respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Teismai gina sovietinį režimąnuotraukos (51)

2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 10:31:50
Justina GAFUROVA

Sovietinis režimas sužalojo daugybę Lietuvos žmonių taip, kad šie daugiau nebeatsitiesė. Tačiau kai kurie pasipriešinimo okupacijai dalyviai nenuleidžia rankų ir šiandien siekia, kad „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ leidėjų ir platintojų persekiojimas būtų tinkamai įvertintas - pripažintas nusikaltimu žmogiškumui. Deja, pagalius į ratus kovoje už tiesą kiša iki šiol vešinčios KGB šaknys.

 

Apie tai vakar konferencijoje prabilo Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Algirdas Endriukaitis bei pasipriešinimo okupacijai dalyviai Nijolė Sadūnaitė ir Jonas Volungevičius.

Jie sako negalintys tylėti, kai mato, jog iki šiol Lietuvos žmonėms istorija piešiama kitomis spalvomis, nei buvo iš tikrųjų. Pasak kalbėtojų, pagal dabartinius Lietuvos teismus tie žmonės nebuvo nusikaltėliai, tik veikė pagal tuometinius įstatymus. Spaudos konferencijos dalyvių įsitikinimu, taip teigti didelė klaida, kurią nepriklausomos Lietuvos teismai atsisako pripažinti.

Todėl vakar buvo įteiktas 28 puslapių apimties skundas Vilniaus apygardos teismui, užtarimo kreiptasi į Seimo narius ir komitetus. „Šiandieninių kai kurių Lietuvos prokurorų ir teisėjų pasipriešinimo okupacijai organizacijų skundų nagrinėjimo nepamatuotumo vertinimas yra ne intervencija į neginčijamą teisėjų procesinį nepriklausomumą, o Lietuvos okupacijos, nusikalstamos KGB organizacijos ir okupacinių teisės normų legitimacijos požymiai verdiktuose, t.y. nieko bendra neturintys su teisėjų procesiniu nepriklausomumu, nes tai yra ne teisinis, o politinis konstitucingumo, priesaikos ir etikos klausimas, suverenios Lietuvos valstybės aiškus egzistencinis patikinimas neginčijamų Lietuvos ir tarptautinės teisės normų bei principų pagrindu“, - sakė A.Endriukaitis.

Jis pacitavo Teisėjų etikos kodekso 7 straipsnį ,,Pagarba ir lojalumas valstybei“, pagal kurio nuostatas teisėjas privalo laikytis duotos teisėjo priesaikos ir elgtis politiškai neutraliai ir korektiškai.

„Mūsų argumentai yra tikros citatos iš nutarčių ir nuosprendžių. Tai nėra mūsų nuomonė ar siūlymas, tai valstybės pareigūnų atsakymai į skundus“, - sakė A.Endriukaitis. Jis pateikė kelias citatas: nepagrįstai tvirtinama, kad okupaciniai teismo posėdžiai buvo vieši; nenustatyta jokio represinių kolaborantų pareigūnų piktnaudžiavimo; nenustatyta, kad okupaciniai pareigūnai turėjo ir galėjo žinoti, kad jie pažeidžia žmoniškumą; kad jokio trėmimo nebuvo, kadangi jis buvo kaip nuteisimo bausmė; nukentėjusieji turėjo visas okupacinio Baudžiamojo proceso kodekso garantijas; okupaciją vykdė ne tie patys pareigūnai; neįrodyta, kad būtų tyčia persekioję nukentėjusiuosius; nėra pagrindo pareigūnus ir KGB bausti dėl nusikaltimų žmoniškumui.

Lietuvos partizano Antano Kraujalio byloje vienoje iš nutarčių galima aptikti ir štai tokią citatą: „KGB yra vienas iš parengtinio tardymo ir kvotos organų, t.y. šia prasme KGB buvo teisėsaugos institucija.“ Klausantis šių citatų konferencijos organizatorių veiduose šmėžavo ironiškos šypsenos, tarsi patvirtinančios valstybės pareigūnų argumentų absurdiškumą. Tačiau tai tik keletas iš viso šūsnio kovotojų surinktų teisėsaugos institucijų atsakymų.

„Baudžiamajame kodekse yra du šioje situacijoje svarbūs straipsniai: „Tarptautinių nusikaltimų neigimas“ ir „Piktnaudžiavimas“. Analizuodami visus turimus atsakymus įžiūrime požymius, būdingus šiems straipsniams. Niekas nekaltina teisėjų, mes nepaneigiame jų neliečiamumo, bet kai atvirai pasako, kad KGB - teisėsaugos institucija, tai visai netoli Mykolo Burokevičiaus. Dėl tokių pasakų pradedame gyventi paraleliniame pasaulyje. Tai didžiulis Lietuvos pasipriešinimo judėjimo idėjos paniekinimas. Tai įrodo, kad iki šiol likę seni ryšiai ir kontaktai, senos pažintys. Bet mes nebijome. Kameros laisvos. Jeigu reikės, esame pasiruošę jose pabūti dėl tiesos“, - sakė signataras A.Endriukaitis.

Patirtys

Disidentė Nijolė SADŪNAITĖ:


- Sprendžiant iš teismų atsakymų, tiesos monopolį turi mūsų broliai KGB. Jie neklystantys, o visi, kurie buvome tardomi, pripažinti kaip ne melagiai ir vėliau apdovanoti ordinais ar laisvės premijomis, niekinami. 1988 metais liepos 18 d. Aukščiausiasis teismas mane ir arkivyskupą Sigitą Tamkevičių reabilitavo. Aš jau buvau parašiusi dvi knygas, kurios buvo išverstos į 7 kalbas. Ten buvo aprašytas visas grubus tardymas, pusės metų grasinimas uždaryti į psichiatrinę. Turiu dokumentinius įrodymus, kad 1987 m. mane tardė po 21 val. Žinoma, aš negaliu įrodyti, kad buvau apsvaiginta narkotikais. Bet kad tais metais tardytų tokiu laiku, lauktų generolas majoras Eismuntas, prokuroras, penktojo skyriaus viršininkas, tai rodo, kad buvo peržengtos visos ribos.

Bet iki šiandien prokurorai sako, kad mes melagiai, mes viską išsigalvojome. Mus tik kultūringai apklausinėjo, o ne tardė, KGB nepažeidė jokių instrukcijų, elgėsi pagal to meto nuostatas. Žodžiu, buvo visiškai teisūs, o mes likome melagiai. Truputį skaudu. Tie, kas po liustracijos pasiliko, dirba toliau savo vagą. Visokiais būdais jie skleidžia melą. Kuo žmogus arčiau tiesos, tuo jiems didesnis priešas. Kol kas melas Lietuvoje turi gilias šaknis. Kad tik tos šaknys greičiau nunyktų.

Mes nesiekiame, kad broliukus kagėbistus nubaustų. Norėtume, palengvinti jiems gyvenimą - sudaryti sąlygas prisipažinti, kad elgėsi neteisingai su tardomaisiais. Puntukas nukristų nuo jo sąžinės. Norime vienintelio dalyko - kad tiesa ir teisingumas įsigalėtų ir visi Amžinybėje būtume drauge, nes melagis ten neįeis. Tokie mano norai dėl brolių, kurie nepažino tiesos, gal patys to nesuprasdami, tarnavo melui ir okupantams.

Buvęs politinis kalinys Jonas VOLUNGEVIČIUS:

- Rankose laikau vieną iš „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ tomų. Šiame leidinyje pasakojama apie žmones, kurie buvo persekiojami mokyklose, įstaigose, tačiau pagal šios dienos teismus jų persekiotojai nebuvo nusikaltėliai. Dėl mūsų daugelio skundų ir prašymų pripažinti, kad KGB darė nusikaltimą, dauguma teismų atsakymų buvo neigiami. Vienas iš paskutinių atsakymų, kuris buvo gautas iš Vilniaus apygardos teismo, skamba taip: „Be to, ikiteisminio tyrimo teisėjas taip pat konstatavo, jog ikiteisminio tyrimo metu nebuvo nustatyta, jog asmenys, gaminę ir platinę religinio ir politinio pobūdžio leidinį „Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką“ ar prie šios veiklos prisidėję, buvo teisiami ir nubausti kriminalinėmis bausmėmis nepriklausomo ir nešališko teismo sprendimo ar be gynybos garantijų teisme.“ Man atrodo, visiems aišku, kokie nepriklausomi teismai buvo sovietmečiu ir kokios buvo gynybos garantijos. Bet mūsų teismai sako, kad viskas buvo teisėta.

Ko tuomet galime tikėtis iš teismų? Kronikoje yra tūkstančiai faktų ir esu įsitikinęs, kad dar tūkstančiai žmonių gali paliudyti šiuos faktus apie persekiojimą už tikėjimą ir įsitikinimus. Čia nebuvo priimami politiniai tekstai, nes tikslas buvo rašyti grynus faktus apie tai, kaip žmonės kentėjo. Buvo persekiojami tėvai, jų vaikai, mokytojai ir mokiniai. Jaunuoliai negalėjo įstoti mokytis, jei jų charakteristikoje buvo įrašoma, kad jie yra tikintys. Tai yra tikri faktai. Bet sovietiniams teismams nereikėjo liudininkų tada, o mūsų teismams nereikia dabar. Teigiama, kad nusikaltimų žmogiškumui nerasta. Nes jie nenori nusikaltimų rasti. Liūdna, kad Lietuvos teismai taip elgiasi. Matydamas tokius atsakymus nematau, kad jie skirtųsi nuo sovietinių teismų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (51)

 • vienintele 2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 17:54:30

  teiseja Venckiene isdriso pasipriesinti siam rezimui...

 • < < tam asmuo 2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 13:38:26

  Pritariu ,kad Sadūnaitei sunku matyti visą tautą .Ji mato tik ,ką nori
  matyti ? Prie Mickevičiaus paminklo ji "nematė," kaip
  iš P.Gražulio buvo atimtas mikrofonas .Kur matyta ,kad buvusiam
  prieš 30 m.mitingo dalyviui ,NELEISTŲ kalbėti ?

 • asmuo 2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 12:51:12

  Piliečiui kovoti prieš bet kurį režimą - yra nusikaltimas. Ar kovojai
  prieš tarybinį, ar kovoji dabar prieš kapitalistinį - vistiek esi
  nusikaltėlis. Kadangi mačiau jau ne vieną režimą, galiu drąsiai
  tvirtinti, kad dabartinis laukinis žiaurus kapitalistinis režimas yra
  daug baisesnis už buvusius. Žmonės kiekvieną dieną gyvena streso
  sąlygomis: už nuomonę - tampomi po teismus, skiriamos jiems
  tūkstantinės baudos, yra žeminami ir niekinami. Ir niekam nepasiskųsi.
  Nejau nematai, gerb, Sadūnaite, kaip pakraupusi tauta???

 • realybė 2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 09:55:24

  Pagal Konstituciją tauta kuria valstybę. Tai kaip atsakingai tauta rinkos
  Prezidentę ir Seimą, kurie kontroliuoja teisėsaugos darbo kokybę, taip
  ir turi. Reiškia pati tauta gina... ką ir turi. Teismai yra tik 4
  valdžia. Kaip pirma valdžia yra Seimo pirmininkas, Prezidentė ir
  vyriausybė, po to teismai...

 • Prosenelis 2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 07:23:48

  Butina visus tarybinius teisiejus prokurorus šalinti iš teismu
  prokuratūrų priimti jau laisvoje Lietuvoja gimusius išvalyti nuo visu
  senupemcininkieliu visas įstaigas sulauksi pencijinio amzeus užleisk
  vieta jaunimui gal tada i Lietuva sugrįš teisybie be išversta skuriu
  sumazies tas baisus bardakas.

 • Panelė 2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 04:57:21

  Istorijos tikros mes nežinosim, nes ją kuria kgbistai,o tai yra
  bjauriausia. Nežinau kas geresnis buvo ar partizanas ar stribas. Visi
  kgbistai buvo stribai,nes jie lietuvos išdavikai ir labiausiai lojalus
  buvo rusijai,kuriuos prilyginu šnipams veikusiems prieš lietuvių tautą.
  Atėjus kitiems laikams jie prisiplakė,vaidindami geručiais. Tokių
  žmonių reikia bijotiir kgbistų sukurtos istorijos neskaityti,nes ten
  melasliejasi per kraštus.

 • Asmeninė nuononė 2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 01:35:03

  Aš gimiau laisvas LTSR ir niekad nebuvau okupuotas.Buvau laimingas vaikas,
  nors ir spaudė visą TSRSąjungą nežmoniškos JAV sankcijos! Ir nereikia
  okupacijos faktą daryti dogma ir kartoti tai mano vardu! Aš ir dabar esu
  laisvas savo pasirinkimuose, nors dar labiau spaudžia prakeiktas
  kapitalizmo režimas! VISAS PASAULIS UGNYJE IR NEBĖR KUR BĖGTI...NES
  Tiesa paminta ir melas jos vieton įstatytas...

 • Asmeninė nuononė 2018 rugpjūčio mėn. 31 d. 01:22:22

  Lietuviškai ,,tarybinis", ne ,,sovietinis", beraščiai...Įdomu, kodėl
  tarybiniais laikais nebuvo tiesos? Kas tą tiesą atnešė į Lietuvą:
  žydelis Lansbergis, miško banditai ar Grybauskaitė su užslaptinta
  biografija? Ar JAV su NATO? Kodėl dabar tyli politkaliniai, nors gyvenimas
  Lietuvoje negerėja? Popieriniai patriotai bijo pasakyti, kad lietuviška
  valdžia ne geresnė, o dauguma atvejų blogesnė už Tarybų
  valdžią...Komunizmas maišo, rusai maišo, KGB maišo jums gyventi, dar
  V.Putinas... Jūs akli, ar ką? Viskas dabar užtraukta ant amerikoniško
  kurpalio, o valdo ,,tautos didvyrio" Lansbergio idėjiniai
  sekėjai...Taigi, jūsų laisvė ne tokia miela,jei 1000000 lietuvių
  išvažiavo ilgesnio euro svetur ieškoti...

 • Pasiūlymas 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 22:38:26

  Manau gerai būtų, jei šie nuostabūs teisuoliai panagrinėtų Švento
  Brunono nužudymą 1009 metais, ar tik nebus ir ten savo nagus prikišę
  KGB-istai.

 • Vatnykui, kiek žemiau parašiusiam 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 21:28:46

  Ar tamysta kartais ne iš A. Čehovo Palatos Nr.6?

 • Audrius iš Baisogalos 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 21:23:51

  Liaudis tuomet veikė spontaniškai, pagal širdies šauksmą! Dabar
  kgbistai, vatnykai ir koloborantai stengiasi sumenkinti Dainuojančios
  revoliucijos didžius to meto pasiekimus! Bet tai padaryti yra ne jūsų
  nosiai, ne jums įlysti į kito kailį!

 • Įtarimas, 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 21:03:37

  kad šį visą ermiderį rengia cžv (buvę kgb) bendradaautoriai!!!!

 • Nebepatinka jinai 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 20:33:12

  Kazkaip neskaniai kvepia Sadunaite, ka veiket 28 metus kai Lietuva buvo
  parceliuojama i kaire ir i desine ? Ar mums turi rupeti tik jusu brosiuru
  platinimas ?

 • ieškantiems tiesos 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 19:56:53

  Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras melas:
  sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog

 • nesupratai? 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 19:02:32

  Jau seniai buvo kalba apie taip. Taip pat ir disidentai kalbėjo. Kam taip
  postringauti?

 • Niekur pasaulyje nėra tokio ažiotažo, kaip pas mus 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 18:47:33

  Visi jau spėjo susitaikyti po pasaulinių karų: suomiai neprimena rusams
  savo nuoskaudų, o rusai švedams, prancūzams, vokiečiams.. tik mes
  likome kompleksuoti ir kerštingi.

 • Dvigubi standartai 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 18:20:12

  Pagal mūsiškių supratimą Džonas Makeinas vietnamiečių atžvilgiu
  taip pat būtų s t r i b a s/istrebitel, ką reiškia naikintuvą.
  Makeinas ir skraidė su šturmo naikintuvu A-4. Bet pas mus Džonas yra
  karo didvyris. Štai, tokie reikalai

 • Nesupratau ? 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 18:17:32

  Kodėl ši trijulė po 28 metų pradėjo puolimą dėl kgbešnikų ?
  Tą daryti galėjo ir turėjo ,kai landsberginiai valdė 2008 -2012m
  Spėlioju : ar ,kad artėja prezidento rinkimai ,ar ,kad išgarsėti nori
  ,ar Signataro rentos per mažos ,ar užsakymą turi ,ar ...?

 • Xa-xa-xa-xa! 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 17:49:23

  Kuo toliau, tuo juokingiau. Nereikia net pirkti bilieto į cirko maniezhą!

 • įdomu 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 17:46:39

  Estijoj ir Lenkijoj išsiviešinę su kgb -bendradarbiavusius gerai vystos.
  Prieš rusus taip aršiai nešokinėja kaip Lietuovj. Neišsiviešinę ir
  dar aršiau šokinėja. Logikos nėra. Viena kalba -kita prieš daro. Ta
  dvigubų standartų elgsena jau gal ir patys nežino ką kalba, ir ką
  daro?

 • Nuomonė 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 17:45:13

  Atstokite ,tas trejetas nuotraukose, nuo teisėjų ir prokurorų !
  Teisėjai turi nutartis iš EŽTT ir jie elgiasi ,kaip tose nutartyse
  parašyta !
  Juk ES teisė yra viršesnė už Lietuvos teisę !
  Kažkas kelis metus bylynėjosi dėl KGB genocido ir dar du stribai
  bylinėjosi,kad Lietuvoje teismai juos "tampė" dėl Sadūnaitės mylimų
  miško brolių.
  Stribų advokatai EŽTT pateikė dalykinių įrodymų,
  dalyvavo ir liudininkai su parodymais ir t.t.
  Reziume nutarimuose rašoma ,kad genocido nebuvo ,kad partizanai,tai ne tie
  ,kurie kariauja su reguliaria armija ,kad
  tai grupuotės ,kurios kovojo su stribais , šaudė ir beginklius žmones
  ir buvo palaikomos mažumos gyventojų . Tiems stribams iš Lietuvos
  biudžeto priteisė tūkstantines kompensacijas !
  Negi teisėjai ,turėdami EŽTT nutartis ,darys klaidas trečią kartą ?

 • Kelmas 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 17:38:45

  Tesėjai teisina KGB.Patriotas Nr.1 V.Landsbergis,IŠTEISINO komunistus.
  Kaip uždrausi KGB ir komunistus,kai gyvuoja juos priglaudusi TS-LKD ir
  jų favoritė Grybauskaitė?

 • ačiū 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 17:28:00

  Gyvenome Tarybų Sąjungoje, kuri propagavo tautų draugystę, dabar
  gyvename ''laisvoje'' Lietuvoje, vien melas, pyktis, karo kurstymas ir
  neapykantą skleidžiančios sadūnaitės. Ačiū, tokių veidmainių
  ''kovotojų'' nereikia.

 • tai kodėl? 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 17:09:26

  Tai kodėl iki šiol Lietuvoj neišviešinti su kgb -bedradarbiavę? Kaip
  Estijoj ir Lenkijoj padaryta ir pamiršę? Susitelkę stiprina savo
  valstybę žmonėm gyvenimus gerindami. Lietuvoj tik kalba ir nedaro. Ir
  dar stebėtis drysta? Kad blogėja. Lyg tai kitaip būt galėtų?

 • As 2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 16:42:45

  Manau jei as sendiena sakyciau,tikinciau,kad Lietuvoje nebera KGB klano
  buciau didziauses pasaulyje melagis.Lietuvoje tebeveikia KGB klanas kuris
  pilnai egzistuoja ir politikoje ir visoje TEVYNEJE.Kol nebus paviesinti
  visi buve KGB nariai kurie kankino ir zude savo brolius ir seses tol to
  prakeikto klano nesunaikinsi.Zinau gerai kokia prakeikta si persekiojimo ir
  kelencio didziulio skausmo ir kancios ne tik fizinio bet ir moralinio
  organizacija jos veikimo budai ir pletimosi tikslai.Jie tarsi gyvates
  slankiojantys tarp zmoniu ieskancios aukos savo iskrypielisku noru,nesveiku
  jausmu pasitenkinimui.Dieve visai nesenai koncervatoriu lyderio
  pareiskimas,jei bus paviesinti KGB nariai prades jos persekioti okupantai
  ir kokio nesveiko proto irsraiska is veidmainyste.Juk tai tie visi buve KGB
  agentai,narei ir slepiasi po okupantais.Sveiku protu gerai visi
  supranta,jei bus visi paviesinti prakeikti buve okupantu pakalikai,tai ir
  nebegalies okupantas jais naudotis savo tikslams,uzgrobimas,itakai

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NELAIMĖ: sekmadienio naktį, apie 3 val., į Kauno ligoninę iš Kauno, Lampėdžių g., namų, pristatytas ir dėl galvos sumušimo paguldytas šiemet gimęs kūdikis, kurį namuose, tą pačią naktį galimai iš rankų išmetė tėvas; neblaivus (0,93 prom.) įtariamasis uždarytas į areštinę.
 • KIAULIŲ MARAS: VMVT informuoja, kad per pastarąsias dvi savaites naujų afrikinio kiaulių maro protrūkių kiaulių laikymo vietose nenustatyta; ištyrus šių metų rugsėjo 15-rugsėjo 21 d. pristatytus šernų gaišenų ir skerdenų mėginius, AKM diagnozė patvirtinta 16 nugaišusių ir 2 sumedžiotiems šernams.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018