respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Tik 70 lyčių Lietuvai betrūkstanuotraukos (9)

2018 gegužės mėn. 26 d. 11:10:11
Aida VALINSKIENĖ

Seime šią savaitę surengta diskusija neva apie smurtą prieš moteris, tačiau iš esmės ji buvo tik pretekstas eilinį kartą mėginti „prastumti“ Stambulo konvenciją su visomis jos socialinės lyties sąvokomis ir 72 lytimis. Vakar apie „būtinybę“ ratifikuoti Stambulo konvenciją jos palaikytojai žmonėms „plovė smegenis“ sostinės gatvėse.

 

Stambulo konvencija savyje slepia nemažai dviprasmiškų nuostatų, kurios galiausiai išmuštų ne tik teisinį, bet ir vertybinį šalies pamatą. Ratifikavus dokumentą, Lietuva įsipareigotų atsisakyti vyro ir moters lyčių sąvokos, nes po „socialine lytimi“ gali slėptis daug įvairių lyčių. Už asmens diskriminavimą dėl lyties tapatybės konvencija netgi numato baudžiamąjį persekiojimą.

Ypatingą susirūpinimą blaiviai mąstantiems kelia Konvencijos nuostatos, įpareigojančios „įtraukti į visų formaliojo švietimo lygių ugdymo programas mokymo medžiagą apie „nestereotipinius lyčių vaidmenis.“ Kitaip sakant, mokyklose, darželiuose įtvirtinti vaikų ugdymą, remiantis ne fizine lytimi, o socialinės lyties apibrėžimais. „Nestereotipinių lyčių vaidmenų“ kategorija yra labai plati. Ji apima ir tokius gyvenimo stilius, kaip homoseksualumas, transseksualumas bei su tuo susijusias praktikas.

Iki šiol Lietuvos Konstitucijoje numatoma, jog santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters susitarimu. Tokių dalykų gali nebelikti, mat priėmus kontraversišką konvenciją, tektų keisti ir svarbiausią šalies dokumentą. Greičiausiai nebeliktų ir nuostatos, jog tėvai augina vaikus pagal savo įsitikinimus.

Laimė, Stambulo konvenciją Lietuvoje jau stabdo ir praregėję politikai. Net 76 parlamentarai pasirašė po „valstiečių“ parengta deklaracija, kad nėra ko skubėti ją ratifikuoti.

 

Situaciją komentuoja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas KARBAUSKIS:

- Šis Seimas Stambulo konvencijos tikrai neratifikuos. Kiek žinau, daugelyje šalių tos „socialinės lyties“ formuluotės nėra priimtinos.

Visi protingi žmonės supranta, kad moteris nuo smurto reikia saugoti - tam nereikia jokių konvencijų. Tad kaltinimai, jog atmesdami Stambulo konvenciją visiškai nesirūpiname, kad būtų apsaugotos moterys, neturi jokio pagrindo.

Nežinau visos istorijos, bet man ši Konvencija, švelniai tariant, yra keista. Kodėl joje apjungti du skirtingi dalykai - moterų apsauga nuo smurto ir lyties apibrėžimo klausimas - nesuprantama. Tai nėra tapatūs dalykai.

Pažiūrėkite, kokios organizacijos aktyviai agituota už tą Stambulo konvenciją ir kodėl jos tai daro? Mes puikiai suprantame - tai jau politinis reikalas, kad Lietuva ją ratifikuotų. Tada bus galima kelti kitus klausimus - kodėl vienos lyties asmenų santuokos pas mus neleidžiamos ir panašiai.

Mano vertinimu, nėra čia apie ką diskutuoti ir tos diskusijos tampa „politinio turgaus“ lygio. Kažkada ministras (užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius - red. past.) tą Konvenciją pasirašė, ir dabar jau jam principo reikalas, kad Seimas ją ratifikuotų. Bet šitas Seimas to nepadarys - tai akivaizdu.

 

Komentuoja Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Rimantas DAGYS:

- Konvencijos šalininkai mėgina keisti sąvokų turinį. Vietoj vyro, moters atsiranda lytis, po to - socialinė lytis, o po to - iš socialinės lyties atsiranda begalinis kiekis lyčių. Ir veidmainiškai kalbama, kad tai Konvencija, skirta apsaugoti moteris nuo smurto. Tai kurios lyties moterį iš tų bene 70, kurių yra prigalvota, saugosime?

Dar vienas absurdas: teigiama, kad smurtas susijęs būtent su lytimi, daugiausia su vyriška lytimi. Vadinasi, lytis, ypač vyriška, yra blogis iš esmės. Kas čia dabar? Vadinasi, lytį, kaip tokią, reikia panaikinti.

Šitame chaose dalyvaudami mes diskredituojame patys save žmonių akyse, silpniname pasitikėjimą valdžios institucijomis. Ir švaistome begales laiko visiškai kvailoms diskusijoms, vietoje to, kad užsiimtume rimtais darbais.

Dabar atsirado naujas Konvencijos šalininkų Seime argumentas: paklauskime Konstitucinio Teismo, ar Stambulo konvencija prieštarauja Konstitucijai. Gal dar paklauskime, ar žemė nėra plokščia? Norėčiau tikėti, kad didžioji dauguma Seimo narių su protu nėra susipykę.

 

Komentuoja Lietuvos lenkų rikimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita TAMAŠUNIENĖ:

- Surinkome parašus ir tikimės, kad Stambulo konvencijos ratifikavimas nebus svarstomas Seime. Jos idėja gal ir yra gera, bet ten yra tokių dalykų, kurių visai nereikia, ir kurie neturi nieko bendra su smurtu prieš moteris: „socialinės lyties“ samprata, visos kitos ideologijos, kurios prieštarauja tradicinėms krikščioniškosioms vertybėms ir mūsų Konstitucijai. Manau, kad visų tų dalykų nereikia. Esame nedidelė šalis, tad reikia padėti šeimoms, rūpintis šeimos politika, demografiniais rodikliais, kurie pastaruoju metu yra labai prasti.

Konvencijoje nekalbama apie socialinį vaidmenį, kurį visi turime ir kuris kyla iš mūsų lyties. Jeigu esu moteris, tai galiu būti mama, dukra, sesuo... Ten kalbama apie „socialinės lyties pajautimą“, ir tada susiduriama su tokiais dalykais, kaip diskriminavimas dėl tavo savijautos, nebuvimas teisės aktų, suteikiančių tau didesnes teises ir t.t. Visi tie dalykai yra mums labai svetimi ir jie veda į niekur. Juk nėra kaip kitaip pratęsti giminės - tam reikia dviejų lyčių. Kiti „dariniai“ to tiesiog negalės padaryti.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • Skaitytoja 2018 birželio mėn. 01 d. 11:32:32

  Tai tegul tos moterys, kurias skriaudžia vyrai, pakeičia lytį -
  pasivadina vyrais. IR NEBEBUS SMURTO PRIEŠ MOTERIS. VALIO. O LYTIS
  KAITALIOTI LABAI PAŽANGU...

 • prašome 2018 gegužės mėn. 30 d. 12:33:28

  Pakomentuokite plačiau apie socialines lytis. Kuriai lyčiai priklauso
  bomžas, prostitutė ir seimo narys?

 • manau 2018 gegužės mėn. 28 d. 11:00:09

  Rusų kalboje yra žinomos trys lytis, moteriškoji, vyriškoji ir
  bendroji.: Ona, On, Ono. Ta trečioji neapibrėžta, nei šioks,nei toks.
  Žodžiu-netikęs. Neužilgo sulauksime įstatymo,kuriuo bus
  pripažįstama,jog žmonės-valdžiagyviai, o visi kiti belyčiai
  robotai,patarnaujantys "žmonėms". Iki šiol valdžiagyviai buvo tautos
  tarnai, viskas bus atvirkščiai. Realybėje jau taip yra, trūksta tai
  patvirtinti įstatymais.

 • o-o-o 2018 gegužės mėn. 26 d. 14:26:10

  Kodėl, kai vyras imasi manyti esąs Napoleonas arba Aleksandras
  Makedonietis, jį uždaro ir gydo, bet kai jis sako, kad jis boba - tada
  jis socialinė lytis. Šizofreninių nuokrypų paistalai iškelti į
  politinį lygį todėl, kad skvernas pats prieš rinkimus vebleno už
  šitą konvenciją ir fotkinosi su plakatėliu "Už stambulo konvenciją".
  Iškrypėliai ir sodomitai turi mentūrišką stogą. Jokių konvencijų ir
  jokių sodomitinių nuokrypų.

 • TikrasLietuvis 2018 gegužės mėn. 26 d. 13:15:03

  Šeimos vyras armoteris nedrys balsuoti už prderastus kurie sunkina seimu
  gyvenimą tvirkidami jų atžalas ta Stambulo konvencija reikalynga kitos
  lities pakraipoms nukrypelemsAs tikiu kad šeimos vyrai moteris to zinksnis
  nežengs neteršia savo tievynies Prosenelis.

 • Kentas 2018 gegužės mėn. 26 d. 13:07:31

  Šaunuolis Karbauskis! Pagarba! Reikia laikytis prieš vakarų "žmogėdrų
  baltomis pirštinėmis" mums brukamas "vakarų vertybes", dar labiau
  spartinančias tautos nykimą.

 • nedarvinas 2018 gegužės mėn. 26 d. 12:12:28

  Sakiau, kad beždžionė išsivystė iš žmogaus.

 • ? 2018 gegužės mėn. 26 d. 12:11:05

  Paklauskit tų su plakatais, ar be Stambulo Lietuvoje nėra įstatymų
  prieš smurtą?
  Stabdykit perversiškas konvencijas, jei jums brangūs jūsų vaikai.

 • Atradimai 2018 gegužės mėn. 26 d. 11:38:49

  Č.Darvinas "atrado",kad žmogus išsivystė iš beždžionės{bendri
  protėviai},vėliau to teiginio atsisakė,nes "pritrūko tarpinės
  grandies".Dabartiniai "atradėjai "atrado"70 lyčių.Fantastika,šaunu.Man
  galimai ,blogai su regėjimu,nes aš matau dvi lytis:moterį ir
  vyrą,gyvūnai;patinas ir patelė,paukščiai taip pat jis ir ji,augalai
  taip pat ir t.t.Tiesa,skiriasi šiek tiek sliekai.Šie sugeba apvaisinti
  patys save.Tai reiškia jis ir ji yra viename.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ŠILDYMAS: Vilniaus šilumos tinklai primena, kad pastatų valdytojai ir administratoriai kasmet iki rugsėjo vidurio turi atlikti pastatuose įrengtų šilumos punktų ir vidaus sistemų būtinus pasirengimo bei remonto darbus, kurie garantuotų patikimą jų funkcionavimą šaltuoju metų laiku; anot VŠT, šįmet šildymo sezonui yra paruošti vos 7 proc. visų pastatuose įrengtų šilumos punktų.
 • PERRINKS: Rusijos institucijos ketvirtadienį anuliavo sekmadienį vykusio antrojo Primorės krašto gubernatoriaus rinkimų rato rezultatus, kilus įtarimams dėl balsų klastojimo; pakartotinis balsavimas turės būti surengtas iki gruodžio 16 d.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Ukis 2018