respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimųnuotraukos (28)

2017 lapkričio mėn. 22 d. 07:52:10
Užrašė Justina GAFUROVA

Po antradienio „Vakaro žinių“ publikacijos apie prekyboje pasirodžiusį tualetinį popierių su užrašu „Sveikiname Lietuvą su atkūrimo 100-mečiu“ Seime buvo renkami parašai, kad būtų uždrausta nacionalinė simbolika ant higienos reikmenų. Užtat Vyriausybės Valstybės atkūrimo sekretoriatas gynė gamintojų ir prekybininkų teisę lietuviškus simbolius paleisti į kanalizaciją. Premjeras Saulius Skvernelis apskritai į tokius „niekus“ iki darbo pabaigos nereagavo. Vakar klausėme Seimo narių, ar šie džiaugiasi tokiu sveikinimu ir kaip reikėtų jį vertinti.

 

Povilas URBŠYS, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija:

Tai yra nepagarba mūsų valstybei. Juolab kad gamintojas yra užsienio valstybė. Kyla klausimas, ar gamintojas tai darė neįsigilindamas į pasekmes, ar iš anksto apgalvojęs. Todėl reikia išsiaiškinti, ar tai provokacija, ar neapgalvotas veiksmas. Manau, bet kuriuo atveju gamintojas turi atsiprašyti ir išimti iš prekybos tinklų šią produkciją. Jei tai nebus padaryta, bus parodyta, kad šis žingsnis, įžeidžiantis Lietuvos žmones, buvo sąmoningas.

Aš neįsivaizduoju, kas būtų, jei ir paties gamintojo valstybėje atsidurtų tokios paskirties produkcijos iš Lietuvos pakuotės su tokiu sveikinimu. Manau, kiltų skandalas. Todėl ir Lietuvoje save gerbiantys prekybos tinklai nieko nelaukdami turėtų reaguoti. Neseniai nuskambėjo skandalas dėl R.Vanagaitės pasisakymo apie Adolfą Ramanauską-Vanagą. Jai paniekinus partizanų vado atminimą, iš prekybos buvo išimtos jos knygos, net jei jos nėra siejamos su pokariu, pavyzdžiui, jos autobiografinė knyga. Tiesiog leidykla taip reaguoja į autorės poziciją, įžeidžiančią Lietuvos žmones ir paniekinančią šalies kankinių atminimą.

Tad jeigu mūsų prekybos centrai ir toliau prekiaus minėta produkcija su sveikinimu Lietuvos atkūrimo šimtmečio proga, jie tik konstatuos, kad tokią praktiką toleruoja. Tuomet ko stebėtis. Jei mes nesugebame apginti savo garbės, tuomet visi, kas netingi, mus ir žemina. Aš suprantu, kad šiuo metu kai kurių prekybos centrų veikla dėl mažesnių mokesčių yra registruota ne Lietuvoje, bet daugelis prekybos centrų vadovų yra Lietuvos piliečiai. Jeigu jie taikstosi su tuo, kad jų prekybos tinkluose prekiaujama preke, kuri žemina Lietuvos valstybę ir jos Tautą, tuomet tokie verslininkai tampa šios idėjos bendrininkais.

Manau, atitinkamos institucijos turi išsiaiškinti, kaip šis užrašas ant tokios prekės atsirado. Mes žinome, kad yra įvairių įmonių, kurias galima panaudoti kaip priešišką jėgą mūsų valstybei tam, kad vienaip ar kitaip būtų kiršinami žmonės. Be to, mes, net ir esant įvairiems įtemptiems santykiams su kitomis valstybėmis, niekuomet nedrįsome peržengti padorumo ribų. Net jei tai padaryta nepagalvojus - tai nėra pasiteisinimas. Mūsų valstybinės institucijos turi kreiptis į gamintojo šalį, nebent bus įrodyta, kad šis užsienio gamintojas tokiu būdu sveikina ir savo valstybės piliečius. Būtų labai įdomu tai pamatyti.

Tai, kaip mes reaguosime į šį pažeminimą, nesvarbu, tyčinį ar ne, parodys, kiek mes patys esame nusipelnę pagarbos. Nes gerbiamas tik tas, kuris suvokia, kas yra pagarba. Jei mes manysime, kad tai normalu, o prekybos centrai ir toliau prekiaus šia mus paniekinančia produkcija, o valstybinės institucijos liks nebylios, bus tik ženklas, kad mes esame tiesiog nenusipelnę elementarios pagarbos, nes neturime savigarbos.

Jurgis RAZMA, Konservatoriai:

Nemanau, kad kas nors tokias iniciatyvas vertins teigiamai. Gamintojams reikėtų suvokti, kuri produkcija tinkama sveikinti su šia svarbia data, o kuri - nelabai. Manau, čia kaip tik galima įžvelgti netgi paslėptą pašaipą iš šios mūsų svarbios datos. Gamintojui linkėčiau kuo greičiau susivokti ir panaikinti visus tokius sveikinimus. Jeigu reikia, galima ir papildomai supakuoti, kad visai nebūtų matyti tokių užrašų. Nes tai labai dviprasmiškas sprendimas. Žinoma, sakoma, kad kvailumui ribų nėra, tad sunku nuspręsti, ar tai buvo tyčinis veiksmas, ar persistengimas iš kvailumo. Nežinau, kas tai sugalvojo, bet man atrodo, kad šiuo atveju labai svarbu sureaguoti. Visuomenė pastebėjo, jūs informuosite tuos, kurie dar nežino. Manau, čia būtinas viešumas, o svarbiausia - neigiama visuomenės reakcija. Gamintojas turi suprasti, kad jei jis kažkuo suerzina visuomenę, jo produkcijos pirkimas gali smarkiai nukentėti. Tad šiuo atveju reikėtų greitai daryti išvadas.

Remigijus ŽEMAITAITIS, Partija „Tvarka ir teisingumas“:

Kaip politikas tikrai nemanau, kad sveikinimas valstybės atkūrimo 100-mečio proga galėtų būti ant tualetinio popieriaus. Galima sakyti, kad mes per daug dramatizuojame, bet...

Įmonė, ko gero, galvoja tik apie savo reklamą, žinomumą ir bandymą atkreipti visuomenės dėmesį. Rinkodaros prasme dabar šis gamintojas sulauks dėmesio ne tik iš žiniasklaidos, visuomenės, bet ir politikų. Įmonei tai būtų absoliutus laimėjimas, siekiant priversti kitus reklamuoti jo prekę.

Nemanau, kad toks sprendimas buvo priimtas netyčia. Žinoma, jie jokiu būdu neprisipažins, kad tikslas buvo pasiekti, jog tualetinį popierių reklamuotų visi kiti, tik ne pats gamintojas. Juk kitados Viktoras Uspaskichas taip pat buvo matomas ant marinuotų agurkų stiklainio ir taip jis sulaukė daug dėmesio. Manau, kad ir šiuo atveju sprendimas buvo daugiau dėl rinkodaros.

Nemanau, kad reikėtų įsižeisti, gal kaip tik reikėtų nereaguoti į tai, kokią formą save pristatyti pasirinko verslas. Baudžiamasis kodeksas numato atsakomybę dėl veiksmų, pažeminančių Lietuvos valstybę, ir jei taip yra, prokurorai turėtų pradėti tyrimą. Bet jei taip būtų, būtų dar didesnis absurdas, nes tai būtų dar didesnė reklama, apie kurią kalbėtų visa žiniasklaida. Manau, tokiais atvejai kaip tik reikia nereaguoti, kad tai pasimirštų ir nekiltų daugiau tokių idėjų. Kitos kompanijos, pamačiusios, kad tokia reklama pavyko, gal sugalvos pasveikinti ant prezervatyvų pakuočių.

Rasa BUDBERGYTĖ, Socialdemokratai:

Mane tai stebina blogąja prasme, nes tai rodo, kad bendras mūsų kultūros lygis vis dar yra žemas, o mes nesuprantame, kad yra tokie neeiliniai įvykiai mūsų valstybės raidoje kaip atkūrimo šimtmetis ir šis ženklas neturi būti naudojamas ten, kur pakliuvo. Tai vertinu kaip šio įvykio devalvavimą. Tokį gamintojo sprendimą vertinu apgailestaudama, kad žmonės jau nebesupranta tos svarbos.

Nesiimčiau vertinti, ar tai buvo padaryta tyčia. Sunku įvertinti tikruosius tokių veiksmų kėslus ir motyvus, bet kad ir kaip ten būtų, jei kažkam čia gyvenančiam nepatinka mūsų valstybė, argi reikia tokiu būdu spjauti tai valstybei į veidą? Juk galima pasirinkti gyventi kitoje valstybėje. Jei gyveni čia ir esi nusivylęs, kad valstybė gal mažai tavimi rūpinasi, taip pat ne tokiais būdais reikėtų siekti savo teisių, kurias garantuoja Konstitucija ir kiti įstatymai. Man šis sprendimas yra kaip bendras nesusipratimas, kokiais metodais reiškiama nemeilė valstybei.

Negaliu pasakyti, ar užsienyje tokia praktika normali, bet mes gyvename Lietuvoje, esame nepriklausoma valstybė ir tuo džiaugiamės. Nereikia žiūrėti, kur pagamintas tas tualetinis popierius ir kaip yra priimta kitose šalyse, nors labai abejoju, kad ir užsienyje tai būtų normalu.

Rimantas SINKEVIČIUS, Socialdemokratai:

Man toks sveikinimas atrodytų įžeidžiamas. Manau, kad ši prekė savo paskirtimi diskredituoja šventės prasmę. Sunku pasakyti, kodėl taip nutiko, matyt, kompanijos savininkai turi kažkokių nuoskaudų ir taip jas išreiškia.

Visuomenės nuomonė turėtų sustatyti viską į savo vietas. Visuomenė turi pareikšti savo nuomonę apie tai, taip pat ir populiarūs žmonės, atlikėjai, žinomi visuomenės veikėjai, kultūros darbuotojai. Jie turėtų garsiai pasakyti, kaip jiems ši idėja atrodo. Tai būtų demokratiškiausia priemonė, kuri turėtų ne draudžiamąjį, o auklėjamąjį pobūdį.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (28)

 • 3 paršeliai 2017 gruodžio mėn. 02 d. 13:12:23

  Lietuvos paštas jau metus prekiauja kortomis su Vyčiu raudoname fone.
  Labai tinka Durnių lošti.

 • Kažkas 2017 lapkričio mėn. 29 d. 09:09:09

  prikakojo dideles krūvas Lietuvoje,net kaimynams pasmirdo,tai kaimynai
  "pareiškė susirūpinimą"-specialiai pagamino tualetinį
  popierių.Visuomenė tikrai "neprieko",bet kaip visada,atskrieja
  prisidirbusiųjų šauksmas iš aukštybių:visuomene,gelbėkit mus.

 • jjj 2017 lapkričio mėn. 27 d. 23:54:25

  čia

 • jaunimas 2017 lapkričio mėn. 27 d. 13:56:56

  5 vargdieniai, toli nuo Europinio mąstymo

 • Viskas logiška 2017 lapkričio mėn. 24 d. 14:52:09

  Ko gero pats tinkamiausias įvertinimas, ko nusipelnėme per visą
  100-metį. Turime kanalizacijos vamzdį, tualetinį popierių ir irstantį
  Gedimino kalną. Tik tiek sugebėjome pasiekti, nes ką turėjome
  sugebėjome sugriauti, išardyti, suniokoti, apdergti, parduoti svetimiems,
  žmones išvaryti iš Lietuvos, kitus privedėme iki savižudybių ir nieko
  naujo nesugebėjome sukurti. Na, nebent suburti politizuotą vagių
  chuntą, kuriai plačiai bent jiems atvertas kelias. O kas beliko kitiems -
  tualetinis popierius ir kanalizacijos vamsdis. Pagal padėtį ir turim
  atitinkamą simboliką.

 • Paslaptis? 2017 lapkričio mėn. 22 d. 22:57:10

  Kodėl prekybininkai tokį popierių iš viso pirko?Juk iš anksto turi
  aptarti ir prekės kainą,ir dizainą,ir kiekį.Kas užpirko,tegul savo
  reikmėms naudoja,ar ir čia yra valstybinė paslaptis?

 • >o man 2017 lapkričio mėn. 22 d. 21:45:10

  Taikliausias komentaras šis ir teisingiausias. Kokia partija bebuvo per
  tuos 27 metus viršuje, jų tikslas savo šeimų, uošvių ir vaikų,
  vaikaičių ateitis iki tie vaikai nuriedės į prarajas. O eiliniams
  tautos žmonėms tai, kas likdavo nuo jų lovio. Vyravo brėžnevinė
  stagnacija, jei ir buvo Lietuva aukštame lygyje, tai dabartyje murkdosi
  mėšlyne, o tie ankstesnieji, neduok dieve dar jų lizdus
  išardys, tad ir visomis išgalėmis priešinasi. Su tokiu visų požiūriu
  sunkiai tauta beatsigaus ir sunyks kaip valstybė...

 • >o man 2017 lapkričio mėn. 22 d. 21:44:06

  Taikliausias komentaras šis ir teisingiausias. Kokia partija bebuvo per
  tuos 27 metus viršuje, jų tikslas savo šeimų, uošvių ir vaikų,
  vaikaičių ateitis iki tie vaikai nuriedės į prarajas. O eiliniams
  tautos žmonėms tai, kas likdavo nuo jų lovio. Vyravo brėžnevinė
  stagnacija, jei ir buvo Lietuva aukštame lygyje, tai dabartyje murkdosi
  mėšlyne, o tie ankstesnieji, neduok dieve dar jų lizdus
  išardys, tad ir visomis išgalėmis priešinasi. Su tokiu visų požiūriu
  sunkiai tauta beatsigaus ir sunyks kaip valstybė...

 • O man 2017 lapkričio mėn. 22 d. 20:07:19

  patinka.Čia valdžia"parinasi",kaip švęsime 110-metį,(tiksliau,kiek
  pavyks "išplauti" eurų),o kai kas ėmė ir drėbė,kaip š.du per
  marmūzę;štai ko jūs verti,27 metai šikot ant tautos,tai ir šiknas
  šluostykit su savo valstybės simboliu.

 • Labanavičius O. 2017 lapkričio mėn. 22 d. 18:28:07

  Labai teisingas užrašas ant tualetinio popieriaus kad per 26 metus taip
  nuskurdinot Lietuvą tad atsigauti nebėra prošvaiščių ko čia Seimo
  nariams pykti.

 • Kur 2017 lapkričio mėn. 22 d. 16:49:33

  Rasti to popieriaus, kur su SS atvaizdu?

 • Janina 2017 lapkričio mėn. 22 d. 15:04:53

  Lietuva gerbia tik paprasti mirtingieji o elitas meldžiasi ir gerbia eurą
  ir privačia nuosavybę aptverta tvora.

 • Pilietis 2017 lapkričio mėn. 22 d. 13:24:39

  Sveikinimas ant tualetinio popieriaus labai tinka Skverneliui, Verygai ir
  visai valstiečių-žaliųjų partijai. Kokia jų arogantiška kultūra,
  tokia ir Lietuvos kai kurių įmonių... Valio ponai.

 • Ta valstybė 2017 lapkričio mėn. 22 d. 12:40:42

  tik tokio ir teverta

 • Ar mes patys save gerbiame? 2017 lapkričio mėn. 22 d. 12:00:35

  Jeigu nesugebame laiku pastatyti paminklo 100-mečio proga. Laiko dar šiek
  tiek yra. Stipriai pasitempus dar galima pastatyti Vytį Lukiškių
  aikštėje. Bet. Aplink tyla. Įskaitant ir besipiktinančius šiame
  straipsnyje.

 • Baba 2017 lapkričio mėn. 22 d. 11:29:40

  Reikia tokius paketus nusiųsti Linkevičiui ir Prezidentei. Gal tada
  atsimerks.

 • blefas 2017 lapkričio mėn. 22 d. 11:09:06

  ,, kiek laiko ir banaliuko sprendimo bus išpasakota ,juk matom kokie
  susirinko ir vertina tualetiniu sveikinimu suirzo ,kokios šv, kur matyta
  vėl rinkliavos ubagu sriubos lėkštei vėl aukokite didesne puse
  vargstančių nabagu, va jums šv, dėkite tos pinigus tiems nabagams bet
  ne nuo tu kurie vos galus tempia ,kur matyta priviso tokie skaičiai
  aparato tinginiu ,imkite naikinkite tinginiu lizdus ,gėda dėl jūsų
  tokio blogo sveikinimo tualetinio popieriaus su abrozdėliais ,juokiasi iš
  mūsų ponu dikaduonių kad tokį mažos šalies žmonių skaičiumi tokia
  tinginiu armija ant sprando sedėtu, tvarkykite savo globotiniu armija juk
  ten tie sriubos lekšte neprašo iš mūsų o ima ne tokius kasnius , gėda
  už jus visus 27 metai kaip tapo žmonės vergu naštos padalinimu,,
  bastą,, pikta žiūrėti į tos foto iškaipytus snukius ,,,, visi
  protingi, ant žmoniu gėrio sulindo,.,., arčiau lovio barsto žmoniu
  protus ,,,, gėda nėra nieko ir nebus ,,,,

 • žiūrim ,ką turim 2017 lapkričio mėn. 22 d. 10:41:24

  vertinant iš prezidento rinkimų kampanijos taško ,tai tik Urbšys
  pralįstų pro "atrankos sietą" . Visi kiti ,net neradę reikalo pareikšt
  nuomonę dėl grubios provokacijos žeminančios valstybę ,kaip ir
  tikėjaus yra toli "už borto" : skvernelis,nausėda,etc. publika.

 • nuomonė 2017 lapkričio mėn. 22 d. 09:28:34

  Siūlau Linkevičiui pasikviesti Suomijos ambasadorių, ir "pareikšti
  susirūpinimą". :)

 • PATIKO 2017 lapkričio mėn. 22 d. 08:29:42

  Rimantas SINKEVIČIUS: Man toks sveikinimas atrodytų
  įžeidžiamas..ATRODYTŲ :))

 • Skautas Žižmaras 2017 lapkričio mėn. 22 d. 08:23:55

  Kviesti suomius į dvikovą šitais ritinėliais. Mes nugalėtume.

 • Prosenelis 2017 lapkričio mėn. 22 d. 08:23:31

  Stalino laikais už tokį pažeminimą butų dešimtis sušaudytų o dabar
  su ž Skvernelio nuotrauka turi būti nubausti už tokį biegediskuma
  pinigais iš savo kiesenies popierius turi būti sunaikintas nuostolius
  padengtas direktorius išvytas von protynga valdze neturi leisti
  šaipytis.

 • manau 2017 lapkričio mėn. 22 d. 02:07:02

  "Negeda'-vienas zodis.Rasytume atskirai kitu atveju,pvz.'ne geda,o garbe'

 • tadas 2017 lapkričio mėn. 22 d. 01:36:22

  dabar likusia kadencijos dali seimas gincysis del popieriaus.

 • a-t 2017 lapkričio mėn. 22 d. 01:12:57

  tokiems toks shykpopierius ir tinka

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

reklama
Ukis 2018