respublika.lt
 

Už CŽV bylos tyrimą - pageidaujamas postasnuotraukos (19)

2019 gegužės mėn. 29 d. 19:07:45
Danas NAGELĖ

Vakar Agnės Širinskienės vadovaujamai Seimo laikinajai komisijai, tiriančiai galimą neteisėtą poveikį politikams, liudijo du prokurorai. Vienas papasakojo apie klaikų nepotizmą Generalinėje prokuratūroje, o kitas šokiravo dar labiau: esą iš Dalios Grybauskaitės valdomos prezidentūros vienas prokuroras gavo nurodymą, kam CŽV kalėjimų byloje pareikšti įtarimus - atsiųstame lape buvo surašyta iki 12 pavardžių.

×
nuotr. 3 nuotr.
Julius Rėksnys. Stasio Žumbio nuotr.

 

Neleido nutraukti bylos

Pirmasis vakar liudijęs prokuroras Julius Rėksnys iš karto patraukė komisijos narių dėmesį. Jis papasakojo, kad nuo 2011 m. ėjo prokurorų profesinės sąjungos vicepirmininko pareigas, todėl iš kolegų sulaukdavo daug nusiskundimų. Mat tuometinės profesinės sąjungos pirmininkas Stasys Kasiulis dirbo Alytuje, tad prokurorams bendravimas su juo buvo apribotas atstumu. J.Rėksnys, paklaustas, ar gali papasakoti ką nors apie politikų daromą spaudimą teisėsaugai, sakė galintis nušviesti vieną atvejį. Iš vieno žurnalisto prokuroras išgirdo, kad CŽV kalėjimo bylą tiriantis Mindaugas Dūda patiria spaudimą.

„Pirmas susitikimas buvo toks, kad aš M.Dūdą pakalbinau, paklausiau, ar toks faktas yra. Prokuroras Dūda pasakė, kad taip, toks faktas yra, bet pasakė, kad nekalbės tuo klausimu su žurnalistais. Tuo viskas ir pasibaigė“, - pasakojo J.Rėksnys.

Kitas pokalbis su M.Dūda, prieš pat jam pereinant į advokatūrą, jau buvo didesniame rate.

„Dalyvavo Rimas Bradūnas, Gintaras Jasaitis, Stasys Kasiulis, Darius Krogertas. Tada M.Dūda atsipalaidavęs papasakojo ir daugiau dalykų. Jis papasakojo, kad toje byloje nebuvo jokių įrodymų, ji buvo tuščia. Bet jos neleido nutraukti“, - liudijo
J.Rėksnys.

Siūlė postus

M.Dūda esą visiems pokalbio dalyviams sakęs, kad tuometinis generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis įtikinėjo, kad CŽV bylos nutraukti negalima.

„Darius Valys (tuometinis generalinis prokuroras, - aut. past.) buvo tinkamas daugiau grubiems darbams, tokiems, kaip su buldozeriu pravažiuoti, o čia klausimas buvo subtilesnis ir rafinuotesnis, todėl to dalyko ėmėsi pavaduotojas D.Raulušaitis.

Jis M.Dūdą įtikinėjo, kad bylos negalima nutraukti jokiu būdu, siuntė jį parūkyti 20 minučių, persigalvoti ir panašiai. Tai, kas mane labiausiai šokiravo, - siūlė bet kokį postą pasirinkti. Bus paskirtas, jei klausys. Siūlė bet kokią bylą nutraukti, tik ne šitą, nes nepatiks prezidentūrai.

Bet M.Dūda padarė vieną dalyką. Jis savo nutarimą nutraukti bylą užregistravo“, - dėstė
J.Rėksnys.

Sąrašas, kam pareikšti įtarimus

Tolesnis jo liudijimas komisijos narius dar labiau sudomino.

„Kai įtikinėjo jį tęsti tą tyrimą, jam buvo duotas popieriaus lapas (dabar bijau sumeluoti, ar su šešiomis, ar dešimt, ar dvylika pavardžių), jame buvo išvardinti žmonės, kuriems turėjo būti pareikšti įtarimai, nes buvo toks pageidavimas.

Iš tų pavardžių aš prisimenu dvi tikrai, nes buvo paminėtos Mečio Laurinkaus ir Arvydo Pociaus - buvusių saugumiečių - pavardės. Atrodo, M.Dūda užsiminė ir apie prezidentą Valdą Adamkų.

M.Dūda atsisakė vykdyti. Pasakė, kad, jeigu duosite tokį nurodymą raštu, aš jį vykdysiu. Jeigu tokio nurodymo neduosite raštu, tai, sako, aš žinau, kas bus. Aš liksiu kraštinis ir liksiu kaltas. Jam D.Raulušaitis pasakė, kad raštu neduos jokių nurodymų, baisiai supyko, kad nutarimas buvo užregistruotas“, - tvirtino J.Rėksnys.

Pasak jo, M.Dūda pasakojęs, kad CŽV byla buvo beviltiška. Visų pirma jau dėl to, kad nekilo abejonių, jog JAV nesuteiks jokios informacijos, tačiau esą
D.Grybauskaitė formavo nuostatą, kad CŽV kalėjimai Lietuvoje buvo. Su M.Dūda J.Rėksnys buvo susitikęs ir trečią kartą, maždaug 2014 m. rudenį, kai prokuroras jau buvo tapęs advokatu.

„Tada jis išliejo visą nuoskaudą apie tai, kaip jo žmoną persekiojo, kaip krepšinio federacijos byloje siuntė agentus, kai jie atostogavo prie jūros, įteikinėjo kažkokius šaukimus. Dūda sakė, kad tyčiojosi, kiek galėjo“, - tvirtino J.Rėksnys, pridurdamas, kad tik perpasakoja tai, ką yra sakęs M.Dūda, o ar jis patvirtintų šią informaciją komisijai - garantuoti negalėjo.

Vėliau žurnalistams jis sakė tikintis, kad minėti asmenys, kalbėję su M.Dūda, sakys tiesą, jei tik bus iškviesti liudyti.

„Pasižiūrėsiu, ką jie po priesaika sakys“, - sakė prokuroras, turėdamas mintyje, kad visi, liudijantys laikinosioms Seimo tyrimo komisijoms, pasirašo pasižadėjimą sakyti tik tiesą.

Tačiau J.Rėksnys neatmetė galimybės, kad bent jau prokurorai bijos pasakyti tiesą, nes „žino, kas būna per atrankas“. Ir dar jis pridūrė girdėjęs, kad bent jau garsioji vadinamoji Garliavos byla būdavo vežiojama į prezidentūrą.

Nepotizmas prokuratūroje

Kitas vakar liudijęs prokuroras Gintaras Jasaitis sakė neturintis informacijos, kad politikai būtų bandę paveikti prokurorus, asmeniškai su tuo nesusidūrė, nes esą visi žino, kad jis poveikiui nepasiduotų, tačiau neva „kalbų visokių teko girdėti“.

Paklaustas, gal žino atvejų, kai buvo nurodyta sukurpti bylą kokiam nors politikui, G.Jasaitis atsakė: iš D.Grybauskaitės metinių pranešimų, kuriuose akcentuojama, kad reikia kovoti su oligarchais, galima suprasti, jog tokių bylų reikia.

Bet G.Jasaitis komisijoje ilgai liudijo apie Generalinėje prokuratūroje vyraujantį nepotizmą, kuris, kaip pastebėjo prokuroras, STT yra įvardintas kaip korupcijos apraiška. Vėliau žurnalistams jis liudijimą atpasakojo glaustai.

„2017 m. karjerą Generalinėje prokuratūroje padaro vieno generalinio prokuroro pavaduotojo žmona, nors balai atrankoje buvo žemesni, nei pirmojo asmens atrankoje. Po metų kito generalinio prokuroro žmona lygiai taip pat padaro karjerą, nebūdama pirma atrankoje. Tada vyksta atrankos vyriausiųjų prokurorų, kurie dalyvauja vieni tose atrankose arba dalyvauja tokiose atrankose, kuriose iš anksto teisingai prognozuojama, kas laimės.

Kitas pavyzdys - generalinis prokuroras sudaro komisiją prokuroro atrankai į Eurojust’ą. Atrankoje dalyvauja generalinio prokuroro pavaduotojas, kurį iš esmės vertina jo pavaldiniai“, - vardino G.Jasaitis.

Po posėdžio komisijos pirmininkė A.Širinskienė žurnalistams sakė, kad veikiausiai į kitą posėdį liudyti bus kviečiamas M.Dūda. O įdomiausia, kad net liberalų, labai proteguojamų prezidentės, vadas Eugenijus Gentvilas žurnalistams sakė tikintis, kad J.Rėksnio liudijimas buvo teisingas.

„Turbūt yra daroma įtaka. Vien pats faktas, kad generaliniu prokuroru buvo paskirtas D.Valys, daug ką pasako“, - konstatavo jis.

Kita pusė

Beje, vakar Generalinė prokuratūra suskubo išplatinti pranešimą, kad gegužės 14 d. buvo atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą dėl tariamai darytos įtakos ikiteisminiam tyrimui dėl CŽV kalėjimų Lietuvoje. Nes viešai išsakyti kaltinimai neva nėra pagrįsti. D.Raulušaitis J.Rėksnio pasakojimą irgi neigia, o prezidentūra apskritai atsisako komentuoti.

Situaciją komentuoja buvęs VSD vadas Arvydas POCIUS:

Buvo reikalaujama man pareikšti įtarimus dėl CŽV kalėjimų? Na, čia jūs man siurprizinę naujieną pasakėte. Tokio dalyko nebuvau girdėjęs, pirmą kartą išgirdau iš jūsų. Net nežinau, kaip vertinti. Šiaip tai turėčiau netikėti, nes prokurorai turėtų klausyti tik įstatymų. Galiu spėti, kad ir klausė. Aš labiau pasitikiu prokurorų kompetencija.

 

Situaciją komentuoja buvęs VSD vadas Mečys LAURINKUS:

Nieko apie jokius įtarimus nežinau. CŽV kalėjimų klausimu niekas į mane niekada nesikreipė, išskyrus laikinąją Seimo komisiją, kadaise sudarytą šia tema. Daugiau niekas nesikreipė, nes nieko apie tuos CŽV kalėjimus aš ir nežinau. Nesiimsiu spėlioti, ar teisybė, jog reikalauta man pareikšti įtarimus.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (19)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ŠILDYMAS: visus savo prižiūrimus daugiabučius namus administravimo įmonė „Mano BŪSTAS“ jau baigė techniškai ruošti artėjančiam šildymo sezonui.
  • NELAIMĖ: Alžyro ligoninės gimdymo skyriuje ankstų antradienį kilęs didžiulis gaisras pasiglemžė aštuonių naujagimių gyvybes.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Tobago Anthony Joseph.

Ar reikėtų kelti algas premjerui ir ministrams?

balsuoti rezultatai

Ar norėtumėte, kad jūsų namuose būtų įjungtas šildymas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+0 +2 C

 +2 +3 C

 

 +3 +4 C

+12 +13 C

+1 +12 C

 

 +15 +16 C

0-2 m/s

 0-4 m/s

 

0-3 m/s

 

USD - 1.0985 PLN - 4.3820
RUB - 70.2637 CHF - 1.0891
GBP - 0.8834 NOK - 9.9723
reklama
Ūkis