respublika.lt

2018 rugpjūčio 18, šeštadienis

Tomas Fasbenderis: Didžiausia grėsmė Europai - Afrikanuotraukos (43)

2018 liepos mėn. 19 d. 07:21:11
Ričardas ČEKUTIS

Vakariečiai dažniausiai įsivaizduoja, jog didžiausią grėsmę Europai kelia Donaldo Trampo Amerika, Vladimiro Putino Rusija ar ekonomiškai stiprėjanti Kinija. Tačiau šios grėsmės yra niekas, palyginus su Afrikos keliamu pavojumi. Apie visa tai išskirtiniame interviu „Vakaro žinioms“ kalbėjo Berlyno instituto „Civilizacijų dialogas“ ekspertas, rašytojas ir žurnalistas dr. Tomas Fasbenderis (Thomas Fasbender).

 

- Jūs daug metų gyvenote Rusijoje, todėl įvairiuose interviu vakariečiai jums dažnai užduoda vieną ir tą patį klausimą: ar Rusija yra Europos dalis? Aš norėčiau šį klausimą išplėsti: kas apskritai yra šiuolaikinė Europa? Kokios vertybės, kokie kultūriniai saitai yra bendri visoms Europos tautoms?

- Taip, tą klausimą apie Rusiją girdžiu dažnokai... Atsakyčiau taip: Rusija nėra Europa dabartiniame pačios Europos suvokimo kontekste. Žinoma, geografiškai ir kultūriškai Rusija yra Europos dalis, apie tai liudija ir jų slaviškosios šaknys, ilgametė istorija. Bet juk šiandien pati Europa traukiasi vis toliau nuo tradicinių europietiškų savo ištakų, pamiršdama savo šaknis, kultūrinį ir dvasinį palikimą, savo tradicijas... Vadinamosios šiuolaikinės europietiškos vertybės yra priešingos mano išpažįstamoms, nuo vaikystės įprastoms vertybėms. Kai dar buvau vaikas, europietiškos vertybės buvo Dievas, Šeima ir Tėvynė. Tomis vertybėmis gyveno visa pokarinė Vakarų Europa, būtent šios vertybės leido Europai sustiprėti ir tapti galinga bei turtinga erdve. Bet kai tai pasakau šiuolaikiniams tautiečiams, jie į mane žiūri išpūtę akis: kaip tai gali būti? O kokios yra tos šiuolaikinės vertybės? Tolerancija absoliučiai viskam, liūdnai pagarsėjęs politkorektiškumas, totalinis liberalizmas, absoliutus individualizmas ir kolektyvinių vertybių atsisakymas, iškreiptai suvokiama moralė... Visa tai mus, europiečius, klampina į neišbrendamą prieštaravimų pelkę, neveiksnumą ir abejingumą netgi realių grėsmių akivaizdoje. Vakarai praradę savo veržlumą, polėkį ir netgi darbingumą. Tą patį galima pasakyti ir apie Vokietijos, Prancūzijos ar ES politiką, kurią galima apibūdinti kaip visišką savo galimybių neutralizaciją ir netgi nuosavų interesų ignoravimą, nekalbant jau apie kažkokias ateities strategijas. Mūsų politinis elitas mėgsta pašnekėti apie Europos žemyno vienybę, bet niekas nekalba apie tokios vienybės tikslus, ilgalaikę perspektyvą. Kas bus su Europa, pavyzdžiui, po 50 metų? Juk dabar akivaizdu, kad Jungtinės Europos Valstijos tėra tuščia propaganda, blefas...

- Vis dėlto kartais ir tokioje Europoje pripažįstama, kad egzistuoja nauji iššūkiai, ypač masinė nekontroliuojama migracija. Kas ir kaip su šiuo iššūkiu šiandien gali susidoroti? Nuolat girtas Junkeris? Apie Jungtines Europos Valstijas kliedintis Makronas? Ar migrantus pasikvietusi Merkel?

- Šis iššūkis jau dabar griauna europietiškos visuomenės konstrukciją ir gresia milžiniškais pokyčiais. Multikultūralizmas ir visa vadinama įvairovė, pradedant šimtais religijų, Europą užplūdusių etninių grupuočių ir baigiant pačiais keisčiausiais seksualiniais dariniais, yra pati tikriausia Europos pakasynų pradžia. Tiesą sakant, nemaža dalis mano tautiečių su tuo nesutinka. Todėl kaip reakcija į vokiškojo bei europietiškojo politikos elito krečiamas nesąmones stiprėja ultra-dešiniosios jėgos. Šios jėgos vienija daugiausia tuos, kurie nepatenka į vadinamąjį elitą - šie žmonės nerašo straipsnių žiniasklaidoje, nešmėkščioja TV ekranuose, jie neturi įtakos nacionalinėje ar federalinėje politikoje. Bet šiai dienai Vakarų Europoje 20-25 procentai žmonių akivaizdžiai prieštarauja oficialiai „elito“ politikai ir sudaro rimtą nepasitenkinimo židinį. O visi tie jūsų paminėti žmonės negali susidoroti nei su tokiais iššūkiais, kaip migracija, nei su kur kas smulkesniais. Jiems nieko seniai jau nereikia...

- Vis dėlto kaip jūs paaiškintumėte Angelos Merkel kvietimą visiems svieto perėjūnams atvykti į Europą?

- A.Merkel savyje bando suderinti du nesuderinamus dalykus: krikščioniškąjį humanizmą ir nacionalinius interesus. Ji tai motyvavo noru padėti kenčiantiems pabėgėliams, tačiau vietoj jų į Europą pradėjo plūsti milijonai ekonominių migrantų. Kitaip sakant, geri norai nesuderinami su žiauria realybe. Nes realybė mums diktuoja apribojimus, kurių moralė nenori pripažinti. Kai nori savyje suderinti šiuos iš principo nesuderinamus dalykus, turime apgailėtiną rezultatą: mes juos pasikvietėme tarsi gerų žmogiškų norų vedini, tačiau dabar reikalaujame iš kaimynų, kad jie mūsų „svečius“ priglaustų bent nakčiai... Blogiausia, kad išeities iš šios situacijos niekas Vakaruose nežino. Bet yra ir kita A.Merkel problema: greta savo deklaruojamo humanizmo ji dar yra ir stipri Europos Sąjungos ideologė. Ji turi tik vieną Vokietijos užsienio politikos tikslą: kurti vieningą Europą. Ji išaugo Rytų Vokietijoje, tarnavo ten ideologine sekretore VDR komjaunimo organizacijoje. Ten nepatekdavo šiaip žmonės iš gatvės - jie turėjo būti gana ideologiškai lojalūs komunistinei valdžiai. Pas jus juk lygiai tas pats: jūsų labiausiai provakarietiški politikai išaugo sovietinėje komunistinėje ideologinėje sistemoje. Ir štai visi tokie politikai šiandien yra didžiausi Vakarų ir Europos vienybės šalininkai, nors, kaip minėjau, niekas nežino, ką su ta vienybe reikia daryti toliau... Vienybė suvokiama iškreiptai: tiesiog pasidalinti migrantus. Ir ponia A.Merkel pakliuvo į savo pačios paspęstus spąstus: tuo metu, kai ji pripažįsta, jog Vokietija turi ginti savo sienas, kaip reikalauja jos koalicijos partneris užsienio reikalų ministras ir dėl to netgi kilo vyriausybės krizė (tiesa, vėliau buvo rastas tam tikras kompromisas), tuo pat metu ji privalės atsisakyti „vieningos Europos“ idėjos, nes sienų gynimas tam tiesiog prieštarauja.

- Tai kurios idėjos ji turės atsisakyti? Multikultūrinės vieningos Europos ar nacionalinių Vokietijos interesų? Nes juk toks dualizmas gresia tiesiog asmenybės susidvejinimu, moksliškai vadinamu šizofrenija...

- Visiškai teisingai, jos pasirinkimas yra gana skurdus. Jeigu kalbame apie Europos vienybę, tai pirmiausia reikia apginti visos Europos sienas. Tai reiškia, į Europą negali patekti tos minios migrantų, kurios dabar per Vidurželio jūrą plaukia kasdien. Bet tuo pačiu metu kyla audringa diskusija Vokietijos visuomenėje - esą bet kuri gynybos forma, o ypač karinė forma, automatiškai prieštarauja A.Merkel deklaruojamiems humanizmo principams. Jeigu Viduržemio jūroje kursuojantys kariniai laivai visus migrantus gabens atgal į Afriką, o jų likimas ten bus neaiškus, tai visiškai prieštaraus mūsų moraliniams įsipareigojimams. Šiuo lygmeniu ir vyksta diskusija, bet niekas nesupranta, kad taip tik tuščiai švaistomas laikas. Didžiausia Europos grėsmė šiandien yra ne D.Trampo Amerika, ne Kinija, ne V.Putino Rusija, o faktas, kad iki 2050 metų Afrikoje atsiras daugiau nei 1 milijardas papildomų žmonių. Todėl visiems tiems „humanistams“ norisi rėkte rėkti: atmerkite akis ir pasvarstykite, kur visas šis milijardas nukeliaus? Tai čia neskaitant Azijos, be to, pridėkime geometrinę gimstamumo progresiją... Palyginimui: šiandien Europoje vos išsitenka 550 milijonų... Tokius skaičius pateikia visi pasaulio demografai, tai yra tikslusis mokslas, o su mokslu nepasiginčysi. Niekas ir nesiginčija, o tiesiog tyli arba tuščiai pliurpia apie „humanizmą“, bet netrukus tikrieji europiečiai virs realiais pabėgėliais. Taigi, per artimiausius 32 metus susidursime su masiniu antplūdžiu ir tokios Europos, kurią pažįstame šiandien, paprasčiausiai neliks. Tikėtina, kad daugelis vakariečių patrauks į Rytų Europą, jau dabar dalis žmonių ieško tokios galimybės, o Vakarų Europa liks Afrikos ir Azijos okupuota teritorija, su visais čia perkeltais etniniais konfliktais, masiniu nusikalstamumu ir kitais „privalumais“. Jeigu mes nerasime bendro europietiško sprendimo - ar saugome savo sienas atskirai, ar visi kartu - mes prarasime viską. Apie aukštą „moralę“ ir mūsų „humanizmą“ tiesiog nebeliks kam šnekėti... Tam, kad šios problemos mastą bent suvoktų šiandieninis politikos elitas, pirmiausia reikia atsikratyti savo neįgalumo įvairiausių kompleksų ir šiuolaikinių vertybių propagandos ir nedelsiant pradėti kurti atitinkamas struktūras, kurios būtų pajėgios užkirsti kelią gresiančiai katastrofai.

- Pakalbėkime apie itin šiltus Vokietijos ir Rusijos santykius. Jūs rengiate bendrus geopolitinius projektus, kaip antai „Nordstream-2“, jūsų verslininkai vis garsiau kalba, kad reikia atšaukti Rusijai sankcijas, draugauti su jais ir prekiauti, jūs nepalaikote su Rusija kariaujančios Ukrainos ir netgi tyliai linkę pripažinti jiems Krymą. Iš kur tokia meilė, ypač turint galvoje, kad dar ne taip seniai su jais nuolat kariavote?

- Nepasakyčiau, kad yra kažkokia meilė. Tiesiog vokiečiai žiūri pragmatiškai. Norime mes to ar ne, bet Rusija vis tiek bus. Meilė gali būti tik tarp atskirų žmonių, o „tautų draugystė“ tėra ideologinis štampas. Politikai turi tarpusavyje bendrauti, jeigu nenorime XX a. karų pasikartojimo. Mes į Rusiją 1941 metais pasiuntėme 156 divizijas, bet mums nepavyko jos sunaikinti. Gal dabar galime pasiųsti 300 divizijų ir mums pavyks? Tik raskite tiek norinčių kariauti... Tiesiog tai yra interesų klausimas. Kokie yra bendri Europos interesai? Pirmiausia, tai siekis išvengti naujų globalių konfliktų ir karų, stabilumas tarptautiniuose santykiuose. Rusija yra didžiausia pasaulio valstybė ir su šiuo faktu reikia skaitytis bei su juo susitaikyti. Aš gerai suprantu Baltijos šalis, žinau jūsų praeitį ir man suvokiamas jūsų nepasitikėjimas Rusija. Tik kaip žmogus, 23 metus pragyvenęs Rusijoje, gerai žinau ir rusų mentalitetą, jų troškimus bei siekius. Galiu atsakingai tvirtinti, kad Rusija jau seniai susitaikė su Baltijos šalių praradimu - tiek eiliniai žmonės, tiek jų elitas. Jie, kaip ir visas pasaulis, pripažįsta, kad Baltijos šalys bei Suomija yra Vakarų europietiškos civilizacijos neatskiriama dalis. Visai kas kita jiems yra Ukraina, Baltarusija ar Moldavija, Kaukazo šalys. Jie įsitikinę, kad šios šalys turi amžiams likti Rusijos įtakoje. Primityviai kalbant, rusai visas šalis skirsto į tris grupes: „mūsiškiai“, „savi“ ir „svetimi“. Baltarusija jiems yra „mūsiškiai“, Ukraina - „savi“, o Baltijos šalys - „svetimi“. Nes čia yra visiškai kita, vakarietiška kultūra, kita civilizacija, kuri rusams yra svetima.

Trumpa dosjė

Tomas Fasbenderis gimė 1957 metais, gyvena Hamburge. Jis - filosofijos mokslų kandidatas, žurnalistas, verslininkas. Nuo 1992 iki 2015 metų gyveno Maskvoje, parašė ir išleido knygą „Laisvė vietoj demokratijos. Rusijos kelias ir Vakarų iliuzijos“ (2014 m., vokiečių kalba). Šiuo metu jis - Berlyno instituto „Civilizacijų dialogas“ patarėjas.

Tėvynėje laikomas autoritetingu Rusijos ekspertu. Pats save jis vadina „vokiečiu, kuris tapo savu“.

„Jau daug metų kiekvienam, pirmąkart vykstančiam į Rusiją, duodu patarimą, kuriame yra ne tik ironijos, bet ir tiesos dalis. Prieš kelionę, o dar geriau - prieš kokį mėnesį iki jos, neskaityti Vokietijoje jokių straipsnių apie Rusiją, - tegul smegenys apsivalo“, - rašo T.Fasbenderis knygoje.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (43)

 • che 2018 liepos mėn. 21 d. 09:44:22

  tai kad ten ji arabu kilmes, ir aplamai didzioji dalis vakaru europos ir
  kai kuriu rytu europos vadovai arabu kilmes, tai negi savo tevynainiu
  neparems...

 • pilietis Lietuvos 2018 liepos mėn. 21 d. 08:41:10

  Tegu ES išsivalo nuo tokių politinių merkelių ir junkerių - iš jų
  didžiausias pavojus Europai. Kas stovi už šitų mankurtų, neaišku.
  Išsiaiškinkit ir nuo jų apsivalykit. O tada kurkit demokratišką
  valstybių sąjungą iš naujo. Kitaip visi nugarmės į prarają.

 • vieninga Europa??? 2018 liepos mėn. 21 d. 06:26:15


  Apsimetėlės merkelės ,,vieningos Europos,, kūrimo tikslas: sunaikinti
  krikščioniškas es valstybes šio būdu : per prievartą priimti ir
  išlaikyti tuos ekonominius ,,pa....,, , kurie tik žudo, pjauna,
  prievartauja, nedirba, o tik reikalauja sau geresnių gyvenimo
  sąlygų..... TAI ČIA KURIMAS VIENINGOS EUROPOS????? Kai europiečiui ,
  kad ir Lietuvoje ar Vokietijoje, esam pripažinti antrarūšiais
  žmonėmis, nes tiems ,, vargšams ekonominiams ,,pa....,, iš Afrikos
  suteikiamos socialinės garantijos, apie kurias lietuvis ar vokietis tik
  gali pasvajoti.... TAI YRA EUROPIEČIŲ DISKRIMINACIJA, O NE KŪRIMAS
  VIENINGOS EUROPOS, kai europiečiai yra antrarūšiai žmonės savo
  valstybėje ir privalo išlaikyti tuos ,,integravusius,, Europoje
  ,,....,, , kurie privalo geriau gyventi, nei dirbantis ir mokantis
  mokesčius Lietuvos pilietis....
  Net Trampas pasakė, kad „imigracinė politika Europoje – tai
  katastrofa. Jūs griaunate Europą. Nusikaltimas šioje srityje, ir jums
  geriau kažką padaryti.“ „Nei viena“ Europos valstybė nebuvo
  pagerinta masiniu antplūdžiu imigrantų ir pabėgėlių.

 • < < tam ugu 2018 liepos mėn. 20 d. 20:01:29

  Skaitykite straipsnį ir mąstykite ! Į kokią Tėvynę jį varote?
  Jis nuo 2015 metų gyvena Vokietijoje ,savo Tėvynėje .
  Rūpinkitės ne svetimais ,o savais emigrantais ,kad sugrįžtų į
  Lietuvą .Miesteliai ir kaimai tuštėja .Vakar per LRT radiją ,
  tiesioginiame reportaže ,iš Švenčionėlių seniūnas sakė ,kad
  prieš dešimtmetį buvo apie 10 tūkst.gyventojų ,o dabar likę
  apie 500 gyventojų ! Aišku ,ne visi emigravo .Jaunos šeimos dėl
  nebuvimo darbo išvažiavo į Vilnių gyventi .

 • ugai 2018 liepos mėn. 20 d. 18:59:47

  iš kokios berlogos pats būsi? Iš briuselinės?

 • ugu 2018 liepos mėn. 20 d. 16:54:53

  gresme is tokiu kaip sis straipsnio autorius...ar ne laikas paciam namo
  tevynen varyti?

 • ... 2018 liepos mėn. 20 d. 06:40:16

  Pasaulis eina velniop. Kur du pešas, trečias laimi. "Geltonoji rasė
  užkariaus pasaulį". Šitų neįveiks net JIE :)

 • to sos 2018 liepos mėn. 20 d. 06:35:19

  Lietuvos kolaborantai pasirašys net neskaitę.

 • chachacha 2018 liepos mėn. 20 d. 01:54:39

  tai stai jums ir atsakymas kodel subyrejo sovietu sajunga! o todel kad
  atsirastu eu sajunga su sovietinem idejom...bruselis pilnas komuniagu
  nukvakusiu...uztat pradejo bolseviket...sovietinis mentalitetas afrikieciu
  ytraukimas del yvairoves...

 • to nesakyk 2018 liepos mėn. 20 d. 01:43:53

  cia kazkas jau rase kodel taip cia daroma 'inono planas' ,aisku gal jie
  stengesi del azijos,bet del afrikos,nebent nori uzgrobt gamtos isteklius...

 • chachacha 2018 liepos mėn. 20 d. 01:34:22

  vieni juokai isgint is es afrikiecius! nebemoket pasalpu atvykeliams!!! ir
  aplamai tinginiu pasalpas sumazint iki simto eur menesin,greit begs lauk
  visi ... ko i ruskyna jie nebega? o todel kad ten nemoka pasalpu
  tinginiams!

 • sos 2018 liepos mėn. 20 d. 00:19:27

  Kadangi A.Merkel negali priversti ES salis dalintis migrantus,sita
  'darba',kaip suprantu, dabar atliks JT organizacija,kuri jau paruose
  migracijos pakta,belieka,kad jos 193 salys-JT nares ji pasirasytu...Apie
  tai raso yra liepos 14d. 'The NY Times'.Dirbama nuo 2016 metu,paktas turi
  "23 objectives,witch include basic services for migrants,detention only as
  a measure of last resort." Is sito pakto pasitrauke Vengrija,jos uzsienio
  ministras pasake per 'euro news'tv,kad pakte visos teises migrantams,o
  vietiniai gyventojai pamirsti .Cituoju dienrasti : 'to protect the rights
  of migrants and refugees by ensuring their safe resettlement and access to
  employment and education". Sis paktas-tai spastai ,ir reikia buti paciu
  baisiausiu savo salies priesu,kad pasirasytum -butu amziu amziams uzkrauta
  nepakeliama nasta saviems ir labai pagreitintu salies isnykima
  apskritai.Dienrastyje raso,kad dabar pasaulyje yra 258 milijoma migrantu,ir
  ju kasmet dauges...
  Straipnis super! Aciu.

 • Piksius 2018 liepos mėn. 19 d. 22:13:11

  Dėkui, ar bus įrašas?

 • Keista, 2018 liepos mėn. 19 d. 22:10:35

  kad T.Fasbenderis paliko Rusiją.Manau,greit visi bėgs gelbėtis į
  apspjaudytą Rusiją.Bet ar priims?Apsitvers nuo nepageidaujamų
  tvora.Kaip mes dabar,kvailiai, nuo jų.

 • x 2018 liepos mėn. 19 d. 21:26:34

  Grybauskaitė,Linkevičius,čia jie abu kiaušinio tryny,žinau ką
  rašau,ne 10m.,domiuosi.,yra tos dalys kaip psichologija.,landsbergis,nuo
  93m.,dauk mirčių yra.Ūsas su vaikų namais buvo susijas.,paneikit,kad
  netiesa.,ko čia Bušas buvo atvažiaves.,kalėjimo apsišvalgyt.,ko
  Laurinkus buvo išvykęs,apklaust Laurinkų detektoriu.

 • x 2018 liepos mėn. 19 d. 21:00:25

  2004,istojom i Es.,Breivikas teisus.,kolkas Kinija tili.,atajanų laukia
  žydų likimas.,kas Europa,vaikų darželin nuveda viras su viru.,čia
  šeima.,geriau Rusijos pusėn žiurėt.

 • nesakyk! 2018 liepos mėn. 19 d. 20:18:51

  Merkel nekenčia ir vokiečių ir kitų tautų. Šitą suš..
  nusikaltėlės misiją ji vykdo iš visos juodos širdies.

 • Taigi Tęsinys 2018 liepos mėn. 19 d. 20:15:38

  Prasidės Didysis tautų kraustymasis.Pasaulis be sienų,be
  apribojimų.Nesustabdoma migracija sumaišys visas tautas.Baltoji rasė
  neturi šansų išlikti.Ji bus mažumoj ir ateityje susilies su kitomis
  tautomis.
  Tad branginkim ,ką turim.Nedejuokime,jei yra ir sunkumų.
  O Merkel tenka nemaloni misija.Ji tam paskirta.

 • ... 2018 liepos mėn. 19 d. 20:11:15

  JŲ planas B veikia.

 • to Piksius 2018 liepos mėn. 19 d. 20:03:37

  Tomo susitikimas su visuomenė vyko 2018-07-17

 • Taigi 2018 liepos mėn. 19 d. 19:59:43

  Europa pasmerkta.Vyksta civilizacijų kaita.O civilizacijų būta
  daug.Greit pasaulis pasikeis neatpažįstamai.Baltoji rasė
  pasmerkta.Baltąją pakeis mišrioji,nors dominuos juodoji. Dabar eina tik
  pirmoji Europos okupacijos fazė.Gruodį,kai SNO narės privalomai turės
  pasirašyti migracijos sutartį, migracija bus laisva visiems ir
  neribota.Teks aprūpinti atėjūnus darbu,išlaikymu.Bus blogiau nei dabar
  yra Vokietijoj.Vaizdelis bus nekoks.

 • Piksius 2018 liepos mėn. 19 d. 19:29:05

  Mielasai Ričardai, gal galite nurodyti kur vyko ir, ar bus skelbiamas
  įrašas?

 • Waffen-Grenadier 2018 liepos mėn. 19 d. 18:56:01

  Jau dabar pilna Europa juoduliu, o tie durniai gesina Vengrija, kuri pati
  issprende migrantu problema...

 • nu 2018 liepos mėn. 19 d. 18:27:59

  Pagaliau garsiai pasakė tiesą apie Merkel - kairiųjų ideologė,
  raudona. Nuo ko mes bėgom? Ar ne nuo raudonų? Bėgom nuo kgb vilko,
  užbėgom ant štazi meškos.
  O pridėk sionistus ir gausi tą marmalynę, kuri dabar ir murkdo dorus
  europiečius. Pažiūrėkit, vien Lietuvoj - nesibaigiantys kaltinimai
  nebūtais dalykais seniai mirusiems žmonėms.

 • Safyras 2018 liepos mėn. 19 d. 18:27:06

  Rusijoje yra pakankamai protingų, išsilavinusių žmonių, tačiau juk
  politikai pridaro daugiausia klaidų. Daug Lietuvoje buvo komjaunuolių,
  komunistų, tyliai keikdavo visas valdžios nesąmones, bet priešintis
  buvo beprasmiška.. Tik , atėjus Garbačiovui į valdžią, padvelkė
  nauji vėjai... Niekas nepateisina beprasmiškų žudymų, tačiau visi
  žmonės turi patys save išlaikyti, o ne laukti, kol kažkas už juos
  dirbs , mokysis, o jie tik pasiims gėrybes be jokių pastangų. Kiek
  reikia mokytis, kad taptum gydytoju, inžinieriumi, net vairuoti mašiną
  ar traktorių reikia mokėti. Užauginti derlių taip pat reikia mokėti,
  kaip ir dalį jo išsaugoti iki naujo derliaus..Jokie karai niekam
  neatnešė naudos, nes viską reikia iš naujo atstatyti, o artimo
  žmogaus netektis yra tikra tragedija, kai užklumpa ne liga, bet politikų
  noras pirmauti pasaulyje...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NELAIMĖ: mažiausiai 12 žmonių nukentėjo, kai smarkus vėjas sugriovė didelę palapinę Alabamos valstijos Heideno miesto parke.
 • VERTĖ: metinė infliacija euro zonoje 2018 metų liepą sudarė 2,1 proc. ir paspartėjo nuo 2,0 proc. 2018 metų birželį, praneša Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūra „Eurostat“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11   +16 C

   +15  +17 C

 

   +15 +17 C

  +23  +25 C

   +24  +27 C

 

   +21  +24 C

   3-8 m/s

  1-2 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018