respublika.lt

Teroras. Europiečiai sutrikę, lietuviai ramūs kaip belgai

(0)
Publikuota: 2015 lapkričio 22 12:09:18, Jaunius Pocius, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Teroras. Europiečiai sutrikę, lietuviai ramūs kaip belgai

Kad ir kiek valdžia įtikinėtų, kad atvykę 1105 pabėgėliai greitai „ištirps“ tarp mūsų, tikinčių tokiais svaičiojimais Lietuvoje vis mažėja. Paskutinė apklausa, atlikta antroje spalio pusėje, atskleidė, kad nuo metų pradžios neigiamai vertinančių valdžios apsisprendimą priimti pabėgėlius gyventojų padaugėjo nuo penktadalio iki dviejų trečdalių. Bet ir ta dalis neatspindi tikrosios šalies visuomenės pozicijos.

 

Apklausiamieji tada tik svarstė, kad su pabėgėliais „Islamo valstybė“ galbūt siunčia į Europą teroristus. Nesunku numanyti, į ką būtų išvirtusi apklausa, jeigu žmonės būtų žinoję apie poilsiautojus iš Egipto skraidinusio rusų lėktuvo likimą ar Paryžiaus gyvenimą paralyžiavusius teroro aktus.

Europa su islamo religijos išpažintojais nesusitvarkė. O mes susitvarkysime užsimerkę. Kaip? Ogi priimsime pabėgėlius, kaip kartoja pagal Europos Komisijos pirmininko Žano Klodo Junkerio (Jean-Claude Junker) dūdelę šokantys mūsų valdininkai, neatsižvelgdami į jų religiją. Nesvarbu, musulmonas ar krikščionis, svarbu, kad „geras“, o mes jį greitai integruosime.

Ką sakysime, jeigu, neduokdie, vieną dieną nesiintegravęs imigrantas užvirus kraujui paskelbs džihadą? Kas, kokia institucija už tai atsakys?

Niekas neatsakys. Tuo neabejoja Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Egidijus Bičkauskas. Nes pas mus kaltų nebūna.

„Įsisąmoninkime, karas prasidėjo. Bus einama visais keliais. Nebūtinai tarp pabėgėlių infiltruojant teroristus. Nes aiškėja, kad teroro aktus dažnai daro ne tik nuo vaikystės išpažįstantys tą ar kitą religiją, bet ir į islamą atsivertę tų šalių piliečiai. Tie aktai gali prasidėti ir be pabėgėlių“, - sako E.Bičkauskas ir priduria, kad tam reikia būti pasiruošusiems jau dabar.

Valdininkų kalbas, kad pabėgėliai greitai bus integruoti į mūsų gyvenimą, signataras laiko naiviais paistalais. To pasiekti nepavyko nei Didžiajai Britanijai, nei Vokietijai, nors jos turėjo didesnius ir socialinius, ir finansų resursus.

Nors formuluotė, kad mes pabėgėlius atsirinksime, jam nepatinka ir primena „Dėdės Tomo trobelę“, E.Bičkauskas mano, kad atrankos kriterijai turi būti du - saugumas ir tai, ko žmogus ieško. Jeigu ieško geresnio gyvenimo, tegul grįžta namo.

„Mano galva, ne be mūsų artimiausių sąjungininkų visa sumaištis ten (Sirijoje - red. past.) ir vyksta. Todėl moralinę atsakomybę mes irgi turėtume jausti. Bet dabar Lietuvos moralinė atsakomybė tik tokia, kad mes visais atvejais nuolankiai palinkčiojame ir kartojame Europai, kokie jūs geri ir protingi“, - sako E.Bičkauskas ir prisipažįsta neturintis vienareikšmiško atsakymo, ar priimant pabėgėlius būtina solidarizuotis su Europa.

Pasak signataro, minimas 1105 pabėgėlių skaičius įvardijamas tik Tautai nuraminti. Bet jais problemos tik prasidės.

Reikia vieno centro

Parlamentaro Povilo Urbšio žodžiais, valdžia daug ko mums nepasako.

„Jau dabar aišku, kad nėra valstybinės strategijos pabėgėlių integracijos atžvilgiu. Jeigu kiltų chaosas, abejoju, ar būtų kieno nors asmeninė atsakomybė. Mes neturime valstybinės reagavimo į teroristinius išpuolius strategijos. Tai įrodo, kad ir vėl atsakingų nebus. Gal ir suras kokį iešmininką. O kas bus padaryta paskui, tai bus mūsų žmonių kraujo sąskaita“, - neabejoja P.Urbšys. Jis mano, kad būtina įkurti Krizių koordinavimo centrą. Tokią būtinybę atskleidė lėktuvo AN-24 žūtis Baltijos jūroje, kai buvo daug blaškymosi, o kairė nežinojo, ką daro dešinė.

„Jeigu mes nesugebėjome suderinti veiksmų per tokią katastrofą, tai ką kalbėti, jeigu teroristinis aktas būtų įvykdytas kur nors oro uoste ar stadione?“ - klausia parlamentaras ir neabejoja, kad atsakymas aiškus.

Seimo narys būgštauja, kad pabėgėlių pasirodymas gali sukelti šalyje papildomą socialinę įtampą. Jiems reikės būstų, tačiau ir taip dabar socialinio būsto laukia daugiau kaip 22 tūkst. šeimų, trečdalis iš jų - jaunos.

Be to, beveik trečdalis žmonių šalyje gyvena žemiau skurdo ribos. Apie 40 proc. šeimų, kurios augina daugiau negu du vaikus, yra ties ja.

„Atvykę pabėgėliai savo neišspręstas problemas sies su tuo, kad jie yra diskriminuojami dėl to, jog yra musulmonai. Taip mes prisidėsime prie to, kad patys vietoje prisigaminsime priešų - potencialių teroristų“, - galimas pasekmes įžvelgia Seimo narys.

Politikas akcentuoja, kad ES direktyvos aklai vykdomos net neanalizuojant Švedijos ar Prancūzijos imigrantų integravimo modelių.

Pasmerkta valstybė


Kodėl mūsų valdžia, skirtingai nei dauguma piliečių, mus bando įtikinti, kad teroro pavojaus šalyje nėra ir pabėgėlius priimti pasiruošta?

Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Daujotis atsako paprastai: „Ji visiškai nepasiruošusi ir tik kartoja didžiųjų Europos vadų nuomonę, retransliuodama tai Lietuvai ir raportuodama Briuseliui. Tai lygiai tokia pati propaganda iš anų laikų, kai mums nurodinėdavo Maskva.“

Profesorius netiki, kad pabėgėliai greitai įsilies į mūsų gyvenimą. Pasak jo, kadaise į JAV emigravę ir Čikagoje įkūrę savo koloniją lietuviai į Amerikos gyvenimą integravosi, nes buvo panašios kultūros, puoselėjo bendras krikščioniškas vertybes.

„O jeigu kalbėsime apie visiškai skirtingas kultūras islamo ir krikščionybės pagrindu, išeina neįmanomas derinys. Tai akivaizdžiai demonstruoja įvykiai Europoje. Į šitą dalyką nekreipti dėmesio reiškia užsimerkti ir nieko nematyti vien tik kartojant „priimsime“, „padėsime“, - sako profesorius. Jo nuomone, Europa skina karčius daugiakultūrės visuomenės kūrimo vaisius.

Profesorius įsitikinęs, kad Europa pavėlavo ir nuėjo ne tuo keliu. Užuot sprendusi, kaip pakeisti padėtį, kad žmonės nebėgtų iš Afrikos, ji susiviliojo pigia darbo jėga. Beje, sako, mes taip pat.

„Aš matau, kad taip siekiama išspręsti mūsų emigracijos problemą. Prisirinksime gerų arabų, kurie nuoširdžiai dirbs, uždirbinės senstančiai Lietuvai pensijas. Tai kažkokia komedija. Išeina taip, kad jiems reikia pagalbos, užuojautos, o mes žiūrime, kad turėtume iš to sau naudos. Jau vien tas svarstymas yra žemo lygio, moraliai šlykštus“, - sako V.Daujotis ir neabejoja, kad tokia visuomenė pasmerkta.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s