dienos centre - 7,11

Elektrokardiograma - 1,42

Endoskopija - 7,11

Suomijos poliklinikoje :


Vizitas pas gydytoją  - 36,90

Vizitas pas slaugytoją - 11,50

Gydymas, reikalaujantis daugkartinio apsilankymo  - 10,10 / kartas

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s