respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Teismai gina sovietinį režimąnuotraukos (51)

2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 10:31:50
Justina GAFUROVA

Sovietinis režimas sužalojo daugybę Lietuvos žmonių taip, kad šie daugiau nebeatsitiesė. Tačiau kai kurie pasipriešinimo okupacijai dalyviai nenuleidžia rankų ir šiandien siekia, kad „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ leidėjų ir platintojų persekiojimas būtų tinkamai įvertintas - pripažintas nusikaltimu žmogiškumui. Deja, pagalius į ratus kovoje už tiesą kiša iki šiol vešinčios KGB šaknys.

 

Apie tai vakar konferencijoje prabilo Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Algirdas Endriukaitis bei pasipriešinimo okupacijai dalyviai Nijolė Sadūnaitė ir Jonas Volungevičius.

Jie sako negalintys tylėti, kai mato, jog iki šiol Lietuvos žmonėms istorija piešiama kitomis spalvomis, nei buvo iš tikrųjų. Pasak kalbėtojų, pagal dabartinius Lietuvos teismus tie žmonės nebuvo nusikaltėliai, tik veikė pagal tuometinius įstatymus. Spaudos konferencijos dalyvių įsitikinimu, taip teigti didelė klaida, kurią nepriklausomos Lietuvos teismai atsisako pripažinti.

Todėl vakar buvo įteiktas 28 puslapių apimties skundas Vilniaus apygardos teismui, užtarimo kreiptasi į Seimo narius ir komitetus. „Šiandieninių kai kurių Lietuvos prokurorų ir teisėjų pasipriešinimo okupacijai organizacijų skundų nagrinėjimo nepamatuotumo vertinimas yra ne intervencija į neginčijamą teisėjų procesinį nepriklausomumą, o Lietuvos okupacijos, nusikalstamos KGB organizacijos ir okupacinių teisės normų legitimacijos požymiai verdiktuose, t.y. nieko bendra neturintys su teisėjų procesiniu nepriklausomumu, nes tai yra ne teisinis, o politinis konstitucingumo, priesaikos ir etikos klausimas, suverenios Lietuvos valstybės aiškus egzistencinis patikinimas neginčijamų Lietuvos ir tarptautinės teisės normų bei principų pagrindu“, - sakė A.Endriukaitis.

Jis pacitavo Teisėjų etikos kodekso 7 straipsnį ,,Pagarba ir lojalumas valstybei“, pagal kurio nuostatas teisėjas privalo laikytis duotos teisėjo priesaikos ir elgtis politiškai neutraliai ir korektiškai.

„Mūsų argumentai yra tikros citatos iš nutarčių ir nuosprendžių. Tai nėra mūsų nuomonė ar siūlymas, tai valstybės pareigūnų atsakymai į skundus“, - sakė A.Endriukaitis. Jis pateikė kelias citatas: nepagrįstai tvirtinama, kad okupaciniai teismo posėdžiai buvo vieši; nenustatyta jokio represinių kolaborantų pareigūnų piktnaudžiavimo; nenustatyta, kad okupaciniai pareigūnai turėjo ir galėjo žinoti, kad jie pažeidžia žmoniškumą; kad jokio trėmimo nebuvo, kadangi jis buvo kaip nuteisimo bausmė; nukentėjusieji turėjo visas okupacinio Baudžiamojo proceso kodekso garantijas; okupaciją vykdė ne tie patys pareigūnai; neįrodyta, kad būtų tyčia persekioję nukentėjusiuosius; nėra pagrindo pareigūnus ir KGB bausti dėl nusikaltimų žmoniškumui.

Lietuvos partizano Antano Kraujalio byloje vienoje iš nutarčių galima aptikti ir štai tokią citatą: „KGB yra vienas iš parengtinio tardymo ir kvotos organų, t.y. šia prasme KGB buvo teisėsaugos institucija.“ Klausantis šių citatų konferencijos organizatorių veiduose šmėžavo ironiškos šypsenos, tarsi patvirtinančios valstybės pareigūnų argumentų absurdiškumą. Tačiau tai tik keletas iš viso šūsnio kovotojų surinktų teisėsaugos institucijų atsakymų.

„Baudžiamajame kodekse yra du šioje situacijoje svarbūs straipsniai: „Tarptautinių nusikaltimų neigimas“ ir „Piktnaudžiavimas“. Analizuodami visus turimus atsakymus įžiūrime požymius, būdingus šiems straipsniams. Niekas nekaltina teisėjų, mes nepaneigiame jų neliečiamumo, bet kai atvirai pasako, kad KGB - teisėsaugos institucija, tai visai netoli Mykolo Burokevičiaus. Dėl tokių pasakų pradedame gyventi paraleliniame pasaulyje. Tai didžiulis Lietuvos pasipriešinimo judėjimo idėjos paniekinimas. Tai įrodo, kad iki šiol likę seni ryšiai ir kontaktai, senos pažintys. Bet mes nebijome. Kameros laisvos. Jeigu reikės, esame pasiruošę jose pabūti dėl tiesos“, - sakė signataras A.Endriukaitis.

Patirtys

Disidentė Nijolė SADŪNAITĖ:


- Sprendžiant iš teismų atsakymų, tiesos monopolį turi mūsų broliai KGB. Jie neklystantys, o visi, kurie buvome tardomi, pripažinti kaip ne melagiai ir vėliau apdovanoti ordinais ar laisvės premijomis, niekinami. 1988 metais liepos 18 d. Aukščiausiasis teismas mane ir arkivyskupą Sigitą Tamkevičių reabilitavo. Aš jau buvau parašiusi dvi knygas, kurios buvo išverstos į 7 kalbas. Ten buvo aprašytas visas grubus tardymas, pusės metų grasinimas uždaryti į psichiatrinę. Turiu dokumentinius įrodymus, kad 1987 m. mane tardė po 21 val. Žinoma, aš negaliu įrodyti, kad buvau apsvaiginta narkotikais. Bet kad tais metais tardytų tokiu laiku, lauktų generolas majoras Eismuntas, prokuroras, penktojo skyriaus viršininkas, tai rodo, kad buvo peržengtos visos ribos.

Bet iki šiandien prokurorai sako, kad mes melagiai, mes viską išsigalvojome. Mus tik kultūringai apklausinėjo, o ne tardė, KGB nepažeidė jokių instrukcijų, elgėsi pagal to meto nuostatas. Žodžiu, buvo visiškai teisūs, o mes likome melagiai. Truputį skaudu. Tie, kas po liustracijos pasiliko, dirba toliau savo vagą. Visokiais būdais jie skleidžia melą. Kuo žmogus arčiau tiesos, tuo jiems didesnis priešas. Kol kas melas Lietuvoje turi gilias šaknis. Kad tik tos šaknys greičiau nunyktų.

Mes nesiekiame, kad broliukus kagėbistus nubaustų. Norėtume, palengvinti jiems gyvenimą - sudaryti sąlygas prisipažinti, kad elgėsi neteisingai su tardomaisiais. Puntukas nukristų nuo jo sąžinės. Norime vienintelio dalyko - kad tiesa ir teisingumas įsigalėtų ir visi Amžinybėje būtume drauge, nes melagis ten neįeis. Tokie mano norai dėl brolių, kurie nepažino tiesos, gal patys to nesuprasdami, tarnavo melui ir okupantams.

Buvęs politinis kalinys Jonas VOLUNGEVIČIUS:

- Rankose laikau vieną iš „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ tomų. Šiame leidinyje pasakojama apie žmones, kurie buvo persekiojami mokyklose, įstaigose, tačiau pagal šios dienos teismus jų persekiotojai nebuvo nusikaltėliai. Dėl mūsų daugelio skundų ir prašymų pripažinti, kad KGB darė nusikaltimą, dauguma teismų atsakymų buvo neigiami. Vienas iš paskutinių atsakymų, kuris buvo gautas iš Vilniaus apygardos teismo, skamba taip: „Be to, ikiteisminio tyrimo teisėjas taip pat konstatavo, jog ikiteisminio tyrimo metu nebuvo nustatyta, jog asmenys, gaminę ir platinę religinio ir politinio pobūdžio leidinį „Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką“ ar prie šios veiklos prisidėję, buvo teisiami ir nubausti kriminalinėmis bausmėmis nepriklausomo ir nešališko teismo sprendimo ar be gynybos garantijų teisme.“ Man atrodo, visiems aišku, kokie nepriklausomi teismai buvo sovietmečiu ir kokios buvo gynybos garantijos. Bet mūsų teismai sako, kad viskas buvo teisėta.

Ko tuomet galime tikėtis iš teismų? Kronikoje yra tūkstančiai faktų ir esu įsitikinęs, kad dar tūkstančiai žmonių gali paliudyti šiuos faktus apie persekiojimą už tikėjimą ir įsitikinimus. Čia nebuvo priimami politiniai tekstai, nes tikslas buvo rašyti grynus faktus apie tai, kaip žmonės kentėjo. Buvo persekiojami tėvai, jų vaikai, mokytojai ir mokiniai. Jaunuoliai negalėjo įstoti mokytis, jei jų charakteristikoje buvo įrašoma, kad jie yra tikintys. Tai yra tikri faktai. Bet sovietiniams teismams nereikėjo liudininkų tada, o mūsų teismams nereikia dabar. Teigiama, kad nusikaltimų žmogiškumui nerasta. Nes jie nenori nusikaltimų rasti. Liūdna, kad Lietuvos teismai taip elgiasi. Matydamas tokius atsakymus nematau, kad jie skirtųsi nuo sovietinių teismų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (51)

 • Mikui-ne ridikui 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 16:26:45

  Yra tik vienas faktas, Misiukonis buvo pakviestas atpažinti Kraujalio
  lavono, jis jį ir atpažino. Gal reikėjo meluoti ir sakyti,kad tai ne
  Kraujelis? O kad Kraujalis savo kraštiečiams buvo Siaubūnu-tai jokia
  paslaptis. Žudė jis nesirinkdamas ir nėščias moteris ir vaikus-joks
  jis ne didvyris, paprastas banditas ir tiek.

 • Nebepatinka 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 15:49:48

  Ko jus vien apie save, kiek zmoniu ir dabar zlunga gyvenimu,
  nesusireiksminot Sadunaite ?

 • Kas tas KGB yr? 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 15:43:33

  Tep ir nesugebam suformuluoti ir įvardinti, kas per žveiris tas
  giegiebistas - tik abstraktus kriuokims !!!

 • Nebe atsitiesė ir viskas 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 15:30:46

  liko,kaip buvę,o kas valdo valstybę,sužinai,kai pagauni vagis.Šiandien
  viskas taip surišta,kad KGB trėmimą pakeitė į emigracija,nes trėmė
  dėl 24 ha žemės,kad dabar valdytu 35 000 ha.Nes jeigu nebūtu
  trėmę,šiandien emigruoti ir dirbti svetimoms valstybėms žmonėms
  nereikėtu.Dabar lieka,tik spėlionės,kas bus toliau.

 • Gedimino nuomonė 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 15:29:19

  Kumeėlė gimdo kumeliuką, kiaulė- paršiuką. Pagimdo ir pagal save
  atatinkamai išauklėja. Panašiai ir su žmonėmis. Manau jog- nesąmonė,
  jog kita karta bus kitokia. Paimkit Palucką, kuris dėl šalies gynybos
  laikosi putinui naudingos politikos. Ateisto ar runkelinio koloboranto
  sūnus, kaip ir obuolys, netoli krenta nuo obels. O jei įvertinti tai, kad
  sovietmety ne visiem buvo leidžiama studijuoti teisę, žurnalistiką,
  tai, manau, kad ir arkliui aišku, kodėl Lietuvoje yra šitaip. Kiekvienam
  gyvenimiškam atvejui niekada nebuvo ir nebus atatinkamo įstatymo,
  remiantis kuriuo teisėjas galėtų nuspręsti. Todėl, manau,
  vadovaujamasi ir sveiku protu. Buvo rašyta, kad JAV vienas teisėjas savo
  sprendimais- adekvačiai originalus. Jis vieną veltėdį nusikaltėlį
  nuteisė išmokti kirpėjo amato, įsidarbinti ir jį (teisėją) nukirpti.
  Arb jūs galite įsivaizduoti, kad koks nors Lietuvos teisėjas priimtų
  šitokį nuosprtendį. Pas mus, mano nuomone, yra taip- kai nenorti, tai ir
  padarysi, kad teisybė netriumfuo

 • >seni 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 15:26:11

  Ko jis ten eis dar kas pažins, kas buvo praeityje. Juk dabar ir ankssčiau
  daugumoje tik pensininkai rinkdavosi. Senieji išmirė, o liko jau tokių
  senių bendraamžiai, kurie ir žino kas buvo kas...

 • seni 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 14:29:57

  o kas tamystai neleido ir neleidžia protestuoti? Ko vis dairotės į tuos
  disidentus, kurių ir nervai, ir sveikata sugadinta. Eikit visi į gatves,
  prie seimo protestuoti. Visa Europa verda protestais, o jūs vieni į kitus
  pirštu baksnojat. Šitaip nieko nebus.

 • to keista 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 14:28:03

  Taigi negali visko iš karto. Šį kartą kalba apie kgb.

 • IRENA 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 14:17:28

  TIKRAI DAR NĖRA TEISINGUMO....NE TIK TEISMUOSE,BET IR PAS
  UŽSISĖDĖJUSIUS SOVIETINIUS VADOVUS......AČIŪ,KAD VIEŠINATE.......

 • keista 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 14:12:21

  Keista, ponia N. Sadūnaitė po 28 metų ,,laisvės'' prisiminė, kad
  Lietuvą vis persekioja KGB-istai, bet pamiršo pedofilijos skandalą, apie
  kurį ji pati visai nesenai kalbėjo seimo tribūnoje apdovanojimo metu.
  Įdomu, kas užgesino jos norą tęsti šią temą, kvepia dvigubais
  standartais.

 • Hgm, 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 14:09:54

  Tarsi jau demaskavot jūsų visų nelaimių kaltininką KGB, bet situacija
  negerėja kažkodėl. Reikalas tame, kad tikrovėje situaciją
  control...iuojaCŽV. Jei ir toliau sau meluosit - gyvensit po senovei.

 • senis 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 14:04:13

  tie disidentai elgiasi labai ismintingai. Kai buvo islaptinami kgbistai,
  pirmakart, 15 metu, antrakart, dar 75 metams, kai liko t.v.nepriklausomai
  Lietuvai vadovauti tas pats LTSR administracinis aparatas, liko tie patys
  teismai, prokurorai, tie disidentai ir signatarai tylejo, uzpakali uzrauke.
  Turbut, galvojo, ne mano darzas, ne mano pupos. Kai tik reikalas paliete
  signataru ir disidentu interesus, kai jie panoro buti pripazinti
  nukentejeliais, kad gautu priedus, prie ir taip neblogu pensiju, o ju
  nukentejeliais pripazinti nieks nenori, tada ir prasideda klyksmas. Cia,
  jau ir mano darzas, ir mano pupos. Kas galetu paneigti...?

 • Kiek prisimenu, 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 12:38:44

  pradžioje Sadūnaite KGB darbuotojus krikščioniškai broliais vadino. O
  dabar retorika radikaliai pasikeitė..

 • manau 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 12:22:56

  Sadūnaitėi būtu idealu, jeigu tų žmonių likimą spręstu jį
  viena.Arba jos "chebros" troika, kaip , anais laikais. Na , - ir kuo tuomet
  skirtusi nepriklausoma Lietuva nuo anų laikų? Dura lex sed lex.

 • Bestogis 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 12:13:53

  Ir vė giegiebė neduod gyvent?

 • Jurgis 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 11:59:17

  Dabar kgbistai Lietuvoje po įslaptinimo tapo aukštesnės klasės
  patriotais, nes be praeities .kaip ir be nuskaltimų ir atsakomybės...

 • Mikas 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 11:57:08

  Misiukonį išteisino, nors pagal visus teisės kanonus turėjo būti
  pripažintas kaltu ir nuteistas. Jis mokslus baigė 1963 m. ,o Kraujalis
  žuvo 1965 m. Taigi, Misiukonis dirbo KGB jau nuo 1963 m. ir viską puikiai
  žinojo kas yra Kraujalis ir dėl ko yra paieškomas, ir tai buvo ne
  milicijos,bet KGB operacija.

 • kisa 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 11:56:17

  ten kur niera komunistu zmonies givena gerai, estai uzdraude komunistam
  uzimt vadovaujancius postus, del tuo sparciai juda i preki, pas mus valdzia
  uzgrobe komunistai , kolaborantai, ir kgb toliau savivaliauja, kiek tai
  tesis.

 • o dabar ką kitaip? 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 11:34:18

  tada viskas aišku, teismai buvo tam , kad naikinti ideologinius priešus,
  o dabar, lyg ir turėtų ginti teisingumą, bet deja, daukanto gatvė
  sustatė i visus vadovaujančius teisėsaugos postus žmones be principų ,
  o tik svetimos valios vykdytojus, tai jie ir vykdo, daro viską , kad tik
  nebūtų išaiškinti tie ,kurie vykdė maskvos nurodymus jau ir
  nepriklausomybę paskelbus

 • reiškia 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 11:29:58

  Artimos Lenkija su Estija puikiai gina savo valstybių interesus
  išnaudodami ES privalumus.. Lietuvoj kaip referendumą į ES už.. Ir
  dabar laukia kas už juos padarys. Įdomiausia per rinkimus patys
  išsišaipo iš retų kur apie valstybės interesus tik užsimini. Esmėj
  vyraujanti dauguma net kaip ir nemėgsta to valstybės intereso gynimo.
  Todėl Lietuvoj kur milijardiniai sandoriai ten.. Ko nerasi Estijoj ir
  Lenkijoj, kur su nauda valstybei.

 • tokia realybė 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 11:18:11

  Reikia žinoti, kad komunistinė valdžia arba jos valdymo stilius ES
  vėlįsitvirtina. Kadangi Lietuva visame kame ES keliaklupsčiauja, tai
  taip ir yra, juolab, kad daug ir persiorientuoti leetuvių politikams
  nereikėjo - visi tie patys.
  Padėtį Lietuvoje reikia vertinti ES kontekste. Tik kelios valstybės gina
  savo interesus visom keturiom, ir joms tai daryti vis sunkiau.
  Berlyno-Briuselio spaudimas nežmoniškai didelis. Ten toks ideologinis
  šabakštynas! Ar jos atsilaikys? O Lietuva net nebando, plaukdama
  pasroviui. Bijau, kad gal jau ir vėlu. Prasnaudėm.

 • klausimas 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 11:09:08

  Pagal Konstituciją aukščiausią valdžią Lietuvoj vykdo Seimas,
  Prezidentė ir vyriausybė, teismai... Kurie ne sovietinių atspalvio...
  Net ir tauta referendumus į ES už .., kaip anais laikais. Paskė valdžia
  ir.. Ko nėra aplink, Lietuvoj...

 • Senukas 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 11:02:46

  Teismuose labai šlykščiai skamba kai-kada naudojama frazė
  "rementis teismų praktika". Kokių - sovietinių, islamo...?

 • Suvalkiotas 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 11:01:58

  Ponai disidentai, Jūs iškeliate faktus apie lietuviškų teismų
  panašumą, o gal net pateisinimą su tarybiniais-bolševikiniais teismais.
  Bet kažkodėl neieškote tų veiksmų priežasčių. O jos visai prieš
  Jūsų akis. Jeigu būtų pripažinta, kad KGB buvo nusikalstama
  organizacija ir vykdė nusikaltimus prieš žmones, kurie siekė tiesos ir
  teisingo gyvenimo, tai reikėtų pripažinti, kad nusikaltėlis yra
  "Dėdulė" Vyt. Landsbergis, kad nusikaltėlė yra "Magnolija" D.
  Grybauskaitė ir jų sėbrai, šiltai sėdintys dabartinėje Lietuvos
  valdžioje... Bet kol jie valdžioje, tol jie nepripažins ir
  neprisipažins, kad tarybiniais-bolševikiniais laikais LTSR teritorijoje
  jie darė nusikaltimus prieš Lietuvos Žmones. Ar Jūs disidentai tą
  suprantate?.. Ne dejuoti reikia, o nusikaltėlius beatodairiškai tempti į
  dienos šviesą ir teisti... Tik kas teis?..

 • tai va 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 10:55:37

  yra reabilitacijos teismų sprendimai, kuriuose prižaįsta, kad nuteisti
  neteisėtai ir Lietuvos Respublikai nenusikalto. Tai kokių dar įrodymų
  tiems teismams reikia?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NELAIMĖS: per savaitę šalies keliuose žuvo trys vairuotojai, sužeista per šimtą žmonių.
 • PAPILDYMAS: Jungtinių Valstijų sudaromą sąrašą asmenų ir įmonių, kuriems taikomos sankcijos, ketvirtadienį papildė 33 Rusijos žvalgybos ir gynybos sektorių darbuotojai bei Kinijos karinė organizacija ir jos vadovas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1769 PLN - 4.2925
RUB - 78.0670 CHF - 1.1312
GBP - 0.8859 NOK - 9.5885
reklama
Sveikata Grožis