respublika.lt

STT tiria postų dalybasnuotraukos

2011 sausio mėn. 27 d. 14:48:19
Julius GIRDVAINIS, “Respublikos” žurnalistas

Žemės ūkio viceministro Aušrio Macijausko baudžiamosios bylos tyrėjų akiratyje - painūs konservatorių veikėjų keliai į aukštas pareigas valstybės tarnyboje.

Per dvejus darbo Žemės ūkio ministerijoje metus viceministras A.Macijauskas spėjo pakliūti net į du Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pradėtus ikiteisminius tyrimus ir mįslingas istorijas apie draugų bei giminaičių netikėtus karjeros šuolius.

Kriminalui peršama politika

Viena baudžiamoji byla A.Macijauskui iškelta už keistomis aplinkybėmis iš privačios bendrovės gautą brangų telefoną, kita užgyventa už partijos kolegos, buvusio Kėdainio mero Vigimanto Kisieliaus, įdarbinimą valstybės tarnyboje be konkurso.

Apie pateiktus įtarimus ir iškeltas baudžiamąsias bylas A.Macijauskas nepranešė net žemės ūkio ministrui Kaziui Starkevičiui.

“Aš apie jas sužinojau ne iš A.Macijausko”, - “Respublikai” patvirtino K.Starkevičius, neskubantis įtariamojo pavaldinio atleisti iš pareigų.

Galbūt ir todėl, kad šis viceministras savivaldybių rinkimuose ves į Kėdainių valdžią vietos konservatorius, o iškeltos baudžiamosios bylos K.Starkevičiui kažkodėl asocijuojasi būtent su rinkimais.

Geodezija yra veterinarija

Su konservatoriais Kėdainių rajono meru 1995 metais tapo ir V.Kisielius. Vėliau jis ėmė vadovauti Kėdainių biochemijos gamyklai, kuri jam vadovaujant staiga bankrutavo, bandė save versle, du kartus nesėkmingai mėgino patekti į Seimą, o pernai nusprendė grįžti į valstybės tarnybą.

Pagal išsilavinimą geodezininkas V.Kisielius tramplinu į valdiškas įstaigas pasirinko veterinariją.

Neįtikėtina, tačiau bandymas pavyko ir buvęs meras be jokio konkurso praėjusį rugsėjį tapo Kauno miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo pavaduotoju.

“Geodezininkui suprasti veterinarijos reikalus tikrai yra sudėtinga, - “Respublikai” paaiškino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Jonas Milius. - V.Kisielius mūsų tarnyboje atsirado, kai jai laikinai vadovavo tuometinis direktoriaus pavaduotojas Artūras Bagotyrius.

Mes dabar labai užrišome tokius korupcinius reikalus, viską sugriežtinome, specialų telefoną įvedėme. Labai neigiamai žiūrime į tokius dalykus, į veterinarijos specialistų bendravimą su verslu”.

Užsimanė į žemėtvarką

Mėnesį padirbėjęs veterinaru, V.Kisielius jau užėmė kitas pareigas - tapo Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Kėdainių žemėtvarkos skyriaus vedėju.

Ir vėl be konkurso, nes tai jau leido įstatymas - perkelti ne profesiją, o valstybės tarnautojo kategoriją atitinkantį geodezininką iš veterinarų į žemėtvarkininkus.

Tačiau, gavęs progą padirbėti Lietuvoje itin geidžiamoje vietoje, šalia namų, V.Kisielius pirmąsias darbo dienas tarnyboje nepasirodė. Pavaldiniai jį išvydo tik po savaitės, nes naujasis viršininkas savo veiklą pradėjo nuo nemokamų atostogų.

Įtariamuoju tapęs žemės ūkio viceministras A.Macijauskas “Respublikai” neigė, kad padėjo savo partijos bičiuliui V.Kisieliui tapti Kėdainių žemėtvarkininkų vadu, ką šiuo metu ir aiškinasi STT.

“Niekaip nesu susijęs, V.Kisieliui aš nepadėjau įsidarbinti, - sakė A.Macijauskas. - Man apie tai STT pareigūnai tik uždavė klausimus”.

Viceministras A.Macijauskas, vos paklaustas apie savo partijos bičiulį V.Kisielių, kalba tarsi apie nepažįstamą žmogų. Nors Macijauskų ir Kisielių šeimas skiria tik Pašilių miškelis šalia Kėdainių.

Abu konservatoriai net savo verslo įmones buvo įregistravę gretimuose kaimuose - vieni Saviečiuose, kiti Pelėdnagiuose. Tik vieniems verslas dar sukasi, kiti esą užsidarė.

Praėjo noras dirbti

Vos prasidėjus ikiteisminiam tyrimui dėl V.Kisieliaus įdarbinimo Kauno veterinarijos tarnyboje, gruodžio 10 d. šis ponas nusprendė atsisakyti ką tik gauto žemėtvarkininkų vadovo posto, 3979 litų atlyginimo ir pasitraukė iš be konkurso užimtų pareigų.

“Asmeniškai prašant išėjau, nes nebenorėjau dirbti. Daugiau nieko nekomentuosiu”, - “Respublikai” tvirtino V.Kisielius.

Du mėnesius žemėtvarkos sistemoje plušęs V.Kisielius iš darbo pasitraukė kartu su išeitine kompensacija už 5 nepanaudotų atostogų dienas.

Nacionalinės žemės tarnybos Teisės departamento Personalo skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Pocius paaiškino, kad V.Kisieliaus motyvai palikti pareigas turbūt yra susiję “su neatlaikytu krūviu”.

“Žmogus nedirbęs žemėtvarkoje, todėl ir neatlaikė, - svarstė G.Pocius. - Kodėl dėl to vyksta ikiteisminis tyrimas? Galbūt kažką padarė. Bet aš nežinau ir ačiū Dievui, kad nežinau, nes manęs tuomet neįtrauks į jokį tyrimą”.

Priima visus piliečius

Nacionalinės žemės tarnybos direktorius Kazys Maksvytis atskleidė, kaip V.Kisielius tapo Kėdainių žemėtvarkininkų vadovu.

“Kėdainių žemėtvarkos skyriaus vedėjo vieta jau tris mėnesius buvo laisva, o į mus kreipėsi pilietis V.Kisielius, - pasakojo K.Maksvytis. - Buvome paskelbę konkursą, bet gavę piliečio prašymą nusprendėme priimti jį tarnybinio kaitumo būdu. Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Ričardas Kliučinskas mums atsiuntė raštą, kad V.Kisielius atitinka valstybės tarnybos reikalavimus”.

Žmona irgi nepastovi

“Respublikai” aiškinantis veiklaus kėdainiškio V.Kisieliaus karjeros vingius paaiškėjo, kad panašiu keliu į valstybės tarnybą pateko ir jo žmona Elvyra Kisielienė.

Sutapimas ar ne, bet praėjusį pavasarį ji buvo įdarbinta viceministro A.Macijausko kuruojamoje Nacionalinėje mokėjimo agentūroje.

Šiek tiek apšilusi valstybės tarnyboje, E.Kisielienė tokio pat tarnybinio kaitumo būdu vos po poros mėnesių tapo Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Kėdainių poskyrio vadove.

“Ką aš turiu bendra su mokesčiais? - į klausimą klausimu “Respublikai” atsakė E.Kisielienė. - Finansinėje sistemoje dirbau 14 metų. Dirbau taupomosiose kasose, kai jos dar buvo Rusijos sistemoje. Kaip mano vyras sugeba be konkurso visur patekti? Negaliu pasakyti - mes darbo į namus nesiimame”.

Dar ne taip seniai veiklą nutraukusiai įmonei “Ragnagėlis” vadovavusi dabar mokesčių specialiste tapusi E.Kisielienė nenorėjo pasakoti ir apie savo ketinimus ūkininkauti.

Praėjusių metų žiemą ji pateko į “asmenų, kuriems parduodami žemės ūkio paskirties žemės sklypai valstybės paramos įsigyjant žemės ūkio paskirties žemę subjektams, ne mažiau kaip metus naudojantiems šiuos žemės sklypus”, sąrašą. Kėdainių mokesčių inspekcijos vadovė ketino įsigyti 19,32 ha žemės Keleriškėse, šalia Kėdainių.

Šioje situacijoje jokio ryšio su žemės ūkio viceministro A.Macijausko įtakos sferomis E.Kisielienė taip pat nemato.

Žemės ūkio ministras K.Starkevičius puikiai žino, kokiomis aplinkybėmis į Kėdainių žemėtvarką buvo priimtas V.Kisielius, tačiau jokių sąsajų su viceministru A.Macijausku jis nenori pripažinti.

“Žmogus padavė pareiškimą ir išėjo iš darbo. Kadangi jis buvo priimtas neteisėtai, tai tie, kurie kalti, bus atitinkamai įvertinti ir nubausti. O dėl A.Macijausko ir šiuo atveju galioja nekaltumo prezumpcija”, - konservatorių vedlį Kėdainiuose užstojo ministras.

Rūpi tik svetimos skolos

Beje, sutapimas ar ne, tačiau, panašiai kaip ir Kisielių šeima, karjerą valstybės tarnyboje pradeda ir viceministro A.Macijausko brolis.

Buvęs atliekų surinkimo bendrovės “Kauno švara” Teritorijų priežiūros poskyrio vedėjas Darius Macijauskas 2010 m. sausio 11 d. tapo Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Nepriemokų išieškojimo skyriaus vyriausiuoju specialistu.

“Ar jūs esate pono Aušrio brolis?” - “Respublika” paklausė D.Macijausko. “Taip, aš”, - džiugiai atsakė baudžiamųjų bylų įtariamojo A.Macijausko šeimos atstovas.

“Kaip gavote darbą mokesčių inspekcijoje?” - “Respublika” uždavė dar vieną paprastą klausimą. “Šiuo klausimu aš nekalbu, kreipkitės į viešųjų ryšių skyrių”, - sugedo nuotaika D.Macijauskui.

Simboliška, tačiau nepriemokų valstybei išieškojimu užsiimantis viceministro A.Macijausko brolis pats turėjo bėdų dėl nepriemokų kitiems asmenims ar įmonėms.

D.Macijausko valdyta firma “Baltijos idėjos” į juoduosius skolų išieškotojų sąrašus prieš kelerius metus pateko dėl nuolatinių įsiskolinimų, ne kartą buvo areštuotas šios bendrovės turtas.

Kitiems verslininkams iki šiol patariama neturėti jokių ūkinių-komercinių reikalų su Kėdainiuose registruotomis “Baltijos idėjomis”.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • MALAIZIJA: Kvala Lumpūro ligoninėje mirė buvęs Malaizijos karalius Ahmadas Šahas, valstybės vadovo pareigas ėjęs nuo 1979 iki 1984 m.; dėl buvusio monarcho mirties Pahango valstijoje paskelbtas 40 dienų gedulas.
  • TURKIJA: Turkija jau siunčia kariškius į Rusiją, kur jie bus apmokyti naudotis zenitine raketų sistema S-400 „Triumf“, kurią Ankara įsigyja iš Rusijos, nepaisydama Vašingtono prieštaravimų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kaip vertinate R.Meilutytės sprendimą baigti karjerą?

balsuoti rezultatai

Ar bijote skraidyti lėktuvais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +14 +16 C

  +15 +17 C

 

 +12 +14 C

+25 +27 C

 +26 +28 C

 

+19  +21 C

0-2 m/s

 0-2 m/s

 

 0-3 m/s

 

USD - 1.1161 PLN - 4.3060
RUB - 71.9646 CHF - 1.1274
GBP - 0.8761 NOK - 9.7913
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis