Teroristas svarbesnis už prezidentąnuotraukos (32)

2018 spalio mėn. 11 d. 12:57:11 Perskaitė 2474

Viešai paskelbta, kad Lietuva vykdys Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą byloje „Abu Zubaydah prieš Lietuvą“. Teks mokėti už šio asmens kalinimą Lietuvoje, nes pasirinkimo jau nebėra. Tačiau kito tame pačiame teisme priimto sprendimo - dėl Rolando Pakso - vykdymas vilkinamas jau septynerius metus. Seimas vis atidėlioja šį klausimą, nors mūsų šalis dėl tokio delsimo gali sulaukti griežtų sankcijų.

 

Kalėjimo nebuvo, bet pinigus mokės

Kaip teigia teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, Lietuvoje nebuvo CŽV kalėjimo. „Mums sako, kad buvo kalėjimas, mes sakome, kad buvo amerikiečių žvalgybos centras. Bet kaip ten bebūtų, yra teismo sprendimas ir reikia jį vykdyti“, - sakė ministras.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, kad Lietuvai nereikėjo skųsti EŽTT sprendimo dėl kalinto teroristo, reikėjo iš karto jį vykdyti, gal tuomet šią bylą visi jau būtų pamiršę.

„Mes jau tuomet kalbėjome: jeigu sumokėtume, gal tada pasibaigtų tos temos aktualinimas.(...) Manau, jeigu mes esame teisinė valstybė, turime pripažinti teismų sprendimus ir turime juos vykdyti. Jau visos galimybės ginti valstybę yra išnaudotos, dabar belieka įgyvendinti sprendimą“, - teigė Seimo pirmininkas.

Sprendimas dėl išmokėtinos kompensacijos buvo priimtas šiemet gegužės 31 d. Lietuva buvo jį apskundusi. Tačiau EŽTT teisėjų kolegija antradienį paskelbė neigiamą atsakymą ir neperdavė Didžiajai kolegijai Lietuvos Vyriausybės skundo peržiūrėti sprendimą, kad Lietuvos teritorijoje nuo 2005 metų vasario iki 2006 metų kovo veikusiame slaptame CŽV kalėjime buvo neteisėtai įkalintas palestinietis Abu Zubaidahas (Zubaydah).

Įvykdyti sprendimą, o, paprasčiau tariant, sumokėti priteistus 130 tūkst. eurų, reikia iki kitų metų sausio 9 d. Tačiau iki šiol neaišku, kaip tai įvykdyti. Pasak E.Jankevičiaus, Lietuva neturi duomenų, kur šiuo metu šis asmuo yra, neturi sąskaitos, į kurią turėtų pervesti pinigus, numerio. Pasak ministro, surasti reikiamus duomenis bus nelengva. Kodėl nelengva - sunku suprasti, nes net viešojoje erdvėje skelbiama, kad jis kalinamas Gvantanamo bazėje. Nors, tiesą sakant, jei jau bendradarbiaujame su amerikiečiais, turbūt paprasčiausia būtų JAV užklausti, kur siųsti mūsų pinigus.

Dvejopi standartai


Skelbiamės esanti civilizuota, teisinė valstybė. Mokėkime. Tačiau kodėl teisine valstybe nebesame, kai reikia vykdyti EŽTT sprendimą dėl Rolando Pakso. Nes dėl tokio ilgo delsimo jau visai realiai gresia sankcijos. Pasak R.Pakso advokato, mūsų šaliai gali grėsti netgi finansinė atskirtis. Strasbūro teismas tiesiai šviesiai pareiškė, kad draudimas R.Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose varžo rinkėjų teises. „Sprendimas neleisti aukštam pareigūnui, kuris pasirodė netinkamas pareigoms, kada nors tapti parlamento nariu ateityje, pirmiausia yra rinkėjų reikalas. Jie turi galimybę rinkimuose pasirinkti, ar atnaujinti pasitikėjimą tuo asmeniu“, - rašoma teismo sprendime.

„Vakaro žinios“ primena, kad apkaltos būdu iš prezidento posto pašalintas R.Paksas neteko teisės kandidatuoti bet kuriuose rinkimuose iki gyvos galvos. Kai buvo kreiptasi į Strasbūrą, iš ten buvo užsiminta apie nesureguliuotą Lietuvos teisinę bazę. Jei mūsų teismai būtų nurodę terminą, sakysime, dešimt metų, kai jis negali tapti kandidatu, jokių problemų nebūtų kilę. Tačiau svarbu, ko gero, ir tai, jog EŽTT irgi nenurodė jokio konkretaus termino. Tai, tikėtina, sudarė galimybę sprendimo vykdymą užvilkinti. Norint įgyvendinti EŽTT sprendimą ir leisti R.Paksui kandidatuoti rinkimuose, reikia Seimo pritarimo, tačiau Seimas neskuba. „Projektas dėl to jau yra pateiktas. Visų institucijų teisininkai yra pareiškę savo nuomonę: teismo sprendimo įgyvendinimui būtinos Konstitucijos pataisos. Manau, daugelis Seimo narių nusiteikę šiems pokyčiams, nors, žinoma, iš anksto negaliu tvirtinti, ką parodys balsavimas. Belieka laukti“, - sakė E.Jankevičius.

Konstitucijos pataisos, apie kurias kalbėjo teisingumo ministras, Seime irgi guli jau seniai, tačiau jų priėmimas, bent iki šiol, buvo blokuojamas.


Situaciją komentuoja Seimo narys Kęstutis MASIULIS:

- Teks mokėti, niekur nesidėsime. Buvau komisijoje, kuri tyrė CŽV kalėjimo istoriją. Reikia suprasti: tie priešai, kurie, jeigu čia ir buvo kalinami (hipotetiškai kalbu), yra teroristai. Jų kaltes sunku įrodyti, juos sunku pagauti. Bet jei nieko nedaroma, jie vienoje ar kitoje vietoje kažką sprogdina, kažką žudo. Suprantama, civilizuotos valstybės turi veikti teisinėmis priemonėmis: įrodymai, teismai. Bet pabandyk juos nutverti ir kažką įrodyti. O priešui, kuris kažkur įsėdo į lėktuvą, atskrido, susprogdino dangoraižį su daugybe žmonių, taisyklės negalioja. Jiems nereikia jokių teisės aktų ar įrodymų. Aš suprantu JAV elgesį. Jų teismai irgi teigė: turi būti įrodymai. Bet jei tokius žmones paleisi, jie toliau vykdys vadinamąją šventą misiją žudyti Alacho vardu. Tačiau savo teritorijoje JAV tokių kalėjimų įkurti negali. Todėl amerikiečiai ieško sąjungininkų. Juk ne paslaptis, kad CŽV kalėjimų teroristams turėjo ne vienoje ir ne dviejose pasaulio šalyse. Tam, kad vykdytų teisingumą „šalia teisės“. Sunku tai sakyti, nes iš pirmo žvilgsnio tai labai necivilizuota. Bet priešininkas elgiasi dar necivilizuočiau. Teisė - labai formalus dalykas. Teisė tvirtina, kad taip elgtis negalima, taip neturi būti ir apskritai nieko negali būti. Šiuo atveju šalys, kurios yra amerikiečių sąjungininkės, ištiesė pagalbos ranką. Ar Lietuva buvo ištiesusi, nežinau. Kažkoks žmogus įrodinėja, kad buvo Lietuvoje kalinamas. Aš sakau, kad nebuvo. Tačiau teismo sprendimus reikia vykdyti.

Kalbant apie Rolandą Paksą, aš už jį balsuoti neisiu. Bet, manau, Seimas galiausiai privalo apsispręsti.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net