respublika.lt

Teisėjų savivalda jau virto savivale

(0)
Publikuota: 2019 kovo 02 13:10:48, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Zigmas Vaišvila. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Po aštuonių teisėjų sulaikymo skandalo, sudrebinusio visuomenės pasitikėjimą teismais, kyla natūralus klausimas - o ką daryti toliau? Kokia bus teisinė šio skandalo baigtis ir kada?

 

Kovo 11-osios akto signataras, Lietuvos visuomenės tarybos pirmininkas Zigmas Vaišvila su Tarybos Teisingumo grupe, vadovaujama Kęstučio Eivos, jau ruošiasi įteikti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui pasiūlymų paketą, kuriame numatyta baudžiamoji teisėjo atsakomybė už piktybiškai neteisingus sprendimus. Nes, pasirodo, jau kelis dešimtmečius tokios atsakomybės... nėra!

Bet iš pradžių įdomu paklausti, kokia, signataro Z.Vaišvilos nuomone, bus dabartinio teisėjų skandalo baigtis?

„Tyrimo medžiagos nežinant, sunku pasakyti. Akivaizdu, kad tai bus visapusiškai sudėtingas ir pamokantis procesas. Nes tik matome, jog paslapčia kažkur provincijoje gaunamos teismo sankcijos sulaikyti kolegas. Matome, jog ne provincijoje, bet Vilniuje keli teisėjai jau paleisti. Objektyviai galvojant, šis procesas bus labai turiningas teisingumo ir neteisingumo susirėmimas. O visuomenė neturi likti nuošalyje ir tik piktdžiugiškai pasidžiaugti.“

- Teisėjai, kaip ir visi Lietuvos piliečiai, atsako prieš Baudžiamąjį kodeksą. Ar tokios kontrolės nepakanka?

- Kai teisėjai įtariami dėl kyšininkavimo, jiems gresia baudžiamoji atsakomybė. Bet tokia atsakomybė nėra specifiškai susijusi tik su teismų darbu. Dėl kyšininkavimo baudžiamoji atsakomybė lygiai taip pat gali grėsti ir prokurorui, ir gydytojui, ir policininkui, ir valdininkui ir bet kuriam Lietuvos piliečiui. Tačiau niekas Lietuvoje nekalba apie teisėjo atsakomybę už akivaizdžiai neteisingus sprendimus. Net ir šiuo pastaruoju atveju, kai aštuoni teisėjai įtariami dėl kyšininkavimo ketinama peržiūrėti visus įkliuvusių kolegų nagrinėtų bylų sprendimus.

- Jei tavęs faktiškai niekas nekontroliuoja, tikrai gali kilti pagunda sprendimą patobulinti. O jei koks pašalietis suabejos, gali apkaltinti nepagarba teismui. Trukdymu vykdyti teisingumą.

- Iš Baudžiamojo kodekso 1997 metais buvo išimtas 184 straipsnis, numatęs teisėjo baudžiamąją atsakomybę už akivaizdžiai neteisingus sprendimus jo nagrinėtose bylose. Dabar teisėjai ne tik neatsako, bet pasidarė savivaldą, kuri pati sprendžia, ar gerai mes, teisėjai, elgiamės, ar ne. Tai - katastrofa. Jei kažkas sako, jog sprendimas - nesąmonė, prieštarauja sveikam protui, teisėjai atšauna, kad yra nepriklausomi. Jei nepatinka - skųskite Aukščiausiajam Teismui. Gali būti dalykų, akivaizdžiai prieštaraujančių bylos medžiagai, tačiau jei teismo sprendimas įsiteisėjęs - jau viskas, neatšauksi.

- Tai ką siūlote?

- Iki Seimo sesijos pradžios Lietuvos visuomenės tarybos Teisingumo grupė pateiks Seimo nariams kontrolės instrumentus, numatančius teisėjų baudžiamąją atsakomybę už akivaizdžiai neteisingus sprendimus. Anksčiau kai kurie prokuratūrų skyriai teismų darbą prižiūrėjo, bet tie skyriai jau panaikinti. Nėra sisteminio požiūrio. Nėra teisėjo kontrolės instrumento įstatymuose. Iki 2006 metų dar vyko Aukščiausiojo Teismo senato posėdžiai. Dabar ir jų neliko.

Srebiame teismų savivaldą, kuri jau tampa savivale. Reikėtų, kad visuomenė būtų aktyvesnė. Kodėl neklausinėja pretendentų į prezidentus? Tegul jie aiškina, ar juos tenkina, kaip Lietuvoje vykdomas teisingumas. Jei jiems toks teisingumas tinka, tai, mieli pretendentai, nusileiskite ant žemės. Teisėjai turi būti baudžiami už akivaizdžiai neteisingus ir piktybiškus sprendimus. O jei apsimeta, kad nesuprato, jei apsimeta kvailiais, tai kyla klausimų. Arba šališkas teismas, arba nekompetentingas teisėjas, negalintis užimti tokių pareigų, arba gal jau reikia sveikatą tikrinti?

- Tačiau sunku išvengti klaidų, kai tokie dideli darbo krūviai... Ar nemanote, kad teatrališki teisininkų areštai - priešrinkiminė šalies prezidento rinkimų akcija. Kad visi pamatytų, kokią narsią ir pricipingą prezidentę turėjome... Ir kad jai vertos ar verto jau neturėsime?

- Klaidos dėl per didelių krūvių? Todėl Lietuvos visuomenės taryba ir siūlys neleisti teisėjams dirbti pedagoginio darbo, nes nespėja nagrinėti bylų. Taip pat siūlysime atsisakyti administracinių teismų. Jie galėtų tapti bendros kompetencijos teismų skyriais. Valstybė sutaupytų ir pastatų, ir lėšų. Viena iš teismų skaidrinimo gairių - gražinti tik žodinį bylos nagrinėjimą. Rašytinis procesas - tai teisingumo vykdymas už akių. Teisėjas turi turėti galimybę tiesiogiai uždavinėti žmogui klausimus. O ar dabar, sulaikant teisėjus, vyksta parodomoji priešrinkiminė ar neparodomoji akcija - negaliu paviršutiniškai vertinti. Pratrūko ilgai slėptas teismų sistemos pūlinys. Tai be galo skaudu, bet negaliu to vadinti vien priešrinkimine akcija.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s